Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordziści biorą ponad 20 leków dziennie. Wystartowała kampania na temat wielolekowości seniorów

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Polsce seniorzy biorą za dużo leków - mówią geriatrzy.
Polsce seniorzy biorą za dużo leków - mówią geriatrzy. Pixabay
Prawie 35 proc. Polaków powyżej 65 roku życia przyjmuje dziennie przynajmniej 5 leków. Rekordziści biorą ponad 20 medykamentów, które mogą wzajemnie wykluczać się i wchodzić w interakcje. Dlatego dziś (30 kwietnia) wystartowała kampania edukacyjna na temat wielolekowości wśród seniorów, którą organizuje Fundacja Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa.

Jak mówi dr Eliza Szadkowska z Fundacji Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa, problem dotyczy całego społeczeństwa:

- Polacy biorą za dużo leków, często niepotrzebnie, ale szczególną grupą, która jest nim dotknięta są seniorzy. Te osoby chorują na wiele schorzeń i w związku z tym, muszą korzystać z usług wielu specjalistów, często ich terapia jest podtrzymywana przez lekarzy rodzinnych.

Przeciętny senior, co wynika z badań m.in. NFZ, bierze nawet 20 różnych preparatów i leczy się u kilkunastu różnych specjalistów.

- Jedna choroba może generować potrzebę przyjmowania 3-4 preparatów, mówiąc optymistycznie - mówi profesor Barbara Bień z Instytutu dla Zdrowia i Lepszej Starości. - Ważne, abyśmy stosowali leki jak najmniej szkodliwe, bo ustrój seniora jest coraz słabszy. Błędem jest podawanie leków w zbyt dużej lub sztywnej dawce lub leków niewłaściwie dobranych.

Prof. Bień mówi, że czasami przychodzą do niej pacjenci z dwoma takimi samymi lekami pod różnymi nazwami. Robią też zbyt duże zapasy leków, na zbyt długi okres - np. rok. Seniorzy są też kuszeni reklamami telewizyjnymi leków i suplementów, które głoszą, że mogą poprawić swój stan zdrowia i biorą różne preparaty nieprzepisane przez lekarza, co skutkuje problemami zdrowotnymi.

Seniorzy to grupa osób, które powinny być objęte szczególną opieką medyczną ze strony geriatry, ale w Polsce mamy najmniejszą liczbę tych specjalistów przypadającą na populację seniorów. Dostęp do nich jest więc bardzo trudny.

- Zajęliśmy się tym problemem, gdyż mamy coraz więcej seniorów i każdego z nas czeka starość. Nie uda nam się do końca rozwiązać tego problemu, gdyż to problem systemowy, ale też wynika on ze świadomości społeczeństwa. Stąd działania skierowane do lekarzy, by wesprzeć ich i przygotować rozwiązania, które ułatwią im podejmowanie właściwych decyzji medycznych, a z drugiej strony kierujemy kampanię edukacyjną do pacjentów - seniorów.

Projekt “Audyt obywatelski procesu leczenia farmakologicznego seniorów w Polsce” realizowany przez Fundację Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa zakłada opracowanie poradnika dla seniorów o ich prawach.

- Chcemy powiedzieć seniorom, jakie mają prawa jako pacjenci, dlaczego powinni krytycznie podchodzić do swojego leczenia, dlaczego powinni zadawać pytania lekarzom (np. czy ta terapia jest właściwa dla mnie?) - mówi Eliza Szadkowska. - Chcemy uświadomić osoby starsze, że przysługuje im prawo o poproszenie o konsultację z innym lekarzem. Przede wszystkim chcemy powiedzieć seniorom, by zwracali uwagę na to, jakie leki przyjmują i by mieli przygotowaną listę tych leków i zawsze nosili ją ze sobą.

Druga publikacją będzie podręcznik dla lekarzy rodzinnych i specjalistów - handbook dotyczący wielolekowości.

Więcej na temat problemów seniorów przeczytacie w artykule:
Seniorzy łykają leki garściami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny