Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont domu i mieszkania. Zaplanuj prace z głową. Będzie lepszy efekt i mniej stresu. Cennik i porady

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Remont mieszkania można wykonać samemu. Na odświeżenie ścian wnętrz wystarczy nawet tylko weekend.
Remont mieszkania można wykonać samemu. Na odświeżenie ścian wnętrz wystarczy nawet tylko weekend. Fotolia
Nawet drobny remont wymaga przemyślanych decyzji. Inaczej to, co zaplanowaliśmy, może się nie udać. Tak więc, trzeba określić zakres prac, rozplanować budżet i np. wynająć ekipę remontową. Do zakupów trzeba się przygotować. W tym celu musimy wymierzyć remontowane powierzchnie i rozeznać się w dostępnych materiałach.

W ciągu roku najczęściej naprawiamy bieżące usterki. Wiosną zaś zabieramy się za generalne odnowienie mieszkania. Najchętniej robimy to od maja do końca sierpnia. Remont możemy zrobić w wersji tańszej lub droższej. Czasem jednak warto zainwestować więcej, żeby potem dłużej cieszyć się efektem.

Przed remontem mieszkania czy domu warto sporządzić listę najważniejszych rzeczy do wykonania. Pomoże to już na etapie planowania ogarnąć całość prac, wyznaczyć priorytety i wstępnie wycenić prace do wykonania.

Przystępując do remontu, należy pamiętać o kilku newralgicznych punktach, na których musimy się skoncentrować, żeby potem nie żałować decyzji.

Podlaskie remonty

W ubiegłym roku remont przeprowadziło 47 proc. mieszkańców Podlasia – tak wynika z raportu serwisu Fixly (tj. internetowej wyszukiwarki fachowców i specjalistów).

Z raportu wynika, że najczęściej remontowaliśmy kuchnię, sypialnię i salon oraz przedpokój, nieco rzadziej łazienkę. W polskich domach dominowały przede wszystkim drobne prace wykończeniowe, na czele z malowaniem ścian, na które zdecydowało się aż 86 proc. remontujących. Wśród najpopularniejszych prac znalazły się również szpachlowanie i gładzenie ścian oraz układanie podłóg. Zdecydowanie rzadziej decydowaliśmy się na wymianę okien czy całkowitą zmianę układu pomieszczeń – takie prace przeprowadzał u siebie tylko co dziesiąty badany.

Ile kosztowały remonty? Blisko 40 proc. remontów zamknęło się w kwocie nieprzekraczającej 6 tys. zł, ale już co trzeci wiązał się z wydatkami powyżej 10 tys. Autorzy raportu sprawdzili również, w jaki sposób finansujemy prace remontowe. Dla ogromnej większości Polaków (84 proc.) źródłem finansowania są odkładane przez lata oszczędności. Tylko co piąta osoba wzięła w ubiegłym roku kredyt lub pożyczkę na remont.

Remont instalacji

Bardzo ważne są instalacje. W starym budownictwie często instalacje nadają się do wyrzucenia. Trzeba przejrzeć wszystkie rury wodno-kanalizacyjne, gazowe, centralnego ogrzewania i jeśli jest to konieczne, to je wymienić. Trzeba pamiętać, że instalacja to nie tylko rury, ale też zawory, filtry, wodomierze, baterie, pompy... czyli armatura i urządzenia. Ale uwaga, nie pozbywajmy się bez zastanowienia starych żeliwnych wanien czy umywalek. Po renowacji mogą być w naszej wyremontowanej łazience prawdziwymi perełkami. Równie pięknie mogą wyglądać stare żeliwne grzejniki, jeśli poświęcimy trochę czasu na oskrobanie ich ze starych warstw farby.

Poza tym, czas remontu to dobry czas na modernizację instalacji elektrycznych. Aluminiowe kable, stary osprzęt, przestarzałe rozdzielnice nie spełniają obecnie żadnych norm. Do tego często usytuowanie gniazd i włączników nie jest zgodne z naszymi potrzebami. W czasie remontu mamy okazję aby to poprawić.

Tynki i okładziny ścienne

Warto dokładnie sprawdzić stan tynków na ścianach i sufitach. Nie chodzi tylko o pęknięcia i ubytki już istniejące. Należy opukać młotkiem całość – podczas tej czynności w przypadku odspojenia tynku, to on odpadnie. Tynk słabo związany z podłożem trzeba odkuć, a jeśli powierzchnia odkuć sięga 50 proc. całkowitej powierzchni, powinniśmy skuć całość.
Podobnie wygląda sprawa z glazurą. Jeśli się decydujemy, że płytki zostawiamy, powinniśmy sprawdzić czy dobrze trzymają się ścian.

Nowe podłogi

Podczas remontu często też decydujemy się na wymianę podłogi. Na materiałach podłogowych nie warto oszczędzać. Mają bowiem wystarczyć na lata. Wybierając określony rodzaj podłogi, poza jej wyglądem, trzeba uwzględnić kilka innych czynników.
Ważnym elementem, który powinien być uwzględniany przy wyborze odpowiedniego materiału do wykonania posadzki jest użyteczność.

– Podłoga we wnętrzu stanowi bazę, dlatego myśląc o remoncie lub urządzaniu zupełnie nowej przestrzeni, trzeba zacząć właśnie od tego obszaru. Decydując się na określony rodzaj pokrycia podłogowego, nadajemy pomieszczeniu styl, który później będziemy konsekwentnie uzupełniać pozostałymi elementami − mówi Magdalena Szadkowska, manager kolekcji KOMFORT.

Każdy, kto ma dylemat jaką podłogę wybrać, za nim na coś się zdecyduje, powinien sam sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Ważną kwestią jest strona finansowa, tj. jakim budżetem dysponujemy. Różnica w kosztach między dobrą podłogą drewnianą a laminowaną może bowiem wynieść nawet 50 proc. Należy się zastanowić, czy bardziej zależy nam na tym, żeby produkt, który będzie układany na podłodze był naturalny, czy nie ma to większego znaczenia. Podłogi drewniane mają niepowtarzalne wzory, nikt drugiej takiej samej nie ma, jest dużo cieplejsza w porównaniu do innych pokryć podłogowych, ale trzeba pamiętać, że jest to produkt naturalny i aby cieszył nas swoim wyglądem, należy o nią dbać. Natomiast podłogi laminowane może nie są tak efektowne jak drewniane, ale nie wymagają takiej uwagi i są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli zdecydujemy się na podłogę drewnianą, musimy zastanowić się, w jakim wykończeniu ma ona być. Lakierowana powłoka jest twarda, nie odbarwia się tak łatwo przy rozlaniu kolorowych płynów i można ją odnawiać. Natomiast podłoga pokryta olejowoskiem wyciera się stopniowo i przy odpowiedniej konserwacji ten proces jest powolny, odnowienie takiej powierzchni można zrobić samemu.

Może już czas na wymianę okien?

Niezależnie od tego, czy mamy starą, drewnianą stolarkę, czy też nowsze rozwiązania PCV, co jakiś czas okna należy wymienić. Choć tę decyzję najczęściej podejmujemy przy okazji większego remontu, warto wiedzieć, że są sytuacje, które zmuszają nas do wcześniejszej wymiany.

– Okna narażone są na działanie czynników zewnętrznych, a także ciągłe użytkowanie. Po latach otwierania i zamykania może dojść do niewielkich odkształceń, które wpływają na wygodę użytkowania. Wypaczanie się okien drewnianych oraz PVC to często pojawiający się problem, który na początku można naprawić. Z czasem jednak trudności nasilają się na tyle, że jedynym rozwiązaniem jest wymiana okna – mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux.

Warto pamiętać, że kilkunastoletnia stolarka PCV, aluminiowa czy drewniana została wykonana w zupełnie innej technologii niż nowe. Stare okna opierają się na okuciach, które nierzadko wymagają z naszej strony dużej siły podczas otwierania i zamykania skrzydeł. Natomiast drewniane okna nie mają funkcji uchyłu, przez co utrudnione jest wietrzenie mieszkania.

Zużycie uszczelek i elementów mechanicznych w oknach to pierwsze symptomy, które powinny zmusić nas do wymiany okna.

Cennik remontowy w Białymstoku

  • Przygotowanie ścian do dalszych prac:
  • zrywanie starych tapet - 7,70 zł/mkw.
  • gruntowanie ścian przed malowaniem 4,40 zł/mkw.
  • naprawa ubytków - 10,45 zł/mkw.
  • skuwanie płytek - 31,62 zł/mkw.
  • Cennik remontu i wykończenia ścian:
  • gładź gipsowa - 30,80 zł/mkw.
  • malowanie ścian i sufitów (trzy warstwy) - 12,65 zł/mkw.
  • ścianki działowe z płyt GK - 54,00 zł/mkw.
  • układanie płytek na ścianie – 67,57 zł/mkw.

Ceny zebrane przez Kalkulatory Budowlane

Koszt budowy domu 2019: Kosztorys, wycena, kalkulator. Ile kosztuje budowa domu?

Zobacz koniecznie: Woda. Kranówka lepsza dla zdrowia i kieszeni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Remont domu i mieszkania. Zaplanuj prace z głową. Będzie lepszy efekt i mniej stresu. Cennik i porady - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny