Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rezydencja Sapiehów zostanie zbadana i opisana za pieniądze z ministerstwa

Julita Januszkiewicz
Fragment fundamentów kamienicy. Jeden z dwóch budynków murowanych, o których wspominają inwentarze z XVII wieku. Zostały one odkryte przez archeologów w 2006-2007 roku. Na lotniczym zdjęciu widać rzut tych fundamentów.
Fragment fundamentów kamienicy. Jeden z dwóch budynków murowanych, o których wspominają inwentarze z XVII wieku. Zostały one odkryte przez archeologów w 2006-2007 roku. Na lotniczym zdjęciu widać rzut tych fundamentów.
Specjaliści podczas badań georadarem dawnej rezydencji Sapiehów natrafili na fragmenty budynków w przełomu XVII i XVIII wieku. Dzięki temu latem rozpoczną się tu badania archeologiczne.

Pozostałości rezydencji pierwszego wojewody podlaskiego Iwana Sapiehy we wsi Dubno, w podlaskiej gminie Boćki, znajdują się w obrębie pól oraz rolnych nieużytków.

- Nie zachował się żaden z budynków. Odsłaniane fragmenty zabudowy zespołu rezydencjonalnego często są mocno zniszczone - mówi Halina Karwowska, kierowniczka działu archeologii Muzeum Podlaskiego.

Na 11 hektarach powierzchni właśnie są prowadzone badania georadarowe. Jak na razie, udało się uchwycić fragmenty zabudowy z przełomu XVII i XVIII wieku. Badania te kosztują 37 tysięcy złotych i są finansowane przez ministerstwo kultury.

A już latem na stanowisku w Dubnie rozpoczną się prace archeologiczne. Wcześniej były one prowadzone w latach 2006-2009. Realizowano je w ramach unijnych, muzealnych i ministerialnych funduszy.

Archeolodzy odsłonili wówczas fragmenty kamienicy (jeden z dwóch budynków murowanych, o którym wspominają inwentarze z XVII wieku), karczmy oraz relikty budynków. Nie udało się jednak określić ich wielkości oraz funkcji.

- Podczas tegorocznych prac chcemy dokładniej rozpoznać fragmenty konstrukcji tych budynków - wyjaśnia Halina Karwowska.

Następnie wyniki prac wykopaliskowych zostaną podsumowane w książce "Zespół rezydencjonalny Sapiehów w Dubnie".

Jej wydanie jest planowane w 2013 roku. Muzeum Podlaskie otrzymało na to z ministerstwa kultury 36 tysięcy złotych. Data jest nieprzypadkowa. Województwo podlaskie będzie wtedy obchodziło jubileusz 500 - lecia istnienia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny