Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki trafiły do kościoła w Dąbrowie Białostockiej

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Relikwie kapelana Solidarności uroczyście wprowadzono wczoraj do kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dąbrowie Białostockiej. W uroczystości wzięli udział nie tylko wierni, ale też członkowie rodziny bł. ks. Jerzego Popiełuszki i lokalni samorządowcy. W ramach tych wyjątkowych uroczystości odbyła się także wieczorna modlitwa uwielbienia o duchownym.

Relikwiarz ze szczątkami błogosławionego kapłana został umieszczony w ołtarzu głównym kościoła. Jak podkreślił proboszcz dąbrowskiej parafii ks. Andrzej Horaczy, dzięki obecności relikwi wierni będą mogli pogłębiać kult bł. ks. Jerzego, a także modlić się o Jego kanonizację, a także o łaski za wstawiennictwem kapłana.

Doczesne szczątki kapelana Solidarności zostały umieszczono w dębowej skrzynce i w 1986 zamurowano w ścianie kaplicy sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, w sanktuarium bł. Bolesławy Lament w Białymstoku.

Ogromny szklany mural przedstawiający bł. ks. Jerzego Popiełuszkę ozdobił ścianę szkoły Jego imienia

Wiele lat później, w związku z beatyfikacją podjęto decyzję o wydobyciu skrzynki. Przez ponad ćwieć wieku relikwie ks. Jerzego przetrwały w bardzo dobrym stanie. Na całym świecie jest ponad 1300 miejsc w których są przechowywane relikwie ks. Jerzego Popiełuszki.

Najwięcej relikwii, poza Polską, znajduje się we Włoszech - 71, Stanach Zjednoczonych - 64 i na Filipinach - 58. We Francji, gdzie wydarzył się cud otwierający drogę do beatyfikacji, jest ich 15.

HISTORIA ODNALEZIENIA RELIKWII KRWI BŁ. KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI(na podst. stowarzyszeniefidesetratio.pl):
Po wyłowieniu zwłok księdza Jerzego Popiełuszki z Wisły w październiku 1984 roku przewieziono ciało do Białegostoku, gdzie - decyzją sądu - miała zostać przeprowadzona sekcja. Przez prawie 2 lata pobrane szczątki przechowywano w tamtejszym Zakładzie Medycyny Sądowej Akademii Medycznej. Nie było wtedy prawnych regulacji po jakim czasie szczątki należy poddawać kremacji. W końcu jednak groziło im zniszczenie. W tej sytuacji dr Jan Szrzedziński, narażając się na szykany bezpieki, postanowił przekazać je, wraz z dokumentacją lekarską, władzom kościelnym.
Ówczesny arcybiskup białostocki Edward Kisiel polecił, aby sprawą zajął się ks. Jerzy Gisztorowicz. Relikwie umieszczono w dębowej skrzynce, którą opatrzono pieczęciami. W roku 1986 skrzynkę zamurowano w ścianie kaplicy sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, w sanktuarium bł. Bolesławy Lament w Białymstoku.
Z racji na ścisłą tajemnicę przy wmurowaniu skrzynki było tylko kilka osób: ks. Cezary Potocki - ówczesny kanclerz kurii, dr Jan Szrzedziński, ks. Jerzy Gisztorowicz, inż. Toczydłowski, który pracował przy budowie kaplicy oraz siostra Laurencja Fabisiak. Jedyny świadek tego wydarzenia żyjący do dzisiaj.
W związku z beatyfikacją Ks. Jerzego Popiełuszki ks. abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki podjął decyzję o wydobyciu skrzynki. Nie było to zadanie łatwe. Kaplica sióstr była przebudowywana i nie było wiadomo, czy w czasie prac remontowych nie uszkodzono, bądź nie zniszczono skrzynki. Po przebudowie trudno także było określić miejsce jej zamurowania. W drugim dniu poszukiwań skrzynka została wydobyta.
Relikwie ks. Jerzego przetrwały ponad ćwierć wieku w bardzo dobrym stanie. Skrzynka zawierała także dokument potwierdzający autentyczność relikwii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto