Rehabilitacja pocovidowa na NFZ w trzech placówkach w Podlaskiem. Gdzie znajdziesz pomoc?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Szpital w Supraślu - rehabilitacja pocovidowa Wojciech Wojtkielewicz
Trzy placówki medyczne w województwie podlaskim będą zajmowały się rehabilitacją pocovidową w ramach umowy z NFZ. To znaczy, że ubezpieczeni pacjenci skorzystają z leczenia za darmo. Ozdrowieńcy, którzy nadal borykają się z problemami zdrowotnymi, znajdą pomoc w: Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca Centrum Sercowo-Naczyniowe w Augustowie, Szpitalu Rehabilitacyjno–Uzdrowiskowym w Supraślu oraz Sanatorium Uzdrowiskowym w Augustowie.

Pacjenci, którzy przechorowali COVID-19 i nadal borykają się z powikłaniami, mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji stacjonarnej (w ramach NFZ). W województwie podlaskim trzy ośrodki będą prowadzić tego typu leczenie: Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca Centrum Sercowo-Naczyniowe w Augustowie, Szpital Rehabilitacyjno–Uzdrowiskowy w Supraślu oraz Sanatorium Uzdrowiskowe w Augustowie.

Jak informuje podlaski NFZ, lista ta będzie na bieżąco aktualizowana, gdy kolejne placówki medyczne zgłoszą akces i potwierdzą spełnianie warunków niezbędnych do realizacji programu rehabilitacji stacjonarnej, czyli w uzdrowiskach i szpitalach.

Supraśl już przyjmuje pierwszych pacjentów

Pierwszym ośrodkiem w województwie podlaskim, który zajął się leczeniem pacjentów po COVID-19 w ramach NFZ jest Szpital Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowy Holmed w Supraślu. Szpital już przyjmuje pacjentów.

- Wczoraj przyjechało trzech pierwszych pacjentów, a dziś kolejnych siedmiu. Terminy mamy zarezerwowane do lipca. Na razie uruchomiliśmy 32 łóżka - informuje Zbigniew Kasprowicz, dyrektor szpitala w Supraślu.

Szpital dopasowuje leczenie i zabiegi do powikłań, które występują u pacjentów po przechorowaniu COVID-19. Jeżeli ktoś ma np. powikłania płucne, to stosowane są m.in.: inhalacje, trening wytrzymałościowy, drenaż ułożeniowy czy masaż wibracyjny klatki piersiowej. Są również pacjenci, którzy mają powikłania neurologiczne oraz tacy, którzy wymagają wsparcia psychologicznego.

O tym, jak wygląda rehabilitacja pocovidowa w Supraślu, możecie przeczytać w artykule:

Augustowskie placówki jeszcze nie ruszyły

Kolejnym ośrodkiem, który podjął się rehabilitacji pocovidowej w ramach umowy z NFZ jest Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów. Tutaj przygotowano 30 miejsc dla osób, które wymagają wsparcia po COVID-19. Na razie w sanatorium nie ma jeszcze pacjentów, którzy rozpoczęliby leczenie, jednak wszyscy chętni mogą już zapisywać się.

- W rehabilitacji pocovidowej zabiegi będą dobierane indywidualnie do stanu pacjenta przez lekarza uzdrowiskowego, nie mniej niż 4 dziennie. Będą to zabiegi zwiększające wydolność oddechową i inne zabiegi fizjoterapeutyczne - informuje Renata Mieczkowska-Lewoc, dyrektor Sanatorium Uzdrowiskowego Augustów.

Trzecia placówka, która zajmie się leczeniem rekonwalescentów pocovidowych to Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca Centrum Sercowo-Naczyniowe w Augustowie. Ona również nie przyjmuje jeszcze pacjentów, gdyż czeka na dopełnienie formalności związanych z umową.

- Aktualnie dysponujemy 48 łóżkami przeznaczonymi na ten rodzaju działalność - mówi dr n. med. Paweł Kaźmierczak, dyrektor medyczny American Heart of Poland. - Pacjenci mogą liczyć na szerokie spektrum zabiegów z zakresu kinezyterapii i fizykoterapii. Wszystkim pacjentom gwarantujemy między innymi inhalacje, masaże dobrane do potrzeb poszczególnych kuracjuszy, treningi relaksacyjne czy terenoterapię. Istotną częścią pobytu w augustowskiej placówce jest edukacja w zakresie profilaktyki, w tym również prozdrowotna modyfikacja stylu życia i nauka zmiany nawyków na zdrowsze. Podczas pobytu chorzy otrzymają wsparcie w zakresie rehabilitacji schorzeń współistniejących, ale też niezwykle ważne wsparcie psychologiczne. Program przygotowany jest tak, aby przywrócić pacjentom sprawność po przejściu COVID-19, jak również podnieść ogólną kondycję oraz poprawić jakość i komfort życia.

Jak skorzystać z rehabilitacji pocovidowej?

Do programu rehabilitacji pocovidowej można dołączyć do 12 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19. Skierowanie na rehabilitację wystawi pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19, na podstawie wyników kilku badań, mi.in. RTG klatki piersiowej, aktualnej morfologii, EKG.

Program gwarantuje od 2 do 6 tygodni kompleksowej rehabilitacji, podczas której pacjenci będą mogli skorzystać z takich zabiegów jak m.in. kinezyterapia, hydroterapia, inhalacje czy fizykoterapia. Zabiegi zostaną dobrane dla każdego pacjenta indywidualnie. Zgodnie z założeniem rehabilitacji pocovidowej pacjent może liczyć na minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych.

Rehabilitacja pocovidowa obejmuje również edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów oraz leczenie dietetyczne. Pacjent będzie mógł też skorzystać z pomocy psychologa.

O szczegółach rehabilitacji pocovidowej możecie przeczytać w artykule:

Uwaga nad Polskę nadciągają upały

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
27 kwietnia, 13:31, PuszczaBialowieskaTV.pl:

Od dziecka do 18 roku życia chorowałem - przeziębienia, bóle głowy, a znajomy lekarz palacz papierosów - zmarł, bezskutecznie szukał przyczyn. Od kiedy (wbrew opinii wielu lekarzy) 25 lat temu przestałem jeść mięso, jak ręką odjął, po prostu byłem zakwaszony. Gdybym słuchał lekarzy moje życie pełne chorób byłoby koszmarem, a może już bym nie żył. A wegetarianizm = bez mięsa 99 % mniej raka chorób serca! Szpitale=siedliska chorób epidemii zakażeń a lekarze wpędzają dla zysku w choroby: kosztowne terapie, leki, badania. Lecząc jedną chorobę wpędzają w jeszcze gorsze. symbolem jest były minister zdrowia Religa=nałogowy palacz papierosów który zmarł na raka płuc- zamiast przestać palić oferował przeszczep serca z zastawkami od świń wszczepianych ludziom. W Chinach lekarz dostaje pieniądze tak długo jak ludzie którymi się opiekuje są zdrowi, jak zachorują przestaje mu się płacić, bo jest niekompetentny i nieskuteczny, a lekarzy cesarza nawet w takim przypadku zabijano! Lekarzom, prawnikom i mechanikom nie zależy na tym by jak najszybciej i najtaniej pomóc, chcą wycisnąć z frajerów jak najwięcej pieniędzy. np. gdyby nie mięso, papierosy, alkohol lekarze straciliby zyski z wiecznie chorych pacjentów.

Polecam wegetarianizm: bez mięsa - 99 % mniej raka, chorób! Szpital to siedlisko chorób, epidemii, zakażeń, lepiej zapobiegać chorobom, zamiast bezskutecznie łagodzić skutki ! Omijaj szpitale, to siedliska zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby, gronkowcem, sepsą, żółtaczką a pogotowie przerabia na skóry. "Nadchodzi wielka epidemia. Jest groźniejsza niż AIDS. Niebezpieczna bakteria zaatakowała już miliony ludzi. Chodzi o szpitalnego gronkowca złocistego (MRSA), który jest odporny na większość antybiotyków. Ta bakteria zaatakowała już około 4,5 mln ludzi na całym świecie." Obrzezanie, lobotomia, wycinanie fragmentów mózgu? Wkrótce z dzisiejszej medycyny będziemy się śmiali jak z średniowiecznego spuszczania krwi, pijawek czy picia gorącej rtęci.

Mięsożercy wymierają jak dinozaury?

Daniel Obajtek "Patrzę na tę rurę, chcę ci powiedzieć, że szukają ch**a do d**y."

G
Gość
27 kwietnia, 13:30, www.FederacjaZielonych.pl:

Kiedy więc jakiś mięsożerca próbuje udowadniać jak alkoholik uzależniony od alkoholu że jego uzależnienie to wolność…Wolę weganizm=wzmacnia orga(ni)zm! Bez uzależnień, chorób, przestępczości: Czy po ostrzeżeniach o szkodliwości papierosów / alkoholu też na mięsie pojawią się napisy: "Minister zdrowia ostrzega: mięso powoduje 99%chorób: raka, zawały i wylewy. To morderstwo zwierząt i zdrowotne samobójstwo"? Wegetarianizm = więcej energii bez używek, narkotyków, uzależnień, ucieczki od życia, zagłuszania sumienia, stresu, samodzielne myślenie zamiast prania mózgu głupimi chorych od mięsa - powodu 99% chorób i zdrowsi wegetarianie= to prawda. W Afryce umierają z głodu w USA i Europie z przejedzenia a wegetarianizm - bez 99% chorób! Mięso powoduje epidemię otyłości, raka, zawałów (już u 25 latków), wylewów, cukrzycy itp. też w Polsce, wcześniej większość dań była wegetariańska (kasze, fasole, bób, groch). Jesteś tym co jesz = smalec, mięso - wyglądasz jak baleron i pasztet. Otyłość powoduje mięso = brak witamin, stąd ciągły głód, a wegetarianie są zdrowsi bez kompleksów, mają idealną) wagę

Dlaczego mięsożercy chorują i nie są genialni jak wegetarianie? najbardziej mózg niszczy mięso a lek: wegetarianizm: Jezus, Da Vinci, Einstein, Edison, Platon, Sokrates, Newton, Darwin, Tesla, Kafka, Tołstoj,Wolter, Ghandi, Twain, Rifkin, Pamela Anderson, Briggite Bardot, Kate Winslet, Tina Turner, Kim Basinger, Dustin Hoffman, Bryan Adams, David Duchowny, Moby, Bono(U2), Leonard Cohen, Bob Dylan, John Cage, Johny Rotten, Beastie Boys, Jarule, Krs-One, Rza, Bruce Lee..To mięso powoduje miażdżyce niedotlenienie sklerozę wylew Parkinsona Alzheimera BSE

Co by się stało gdybyśmy wszyscy zostali wegetarianami? Naukowiec z Oxfordu szokuje prognozami. Dieta roślinna to ogromne korzyści nie tylko dla zdrowia, ale i dla świata. O tym, że jedzenie owoców i warzyw jest zdrowsze od jedzenia czerwonego mięsa nikogo nie trzeba przekonywać. Podstawą każdej piramidy żywieniowej są produkty roślinne. Ale to nie jest artykuł o pozytywne skutki zdrowotne przejścia na zbilansowaną dietę wegetariańską dla konkretnego człowieka. Pytanie brzmi inaczej. Jakie byłyby konsekwencje dla całej planety, gdybyśmy wszyscy zostali wegetarianami? www.innpoland.pl/125943,co-by-sie-stalo-gdybysmy-wszyscy-zostali-wegetarianami-naukowiec-z-oxfordu-szokuje-prognozami

Żyjecie w MEATrixie !!!! https://www.youtube.com/watch?v=lwbuPTVmogU

~ślązak~

Napisano 13 grudzień 2012 - 09:17

ku....a ten . tyle wkleja, faktycznie tego nie widać, nie możecie go zablokować?

Szczerze mówiąc czytałem dużo w tym temacie. Faktycznie ten gościu to cep. Piszę z Polski, u nas takie ścierwo nie srało by na forum. Zresztą w naszym mieście byłby zaganiany jak szczur."

w
www.i.Bialystok.pl

UWAGA! UJAWNIAMY NAJWIĘKSZĄ TAJEMNICĘ! WSZYSCY ZASZCZEPIENI UMRĄ! (Wszyscy niezaszczepieni też umrą, to kwestia czasu, bo wszyscy ludzie prędzej czy później umierają:) Zamiast się cieszyć, że część ludzi nie chce się szczepić, skoro brakuje szczepionek, byłoby lepiej, żeby były zamieszki o to, kto pierwszy dostanie szczepionkę?

„Wyrzucić maski z przestrzeni publicznej. Zakończyć restrykcje. Myjemy ręce i wietrzymy”. #LockdownKills #StopKwarantanna. #OtwieraMy Wyrzucić maski z przestrzeni publicznej. Zakończyć restrykcje. Myjemy ręce i wietrzymy”. #LockdownKills #StopKwarantanna. #OtwieraMy Człowiek bez tlenu umiera po 3 minutach, długotrwałe niedotlenienie uszkadza mózg. Dlatego rząd światowy chce, by nawet zdrowi byli chorzy na skutek braku skutecznego leczenia Amantadyną, nieskutecznych szczepionek i przyduszania maskami? Wolę weganizm=wzmacnia orga(ni)zm! Bez uzależnień, chorób, przestępczości: Testy dają w 30-90% fałszywe wyniki: Zamknęli firmy, zabronili oddychać świeżym powietrzem, zamknęli szpitale przed chorymi, skazali na śmierć przewlekle chorych, zabraniają spotkań, zamknęli dzieci, seniorów w domach, zakładają szmaty na twarz generując choroby i hamując rozwój mózgu. Reset: po bankructwie firm ludzie na zasiłkach, nie będzie własności prywatnej, obywatel będzie własnością państwa, nie będzie rodziny, o dzieciach decydować ma państwo. „Koniec pandemii” nastąpi 31 marca 2025 r. po wdrożeniu nowego niewolniczego systemu zgodnie z planem

Dodaj ogłoszenie