Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Regiopedia: Pomóż zakochać się w Bielsku

Jerzy Doroszkiewicz [email protected] tel. 085 748 95 32
“Późnobarokowy ratusz w  Bielsku Podlaskim, XVIII, wolnostojacy z wieżą zegarową, ze sklepieniami kolebkowymi i krzyżowymi z lunetami. Przed rozbiorami w wieży mieściło się więzienie miejskie” pisze i fotografuje dla Regiopedii “slav”.
“Późnobarokowy ratusz w Bielsku Podlaskim, XVIII, wolnostojacy z wieżą zegarową, ze sklepieniami kolebkowymi i krzyżowymi z lunetami. Przed rozbiorami w wieży mieściło się więzienie miejskie” pisze i fotografuje dla Regiopedii “slav”.
Każdy może stać się współtwórcą internetowej encyklopedii wiedzy o regionie.

Nagrody dla aktywnych

Nagrody dla aktywnych

Najaktywniejsi i najlepsi twórcy Regiopedii mogą liczyć na wyróżnienia. Każdy wpis lub edycja cudzej informacji odnotowuje system komputerowy. Internauci mają szansę zdobyć laptopa, kamery czy aparatu cyfrowego.
To również znakomita okazja do nauki działania zespołowego. W osobnej kategorii nagradzane będą całe szkoły. Aby wziąć udział w rywalizacji ważne jest, aby wszyscy uczniowie z danej placówki, wpisywali identycznie jej nazwę, umieszczając kolejne hasło w internecie.

Regiopedia czyli encyklopedia regionu podlaskiego powstaje pod okiem dziennikarzy Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej. Ale tak naprawdę autorem może być każdy, kto tylko posiada dostęp do Internetu i chce podzielić się swoją wiedzą o regionie. Trzeba tylko poświęcić kilka chwil i zalogować się na stronie http://podlaski.regiopedia.pl i już mozna samodzielnie tworzyć nowe hasła. I nie muszą być to wyłącznie wzorowane na poważnych wydawnictwach uczone definicje, pełne liczb i dat. W Regiopedii ważna jest każda miejscowość i każdy człowiek.

Bokser, poeci, a może i Ty?

Już teraz możemy tam znaleźć informacje o ludziach, z których Bielsk Podlaski może być dumny. To niezawodni internauci przypominają swoim kolegom rozrzuconym po całym świecie, że w tym mieście urodził się rozsławiający Podlasie i Polskę pięściarz Dariusz Snarski. Karierę zaczynał przed ćwierć wiekiem w barwach białostockiego Hetmana. W latach 90. był trzykrotnym mistrzem Polski w wadze lekkiej, reprezentował Polskę w meczach międzypaństwowych, walczył w mistrzostwach Europy i świata. Według Ryszrda Patera, który opracował hasło na potrzeby Regiopedii Snarski stoczył ogółem 294 walki amatorskie i przeszedł na zawodowstwo. W grudniu 2000 roku wywalczył pas mistrza interkontynentalnego federacji IBF w wadze junior piórkowej. Później wiodło mu się różnie i coraz rzadziej wygrywał. W jubileuszowej 50. walce stoczonej 21.12.2007 r., której stawką był tytuł mistrza interkontynentalnego federacji WBF, zmierzył się ze Słowakiem Andriejem Suriną i wygrał. 6 kwietnia 2008 r. obronił tytuł pokonując Węgra Istvana Nagy. 1 lipca w walce o tytuł międzynarodowego mistrza Polski wygrał z Czechem Araikiem Sachbazjanem. 5 września w Jeżewie Starym, w motelu "Atlanta" wygrał z Uzbekiem Jonny Ibramowem. 7 listopada w podziemnej zabytkowej kopalni soli w Wieliczce przegrał na punkty z Maciejem Zeganem o pas lokalnej organizacji Baltic Boxing Union. Czy sławny bielszczanin rozstanie się z ringiem?

Ale mieszkańcy Bielska Podlaskiego to nie tylko ringowe zabijaki. Internauta kryjący się za nickiem Cherry Jelly przypomina, że w tym mieście urodziła się poetka Nadzieja Artymowicz. Jest autorką 5 tomików “We śnie w bólu słowa", “Razdumy", “Siezon u biełych piejzażach", “Dzwiery", “Adpływaje spakojnaje nieba". Z pewnością jej biografia wymaga uzupełnienia. I to właśnie wyzwanie dla innych, zainteresowanych popularyzowaniem regionu. Interaktywność Regiopedii pozwala na uzupełnianie haseł, dodawanie fotografii, powiązywanie z innymi, istniejącymi już hasłami.

Podobnie hasło “Jerzy Plutowicz". Znakomity poeta, urodzony w Bielsku, a mieszkający od lat w Białymstoku został co prawda dostrzeżony przez Cherry Jelly, jego biografia aż prosi się o skrupulatne wyliczenie przynajmniej tytułów tomików wierszy.

Regiopedia przypomina już postać księdza Antoniego Beszty Borowskiego. Ostatnie lata przed wybuchem II wojny światowej swą posługę duszpasterską sprawował na terenie Bielska Podlaskiego. Z wielkim poświęceniem trwał w swej pracy podczas okupacji sowieckiej. 1 lipca 1943 roku został aresztowany przez Niemców. Został, wraz z grupą 50 zakładników, wywieziony do Lasu Pileckiego i zamordowany. Jan Paweł II beatyfikował Antoniego Borowskiego 13 czerwca 1993 roku przypomina autor o pseudonimie “molechnowicz".

Ale to ciągle mało. Nie brakuje w Bielsku Podlaskim artystów, działających z sukcesami nie tylko w Polsce biznesmenów, sportowców. A może i Wy szanowni Czytelnicy chcecie się pochwalić osiągnięciami, o których jeszcze nie słyszeli krajanie. Regiopedia to znakomita szansa na zaprezentowanie własnej osoby.

Region wielu religii

Od wieków żyją tu katolicy i prawosławni, jeszcze kilkadziesiąt lat temu z mową polską, ruską i “tutejszą" mieszał się jidysz i wiele innych dialektów. Dziś mieszkańcy Bielska z pewnością przywykli do życia w cieniu licznych zabytków sakralnych, ale przybysze z zewnątrz i mile widziani chyba w każdym miejscu turyści mogą być zszokowani ilością historycznych budowli. Przyjadą, jeśli właśnie w takich miejscach jak Regiopedia znajdą osobiste, opatrzone fotografiami opisy pięknych, acz nieznanych szerzej w Polsce i świecie miejsc. Warto przypominać, że pierwszą świątynię w mieście wzniósł król Władysław II Jagiełło, że neoklasycystyczny kościół ufundowała Izabela Branicka, że to właśnie tu można zobaczyć piękną XVIII-wieczną drewnianą cerkiew p.w. św. Michała albo znacznie starszą i również drewnianą, o bryle kościoła łacińskiego, z wysokim dachem cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

W pobliskiej Orli można zobaczyć świetnie zachowaną bryłę wzniesionej w 1754 roku synagogi. Zdewastowana w czasie II wojny światowej do dziś nie odzyskała blasku. A przecież może być jednym z magnesów przyciągających zainteresowanych judaicami turystów z całego świata. A gdzież znajdą o niej lepsze informabardziej szczegółowe obfotografowanie i opisanie. Do tej pory nie znalazło się jeszcze hasło poświęcone słynnemu bielskiemu studium ikonograficznemu.

Proste pyszności

Internauci zakochani w swoim regionie opisują nie tylko sławnych mieszkańców czy zachowane zabytki świadczące o wielowiekowej historii ich małych ojczyzn. Coraz częściej zaczynają chwalić się zdobywającymi sobie powoli popularność podlaskimi smakami. Internauta “slav" oprócz umieszczenia w naszej Regiopedii kilkudziesięciu zdjęć zabytków sakralnych sfotografował kilka kojarzących mu się z regionem potraw. Jest tu tradycyjny chleb wiejski wypiekany do dziś w powiecie bielskim do tego pyszny smalczyk domowy, a dla osob o odmiennym smaku - naleśniki z serem białym na słodko. Ale to dopiero początek skarbów kulinarnych, jakie kryje Bielsk Podlaski i okolice. Czyż nie warto i w taki sposób zachęcić potencjalnych turystów by zabawili w Bielsku jak najdłużej?

Szansa na promocję

Regiopedia może stać się znakomitą okazją dla osób stawiających pierwsze kroki w agroturystyce. Warto opisywać, byle rzetelnie, walory swoich gospodarstw, umieszczać zdjęcia, polecać, korzystając z już istniejących haseł inne okoliczne atrakcje. No i wykorzystać mapy Google. Dzięki nim turyści łatwiej zaplanują sobie dojzad. I jak tu nie skorzystać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny