MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Referendum lokalne w sprawie budowy lotniska regionalnego

(dor)
Referendum lokalne w sprawie budowy lotniska regionalnego ruszyło o godz. 7 rano. Głosować można do godz. 21.
Referendum lokalne w sprawie budowy lotniska regionalnego ruszyło o godz. 7 rano. Głosować można do godz. 21. Jerzy Doroszkiewicz
Referendum lokalne w sprawie budowy lotniska regionalnego ruszyło o godz. 7 rano. Głosować można do godz. 21.

Głosować mogą pełnoletni mieszkańcy naszego województwa, o ile nie zostali pozbawieni praw wyborczych. Według statystyk Państwowej Komisji Wyborczej do urn może pójść ponad 906 tysięcy mieszkańców Podlaskiego. Wybierając się na referendum, trzeba zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Może być to dowód osobisty, paszport, prawo jazdy.

Wydrukowano 959 373 kartek do głosowania, czyli dokładnie tyle, ile jest wyborców. Zostały one przekazane do wójtów, burmistrzów i prezydentów. W województwie podlaskim jest 941 komisji. W sumie do tych komisji powołano 7700 osób.

Jak oddać ważny głos w referendum lokalnym?

W lokalu wyborczym otrzymamy tylko jedną kartę do głosowania z jednym pytaniem: Czy jest Pan/Pani za wybudowaniem w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego? Odpowiedzi będą dwie: tak lub nie. Nasz głos będzie ważny, jeśli znak X postawimy w kratce obok jednej z odpowiedzi. Jeżeli znak X postawimy w obu kratkach albo nie postawimy go wcale nasz głos będzie nieważny. W przypadku referendum istotna jest również frekwencja.

Żeby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej 287 812 osób, czyli 30 proc. uprawnionych do głosowania.

Wyniki z obwodowych komisji będą przekazywane powiatowym komisjom referendalnym, a te – wojewódzkiej.

Warto jednak pamiętać, że niedzielne referendum nie jest równoznaczne z budową regionalnego lotniska. Wyników nawet ważnego głosowania władze województwa nie muszą respektować. Referendum jest bowiem tylko opinią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny