Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Retro wciąż na czasie

(opr. now)
Dawne klimaty zobowiązują. Jeśli wanna, to bez obudowy. A jeżeli prysznic, to tylko brodzik i to murowany, osłonięty zasłoną z odpowiednim wzorem.
Dawne klimaty zobowiązują. Jeśli wanna, to bez obudowy. A jeżeli prysznic, to tylko brodzik i to murowany, osłonięty zasłoną z odpowiednim wzorem. Fot. Praktilker
Tylko jeden trend wydaje się stały i odporny na szaleństwa designerów. Dawne klimaty zdają się opowiadać jakąś historię. Mają w sobie dużo dostojeństwa, tajemnicy i ciepła. Przenoszą nas w inną epokę. Ale przedmioty utrzymane w starym stylu doskonale sprawdzą się i w nowoczesnych pomieszczeniach.

Jednorodne pomieszczenia w stylu retro najczęściej występują we wnętrzach mieszczących się w starych willach czy kamienicach - mówi Magda Brejdygant, stylistka współpracująca z firmą Praktiker. - To idealna propozycja dla wielbicieli klasyki i tradycji, stonowanych kolorów. Ale przede wszystkim dla tych, którzy nie lubią częstych zmian i nie chcą czuć się niewolnikami mody.

Tęsknota za minionym nie musi oznaczać przy tym, że jesteśmy "niedzisiejsi". Nie brakuje dziś nowoczesnych urządzeń i detali, utrzymanych jednocześnie w starym stylu. Na przykład kryształowe żyrandole czy ciężkie, mosiężne kinkiety utworzą kontrastowy akcent także w minimalistycznych, jasnych i ascetycznych pomieszczeniach.

Złoto, mosiądz i chrom

Utrzymane w stylu sprzed kilku epok tkaniny, karnisze i dywany nadadzą arystokratyczny wygląd oknom. Mieniące się złotem oraz purpurą tafty, a także ciężkie, wytłaczane tkaniny zasłonowe - koniecznie z odpowiednimi dodatkami, czyli złotymi chwostami czy mosiężnymi karniszami - utworzą harmonijną całość, na przykład z panelami podłogowymi o strukturze starego drewna. Ich naturalny i ciepły wygląd stanowi także doskonałe tło dla minimalistycznych mebli.

- Retro, wybierane przez młodych ludzi, to najczęściej tylko pojedynczy akcent w nowoczesnych aranżacjach - dodaje Magda Brejdygant. - Taki styl daje więcej wolności, jest spontaniczny. Pozwala na indywidualne eksperymenty.

Jego podstawowym założeniem, zdaniem stylistki, jest budowanie kontrastów. Przykładem takiego harmonijnego zestawienia może być barokowy żyrandol z kryształków bądź lustro w postarzanej, złotej ramie w betonowej łazience.

W odtworzeniu starodawnego salonu kąpielowego pomogą nam odpowiednio dobrane meble, armatura łazienkowa oraz płytki o tradycyjnych wzorach. Z kolei armatura nawiązująca do dawnego stylu może być ciekawym akcentem w jasnej, ascetycznej i pełnej światła łazience.

Królowa łazienek

Przy umiejętnej aranżacji, nawet w łazience w stylu retro w miejscu tradycyjnej baterii możemy umieścić nowoczesny i łatwy do zamontowania panel prysznicowy.

- Miękkie w formie armatury oraz wyjątkowo eleganckie zdobienia uchwytów do regulacji wody, mosiężne akcesoria z delikatnymi refleksami w kolorze złota pomogą odtworzyć klimat czasów naszych babć - podsumowuje projektantka. - W większych łazienkach, i to nie tylko utrzymanych w stylu retro, interesującym rozwiązaniem jest umieszczenie wanny w centralnym punkcie i zaaranżowanie przestrzeni wokół niej. Jest ona wówczas najważniejszym elementem pomieszczenia.

Coraz większą rolę w łazience odgrywają także drobne akcesoria, które często decydują o jej charakterze. Przykładem może być zawrotna kariera pałacowych luster, czy coraz częściej spotykane w łazienkach obrazy w stylizowanych ramach.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny