Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Regiopedia: Nie tylko z Łapińskich Łapy słyną

Jerzy Doroszkiewicz
Tak wyglądała łapska wieża ciśnień w roku 1943. Obiekt sztuki inżynierskej wysadzili Niemcy w sierpniu następnego roku.
Tak wyglądała łapska wieża ciśnień w roku 1943. Obiekt sztuki inżynierskej wysadzili Niemcy w sierpniu następnego roku.
Każdy może stać się współtwórcą internetowej encyklopedii wiedzy o Podlasiu. Wystarczy zalogować się w nowym portalu stworzonym przez Media Regionalne i wpisać informacje o swojej małej ojczyźnie. Tak najłatwiej pochwalić się Łapami, wielowiekową historią okolic, ciekawymi mieszkańcami, a nawet lokalnymi sanktuariami.

Regiopedia czyli encyklopedia regionu podlaskiego powstaje pod okiem dziennikarzy Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej. Ale tak naprawdę autorem może być każdy, kto tylko posiada dostęp do Internetu i chce podzielić się swoją wiedzą o regionie. Trzeba tylko poświęcić kilka chwil i zalogować się na stronie http://podlaski.regiopedia.pl i już można samodzielnie tworzyć nowe hasła. I nie muszą być to wyłącznie wzorowane na poważnych wydawnictwach uczone definicje, pełne liczb i dat. W Regiopedii ważna jest każda miejscowość i każdy człowiek.

Najpiękniejsza łapianka XX wieku?

Jedną z najciekawszych osób, jakie już umieścili w Regiopedii internauci jest postać Janiny Tomaszewskiej. Według internauty o pseudonimie molechnowicz córka maszynisty parowozowego I klasy na trasie Warszawa - Petersburg była najurodziwszą mieszkanką Łap przed wybuchem II wojny światowej. Biegle władała francuskim i rosyjskim i już jako nastolatka została kasjerką - oczywiście na dworcu kolejowym w Łapach. Tam wypatrzył ją i z miejsca zakochał się Mikołaj, jakżeby inaczej, Łapiński. Był on kierownikiem parowozowni, zaś w zakładowej ewidencji Łapińskich miał numer 1. Dlatego często uczestniczył w różnych oficjalnych uroczystościach i obchodach świąt państwowych, jako honorowy przedstawiciel tak popularnego w okolicy nazwiska.

Najpiękniejsza wśród przedwojennych łapskich panien, z chęcią uczestniczyła w akcjach dobroczynnych i pomagała innym. Mikołaj I Łapiński zmarł na początku lat sześćdziesiątych. Janina przeżyła męża o prawie dwadzieścia lat. Słynęła przez lata ze swej urody i wspaniałych, długich włosów, z których kiedyś zrobiła poduszkę. Tak przynajmniej pisze internauta, który poświęcił czas, żeby uwiecznić osobę urodziwej mieszkanki Łap w Regiopedii.

Ślady patriotów

Stanisław Kazimierz Marcin Łapiński chociaż na świat przyszedł w Warszawie, przodków miał z Łap i okolic. I właśnie w Łapach skończył szkołę powszechną. Później uczył się w Białymstoku, gdzie na progu XX wieku założył nielegalne kółko samokształceniowe, gdzie młodzi chłopcy uczyli się historii i literatury ojczystej. W 1912 roku, podczas studiów politechnicznych we Lwowie wstąpił do Związku Strzeleckiego. Wtedy też przyjął pseudonim Nilski. W sierpniu 1914 roku zasilił szeregi legendarnej 1 kompanii kadrowej. Wwalkach 24 grudnia 1914 roku trafił do rosyjskiej niewoli. Pomimo rany brzucha uciekł i ukrywął się przez sześć tygodni. Później był dowódcą kompanii piechoty, służył w saperach i artylerii. W listopadzie 1918 podczas walk polsko-ukraińskich został szefem obrony Lwowa.

Jeszcze w tym samym roku pojawił się w Poznaniu, gzie powstańcom wielkopolskim nadał wojskowej ogłady i przebudował ich w regularne oddziały. Zmarł w wieku zaledwie 31 lat na niedoleczoną szkarlatynę. Dziś skromny monument można znaleźć w centrum Łap.

Generał Łapiński-Nilski był zaufanym człowiekiem marszałka Józefa Piłsudskiego. A sam Piłsudski jeszcze jako działacz PPS w Łapach bywał wiele razy, a nawet wziął w miasteczku ślub. Stało się to 15 lipca 1899 roku w Paproci Dużej. W dokumencie aktu małżeństwa wpisał się jako kupiec z miasta Łapy. Jego małżonka, Maria Kazimiera Juszkiewicz z domu Koplewska również zamieszkiwała w Łapach. Oboje byli wówczas byli wpisani w księgach ludności niestałej w gminie Poświętne, w powiecie wysoko-mazowieckim, guberni łomżyńskiej.

Po raz pierwszy całkiem oficjalnie Piłsudski pojawił się w Łapach 1 czerwca 1919 roku. Wtedy pociąg wiozący Naczelnika Państwa do Grodna zatrzymał się na stacji. Później, według wiedzy internautów umieszczonej w Regiopedii, Piłsudskiego szczególnie uroczyście witano w roku 1933. Dwa lata później w ostatni dzień maja przez Łapy przejechał pociąg specjlany wiozący serce zmarłego marszałka do Wilna.

Łapscy artyści

Okolice Narwi przyciągają wiele utalentowanych osób. Nawet jeśli nie sa powszechnie znani w kraju właśnie dzięki regiopedii i zapałowi internautów można poznać ich wszechstronne zdolności i postaci. W Uhowie zamieszkał Lech Kaszkiel. Specjalizuje się w malarstwie sztalugowym, maluje farbami olejnymi i akwarelą, wykonuje też ikony na drewnie. Tematyka jego prac to portrety, pejzaże, często konie i obiekty symboliczne.

Z pobliskich Bokin pochodzą bracia Jerzy i Zbigniew Jaroccy. Według internautów Jerzy Jarocki ma w swoim dorobku wyrzeźbiony w piaskowcu portret Lenina ale i pomnik Jana Pawła II w Śniadowie.

Łapski sport

Klub Sportowy Pogoń Łapy to najstarszy z klubów piłkarskich w województwie podlaskim, powstały w 1927 r. Początkowo powołano go do życia jako Robotniczy Klub Sportowy "Metal". Po roku zmieniono nazwę na "Świt". Dopiero w maju 1955 roku klub przemianowano na "Pogoń" na cześć Wacława Kuchara, członka "Pogoni", który wielokrotnie pomagał klubowi w szkoleniach i zgrupowaniach. Obecnie "Pogoń" gra w nowej III lidze. W Łapach urodziła się i od lat reprezentuje miasteczko jedna z najlepszych polskich judoczek - Katarzyna Pułkośnik. Została wybrana najlepszym sportowcem Podlasia 2005 roku.

Historia w budynkach zapisana

Wielbiciele architektury odwiedzając Łapy nie mogą ominąc osiedla kolejowego w Łapach Osse. Zespół 17 budynków wzniesionych w latach 1924-25 według internauty molechnowicz należy do unikalnych w skali kraju. Dzięki niestrudzonej pracy tego poszukiwacza pamiątek w Regiopedii można zobaczyć jak wyglądała monumentalna kamienno - betonowa wieża ciśnień. Nad miasteczkiem górowała do sierpnia 1944 roku, zanim nie wysadzili jej hitlerowcy. Odbudowana po II wojnie światowej mieści 400 metrów sześciennych wody.

Piękna łapska ziemia

O wyjątkowychwalorach okolic Łap nie zapomniał internauta kryjący się pod nickiem zsmlapy. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, iż w pobliskim Surażu co roku do gniazd przylatuje około 30 bocianich par. Suraż, podobnie jak Pentowo i Nawyki leży na liczącym sobie w skali województwa aż 206 kilometrów podlaskim szlaku bocianim.

Położona zaś na zachód od Łap wieś Płonka Kościelna słynie z posiadania sanktuarium Maryjnego, w którym znajduje się cudowny obraz Wniebowzięcia NMP pędzla Teodora Łosickiego.

Szansa na promocję

Regiopedia może stać się znakomitą okazją dla osób stawiających pierwsze kroki w agroturystyce. Warto opisywać, byle rzetelnie, walory swoich gospodarstw, umieszczać zdjęcia, polecać, korzystając z już istniejących haseł inne okoliczne atrakcje. No i wykorzystać mapy Google. Dzięki nim turyści łatwiej zaplanują sobie dojazd.

Hasła, które internauci dodają do Regiopedii są stale weryfikowane przez specjalnie powołaną komisję naukową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny