Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Religii nie da się wykuć

Agnieszka Kaszuba
To sprawa osobista. Religii nie można zamknąć w regułki i zdać na maturze - tak pomysł Romana Giertycha oceniają tegoroczni abiturienci. Natomiast socjologowie twierdzą, że zapowiedź ministra to chęć pozyskania głosów wyborców.

Jak wyjaśnia minister Giertych w jednym z dzienników, skoro można zdawać egzamin maturalny z wiedzy o tańcu, to tym bardziej można sprawdzać wiedzę młodych ludzi z religii.
- Przecież religia to nie suche regułki i formułki wykute na pamięć. To wiara. Jak można ją sprawdzić na maturze? - zastanawia się Małgorzata Markowska, maturzystka z IV LO.

Biurokratyzacja wiary

Kilka dni temu o umieszczenie religii na liście przedmiotów maturalnych do Romana Giertycha apelowała Młodzież Wszechpolska. Wtedy jednak minister stwierdził, ze widzi takiej potrzeby. Zdanie jednak zmienił w dniu przyjazdu papieża Benedykta XVI do Polski. I ogłosił, że matura z religii będzie.
- Atmosfera tej pielgrzymki może sprawić, że ten pomysł zostanie wcielony w życie, chociaż w neutralnej sytuacji byłby prawdopodobnie nie do przyjęcia - twierdzi prof. Tadeusz Popławski, socjolog. - Moim zdaniem, w ten sposób pan minister próbuje walczyć o elektorat.
Jednocześnie socjolog zauważa, że pomysł ministra edukacji jest niezgodny z nauką Benedykta XVI. - Wczoraj papież na placu Piłsudskiego podkreślał przecież, że religia to sprawa bardzo indywidualna. Tymczasem wprowadzając ją na maturze próbuje się ją zbiurokratyzować - dodaje prof. Tadeusz Popławski.

Nareszcie

Środowiska kościelne w maturze z religii nie widzą nic złego. Oceniają, że powinna być ona wprowadzona dużo wcześniej.
- Skoro religia jest jednym z przedmiotów nauczania w szkole, to wprowadzenie jej na maturze jest tylko naturalną konsekwencją. Jeśli chcemy ten przedmiot traktować poważnie - twierdzi ks. Zdzisław Karabowicz, rzecznik białostockiej kurii metropolitalnej. - Dziwię się, że staje się to dopiero tak późno.
Ks. Karabowicz podkreśla, że matura z religii sprawdzałaby jedynie wiedzę abiturientów, a nie ich wiarę.
Obecnie w szkołach średnich uczniowie mają dwie godziny religii tygodniowo. Dyrektorzy twierdzą, że to wystarczającą liczba, żeby przygotować ich do egzaminu maturalnego.
- Liczba godzin religii jest nawet większa od liczby godzin historii - twierdzi Marek Onoszko, dyrektor VI LO. - Tylko najpierw trzeba byłoby opracować jednolity program nauczania i wymagania na egzamin maturalny.
Marek Legutko, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej poinformował nas, że szczegóły dotyczące matury z religii poznamy w przyszłym tygodniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny