Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rezerwat żubrów czeka przebudowa. Trzeba pokazywać ciekawiej.

Iza Dudar [email protected] tel. 85 682 23 95
Białowieskie żubry
Białowieskie żubry Wojciech Wojtkielewicz
Dyrekcja Białowieskiego Parku Narodowego wkrótce zamierza ogłosić konkurs na koncepcję przebudowy rezerwatu pokazowego żubrów. Pierwsza taka próba zakończyła się fiaskiem, jako że na ubiegłoroczny konkurs wpłynęła tylko jedna praca.

Dyrekcja Białowieskiego Parku Narodowego zamierza przebudować i uatrakcyjnić rezerwat pokazowy żubrów. Obecnie trwają starania nad zdobyciem dotacji na ten cel.

- Po uzyskaniu dotacji będzie ogłoszony konkurs na koncepcję przebudowy rezerwatu oraz zagospodarowania i powiązania z rezerwatem terenów przyległych, zarządzanych przez Lasy Państwowe - informuje Jerzy Dackiewicz z Ośrodka Hodowli Żubrów BPN.

Będzie to drugi konkurs. Na pierwszy, jesienią 2010 roku, wpłynęła tylko jedna praca. Komisja uznała projekt za ciekawy, ale w świetle konkursowych wymagań praca nie spełniała oczekiwań.

W rezerwacie, w warunkach zbliżonych do naturalnych, żyją nie tylko żubry, ale również koniki polskie typu tarpan, łosie, jelenie, sarny, dziki, wilki i żubronie, czyli krzyżówka żubra z bydłem domowym. Dyrekcja Parku zamierza stworzyć nowe atrakcje, na przykład trasy przejazdowe dla bryczek. Turyści doczekają się wreszcie zaplecza sanitarnego.

Rezerwat pokazowy żubrów o powierzchni 27,9 hektarów powstał w 1937 roku. Początkowo był on miejscem restytucji tarpana leśnego.

Od kiedy wstrzymano te prace i utworzono w 1955 roku zagrodę dla żubrów, rezerwat zaczął pełnić rolę obiektu turystycznego. Jednak w 1951 roku zbudowano nowy rezerwat, bezpośrednio przylegający do pokazowego, o powierzchni 43,12 ha, który stał się zapleczem dla rezerwatu pokazowego.

Rezerwat żubrów atrakcją turystyczną

Ostatnia przebudowa miała miejsce na przełomie lat 70. i 80. Modernizacja miała pozwolić na zwiększenie składu gatunkowego prezentowanych zwierząt. Ponownie rezerwat pokazowy został udostępniony turystom w grudniu 1988 roku.

Obecnie jest on jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych, służy również edukacji przyrodniczej młodzieży szkolnej odwiedzającej Białowieżę.

W tym roku mija 90 lat od początków istnienia Białowieskiego Parku Narodowego. W 1921 roku powstało leśnictwo "Rezerwat", które uważa się za początek istnienia Parku.

W 1932 roku został on przekształcony w Park Narodowy w Białowieży. Natomiast obecna nazwa, czyli Białowieski Park Narodowy funkcjonuje od 1947 roku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny