Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekruter nie dzwoni? Sprawdź, co zrobić, żeby to zmienić

Anna Bartosiewicz
Rekruterzy często nie oddzwaniają do kandydatów.
Rekruterzy często nie oddzwaniają do kandydatów. Free-Photos/ Pixabay.com
Masz za sobą rozmowę o pracę, ale mijają tygodnie, a rekruter się nie odzywa? To często popełniany przez specjalistów ds. rekrutacji błąd. Podpowiadamy, co zrobić, żeby okres po rozmowie rekrutacyjnej nie zamienił się w koszmar.

Zobacz galerię:

12 rzeczy, które są najbardziej frustrujące w rekruterach [ZDJĘCIA]12 rzeczy, które są najbardziej frustrujące w rekruterach [ZDJĘCIA]

Długie oczekiwanie na odpowiedź rekrutera to jedna z najbardziej frustrujących rzeczy po rozmowie o pracę. Rekruterzy często zapewniają, że skontaktują się z nami w określonym terminie, ale w praktyce potrafią milczeć całymi tygodniami. Niestety, w polskich realiach trzymanie kandydata w niepewności jest na porządku dziennym.

- Kandydaci, którzy uczestniczyli w ciągu ostatniego roku w procesie rekrutacyjnym, jako najczęściej popełniany błąd przez pracodawcę podczas rekrutacji wskazują długi czas oczekiwania na decyzję pracodawcy o zatrudnieniu lub przejściu do kolejnego etapu procesu. Z tym problemem spotkał się co drugi badany w raporcie Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy” – mówi w rozmowie z Polska Press Grupą Krzysztof Borkowski, konsultant w firmie rekrutacyjnej Antal.

Sprawdź aktualne oferty pracy

Wielu rekruterów całkowicie rezygnuje z kontaktu z osobami, które nie przeszły pomyślnie procesu rekrutacji. Milczenie potencjalnego pracodawcy staje się dla kandydata źródłem frustracji. W jego głowie pojawia się szereg pytań.

  • Dlaczego się nie odzywają?
  • Czy zdecydowali się na kogoś innego?
  • Czy powiedziałem/-am coś nie tak?
  • Kiedy dowiem się o wynikach rekrutacji?

Tylko 11 proc. kandydatów do pracy przebadanych przez firmę Antal było całkowicie zadowolonych z przebiegu rekrutacji. Uczestniczący w badaniu specjaliści i menedżerowie nie tylko zbyt długo czekali na decyzję pracodawcy, ale także nie otrzymywali informacji na temat planowanego przebiegu rekrutacji. Z tym problemem borykał się co trzeci ankietowany.

W niektórych przypadkach powód milczenia rekrutera jest trywialny: nie potrafi on zdecydować się, którego kandydata wybrać. Może wahać się między dwoma osobami o podobnych kwalifikacjach lub – czekać na decyzję kandydata, do którego zwrócił się z propozycją zatrudnienia w pierwszej kolejności. Jeżeli natomiast rekruter nie będzie do nikogo przekonany, prawdopodobnie umówi się na kolejne spotkania rekrutacyjne. Może też zostać postawiony przed koniecznością przeprowadzenia nieplanowanej rozmowy o pracę, np. z kandydatem np. z polecenia. W skrajnych sytuacjach wymagania na danym stanowisku rosną.

Szukając odpowiedzi na pytanie “dlaczego nie ja?”, warto pamiętać o czynnikach niezależnych od nas, takich jak budżet. Dodatkowo, w organizacjach o strukturze pionowej przepływ informacji jest ograniczony i brakuje warunków do szybkiego podejmowania decyzji. Co za tym idzie, osoba na wyższym szczeblu może wstrzymać proces rekrutacji nawet wówczas, gdy został on już uruchomiony.

Porównaj najlepsze oferty pracy

W dobie internetu brak odzewu na aplikację wysłaną online nie powinien nikogo dziwić. Jednak osoby, z którymi rekruter nawiązał kontakt i przeprowadził rozmowę kwalifikacyjną, mają prawo do informacji zwrotnej. Wszyscy kandydaci do pracy powinni zostać poinformowani o wynikach rekrutacji. Nie tylko stawia to firmę w dobrym świetle, ale także stanowi dla kandydatów bodziec do dalszych poszukiwań. O tzw. follow-up szczególnie dbają duże korporacje, którym zależy na dobrym wizerunku. W ich przypadku nabór pracowników często trwa przez cały rok. Kiedy uda się obsadzić dane stanowisko, osoby z działów HR wysyłają kandydatom maile z podziękowaniem za udział w rekrutacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rekruter nie dzwoni? Sprawdź, co zrobić, żeby to zmienić - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny