Z niemal półgodzinnym opóźnieniem zaczęła się środowa konferencja prasowa na której premier Mateusz Morawiecki ogłosił skład nowego rządu. Zaproponowane nazwiska były znane już wcześniej, możesz o tym przeczytać TUTAJ.
- Dzisiaj mam ogromny zaszczy przedstawić nowy skład rządu- powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Ta zmiana ma charakter w mniejszym stopniu personalny, a w większym strukturalny- dodał.
- Przesłanki merytoryczne przyświecały nam przy podejmowaniu decyzji- tłumaczył premier. - Ma to na celu lepsze podejmowanie decyzji i usprawnienie działań w ramach resortów, żebyśmy mogli znaleźć najlepszą i najszybszą odpowiedź na czasy, które charakteryzują się wielkim wyzwaniem pandemii i wychodzenia z niej od strony gospodarczej.
Premier Morawiecki tłumaczył, że jest przekonany, że te zmiany "przyczynią się do tego co zaplanowano w pierwszej kolejności. Szybszego i lepszego poradzenia sobie z kryzysem niż nasi partnerzy z Europy Zachodniej".
- To także budowa państwa dobrobytu - to co obiecaliśmy Polakom. To sedno naszego programu, który jednocześnie opiera się o wartości polskie i europejskie. Mając to na uwadze chcę zaprezentować kilku nowych ministrów,którzy obejmą powiększone jednostki- mówił.
Przemysław Czarnek pokieruje ministerstwem edukacji i nauki.
Jarosław Gowin zostanie zaproponowany na stanowisko wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra rozwoju, pracy i technologii.
Jarosław Kaczyński zostanie zaproponowany na stanowisko wiceprezesa Rady Ministrów.
Michał Cieślak zostanie zaproponowany na stanowisko ministra – członka Rady Ministrów.
Grzegorz Puda zostanie zaproponowany na stanowisko ministra rolnictwa i leśnictwa.
Premier Mateusz Morawiecki nie przedstawił na konferencji całego składu nowego rządu ani nowego podziału kompetencji pomiędzy ministerstwami. Potwierdził, że do rządu wróci Jarosław Gowin, który obejmie resort rozwoju, pracy i technologii. Wejdzie do niego także w randzie wicepremiera lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Jak poinformował Morawiecki, resortem edukacji i nauki pokieruje Przemysław Czarnek, a resortem rolnictwa i leśnictwa - Grzegorz Puda. Ministrem odpowiedzialnym w KPRM za kontakty z samorządami ma być Michał Cieślak.
Jak już wcześniej informowano, rekonstrukcja będzie się wiązała ze znaczącym zmniejszeniem liczby resortów. Zamiast obecnych 20 ma ich być tylko 14. W związku z tym niektóre ministerstwa zostaną połączone. Część ministrów straci stanowiska, pojawią się też nowe twarze.
Informację o zaakceptowaniu składu nowego rządu przez Zjednoczoną Prawicę przekazała we wtorek za pośrednictwem Twittera rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska. Natomiast w środę przed konferencją, Błażej Spychalski, rzecznik Andrzeja Dudy Błażej Spychalski oznajmił, że po spotkaniu prezydenta i premiera zapadła decyzja o przeprowadzeniu rekonstrukcji w przyszłym tygodniu. Jednak nie podano kiedy dokładnie zostaną zaprzysiężeni nowi ministrowie.
- Stołki przez Prawo i Sprawiedliwość rozstawione, to zajmijmy się wreszcie tym co jest dla zdrowia oraz bezpieczeństwa Polek i Polaków najważniejsze. Zwalczeniem koronawirusa- skomentował poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek.
- Co to w ogóle jest? XXI wiek i państwo w UE?!- pyta senator Bogdan Zdrojewski.
- Dramatycznie słaby gabinet na dramatycznie trudne czasy. Pandemicznie, gospodarczo i międzynarodowo. Wynik zgniłych kompromisów ludzi, którzy nie lubią się i nie ufają sobie za grosz. I których trzeba pilnować, żeby się nie pozagryzali. Jedynym ich spoiwem jest władza- skomentował poseł KO Michał Szczerba.
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?