Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekompensata za prąd nie dla każdego. Na kogo mniej wpłynie podwyżka cen prądu 2020. Kiedy wypłaty rekompensat?

asz
Podwyżka cen prądu w 2020 roku wynosi średnio 12 proc. Rząd planuje jednak rekompensaty za prąd. Co na razie wiadomo?
Podwyżka cen prądu w 2020 roku wynosi średnio 12 proc. Rząd planuje jednak rekompensaty za prąd. Co na razie wiadomo? pixabay.com
Ceny prądu w 2020 roku wzrosły. Rząd planuje jednak rekompensaty za prąd. Gospodarstwa domowe miałyby je otrzymać w zamiast za podwyżkę cen prądu. Nie każdy może jednak liczyć na 100 proc. zwrot pieniędzy w ramach rekompensaty. Kiedy miałaby być wypłacona rekompensata za prąd i na jakiej zasadzie? O tym mówił Jacek Sasin.
  • Ceny prądu w 2020 roku zwiększą się średnio o 12 proc.
  • Rząd planuje wprowadzić rekompensaty za prąd dla gospodarstw domowych
  • Wypłata rekompensat za podwyżki cen prądu miałaby nastąpić w 2021 roku
  • Rozważane jest wprowadzenie zaliczek na rekompensaty
  • 100 proc. rekompensaty za prąd otrzymają osoby w pierwszym progu podatkowym

Rekompensata 100 proc. podwyżek cen prądu tylko dla wybranych

Rekompensaty za prąd to wciąż żywy temat w związku z tym, że od 2020 roku ceny prądu poszły mocno w górę. Z najnowszych informacji, których udzielił w Radiu Plus Jacek Sasin, wynika, że projekt dot. rekompensat nie jest jeszcze w pełni gotowy. Znanych jest jednak coraz więcej szczegółów, ale nie każdego one ucieszą.

Na rekompensatę za prąd będą mogły liczyć osoby mniej zamożne.

100 proc. zwrotu tego, co zostało podniesione dla osób w pierwszym progu podatkowym, to jest jedyne kryterium - mówił Sasin w Radiu Plus.

Do pierwszego progu podatkowego zaliczają się osoby, których roczny dochód nie przekracza 85 528 zł. To one będą mogły liczyć na otrzymanie rekompensaty za prąd.

Z innych znanych na ten moment szczegółów, wiadomo też, że by otrzymać rekompensatę za prąd, trzeba będzie w 2021 roku złożyć o nią wniosek. Nie trzeba będzie jednak dołączać do niego zaświadczenia z urzędu skarbowego o byciu w pierwszym progu podatkowym.

O rekompensatach za prąd pisaliśmy już wcześniej. Poniżej przeczytasz, co było na ich temat wiadomo na początku stycznia 2020.

Ceny prądu w 2020 roku ostro w górę

Podwyżka cen prądu w 2020 roku to większe wydatki dla gospodarstw domowych. Ceny prądu wzrosną średnio o 12 proc., a nowe taryfy czterech największych w Polsce sprzedawców energii elektrycznej zostały już zatwierdzone przez prezesa URE. To oznacza, że każdy z nas powinien przygotować się na wyższe rachunki - średnio o ok. 9 zł. Rząd zamierza jednak wprowadzić rekompensaty za prąd dla gospodarstw domowych.

Rekompensata za prąd 2020. Co na razie wiadomo?

Temat podwyżek cen i rekompensaty za prąd w 2020 roku został poruszony z Jackiem Sasinem w Radiu Zet. Wicepremier poinformował, że istotnie rekompensata za prąd jest w planach, a projekt ustawy jej dotyczącej jest dopracowywany i w najbliższych tygodniach powinien trafić do parlamentu.

Wokół rekompensaty za prąd w 2020 roku jest jednak jeszcze wiele niewiadomych, a wicepremier Sasin zdradził jedynie niektóre szczegóły. Ważną informacją dla gospodarstw domowych jest to, że rekompensata za prąd miałaby zostać wypłacona dopiero w 2021 roku.

Takie rekompensaty będą mogły zostać wypłacone, gdy będzie wiadomo, ile konkretne gospodarstwo domowe w 2020 roku dopłaciło – mówił Jacek Sasin w Radiu Zet.

Zaliczki na rekompensatę za prąd

Rozważane jest też wprowadzenie zaliczek na rekompensatę za prąd, które miałyby być wypłacane w ciągu roku. Wówczas po końcu roku całość zostałaby rozliczona. Sasin zaznaczył jednak, że to skomplikowane i nie wiadomo, czy uda się wprowadzić taki system.

Na ten moment wicepremier nie powiedział też, czy rekompensaty za prąd będą przysługiwać także odbiorcom energii korzystających z ofert wolnorynkowych.

Źródło: Radio Zet

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny