Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Regiopedia czeka na internautów

Jerzy Doroszkiewicz [email protected] tel. 085 748 95 32
To Wilhelm Fryderyk Zachert z małej osady przyklasztornej uczynił Supraśl największym miastem przemysłowym w regionie.
To Wilhelm Fryderyk Zachert z małej osady przyklasztornej uczynił Supraśl największym miastem przemysłowym w regionie. fot. A. Kudlewski
Każdy może stać się współtwórcą internetowej encyklopedii wiedzy o regionie.

Będą nagrody dla aktywnych

Będą nagrody dla aktywnych

Najaktywniejsi i najlepsi twórcy Regiopedii mogą liczyć na wyróżnienia. Każdy wpis lub edycja cudzej informacji odnotowuje system komputerowy. Internauci mają szansę zdobyć laptopa, kamery czy aparatu cyfrowego.
To również znakomita okazja do nauki działania zespołowego. W osobnej kategorii nagradzane będą całe szkoły. Aby wziąć udział w rywalizacji ważne jest, aby wszyscy uczniowie z danej placówki, wpisywali identycznie jej nazwę, umieszczając kolejne hasło w internecie.

Regiopedia czyli encyklopedia regionu podlaskiego powstaje pod okiem dziennikarzy Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej. Ale tak naprawdę autorem może być każdy, kto tylko posiada dostęp do Internetu i chce podzielić się swoją wiedzą o regionie. Trzeba tylko poświęcić kilka chwil i zalogować się na stronie http://podlaski.regiopedia.pl i już mozna samodzielnie tworzyć nowe hasła. I nie muszą być to wyłącznie wzorowane na poważnych wydawnictwach uczone definicje, pełne liczb i dat. W Regiopedii ważna jest każda miejscowość i każdy człowiek.

Urokliwa uliczka

Już teraz możemy tam znaleźć informacje, które mogą zachęcić do odwiedzenia Supraśla internautów z całej Polski. Bo czy każdy zdaje sobie sprawę, że urokliwe miasto leży nad rzeką o takiej samej nazwie? Kiedyś trzeba było szperać w atlasach geograficznych, teraz wystarczy wejść do internetu. “Supraśl to rzeka zwana dawniej Sprząśl" pisze Daria Góral. Okazuje się, że źródeł rzeki trzeba poszukiwać w bagnach na północ od wsi Topolany. Liczy sobie prawie 94 kilometry długości by koło Złotorii zasilić wody Narwi.

Samo miasto stało się wdzięcznym obiektem dla licznych fotoamatorów. Internauta o pseudonimie slav, który już umieścił w Regiopedii kilkanaście zdjęć zabytków sakralnych nie zapomniał o odbudowanej cerkwi Zwiastowania NMP w Supraślu. Zwiedzając budowlę warto na dłużej zatrzymac się w położonym na terenie klasztoru Muzeum Ikon. To multimedialna ekspozycja mogąca zadowolić najwybredniejszych turystów z całego świata.

Internautę o pseudonimie Awastor zachwyciła odrestaurowana uliczka w centrum. Uważa, że “wieczorową porą jest rajem dla artystów". I do swojej opinii dodał zdjęcie A. Kudlewskiego.

Sławni z Supraśla

I rzeczywiście - artystów w Supraślu nie brakowało nigdy. Z pewnością miasteczko musiał odwiedzić pod koniec XVIII wieku Franciszek Karpiński. Autor pieśni "Kiedy ranne wstają zorze" i"Wszystkie nasze dzienne sprawy" oraz kolędy "Bóg się rodzi" przebywał na dworze Branickich w Białymstoku. To właśnie w starym kościele tym, do którego dobudowano farę, miały miejsca prawykonania jego utworów. A drukiem wydane zostały w 1792 roku właśnie w Supraślu.

Po II wojnie światowej swoje podwoje otworzyło Liceum Plastyczne. Już teraz dzięki regiopedii.pl możemy sobie przypomnieć, ze do jego absolwentów należy jeden z najsłynniejszych polskich malarzy współczesnych - podziwiany na całym świecie Leon Tarasewicz.

Ale czy każdy wie, że w tych samych murach uczył się Henryk Kuradczyk? “Powszechnie znany w Hajnówce jako "Kargul". Malarski talent, który zawsze budził wielki podziw, pozwolił mu stworzyć w życiu kilka tysięcy prac." pisze na łamach Regiopedii Ryszard Pater. Okazuje się, że tworzący w Hajnówce malarz na świat przyszedł w Kownie a do Polski przyjechał rodzicami jako sześciolatek. “Jako kilkunastolatek rozpoczął swoje samodzielne życie w Supraślu, gdzie ukończył liceum plastyczne. Pracował na Śląsku jako górnik w kopalni, w Bieszczadach jako drwal przy wyrębie lasów, ale ponieważ jego obrazy wciąż znajdowały odbiorców, wkrótce zaczął żyć wyłącznie z ich sprzedaży. Wielkie uznanie dla talentu skłoniły początkującego artystę do podjęcia dalszej nauki w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Przez rok uczęszczał na zajęcia jako wolny słuchacz, ale kiedy nadszedł termin egzaminów wstępnych, przeważyła niestety chęć zabawy i szumne plany studiowania odeszły szybko w zapomnienie." - opisuje jego losy Pater.

Takich ludzi jak Kuradczyk przewinęło się przez Supraśl mnóstwo. Teraz czekają na opisanie, może właśnie przez Was?

Supraśl stał się domem dla znakomitego artysty, absolwenta wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych Gdańsku Marka Chomczyka. Tu również mieszka jeden z najsłynniejszych podlaskich fotografików - Wiktor Wołkow. Internauci piszą o nim “śmiało można mówić, że jest stałym mieszkańcem biebrzańskich bagien, bo kiedy tylko pogoda (a ściślej światło na to pozwala) przemierza zakamarki Podlasia." Do któtkiej biografii artysty dołączony został wywiad wideo, jakiego udzielił dziennikarzom Letniej Redakcji Kuriera Porannego. Tak oto, opierając się na źródłach, można ubarwiać wszystkie hasła Regiopedii.

Z Białegostoku do Supraśla przeprowadzają się nie tylko artyści specjalizujący się w sztukach plastycznych. Tu przecież swoją siedzibę ma jeszcze nieopisany teatr Wierszalin, w tym mieście mieszka urodzony w Białymstoku aktor i reżyser Krzysztof Zemło. Ostatnio na scenie OFF Teatru Dramatycznego w Białymstoku mogliśmy oglądać wyreżyserowany przez niego spektakl "Kołysanka" w wykonaniu Teatru Okno.

W Supraślu urodził się na przykład Jerzy Górko. Skromny urzędnik jest członkiem białostockiego oddziału Klubu Dziennikarzy Sportowych i jednym z najlepszych znawców historii białostockiego sportu.

Ostatnio głośno było o Sebastianie Łukaszuku i Piotrze Ludwiku. Suprascy licealiści z “plastyka" za animację “Nie rób drugiemu, co tobie nie miłe" zdobyli nagrodę Offowe Odkrycie Roku 2007. Tylko od internautów zależy, kiedy i oni trafią na łamy Regiopedii.

Przyroda także na mapie

Hasła w Regiopedii podzielono na sześć podstawowych kategorii:
- historia
- kultura
- ludzie
- miejsca
- wypoczynek
- przyroda.

I właśnie do tej kategorii zalicza się hasło “Puszcza Knyszyńska". I właśnie z Internetu potencjalni turyści mogą dowiedzieć się, że to Supraśl jest siedzibą Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. A Daria Góral informuje nas, że w gminie Supraśl i gminy Czarna Białostocka leży rezerwat przyrody Budzisk - oczywiście będący częścią Puszczy Knyszyńskiej. I to dzięki jej pracy każdy internauta dowie się, ze siedzibą Liceum Plastycznego jest pochodzący z przełomu XIX i XX wieku pałac Bucholtzów, jednej z najsłynniejszych rodzin supraskich fabrykantów.

Fotografuj, filmuj, publikuj

Chociaż wybudowany przez Bucholtzów pałac jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków miasteczka, informacja o nim pozbawiona jest fotografii. To otwiera szerokie pole do popisu dla innych internautów. Warto poszperać w domowych archiwach. Do tej pory w podlaskiej Regiopedii pojawiło się już kilkaset zdjęć. Internauta Awastor opublikował już zdjęcie przepięknej zabytkowej kaplicy cmentarnej rodziny Zachertów. Ale jeszcze wiele miejsc i zabytków nie zostało sfotografowanych. Podobnie ludzi.

Ciekawe, czy komuś udało się zarejestrować na wideo choćby oragnizowane podczas nocy muzeów koncerty dzwonów w supraskim klasztorze? Albo majestatycznego żubra z Puszczy Knyszyńskiej. Encyklopedie tworzone w XXI wieku wręcz wymagają multimedialności - wystarczy tylko odrobina chęci, a moze powstać coś naprawdę wyjątkowego. Kronikarski zapis małej ojczyzny, który żyje, jest stale wzbogacany i uzupełniany.

Hasła będą zweryfikowane

Regiopedia ma stać się rzetelnym kompendium wiedzy. Dlatego przy jej uruchomieniu powstała jednocześnie komisja naukowa. Tworzą ją:

- Andrzej Sadowski, profesor socjologii, dziekan Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku
- Andrzej Kurpiewski, dyrektor Generalny Urzędu Marszałkowskiego
- Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego
- Andrzej Matusiewicz z Centrum Kształcenia Nauczycieli w Suwałkach
- Adam Dobroński, regionalista, profesor historii
- Jan Leończuk, dyrektor Książnicy Podlaskiej
- Stanisław Czesław Zagórski ze Stowarzyszenia Prasoznawczego “Stopka" w Łomży
- Marek Zagórski, redaktor naczelny Kuriera Porannego
- Konrad Kruszewski, redaktor naczelny Gazety Współczesnej.

To do nich będzie należała ocena wpisywanych definicji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny