Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

RED po zawodach URC 2016. Nie udało się zdobyć podium [ZDJĘCIA]

krk
facebook/projekt #next
Poszukiwanie życia w pobranej z terenu próbce oraz zadanie serwisowe – z tymi wyzwaniami mierzył się zespół #next ostatniego dnia zawodów University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Od 2 do 4 czerwca na pustyni w stanie Utah rozgrywane były międzynarodowe zawody analogów łazików marsjańskich. Zespół studentów Politechniki Białostockiej #next ze swoim robotem RED rywalizował ze studentami z różnych kontynentów.

Za nami ‪#‎URC2016. Wczoraj zadania poszły nam o niebo lepiej niż pierwszego dnia finałów, zdobyliśmy 73 punkty za zadanie serwisowe oraz aż 93,3 – za zadanie Szukania życia. Niestety te wyniki nie pozwoliły nam na odrobienie straty z poprzedniego dnia, co przełożyło się na 7 miejsce w ogólnej klasyfikacji finału ARES! – mówi Maciej Rećko, szef zespołu #next. Gratulujemy zwycięzcom – Legendary Rover!!! Świetna robota!

Maciej Rećko opowiada o zadaniu serwisowym: Sędziowie byli zachwyceni naszymi działaniami podczas serwisu, gdzie wykonaliśmy wszystkie elementy zadania za wyjątkiem napełnienia zbiornika na paliwo. Ustąpiliśmy w tym zadaniu jedynie ekipie Legendary.

Szef zespołu #next relacjonuje także zadanie naukowe – poszukiwanie życia: Mimo niewielkiej usterki sprzęgła napędu zasysacza- urządzenia do pobierania próbki, udało nam się zebrać wymagany materiał. Po 20-minutowej analizie, podczas prezentacji wyników, sędziowie gratulowali świetnej, przemyślanej i bardzo naukowej prezentacji. Ciekawostka związana z tym zadaniem: Zaoraliśmy (dosłownie) 20 metrów pustyni. Oczywiście na wymaganą głębokość 5 cm ;).

Punktacja drużyny #next za dwa wcześniejsze zadania terenowe wygląda następująco: 15 punktów za asystę astronaucie i 46 – za przejazd po trudnym terenie. Za prezentację biznesową zespół #next zdobył 86 punktów. W sumie studenci Politechniki Białostockiej w finałach Ares URC 2016 zdobyli 313,3 pkt.

Zwycięski zespół – Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej – zdeklasował konkurencję – zdobył aż 452,3 pkt., drugie miejsce zajął WSU Everett Engineering Club – 368 pkt., trzecie – Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego – 345,3 pkt. Gratulujemy!

Pełni optymizmu wracamy do LA, wiemy co musimy poprawić w funkcjonowaniu robota. Jesteśmy pewni, że potrzebujemy większego niż dotychczas zespołu. Sędziowie zapowiadają jeszcze trudniejsze zadania na następny rok – podsumowuje start w zawodach Maciej Rećko.

Drużynę #next tworzą studenci Wydziału Mechanicznego PB: Maciej Rećko, Maciej Baka, Piotr Czaplicki, Jakub Kuryło, Artur Milewski, Michał Ostaszewski, Piotr Tomaszuk, Paweł Turycz. Opiekę naukową sprawuje dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz.

Udział studentów Politechniki Białostockiej w zawodach URC w Stanach Zjednoczonych był możliwy dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu “Najlepsi z najlepszych” (320 tys. zł). Budowa łazika marsjańskiego została dofinansowana z budżetu Miasta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta poprzez wynalazki i projekty studentów Politechniki Białostockiej.

Reprezentanci Wydziału Mechanicznego z robotem RED wystartują także w European Rover Challenge w dn. 10 – 13 września w Jasionce, w województwie podkarpackim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny