Szykują się ogromne zmiany wewnątrz. Zniknęła m.in. antresola. Poczekalnia ma być bardziej przestronna. Dzięki temu poprawi się komfort obsługi podróżnych.
- Wyniki przeprowadzonych badań architektonicznych pozwolą przywrócić historyczny charakter wnętrza poczekalni. Powrócą do niej zdobienia ścian i sufitów, żeliwne słupy oraz posadzki- tłumaczy Anna Cierkowska z wydziału prasowego PKP S.A.
Zobacz też: Dworzec PKP Białystok przejdzie kolejny remont. Będzie wyglądał prawie, jak za cara [WIZUALIZACJE]
Podróżni, którzy wysiadają z pociągów już zwracają uwagę na charakterystyczne kolumny.
- Kolumny są zgodnie z projektem odbudowywane na wzór dworca z czasów carskich kiedy powstawał oryginalny obiekt - wyjaśnia Michał Wrzosek.
I dodaje: Realizujemy obecnie roboty sieciowe konstrukcji głównego budynku dworca. Wykonujemy obecnie posadzki i kończymy instalacje podposadzkowe. Wykonaliśmy już konstrukcję nowego segmentu B budynku dworca. W lipcu rozpoczynamy montaż okien i będziemy wymieniać dach - wylicza rzecznik Budimexu.
Czytaj też: Jakich połączeń kolejowych brakuje białostoczanom? Mieszkańcy wskazali
Projekt przewiduje też przeniesienie kas biletowych, wymianę wszystkich instalacji wewnętrznych, m.in. łączy teletechnicznych, monitoringu, instalacji sanitarnych (wentylacji, klimatyzacji, przewodów wodno-kanalizacyjnych).
Ważna informacja dla niepełnosprawnych osób. Budynek będzie dostosowany do ich potrzeb. Plany zakładają bowiem instalację wind. Z myślą o niewidomych i niedowidzących pasażerach pojawią się system oznaczeń dotykowych i tak zwane pasy prowadzące.
Natomiast na zewnątrz powstanie więcej miejsc parkingowych.
Białostocki dworzec to zabytkowy budynek dawnej kolei warszawsko-petersburskiej. Został wybudowany w 1860 roku. Pierwszy pociąg osobowy, przemierzający całą trasę z Warszawy do Petersburga, pojawił się w Białymstoku we wrześniu 1862 roku. W XIX wieku dworzec rozbudowano. Podczas I wojny światowej został spalony przez wycofujące się wojska rosyjskie. A podczas II wojny światowej został zbombardowany. Dopiero w 1989 roku rozpoczęła się jego renowacja, która trwała 14 lat. Obiekt jest przykładem architektury neobarokowej. Od 1960 roku jest wpisany do rejestru zabytków.
Zobacz też: Dworzec PKP w Białymstoku jest przebudowywany. Zobacz jak zmieniał się w ciągu ostatnich lat (zdjęcia)
Dworzec PKP Białystok przejdzie kolejny remont. Będzie wyglą...
Co czwarty pasażer kolei tu był! Zobacz 10 największych stac...
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?