Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w szkole. Stop chipsom i słodyczom, nauka jazdy konnej i tańca na wychowaniu fizycznym. Zobacz co jeszcze!

Julita Januszkiewicz
Dzisiaj uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny. W teorii czeka ich dużo interesujących zmian. Jak będzie w praktyce? Okaże się za kilka miesięcy.
Dzisiaj uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny. W teorii czeka ich dużo interesujących zmian. Jak będzie w praktyce? Okaże się za kilka miesięcy.
Uczniów czekają ciekawe zmiany. Pozostawiają podręczniki w szkołach. Zamiast chipsów i batoników będą na przerwach jedli soczyste owoce i chrupiące warzywa. Z kolei na maturze czeka ich obowiązkowa matematyka. Takie są najnowsze pomysły Katarzyny Hall, minister edukacji.

Owoce w szkole

Owoce w szkole

Koordynatorem projektu jest Agencja Rynku Rolnego. Prawie w całości finansuje go Unia Europejska, która zapłaci 9,2 mln euro, a 3 mln euro dołoży budżet państwa.

Żeby wziąć udział w programie dyrektorzy szkół muszą zgłosić się do lokalnych oddziałów Agencji Rynku Rolnego:

Jeśli szkoły chcą, by dzieci rozkoszowały się smakiem owoców i warzyw - od października do lutego - wnioski trzeba złożyć w Agencji do 11 września.

Jeśli szkoły zdecydują, że dzieci będą jadły owoców od października do lutego, dokumenty należy dostarczyć do 16 listopada.

Owoce w szkole - to program, który będzie realizowany w klasach I-III szkół podstawowych. Ma on zachęcić dzieci do zdrowego odżywania się. Chodzi o to, by uczniowie na przerwach jedli owoce i warzywa.

Stop chipsom i słodyczom

Do wyboru będą: jabłka, gruszki, truskawki, marchew i rzodkiewka. Można będzie też posmakować słodką paprykę, ogórki oraz soki owocowo-warzywne. Minister edukacji uważa, że dzieci wtedy przestaną podjadać szkodliwe dla zdrowia chipsy i słodycze.

Co o nowym projekcie sądzą dyrektorzy szkół?

Marek Danilewicz z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Niewolnicy Kościelnej uważa, że to bardzo dobry pomysł: - Chcemy skorzystać z programu. Tym bardziej, że jest on bezpłatny. Nasza szkoła, a przede wszystkim dzieci tylko na tym zyskają - mówi.

Jego zdaniem, jedynym błędem jest tylko to, że z programu skorzystają młodsze dzieci.

- Żeby starsze z zazdrością nie patrzyły na swoich kolegów, postanowiliśmy im również wprowadzić takie zdrowe frykasy - dodaje Danilewicz.

Zbigniewowi Brzozowskiemu, dyrektorowi podstawówki w Kowalewszczyźnie (gmina Sokoły) także podoba się ta niecodzienna inicjatywa:

- Na pewno weźmiemy udział w tym programie, bo należy zmieniać zwyczaje żywieniowe dzieci. Chipsy i batoniki nie są zbyt zdrowe - podkreśla dyrektor.

Dyrekcja Zespołu Szkół w Poświętnem też chce, by jej uczniowie w nowym roku szkolnym zajadali się owocami i warzywami.

- Dlatego złożymy do Agencji wniosek - usłyszeliśmy.

Plecaki mają być lżejsze

Jest też inny, całkiem trafny pomysł minister edukacji. Od dziś uczniowie pierwszych klas podstawowych i gimnazjalnych mają pozostawiać w szkołach podręczniki i przybory. Chodzi o to, by dzieci przestały taszczyć ciężkie tornistry i plecaki.

- Nie będziemy mieli problemów z wprowadzeniem tego obowiązku w życie. Jeśli zajdzie konieczność, to zakupimy szafki, ale na razie skorzystamy z naszych mebli - przyznaje Marek Danilewicz.

- Szafki dla uczniów są potrzebne, żeby odciążyć dzieci. U nas zawsze one były - mówi dyrektor podstawówki w Kowalewszczyźnie.

Ale ten obowiązek wiąże się z zakupem szafek, w których można byłoby trzymać książki. Nie wszystkie szkoły mają pieniądze i pomieszczenia, żeby przechowywać podręczniki uczniów.

- Jak będą pieniądze, to będą szafki - kwituje zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Poświętnem.

Znowu matura z matematyki

Dobra wiadomość dla tych, którzy nie lubią wychowania fizycznego. Zamiast ćwiczyć fikołki, dzieci będą uczyły się tańca, gry w tenisa. Mają być też wycieczki rowerowe i nauka jazdy konnej. Zdaniem minister Hall ma to zapobiec zwalnianiu się dzieci z lekcji wf-u .

W Zespole Szkół w Poświętnem zapewniono nas, że takie lekcje będą urozmaicone, a nauczyciele już przygotowują atrakcyjną ofertę. Z kolei zdaniem Marka Danilewicza, to dobry pomysł, gdyż daje nauczycielom pole do popisu.
I jeszcze wiadomość dla maturzystów - do kanonu maturalnego wraca matematyka. Swoje umiejętności uczniowie będą mogli sprawdzić już niebawem podczas ogólnopolskiej matury próbnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny