Regiopedia czyli encyklopedia regionu podlaskiego powstaje pod okiem dziennikarzy Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej. Ale tak naprawdę autorem może być każdy, kto tylko posiada dostęp do Internetu i chce podzielić się swoją wiedzą o regionie. Trzeba tylko poświęcić kilka chwil i zalogować się na stronie http://podlaski.regiopedia.pl i już można samodzielnie tworzyć nowe hasła. I nie muszą być to wyłącznie wzorowane na poważnych wydawnictwach uczone definicje, pełne liczb i dat. W Regiopedii ważna jest każda miejscowość i każdy człowiek.
Najpiękniejsza łapianka XX wieku?
Jedną z najciekawszych osób, jakie już umieścili w Regiopedii internauci jest postać Janiny Tomaszewskiej. Według internauty o pseudonimie molechnowicz córka maszynisty parowozowego I klasy na trasie Warszawa - Petersburg była najurodziwszą mieszkanką Łap przed wybuchem II wojny światowej. Biegle władała francuskim i rosyjskim i już jako nastolatka została kasjerką - oczywiście na dworcu kolejowym w Łapach. Tam wypatrzył ją i z miejsca zakochał się Mikołaj, jakżeby inaczej, Łapiński. Był on kierownikiem parowozowni, zaś w zakładowej ewidencji Łapińskich miał numer 1. Dlatego często uczestniczył w różnych oficjalnych uroczystościach i obchodach świąt państwowych, jako honorowy przedstawiciel tak popularnego w okolicy nazwiska.
Najpiękniejsza wśród przedwojennych łapskich panien, z chęcią uczestniczyła w akcjach dobroczynnych i pomagała innym. Mikołaj I Łapiński zmarł na początku lat sześćdziesiątych. Janina przeżyła męża o prawie dwadzieścia lat. Słynęła przez lata ze swej urody i wspaniałych, długich włosów, z których kiedyś zrobiła poduszkę. Tak przynajmniej pisze internauta, który poświęcił czas, żeby uwiecznić osobę urodziwej mieszkanki Łap w Regiopedii.
Ślady patriotów
Stanisław Kazimierz Marcin Łapiński chociaż na świat przyszedł w Warszawie, przodków miał z Łap i okolic. I właśnie w Łapach skończył szkołę powszechną. Później uczył się w Białymstoku, gdzie na progu XX wieku założył nielegalne kółko samokształceniowe, gdzie młodzi chłopcy uczyli się historii i literatury ojczystej. W 1912 roku, podczas studiów politechnicznych we Lwowie wstąpił do Związku Strzeleckiego. Wtedy też przyjął pseudonim Nilski. W sierpniu 1914 roku zasilił szeregi legendarnej 1 kompanii kadrowej. Wwalkach 24 grudnia 1914 roku trafił do rosyjskiej niewoli. Pomimo rany brzucha uciekł i ukrywął się przez sześć tygodni. Później był dowódcą kompanii piechoty, służył w saperach i artylerii. W listopadzie 1918 podczas walk polsko-ukraińskich został szefem obrony Lwowa.
Jeszcze w tym samym roku pojawił się w Poznaniu, gzie powstańcom wielkopolskim nadał wojskowej ogłady i przebudował ich w regularne oddziały. Zmarł w wieku zaledwie 31 lat na niedoleczoną szkarlatynę. Dziś skromny monument można znaleźć w centrum Łap.
Generał Łapiński-Nilski był zaufanym człowiekiem marszałka Józefa Piłsudskiego. A sam Piłsudski jeszcze jako działacz PPS w Łapach bywał wiele razy, a nawet wziął w miasteczku ślub. Stało się to 15 lipca 1899 roku w Paproci Dużej. W dokumencie aktu małżeństwa wpisał się jako kupiec z miasta Łapy. Jego małżonka, Maria Kazimiera Juszkiewicz z domu Koplewska również zamieszkiwała w Łapach. Oboje byli wówczas byli wpisani w księgach ludności niestałej w gminie Poświętne, w powiecie wysoko-mazowieckim, guberni łomżyńskiej.
Po raz pierwszy całkiem oficjalnie Piłsudski pojawił się w Łapach 1 czerwca 1919 roku. Wtedy pociąg wiozący Naczelnika Państwa do Grodna zatrzymał się na stacji. Później, według wiedzy internautów umieszczonej w Regiopedii, Piłsudskiego szczególnie uroczyście witano w roku 1933. Dwa lata później w ostatni dzień maja przez Łapy przejechał pociąg specjlany wiozący serce zmarłego marszałka do Wilna.
Łapscy artyści
Okolice Narwi przyciągają wiele utalentowanych osób. Nawet jeśli nie sa powszechnie znani w kraju właśnie dzięki regiopedii i zapałowi internautów można poznać ich wszechstronne zdolności i postaci. W Uhowie zamieszkał Lech Kaszkiel. Specjalizuje się w malarstwie sztalugowym, maluje farbami olejnymi i akwarelą, wykonuje też ikony na drewnie. Tematyka jego prac to portrety, pejzaże, często konie i obiekty symboliczne.
Z pobliskich Bokin pochodzą bracia Jerzy i Zbigniew Jaroccy. Według internautów Jerzy Jarocki ma w swoim dorobku wyrzeźbiony w piaskowcu portret Lenina ale i pomnik Jana Pawła II w Śniadowie.
Łapski sport
Klub Sportowy Pogoń Łapy to najstarszy z klubów piłkarskich w województwie podlaskim, powstały w 1927 r. Początkowo powołano go do życia jako Robotniczy Klub Sportowy "Metal". Po roku zmieniono nazwę na "Świt". Dopiero w maju 1955 roku klub przemianowano na "Pogoń" na cześć Wacława Kuchara, członka "Pogoni", który wielokrotnie pomagał klubowi w szkoleniach i zgrupowaniach. Obecnie "Pogoń" gra w nowej III lidze. W Łapach urodziła się i od lat reprezentuje miasteczko jedna z najlepszych polskich judoczek - Katarzyna Pułkośnik. Została wybrana najlepszym sportowcem Podlasia 2005 roku.
Historia w budynkach zapisana
Wielbiciele architektury odwiedzając Łapy nie mogą ominąc osiedla kolejowego w Łapach Osse. Zespół 17 budynków wzniesionych w latach 1924-25 według internauty molechnowicz należy do unikalnych w skali kraju. Dzięki niestrudzonej pracy tego poszukiwacza pamiątek w Regiopedii można zobaczyć jak wyglądała monumentalna kamienno - betonowa wieża ciśnień. Nad miasteczkiem górowała do sierpnia 1944 roku, zanim nie wysadzili jej hitlerowcy. Odbudowana po II wojnie światowej mieści 400 metrów sześciennych wody.
Piękna łapska ziemia
O wyjątkowychwalorach okolic Łap nie zapomniał internauta kryjący się pod nickiem zsmlapy. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, iż w pobliskim Surażu co roku do gniazd przylatuje około 30 bocianich par. Suraż, podobnie jak Pentowo i Nawyki leży na liczącym sobie w skali województwa aż 206 kilometrów podlaskim szlaku bocianim.
Położona zaś na zachód od Łap wieś Płonka Kościelna słynie z posiadania sanktuarium Maryjnego, w którym znajduje się cudowny obraz Wniebowzięcia NMP pędzla Teodora Łosickiego.
Szansa na promocję
Regiopedia może stać się znakomitą okazją dla osób stawiających pierwsze kroki w agroturystyce. Warto opisywać, byle rzetelnie, walory swoich gospodarstw, umieszczać zdjęcia, polecać, korzystając z już istniejących haseł inne okoliczne atrakcje. No i wykorzystać mapy Google. Dzięki nim turyści łatwiej zaplanują sobie dojazd.
Hasła, które internauci dodają do Regiopedii są stale weryfikowane przez specjalnie powołaną komisję naukową.