Recenzje z akcji "Czytam, bo lubię", część 5

Redakcja

1. Paweł Beręsewicz, CO TAM U CIUMKÓW

Ciumkowie to nie są dziwaczne stwory, to po prostu mama, tata i dzieci. Są oni także bohaterami opowiadania "Co tam u Ciumków?" Pawła Beręsewicza. To rodzina, która u każdego czytelnika wzbudzi sympatię, czy to swym stosunkiem do dzieci, innych ludzi, czy pracy. Szalone i niezwykle zabawne pomysły zarówno dzieci jak i rodziców, sprawiają, iż przez cały czas czytania książki nie znika nam uśmiech z twarzy.
I jak tu się nie uśmiechać, jeśli okazuje się, że każdej pannie młodej wyrasta kwiatek z ucha, że księżniczka Etka rozmawia przez telefon, a prawdziwym skarbem okazują się dwie pary skarpet. A to jeszcze nie wszystko. Prababcia "złamała" Grzesiowi rękę, straszne potwory znęcały się nad biednym pajączkiem i jeszcze Burek, w ramach integrowania się z innymi kulturami zaczął jeść myszy. A wszystko to dzieje się w życiu jednej rodziny, rodziny Ciumków.
"Co tam słychać u Ciumków?" to doskonały poradnik, wyjaśniający, jak poradzić sobie ze wszystkim, z przyjęciem urodzinowym córeczki, jak należy postępować z kolegami i pająkami, w jaki sposób pobija się rekord świata, jak wygląda zabawa w gruszki oraz co należy zrobić by dzieci polubiły mleko i wypijały jego bardzo duże ilości. "Co tam u Ciumków?" powinni przeczytać zwłaszcza rodzice, bo z książki tej można dowiedzieć się, chociażby tego, jak ważne jest dla każdego chłopca posiadanie spinnera, czy innych gadżetów dołączanych do przeróżnych artykułów spożywczych oraz jak skrupulatnie potrafią nasze pociechy ukryć kożuszek wyprany w wybielaczu.
I choć wydawałoby się, że naruszanie czyjejś prywatności, to rzecz, której nie wolno robić, w przypadku tej książki jest zupełnie inaczej. Tytuł "Co tam u Ciumków?" to dobrotliwe zachęcenie do sprawdzenia tego, co tam nowego wymyśli zwariowana rodzinka.
Książka została napisana na podstawie problemów współczesnej młodzieży, ale też osób starszych. Autor pokazał jak sobie z nimi poradzić i jak je przetrwać. Interesującym dopełnieniem są zabawne rysunki Surena Vardaniana, znanego każdemu zagorzałemu wielbicielowi książek dla dzieci. Zilustrował on także " Baśnie braci Grimm’’, " Pinokio", "Akademię Pana Kleksa" i inne.
Paweł Beręsewicz w porównaniu do innych autorów ma wielką wyobraźnię dzięki, której pisze niesamowite książki. Pisarz porównuje wydarzenia w opowiadaniu do współczesnych problemów. "Co tam u Ciumków?" to książka dla każdej grupy wiekowej , bo chyba to nie złe stwierdzenie, jeśli zaciekawi ona także starszych czytelników. Natomiast młodsi, chętnie po nią sięgną, ze względu na wspomniane, zabawne ilustracje. "Co tam u Ciumków?" to książka tak fascynująca, jak jej bohaterowie.

Natalia Wiktoria Kopeć, Szkoła Podstawowa, Miastkowo

2. Beata Ostrowicka, JEST TAKA OPOWIEŚĆ O JANUSZU KORCZAKU

Ostatnio przeczytałam książkę Beaty Ostrowickiej, pt. ''Jest taka opowieść o Januszu Korczaku ''. Książka ta ma dla mnie wielkie znaczenie, gdyż otrzymałam ją w nagrodę w konkursie literackim w 2012 roku, który był Rokiem Janusza Korczaka. Książka jest pięknie wydana, pełna kolorowych ciekawych ilustracji Joli Richter- Magnuszewskiej. Kiedy zaczęłam ją czytać, nie mogłam przestać, a gdy skończyłam, poczułam wielki smutek. Tak bardzo było mi żal tych wszystkich dzieci, które nie miały rodziców.
''Jest taka historia opowieść o Januszu Korczaku''- to historia opowiedziana małemu Jasiowi przez prababcię Franię, która była wychowanką Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie. Co więcej, wszystkie z przedstawionych przez babcię obrazów zmieniają się szybko w wyobraźni dziecka w jego własną historię, której staje się bohaterem. Wraz z Franią, jej przyjaciółką Różyczką i innymi dziećmi z Domu Sierot, prowadzonego przez Pana Doktora i Stefę Wilczyńską, poznają kolejne z tajemnic tego smutnego, ale i magicznego miejsca. Dzieci uważały Janusza Korczaka za ojca, którego tak im brakowało. W roli matki świetnie sprawdzała się pani Stefa.
Autorka w tej książce zawarła to wszystko, co niesie ze sobą osoba Janusza Korczaka i przybliżyła życie człowieka zwykłego i niezwykłego zarazem. Ten przyjaciel ''małych ludzi'', jak często był nazywany, zawsze stawiał dobro dzieci na pierwszym miejscu. Był dla nich wzorem do naśladowania. Sieroty chętnie słuchały jego opowieści, które snuł bardzo mądrze, a zarazem dziecinnie. Jego serce było im całkowicie oddane. Każdą wolną chwilę spędzał ze swoimi wychowankami. 6 sierpnia 1942 roku Korczak wyruszył w ostatnią drogę- zginął razem z dziećmi w obozie zagłady w Treblince.
Polecam tę książkę wszystkim tym, którym nie jest obojętny los dzieci.

Natalia Wiktoria Kopeć, Szkoła Podstawowa, Miastkowo

3. Ernest Hemingway, STARY CZŁOWIEK I MORZE

“Stary człowiek i morze" - to jedno z opowiadań autorstwa Ernesta Hemingwaya. Akcja rozgrywa się w Hawanie na wyspie Kuba. Głównymi bohaterami opowiadania są Santiago - stary rybak oraz Manolin - młody przyjaciel starca.
Autor w swej książce porusza takie problemy jak starość, samotność oraz walka z przeciwnościami losu. Stara się on pokazać, że chociaż czasami możemy czuć się samotnie, odrzuceni czy niepotrzebni, trzeba walczyć z pechem do końca, nie można się poddać, a także pokazuje, że wierząc w siebie i dążąc wytrwale do celu, można osiągnąć wszystko. W życiu nie zawsze wszystko dzieje się po naszej myśli, co pokazuje przykład rybaka, dlatego powinniśmy się cieszyć i wykorzystywać każdą chwilę naszego życia.
Jednym z wątków, które autor umieścił w opowiadaniu, jest bezinteresowna przyjaźń Santiago z Manolinem. Pomagają oni sobie nawzajem, nie oczekując niczego w zamian.
Myślę, że autor pragnął pokazać jak ważna jest pomoc oraz zrozumienie w życiu człowieka i jak przyjaciel może podnieść na duchu. Książka jest bardzo ciekawa i poruszająca, dlatego polecam ją każdemu.

Marceli Gortych, Szkoła Podstawowa, Miastkowo

4. Lucy Maud Montgomery, ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA

Po książkę ,,Ania z Zielonego Wzgórza'' sięgnęłam, gdyż była to pozycja wśród lektur klasy VI. Tytuł i nazwisko Lucy Maud Montgomery znałam już wcześniej, gdyż powieść tę czytał mój starszy brat.
Utwór przedstawia historię 11- letniej dziewczynki z sierocińca. Los uśmiechnął się do niej, gdy za sprawą drobnej pomyłki zamieszkała z Marylą i Mateuszem Cuthbert. W ich posiadłości bohaterka przeżyła wiele przygód: ufarbowała włosy na zielono, upiła swoją przyjaciółkę Dianę winem, które wzięła za sok porzeczkowy itp.
Ania Shirley za sprawą dobrego serca i bujnej wyobraźni wniosła na Zielone Wzgórze radość, optymizm i beztroskę. W miarę upływu czasu wyrosła na sympatyczną, uroczą i błyskotliwą nastolatkę.
Postać głównej bohaterki okazała się mi bliska. Odkryłam wspólne cechy i zainteresowania.
Polecam tę książkę wszystkim lubiącym ciekawe powieści. Także tym, którzy kochają baśń H. Ch. Andersena pt.,, Brzydkie Kaczątko'', gdyż można ją odnieść do tej książki.

Monika Młynarczyk, Szkoła Podstawowa, Miastkowo

5. Irena Jurgielewicz, TEN OBCY

,,Ten obcy" autorstwa Ireny Jurgielewiczowej to książka ,którą ostatnio przeczytałam. Sięgnęłam po nią , ponieważ zachęciła mnie moja mama ,twierdząc ,że bardzo mi się ona spodoba. Rzeczywiście-lektura wciągnęła mnie całkowicie. Myśląc co będzie dalej, codziennie czytałam ją w czasie ferii zimowych.
Głównym jej wątkiem jest przyjaźń czwórki przyjaciół , którzy znaleźli śpiącego w ich kryjówce kilkunastoletniego ,,Obcego". Ów chłopiec to Zenek Wójcik podróżujący autostopem w celu odnalezienia wujka. Nieznajomy znalazł się w niezwykle trudnej sytuacji. Uciekł z domu przed ojcem-alkoholikiem, przez którego życie Zenka zamieniło się w koszmar. Mama jego zaś nie żyła. Można się domyśleć, jak trudny jest jego los. Na szczęście nasz bohater spotyka na swojej drodze wspaniałych przyjaciół: Ulę, Pestkę, Mariana i Julka. Od tego momentu chłopiec nie jest sam. Wie, że w każdej chwili przyjdą mu z pomocą. Ula najbardziej przejęła się losem ,,Obcego". Choć czasem zachowywał się on jakby uciekał przed całym światem-to tak naprawdę był jak dziecko we mgle. Szybko rozszyfrowali go nastolatkowie. Zenek ukrywał się na wyspie, spał pod gołym niebem, a przyjaciele przynosili mu jedzenie i pomagali , gdy tego potrzebował. ,,Obcy" imponował całej czwórce zaradnością i samodzielnością. Podziwiali jego wrażliwość na krzywdę wyrządzaną zwierzętom oraz bohaterstwo w momencie ratowania przez chłopca dziecka z pędzącego wozu. Ula zaproponowała swą pomoc Zenkowi, kiedy zranił się w nogę. Jej tata będący lekarzem opatrzył mu ranę .Wspólne przeżycia, te dobre i te złe, uczyniły wakacje młodych ludzi wyjątkowo ciekawymi. Ula oraz Pestka przetrwały trudną próbę przyjaźni, zaś Marian nauczył się tolerancji wobec innych. Julek chciał dorównać swym zachowaniem Zenkowi. No i nasz bohater odzyskał wiarę w to, że może jeszcze komuś zaufać. Pomoc, jaką otrzymał, nie pozwoliła mu stać się przestępcą i złodziejem. Wspólne wysiłki doktora oraz sierżanta Kowalskiego pozwoliły na odnalezienie wujka Zenka. W rezultacie wyjechał on do swego krewnego. Jednak pozostawił Uli list z wyznaniem miłości i obietnicą spotkania.
Powieść ,,Ten obcy" zachwyciła mnie do tego stopnia, iż dostrzegłam w niej prawdę o życiu, tj. że ludzie są sobie bliscy, mimo różnic jakie ich dzielą. Uczy, że nie dobra materialne są w życiu najważniejsze w życiu, lecz miłość i przyjaźń. Zachęcam wszystkich, by sięgnęli po te lekturę, gdyż może się okazać, że zmieni ona życie niejednego czytelnika.

Monika Korytkowska, Szkoła Podstawowa, Miastkowo

6. F.H. Burnett, TAJEMNICZY OGRÓD

"Tajemniczy ogród " Frances Hodgson Burnett przeczytałam jakiś czas temu. Poleciła mi ją siostra.
Powieść ukazuje wzruszającą historię kapryśnej Mary cudem ocalałej z epidemii cholery, w której zginęli jej rodzice. Główna bohaterka trafia do zupełnie innego świata w Anglii, gdzie robiła rzeczy do których nie przywykła w Indiach. Przebywanie na świeżym powietrzu, rozmowy z równie egoistycznym " chorym " Colinem, prace w ogrodzie z Dickiem oraz wspaniałe sekrety i tajemnice zmieniają całą trójkę. Akcja dziejąca się w pałacu na wrzosowiskach oraz jego ogrodach jest zwięzła, a wielowątkowa fabuła rozszerza naszą wiedzę o różne historie ułatwiające zrozumienie zachowań bohaterów. Przybliża nas tym samym do postaci. Książka jest napisana prostym językiem, w celu łatwego zrozumienia przez dzieci. Podzielono ją na rozdziały, których tytuły stanowią zachęcającą zagadkę dotyczącą dalszych losów bohaterów. Powieść wzbogacona została również o nieliczne ilustracje, które świetnie prezentują tematykę, umilając przy tym czytanie. Utwór jest pełen pouczających treści. Autorka przedstawia historię smutnych dzieci. Przybliża przy tym trudną rzeczywistość i zwraca uwagę na fakt, iż przyjaźniąc się możemy osiągnąć wiele.
Książka godna jest polecenia, gdyż świetnie prezentuje liczne wartości ponadczasowe takie jak: potęga przyjaźni, wpływ przyrody na życie oraz rodzicielską miłość. Dlatego zachęcam do jej przeczytania.

Kinga Radziejewska, Szkoła Podstawowa, Miastkowo

7. Jan Brzechwa, AKADEMIA PANA KLEKSA

,,Akademia Pana Kleksa'' Jana Brzechwy - to książka, którą ostatnio czytałam. Wcześniej słyszałam wiele pozytywnych opinii na jej temat i postanowiłam zaspokoić swoją ciekawość co do tej lektury.
Pan Kleks przyjmował do szkoły samych chłopców o imieniu zaczynającym się na literę ,,A''. Mieli oni jak w normalnych domach swoje obowiązki, np. zmywanie naczyń, odkurzanie, a nawet sporządzanie posiłków. Uczyli się tak jak my. Jednym z ulubionych przedmiotów była geografia.
Najzabawniejszą częścią tej książki był opis jak przygotowywano kaczkę na obiad. Wszyscy przy tej pracy świetnie się bawili.
Książka przedstawia ciekawe i fantastyczne wydarzenia, które przeżywali chłopcy. Zachęcam do przeczytania tej lektury

Karolina Ustaszewska, Szkoła Podstawowa, Miastkowo

8. Ferenc Monar, CHŁOPCY Z PLACU BRONI

Książka, którą przeczytałam nosi tytuł "Chłopcy z Placu Broni." Napisał ją Ferenc Molnar. Wydawcą jest Nasza Księgarnia. Jest to interesująca i bardzo wciągająca książka. Bohaterami są chłopcy, którzy założyli "Związek Kitowców". Głównym bohaterem powieści jest Nemeczek. Pewnego dnia wódz - przeciwnego obozu- "Czerwonych Koszul " wtargnął na Plac chłopców i zabrał ich sztandar. Dodatkowo chłopiec należący do Związku Kitowców zdradził ich. Przeszedł do Czerwonych Koszul. Następnie Czerwone Koszule wypowiedziały wojnę o Plac Broni. Kto wygra? Czy Czerwone Koszule przejmą Plac Broni? Co się stanie?
Moim zdaniem ta opowieść jest bardzo ciekawa i wzruszająca. Autor pięknie opisał przeżycia dzieci. Bardzo spodobała mi się ta lektura. Zachęcam was do jej przeczytania. Naprawdę warto!

Zosia Łapińska, SP nr 1, Łapy

9. Barbara Ciwoniuk, ANIA

Ostatnio przeczytałam książkę "Ania", którą napisała polska autorka Barbara Ciwoniuk .
Bohaterką książki jest 13-letnia Ania. Niespodziewanie na jej życie i jej rodziny spada pasmo rozczarowań. Należy zająć się chorym dziadkiem, pomóc Jaśkowi, któremu dokuczają koledzy i dowiedzieć się co trapi starszego brata Daniela. W tym samym czasie mama jest zajęta pracą, a tata wyjechał za granicę. Przyjaciółka Ada coraz bardziej się oddala. Jedyną deską ratunku jest Igor, z którym się zaprzyjaźnia. Dalszej części książki nie opiszę, bo musicie dowiedzieć się sami po przeczytaniu jej. Polecam! jest to dobra lektura dla nastolatek.
Książkę czyta się bardzo szybko i z wielką przyjemnością. "Ania" to doskonałe antidotum na brak pomysłu na spędzenie wolnego czasu. Książka jest rozrywką i relaksem po wyczerpującym dniu w szkole. Bardzo serdecznie zachęcam do jej przeczytania. Myślę, że warto!

Izabela Gąsowska , SP nr 1, Łapy

10. Linda Joy Singelton, WYMARZONY REJS

Chciałabym polecić innym do przeczytania książkę pt. "Wymarzony rejs". Autorką tej cudownej powieści jest Linda Joy Singleton. Książka opowiada o 16-letniej dziewczynie Cassisy Cooper. Główna bohaterka tej powieści razem z ojcem postanawia zrealizować plan swojej matki. Jej matka zmarła, ale zawsze marzyła o tym, by wybrać się w rejs luksusowym statkiem po Morzu Karaibskim. Plany te nastolatka postanawia zrealizować teraz córka. Nastolatka nie może doczekać się, kiedy ruszy w wymarzoną podróż, ponieważ chce spotkać tam idealnego chłopaka. Pierwszego dnia pobytu na statku poznaje Lanessę, która staje się jej najlepszą przyjaciółką. Spotyka również przystojnego Marcusa - opiekuna dzieci na statku. Szesnastolatka jest szczęśliwa i zauroczona nim. Ale przecież szczęście nie może trwać wiecznie. Na kolacji dowiaduje się, że na tym samym statku płynie też Josh Cortez (chłopak, którego nienawidzi). Dziewczyna zna go jeszcze ze szkoły i uczy się z nim w tej samej klasie. Od tego wieczoru Josh jest bardzo zazdrosny o Cassidy, nie chce dopuścić do tego, by jego koleżanka zainteresowała się Marcusem. Cassidy stwierdza, że Josh jej już tak nie denerwuje. Nastolatka czuje się urażona, gdy widzi go z Lanessą. A więc kto będzie pierwszą miłością Cassidy? Aby się tego dowiedzieć sięgnijcie po tę książkę!

Monika Jurczenia, SP nr 19, Białystok

11. Martyna Wojciechowska, ''ETIOPIA, ALE CZAT!"

Książka, która okazała się bestsellerem, jest również jedną z najlepszych, które przeczytałam. Martyna Wojciechowska opisuje swoją podróż po Etiopii. Książka ta zawiera nie tylko wiele interesujących informacji z życia codziennego Etiopczyków, ale także ich kulturę i tradycje. Poprzez fotografie wykonane przez autorkę i jej ekipę filmową, książka jeszcze bardziej zachęca czytelnika, by dalej zagłębiał się w jej treść. Przewodnik ten zawiera także przydatne zwroty w języku amharskim - takim, którego używają Etiopczycy.
Książka jest godna poświęceniu jej uwagi, gdyż są tu zawarte informacje na temat warunków naturalnych panujących w Etiopii, a także o życiu sportowców tam mieszkających. Każdy rozdział tej książki rozpoczyna się rozsądnym przysłowiem abisyńskim, dającym przykład nie tylko Etiopczykom, lecz także ludziom z całego świata.

Natalia Korolczuk, Gimnazjum, Jaświły

12. Agnieszka Kacprzyk, POLOWANIE NA NIEBIESKIE MIGDAŁY

Jestem uczennicą drugiej klasy gimnazjum i jako nastolatka polecam tę książkę. Jest ona bardzo młodzieżowa i lekko się ją czyta. Żadna książka jeszcze mnie tak nie wciągnęła. Gdyby była druga część tej książki na pewno bym ją już czytała ale niestety nie ma. "Polowanie na niebieskie migdały" jest cienka ale bardzo ciekawa. Opowiada o Irence, która jest bardzo nieśmiała i chce zdobyć sympatie ładnego chłopaka i ku jej zdziwieniu udaje się. Poznaje także myszate, która okazuje się być wierną przyjaciółką, która nie opuszcza jej nawet w najtrudniejszej sytuacji. Gdy Irenka ucieka z domu idzie do kogo? Zgadnijcie sami. Jednak książka ta jak każda kończy się szczęśliwie i Irenka wraca do domu.

Adriana Dziuba, Gimnazjum, Jaświły

13. Barbara Tylicka, JEDEN DZIEŃ ANI

Bardzo lubię czytać. Rodzice kupują mi dużo ciekawych książek na różne okazje, ale i nie tylko. Każdą pragnę przeczytać, choć czasem muszę przyznać, nie mogę tego zrobić od razu, brakuje mi czasu. Dlatego rzadko przychodziłam do biblioteki szkolnej. W tym roku to się zmieniło, ponieważ zapisałam się na Koło Miłośników Biblioteki. Od tego czasu zaczęłam czytać jeszcze więcej. Ostatnio wpadła mi w ręce ciekawa książka Barbary Tylickiej " Jeden dzień Ani". Jest to ciekawa, choć krótka historia Ani i jej dwóch braci: Jacka i Michała. Główna bohaterka Ania pomaga swojej mamie, ma własne obowiązki. Nie chce ich wypełniać, ale musi ponieważ jest "kobietą". Chce nawiązać przyjaźnie, lecz nie do końca jej się udaje. Dlaczego? Sami musicie się przekonać. Przeczytajcie, naprawdę polecam.

Klaudia Mierzwińska, SP nr 8, Białystok

14. Terence Blacker, OPERACJA Z MAGI MAG

Bardzo lubię czytać, ale nie zawsze mi się chce. Odkąd zaczęłam chodzić na Koło Miłośników Biblioteki przeczytałam wiele książek. Sama nie wiem jak to się stało. Jest to bardzo przyjemne. Spośród tych książek najbardziej spodobała mi się książka "Operacja z Magi Mag" Terence Blacker. Jest to bardzo fajna i zarazem śmieszna książka. Opowiada ona o Jasiu, którego boli brzuch. Chłopiec udaje się do szpitala na oddział dziecięcy. Pojawia się tam też lekarka, a wraz z jej pojawieniem dzieją się dziwne rzeczy. Jakie? Nie tego nie zdradzę. Przeczytajcie, a dowiecie się sami i przyznacie mi rację.

Emilia Malkiewicz, SP nr 8, Białystok

15. Joanna Buczkowska, KSIĘGA ŻYCZEŃ - TAJEMNICA AVAGOH

To historia 10- letniej Kasi. Pewnego słonecznego dnia, gdy dziewczynka bawiła się na łące zjawił się elf Astar. Obwieścił jej, że tylko ona może uratować magiczną krainę Avagoh. Kasia zgadza się pomóc. Razem przenoszą się w czasie do miasta, w którym mieszkały elfy i kolorowi ludzie.
Dziewczynka wraz z trojgiem przyjaciół: jednorożcem, gepardem i gronostajem wyrusza na poszukiwanie Księgi Życzeń, lecz okazuje się, że to nie ona jest celem wyprawy Książka ta uczy tolerancji, objaśniając, że złe nie zawsze musi być złe. Każdy kto ją przeczyta zmieni swój pogląd.
Poza tym bardzo przyjemnie się ją czyta. Lektura wciąga, trudno się od niej oderwać. Miejscami skacze adrenalina, a każda zła przygoda ma szczęśliwe zakończenie. Gorąco polecam.

Zofia Rusiłowicz, SP nr 8, Białystok

16. Eric-Emmanuel Schmidt, OSKAR I PANI RÓŻA

Ostatnio przeczytałam książkę pt. "Oskar i pani Róża" Erica Emanuela Schmidta. Książka opowiada o chłopcu o imieniu Oskar, który jest nieuleczalnie chory. Mieszka w szpitalu, gdyż jego stan zdrowia nie pozwala mu na pobyt w domu. Rodziców traktuje jak obce osoby, a jego najbliższą towarzyszką jest pielęgniarka Róża. Starsza pani pozwala Oskarowi mówić do siebie "ciociu". Pewnego dnia pani Róża proponuje mu, aby zaczął pisać listy do Boga. Z początku chłopiec niechętnie przystępuje do zadania, bo uważa, że Bóg nie istnieje. Jednak z czasem Oskarowi pisanie zacznie sprawiać wiele radości. Może opowiedzieć w listach o swoich uczuciach i doznaniach. Główny bohater przeżywa dużo przygód, m.in. zakochuje się w jednej z pacjentek i próbuje uciec ze szpitala.
Myślę, że każda strona tej książki niesie ze sobą cenną myśl, przesłanie. Pozwala zastanowić się nad swoim życiem, nad tym, jak często go nie doceniamy, a jakie jest ważne. Opowieść zainteresuje każdego wrażliwego człowieka o dostarczymy mu wielu wzruszeń.

Julia Zubielewicz, SP nr 8, Białystok

17. Kornel Makuszyński, SZTAN Z SIÓDMEJ KLASY

Nigdy nie lubiłam czytać książek, ponieważ wydawało mi się, że jest to nudne i monotonne zajęcie. Lecz ostatnio przeczytałam bardzo ciekawą książkę "Szatan z siódmej klasy" Kornela Makuszyńskiego.
Książka opowiada o przygodach siedemnastoletniego Adama Cisowskiego. Chłopiec ma zdolność logicznego myślenia, dzięki czemu rozwiązuje wiele trudnych zagadek.
Pewnego dnia nauczyciel historii - Pan Profesor Gąsowski prosi nastolatka o pomoc. W rodzinnym majątku historyka dzieją się dziwne rzeczy, a mianowicie ktoś kradnie drzwi. Chłopiec postanawia udzielić staruszkowi pomocy. W tym celu przyjeżdża do Ejgoły, by rozwikłać dziwną zagadkę. Tam przeżywa wiele ciekawych, lecz również niebezpiecznych przygód.
Książkę tę czyta się z wielkim zainteresowaniem. Jest ona bardzo wciągająca. Naprawdę warto ją przeczytać.

Katarzyna Walendykiewicz, SP nr 8, Białystok

18. Sempe i Gościnny, MIKOŁAJEK

Moja ulubiona książka to "Mikołajek". Jest bardzo ciekawa, ponieważ bohater przeżywa wiele śmiesznych przygód. Opowiada o chłopcu, który miał dużo kolegów. Niestety nie byli oni grzeczni. Jedynie z całej gromady wyróżniał się Ananiasz. Był pupilkiem wychowawczyni. Polecam wszystkim tę książkę, bo wiem, że może wam się spodobać. Cieszę się też, że mogę uczestniczyć w tej akcji.

Jakub Malewicz, SP nr 8, Białystok

19. Simon Francesco, KOSZMARNY KAROLEK

Moja ulubiona książka to "Koszmarny Karolek". Jest wiele części tej zabawnej książki. Każda z nich opowiada o zabawnym chłopcu o imieniu Karol, który bardzo często robi śmieszne, dziwne rzeczy. W trudnych sytuacjach zawsze ma doskonałe pomysły. Jego przeciwieństwem jest młodszy brat "Doskonały Damianek". Damian to chłopiec bardzo grzeczny. Często pomiędzy braćmi dochodzi do bójek. Karol ma też nieprzyjemna sąsiadkę - Wredną Wandzię. Jego ulubionym kolegą jest "Ordynarny Olo". Jeśli przeczytacie przynajmniej jedną z tych książek, na pewno sięgnięcie po następne części.

Łukasz Tatarczuk, SP nr 8, Białystok

20. C. S. Lewis, OPOWIEŚCI Z NARNI: PODRÓŻ WĘDROWCA DO ŚWITU

Ostatnio w ręce wpadła mi książka "Opowieści z Narnii - Podróż Wędrowca do Świtu". Opowiada ona o przygodach czterech bohaterów: Edmunda, Łucji, Kaspiana i Eustachego. Wcześniejsze części tej książki opowiadały o Narnii i o wydarzeniach z nią związanych. W tej części dzieci pojechały do Anglii do swojego kuzyna. Pewnego dnia dzieci jak zwykle opowiadały o przygodach, które je spotkały w magicznej krainie. Nagle obraz przedstawiający morze i statek zaczął się poruszać i po krótkiej chwili Edmund, Łucja i Eustachy znaleźli się na pokładzie żaglowca. Dalsze losy bohaterów poznasz jeśli przeczytasz te książkę. Na pewno się nie zawiedziesz.

Małgorzata Bondaruk, SP nr 8, Białystok

21. Henryk Jerzy Chmielewski, TYTUS, ROMEK I A’TOMEK

Moim ulubionym komiksem jest Tytus, Romek i A'Tomek. Napisał go Henryk Jerzy Chmielewski.
Głównymi bohaterami są Tytus, Romek i A'Tomek. Najbardziej spodobała mi się księga XXI. Opowiada o podróży trzech harcerzy . Podczas lotu podróżnicy wylądowali na mrowisku o wysokości domów. Gdy tylko wysiedli musieli uciekać przed mrówkami. Niestety nie udaje się im uciec przed nimi i zostają uwiezieni. Czy główni bohaterzy uciekną z więzienia, jakie napotkają na swojej drodze jeszcze przeszkody i szczęśliwie wrócą do domu dowiesz się jeśli przeczytasz ten komiks. Mam nadzieję, że pozostałe też Cię zainteresują.
Izabela Urbanowska, SP nr 8, Białystok

22. Eric-Emmanuel Schmidt, OSCAR I PANI RÓŻA

Autorem książki "Oskar i pani Róża" jest Eric-Emmanuel Schmidt. Ma ona formę listów pisanych do Pana Boga przez dziesięcioletniego chłopca chorego na białaczkę. Przeszczep i chemia nie przynoszą pozytywnych skutków. Wolontariuszka - ciocia Róża proponuje Oskarowi zabawę w 12 proroczych dni, z których każdy to jakby ostatni. W ten sposób chce przygotować go na śmierć. Chłopiec przechodzi kolejne etapy życia: dorastanie, miłość, małżeństwo, adopcje, zdradę, starość. Dzięki pani Róży odnajduje wiarę w Boga. Pragnie by Stwórca go odwiedził.
Uważam, że jest to wzruszająca opowieść o rozmowie umierającego dziecka z Bogiem, odczuwaniu lęku przed śmiercią, przed nieznanym. Autor uświadamia nam, że należy przeżyć każdy dzień tak, jakby był ostatnim.
Zachęcam do zapoznania się z tym dziełem, które wywołuje refleksje nad sensem życia i śmierci, dostarcza wielu wzruszeń. Pokazuje nam również, jak trudno rodzicom pogodzić się ze śmiercią dzieci. Mimo smutnego zakończenia, dochodzimy do wniosku, że teraz Oskar odwiedził Pana Boga i teraz jest szczęśliwy.

Aleksandra Korzunowicz, SP nr 8, Białystok

23. Stephen Chbosky, CHARLIE

Na samym początku pragnę powiedzieć, że nie jestem fanką książek o problemach młodzieży z narkotykami, prawem itp. Czytałam kilka takich książek, nawet z zaciekawieniem, ale nie pamiętam żadnej, która zrobiłaby na mnie takie wrażenie, że szczęka by mi opadła. Zanim "Charlie" trafił w moje ręce, również byłam do niego sceptycznie nastawiona- jak się później okazało, zupełnie niesłusznie.
Zacznijmy od tytułu i okładki. Nie wiem, kto zwróciłby uwagę na książkę, która nie zachwyca oryginalnością okładki, a tytułem jest po prostu imię głównego bohatera. Napis na okładce, mający zapewne zachęcić do lektury, swoim patetycznym charakterem i podniosłymi słowami wcale nie spełnia swej roli, wręcz przeciwnie- może robić wrażenie kolejnej ciężkiej powieści o trudnej, doświadczonej przez los młodzieży. Także nie wiem, czy sięgnęłabym po tę książkę dobrowolnie, chyba że byłabym osobą pochłaniającą każdą powieść, jaka mi się nawinie albo osobą gustującą w takiej tematyce. Teraz zdanie zmieniłam i bez wątpliwości zgarnęłabym ją z półki w księgarni lub bibliotece. Choć trzeba przyznać, że polska okładka jest o niebo lepsza- choć może mniej oryginalna- niż okładka amerykańska. Wszystko zmieniło się, gdy okazało się, że "Charlie" to nic innego, jak popularne ostatnio za sprawą filmu z Loganem Lermanem (znanym z filmu "Percy Jackson i bogowie olimpijscy") i Emmą Watson (potterowa Hermiona Granger) w rolach głównych "The Perks Of Being A Wallflower". Swoją drogą, polskie tłumaczenie tytułu rozbraja, ale zrzucam winę na to, iż nie można tak po prostu i dosłownie przetłumaczyć tego tytułu (coś w stylu: "Przywileje z bycia podpieraczem ścian"). Na film czekałam od dawna, więc gdy tylko skojarzyłam fakty, byłam gotowa rzucić wszystko i przeczytać książkę.
Książka jest tak naprawdę zbiorem listów głównego bohatera do tajemniczego przyjaciela, którego nawet on sam nie zna. Tak naprawdę nie wiemy nawet, czy sam Charlie jest Charliem i czy w ogóle jest chłopcem, gdyż, jak zastrzega na samym początku, zmienia wszystkie dane osobowe, by adresat nie zaprzątał sobie głowy, kto do niego pisze, lecz skupił się na tym, o czym pisze. Żeby jednak trochę sobie ułatwić zadanie, załóżmy, ze wszystkie informacje zawarte w listach są prawdziwe.
Charlie właśnie zaczyna naukę w liceum i bardzo się tego obawia. Nie ma tam żadnych znajomych, jego jedyny przyjaciel popełnił samobójstwo kilka miesięcy wcześniej. To oraz dziwne myśli napadające na głównego bohatera powodują, że jest on dość częstym pacjentem w szpitalach i u psychiatrów. Charlie nie jest zwykłym szesnastoletnim chłopakiem: nie bawią go zbytnio szkolne imprezy ani mecze futbolu, nie wstydzi się łez, otwarcie mówi o miłości do rodziców, starszego rodzeństwa i zmarłej ciotki. Cała sytuacja zmienia się, gdy poznaje trzy lata starszych Patrica i Sam. Biorą go oni pod swoje skrzydła, wprowadzając go w prawdziwe życie licealistów i sprawiają, że Charlie w końcu nie jest sam.
Z każdym listem coraz lepiej poznajemy bohaterów, ich przeszłość i traumy. Alkohol, papierosy, narkotyki, trudna miłość, problemy z akceptacją innych i siebie. Praktycznie każdy bohater przeżył coś strasznego. Niektórzy uważają takie nagromadzenie tragedii za przesadę. Osobiście się z tym nie zgadzam. Książka porusza wiele trudnych tematów, a robi to tak przystępnie, że czytanie o tym nie męczy, a daje korzyści- w końcu młodzież może poczytać o tym, o czym się powszechnie nie mówi. Żaden bohater nie jest idealny. Ani Sam, ani Patrick, ani żaden z ich przyjaciół nie jest grzecznym dzieckiem, wracającym do domu przed wieczorynką, a na imprezach popijającym soczek- wręcz przeciwnie. Mimo swoich przywar są oni jednak bohaterami bardzo pozytywnymi. Uwielbiam poczucie humoru Patricka. Charlie może irytować swoją jakże wielką wrażliwością. Czasem list wyglądał tak, jakby pisał go co najwyżej dziesięcioletni chłopiec, płaczący o byle co, z tą tylko różnicą, że był bardzo obeznany w sprawach dotyczących picia, palenia i dziewczyn. Winę mogę tu zrzucić na- jak się okazuje- niezbyt szczęśliwe dzieciństwo i wyjątkową wrażliwość, co w sumie jest bardzo miłą odmianą w dobie bezuczuciowych napakowanych macho.
Książkę czyta się wyjątkowo szybko. Dwieście osiemnaście stron mija szybko jak z bicza strzelił. Z czasem realia lat 90. (1992, 1993) wydają się teraźniejszością, a kasety i winyle są normalnością. W książce aż roi się od tytułów świetnych piosenek klasyków i książek, które znane są i dziś. Jest to niekwestionowanym plusem powieści i zachęciło mnie do zapoznania się z niektórymi wymienionymi pozycjami. Także oprócz wielu moralniaków, zasad postępowania i sytuacji ściskających za serce, mamy również świetną reklamę dla czytelnictwa i odkurzenie starych, dobrych, rockowych kawałków.
Książkę polecam naprawdę wszystkim, którzy lubią tego typu literaturę. Na pewno się nie zawiedziecie. Zachęcam również tych, którzy z różnych względów zechcą obejrzeć ekranizację książki- warto znać pierwowzór. Oglądałam już spore fragmenty "The Perks Of Being A Wallflower" i z pewnością wybiorę się do kina, jeśli film zadebiutuje również w Polsce. Już 12 lutego premiera na DVD i Blu-ray, tak więc mam nadzieję, że będzie mi dane obejrzeć ten film. Radzę nie dać się zwieść drętwym opisom na okładce i mimo wszystko przynajmniej ją przekartkować. Według mnie najlepsza książka młodzieżowa, jaką czytałam.

Gabriela Strzałkowska, Liceum Ogólnokształcące, Wysokie Mazowieckie

24. William Szekspir, ROMEO I JULIA

Chciałabym podzielić się moimi refleksjami po przeczytaniu książki pt. "Romeo i Julia". Jest to wspaniały utwór. Przedstawia wyjątkową miłość dwojga młodych ludzi. Mimo przeszkód, które inni im stwarzali, nie pozwolili zniszczyć swojego pięknego uczucia. Ten przykład zakazanej miłości pokazuje nam, jak wiele człowiek jest w stanie poświęcić, gdy jest bardzo zakochany.

Paulina Szulborska, Szkoła Podstawowa, Szumowo

25. Raquel Méndez, Trzy świnki

Zachęcam do przeczytania książki pt. "Trzy świnki". Głównymi bohaterami tej bajki są trzy świnki i wilk.
Świnki chciały zbudować sobie domy. Pierwsza z nich użyła do tego słomy, którą otrzymała od spotkanego mężczyzny. Druga wykonała budowlę z patyków. Trzecia wykorzystała cegły i zaprawę, podarowaną jej przez murarza. Jak skończyły pracę, to bardzo cieszyły się, że każda może zamieszkać w swoim domku. Niestety, ich radość nie trwała długo. Chcecie wiedzieć dlaczego? To przeczytajcie proponowaną przeze mnie bajkę. Jej morał jest bardzo pouczający.

Julia Pskiet, Szkoła Podstawowa, Szumowo

26. William Szekspir, ROMEO I JULIA

Bardzo spodobała mi się książka pt. "Romeo i Julia". Opowiada ona o wielkiej miłości dwojga młodych ludzi. Zakochani w sobie Romeo i Julia nie mogli być razem, ponieważ zabraniały im tego ich rodziny, które były ze sobą skłócone. Książka kończy się tragicznie. Młodzi z wielkiej miłości popełniają samobójstwo, ponieważ nie mogą bez siebie żyć. Gorąco polecam każdemu przeczytanie tej książki i zapoznanie się z tak niezwykłą historią miłosną.

Wioleta Jastrzębska, Gimnazjum, Szumowo

27. Irena Jurgielewiczowa, TEN OBCY

Akcja książki toczy się w Olszynach nad rzeka Młynówką. Utwór opowiada o problemach, przyjaźni oraz pierwszych miłościach młodych ludzi.
Głównymi bohaterami książki jest czworo przyjaciół: Ula Zalewska, Pestka Ubyszówna, Marian Pietrzyk oraz Julek Miler, którzy przyjechali do Olszyn na wakacje. Pewnego dnia na ich ulubionej wyspie Ula spotkała nieznajomego chłopaka. Początkowo się przestraszyła, ale później nawiązała rozmowę. Dowiedziała się, że młodzieniec nazywa się Zenek Wójcik. Dziewczyna poinformowała o tym swoich przyjaciół, którym chłopak wydał się podejrzany. Zenek był małomówny i nieufny. Jaką tajemnicę skrywał? Koniecznie przeczytajcie tę książkę.

Edyta Wnorowska, Szkoła Podstawowa, Szumowo

28. Astrid Lindgren, DZIECI Z BULLERBYN

Moja ulubiona książka to "Dzieci z Bullerbyn". Jest ona niezwykle ciekawa. Występują w niej następujący bohaterowie: Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Britta, Anna. W książce opisane zostały różne interesujące wydarzenia. Dzieci chodziły do szkoły we wsi o nazwie Wielka Wieś. Było w niej tak mało dzieci, że chociaż były one w różnym wieku, chodziły do jednej klasy. Codziennie spotykały je bardzo emocjonujące przygody.
Najbardziej spodobała mi się jedna z nich, kiedy pewnego dnia wracając ze szkoły, dzieci wpadły na pomysł aby wejść na pole pełne wody, które należało do szewca Grzecznego (szewc nie był wcale grzeczny). Wchodząc na wysepkę udawały, że są na płynącym statku. Lasse był jego kapitanem. Ale kiedy chciały wracać "na ląd" najtrudniejsze okazało się zejście z wysepki. Kiedy szewc zauważył dzieci, wpadł w złość. Wybiegł z domu i bardzo głośno na nie krzyczał. W końcu jednak pomógł im wyjść na "suchy ląd". Kiedy dzieci były bezpieczne, zły szewc poszedł do domu. Lasse zorientował się, że na wysepce zostawił buty i musiał po nie wracać. Tym razem również nie obeszło się bez pomocy szewca. Na szczęście ta przygoda skończyła się szczęśliwie. Uważam , że naprawdę warto przeczytać tę książkę.

Wojciech Olszewski, SP nr 21, Białystok

29. Drew Karpyshyn, STAR WARS DARTH BANE

Według mnie książka "Star Wars Darth Bane", którą napisał Drew Karpyshyn jest książką niemalże doskonałą. Charakteryzuje się mrocznym klimatem, od początku do końca trzyma w napięciu. Opowiada o mężczyźnie, który pracuje w kopalni. Kiedy na planetę, na której się znajduje przybywa statek Sithów, próbuje stamtąd uciec. Próba kończy się powodzeniem, poczym bohater wyrusza w niezwykłą przygodę. Gorąco polecam tę książkę zwłaszcza miłośnikom fantastyki.

Jakub Karwowski, SP nr 21, Białystok

30. J. K. Rowling, HARRY POTTER I KAMIEŃ FILOZOFICZNY

Moją ulubioną książką jest bestseller J. K. Rowling "Harry Potter i kamień filozoficzny". Jest to powieść fantastyczna opowiadająca o nastoletnim chłopcu Harrym Potterze, który dowiaduje się, że jest czarodziejem. Jego rodzice byli również czarownikami i zostali zamordowani przez najpotężniejszego czarnoksiężnika Lorda Voldemorta. Harry był wtedy niemowlęciem. Przeżył dzięki temu, że zaklęcie rzucone przez Voldemorta pozostawiając tylko bliznę w kształcie błyskawicy na jego czole odbiło się od niego i zniszczyło złego czarodzieja. Odtąd Harry był sławny w całym świecie magii i czarów. Kiedy dowiedział się, że posiada magiczne zdolności, zaczęła się jego wspaniała przygoda. Opuścił dom swego wuja i ciotki /jedynej rodziny, która mu została/, aby rozpocząć naukę w szkole magii i czarów - Hogwarcie. Poznał tam przyjaciół: Rona Weasleya i Hermionę Granger, którzy zawsze mu pomagali. Spotkał dyrektora szkoły Albusa Dumbledora - drugiego najpotężniejszego czarodzieja na świecie. Dowiedział się, że ma wrogów. Jego przygody były bardzo ciekawe i czytałam o nich z zapartym tchem. Bardzo zainteresowała mnie osoba głównego bohatera. Zaimponował mi siłą charakteru, odwagą i siłą ducha. Nie załamywał się, chociaż stracił rodziców, a jego stosunki z wujem i ciotką nie układały się zbyt dobrze.
Książkę polecam każdemu, kto lubi przebywać w świecie czarów i magii.

Gabriela Średzińska, SP nr 21, Białystok

31. Martyna Jacewicz, LEKCJA ŻYCIA

Chciałabym polecić książkę pt. "Lekcja życia" Martyny Jacewicz. Przedstawia ona problemy dwóch nastolatek (kuzynek), które pojawiają się w codziennym życiu. Dziewczyny nienawidziły siebie nawzajem. Ewa mieszkała w dużym mieście a Ula na wsi. Dziewczyny w związku z problemami rodzinnymi przez jakiś czas musiały zamieszkać razem w domu Ewy. Bohaterki razem uczęszczały do jednej klasy i wniosły duże zamieszanie. Pojawiły się konflikty klasowe, narosły problemy obyczajowe. Wypadek samochodowy Uli uświadamia dziewczynom co tak naprawdę w życiu jest ważne, a co jest błahostką.
Polecam tę książkę zarówno czytelnikom gimnazjum i liceum. Książka jest pouczająca, porusza także problemy narkomanii wśród młodzieży. Fabuła szybko wciąga czytelnika, jest wartka i ciekawa.

Magda Florczuk, Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego, Hajnówka

32. Walter Moers, MIASTO ŚNIĄCYCH KSIĄŻEK

Zapierająca dech w piersiach książka fantastyczna pióra Waltera Moersa przeznaczona dla czytelników od gimnazjum w górę (nawet dla dorosłych). Rzecz dzieje się na fikcyjnym kontynencie Camonii, a całość jest opowieścią pisarz-smoka o jego niecodziennych i przerażających przeżyciach w Księgogrodzie. Na prawie pięciuset stronach przeczytać można, jak to główny bohater Hildegunst Rębacz Mitów zostaje zaplątany w niebezpieczną intrygę i wtrącony podstępnie do podziemi Księgogrodu-gigantycznego labiryntu. Spoczywają tam miliony zapomnianych z dawna woluminów, a wszędzie grasują łowcy książek i nieznane nikomu stwory, a wśród nich najgroźniejszy i zarazem najbardziej tajemniczy Król Cieni. Jak potoczą się losy Hildegunsta? Przeczytajcie sami! Książka napisana z humorem, momentami straszna, ale zawsze niekonwencjonalna, więc nigdy nie można się domyślać, co stanie się na następnej stronie. Wyobraźnia nie zna tam granic - lecz uważajcie - w tych kartkach łatwo utonąć!

Szymon Józef Ruczyński, Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego, Hajnówka

33. Collodi Carlo, PINOKIO

Książka "Pinokio" zawiera dużo pouczeń, śmiesznych sytuacji oraz wiele morałów. Uczy nas, że nie można kłamać, za kłamstwo spotka nas kara, a prawdomówność popłaca. Pokazuje nam, abyśmy akceptowali siebie, jakimi jesteśmy. Pinokio miał marzenie, które się spełniło
i dlatego my też mamy wierzyć w nasze marzenia. Uczy nas, jak długa i trudna jest droga do stania się dobrym człowiekiem, ale jest to możliwe, jeśli posłuchamy dobrych rad i będziemy chcieli. Dlatego warto słuchać starszych i z nimi rozmawiać. Książka "Pinokio" zachęca do pracy nad sobą i na rzecz innych, jak i do dobrego postępowania i nauki.

Adriana Antonowicz, SP w Gródku, Gródek

34. Mahhe Gargash, ARABSKA PERŁA

Powieść ta została napisana przez Mahhe Gargash. Książka od pierwszych stron zaczyna być dość ciekawa, ponieważ opowiada nam o innej kulturze, obyczajach. Mama Noory ,opuściła ją i jej rodzinę, gdy bohaterka była dzieckiem. Teraz, kiedy jest nastolatką, jej brat chce ją "sprzedać" bogatemu handlarzowi. Niestety, tu gdzie mieszka, jest to nieuniknione. Dziewczynę przepełnia nienawiść i rozpacz, nie wyobraża sobie dzielenia wspólnego łóżka z obcym mężczyzną. Mimo jej wielkich nadziei na to, że do małżeństwa nie dojdzie, bohaterka zaczyna nowe życie z mężem. Musi uporać się ze swoją niechęcią do niego oraz jego pozostałych żon. Życie tam utrudnia jej to, że nie może zajść w ciążę. Nikt nie ukrywa pogardy do niej. Jej życie przepełnione jest strachem, smutkiem i lękiem. Dzieje się tak do czasu, kiedy nawiązuje romans z jednym z pracowników męża. Od tego momentu jej życie zaczyna nabierać sensu. Polecam tę książkę, jest idealna na długie zimowe wieczory.

Wiktoria Lutostańska, Gimnazjum, Gródek

35. Francesco D`Adamo, IQBAL

Jest to prawdziwa historia pakistańskiego chłopca Iqbala Masiha. Pochodził on z chłopskiej bardzo ubogiej rodziny. Gdy miał zaledwie 4 lata, jego ojciec oddał go do niewolniczej pracy przy produkcji dywanów. Przykuty łańcuchami do swojego krosna pracował w pocie czoła. W wieku 11 lat zbuntował się i uciekł z fabryki. Pomoc i schronienie zyskał ze strony Frontu Wyzwolenia Pracujących Dzieci. Jak potoczyły się dalsze losy Iqbala po ucieczce dowiecie się, gdy przeczytacie tą niezwykłą opowieść.

Maja Soroka, Szkoła Podstawowa w Poćkunach, Sejny

36. Agnieszka Stelmaszyk, KRONIKI ARCHEO. ZAGADKA DIAMENTOWEJ DOLINY

Książka Agnieszki Stelmaszyk "Kroniki Archeo. Zagadka Diamentowej Doliny" należy do moich ostatnich odkryć czytelniczych.
Jest to piąta część serii o dzieciach archeologów: Ani i Bartku Ostrowskich oraz ich przyjaciołach z Anglii: Mary Jane, Jimie i Martinie Gardnerach.
Międzynarodowe towarzystwo razem rozwiązuje różne zagadki. W tym tomie nastolatki poszukują Diamentowej Doliny - krainy, w której można znaleźć setki cennych minerałów - cudów natury. Wartość ten skarb ma ogromną, lecz bohaterowie na swojej drodze spotykają szereg niebezpieczeństw. Nic w tym dziwnego, gdyż sporo ludzi dla dużych pieniędzy mogłoby spojrzeć śmierci w oczy.
Polskie rodzeństwo wyrusza do Australii, by pomóc swojej cioci w odnalezieniu tajemniczego miejsca. Udaje im się to, chociaż ich życiu zagroził wypadek lotniczy.
Nie poinformowali świata o swoim dokonaniu, bowiem nie chcieli odebrać domu grupce krajowców zamieszkujących tamte tereny. Szlachetnie, prawda?
Bardzo lubię tę powieść, nie tylko dlatego, że pasjonują mnie takie historie. Skłoniła mnie ona do refleksji. Bartek i Ania mogli mieć wszystko, a zrezygnowali
z tego, by nie zabierać spokoju innym. Postąpili jak prawdziwi bohaterowie.
W obecnych czasach niewiele osób by się tak zachowało.
Polecam cykl "Kroniki Archeo" wszystkim tym, którzy są fanami dzieł detektywistycznych i archeologicznych. Wciągają one czytelnika tak mocno, że ciężko się od nich oderwać (na szczęście tomy należą do całkiem grubiutkich!). Te książki uruchomiają wyobraźnię, wzbogacają wiedzę, podsuwają świetne pomysły.
To lektura wartościowa i przyjemna, a te zalety rzadko idą w parze.
Wydawnictwo "Zielona Sowa" nie od dzisiaj zna czytelnicze gusty młodzieży. Proponuje nam dobrą literaturę. Przyciągają ponadto ilustracje Jacka Pasternaka oraz fotografie w sepii z rzeczowymi objaśnieniami.
Mam nadzieję, że dzięki mojej krótkiej recenzji trafią do Diamentowej Doliny kolejne "mole książkowe".

Magdalena Krętowska, SP nr 2, Białystok

37. Rosie Rushton, JA TEGO NIE PRZEŻYJĘ

Chciałabym polecić powieść Rosie Rushton "Ja tego nie przeżyję", która opowiada o przygodach kilku przyjaciółek, ich kłopotach z rodzicami i chłopakami.
Tematem książki są przeżycia czterech przyjaciółek - głównych bohaterek powieści. Każdej z nich spędza sen z powiek co innego. Jemmę irytuje nadopiekuńczość matki, która uważa, że skoro ma ona dopiero czternaście lat, nie powinna się umawiać z chłopakami, bo to za wcześnie. Ma też kompleksy z powodu nadwagi. Najbardziej drażni ją obfity biust. Aby schudnąć, rozpoczyna rygorystyczną dietę.
Chelsea wstydzi się za własnych rodziców. Uważa, że jej matka ubiera się nieadekwatnie do swojego wieku. Ojciec, który uwielbia kulinarne eksperymenty, sprzedaje ugotowane przez siebie zupy, występuje nawet w kulinarnym programie telewizyjnym. Chelsea boi się kompromitacji.
Sumitha pochodzi z hinduskiej rodziny. Ojciec nie pozwala jej chodzić na imprezy, robić makijażu i umawiać się z chłopakami, dopóki nie pojawia się Bilu. W nim ojciec widzi być może nawet kandydata na męża córki. W rzeczywistości Bilu jest człowiekiem dwulicowym i kłamcą. To przez niego dziewczyna wraca pijana do domu.
Laura ma inne problemy. Matka jest świeżo rozwiedziona i spodziewa się dziecka z przyjacielem młodszym o od niej o siedem lat. Laura go nie toleruje i uważa za "obleśnego typka". Nie akceptuje też nowej partnerki ojca. W ogóle cały rozwód rodziców traktuje jako dowód, że żadne z nich jej nie kocha.
Także chłopcy mają swoje zmartwienia. Na przykład Jonowi - zakochanemu w Sumithcie, nie podoba się, że ojciec chciałby, aby poszedł on na uniwersytet i tym samym spełnił jego ambicje.
Życie upływa bohaterom wśród tego właśnie typu problemów. Losy postaci przeplatają się ze sobą. Wartka akcja powieści jest jej dodatkowym atutem. Książkę czyta się z przyjemnością. Myślę, że powieść Rosie Rushton pokochają wszystkie nastolatki. Tę powieść chce się czytać od początku do końca. Według mnie książka jednocześnie bawi i podpowiada rozwiązania trudnych problemów.
Z całego serca polecam tę powieść wszystkim nastolatkom.

Kornelia Otapowicz, SP nr 21, Białystok

38. Hans Christian Andersen, DZIKIE ŁABĘDZIE

Kiedyś babcia dała mi w prezencie książkę z baśniami. Zaciekawił mnie tytuł ,,Dzikie łabędzie", więc to przeczytałam.
Czytając tę książkę, wyobraziłam sobie, że jestem główną bohaterką Elizą i mam jedenastu braci. Było to trochę smutne, gdy ich mama zmarła, a po paru tygodniach król ożenił się z czarownicą, ale tego nie wiedział. Dzieci wiedziały od razu, że ona jest czarownicą. Po tygodniu zamieniła jedenastu braci w łabędzie, a Elizę wygnała z zamku. Gdy dziewczyna zauważyła, że jej bracia są łabędziami, szukała kogoś, kto może ich uratować. Znalazła staruszkę, która powiedziała, że musi uszyć jedenaście koszulek z pokrzywy, ale nie może się odzywać. Gdyby tak uczyniła, to oni mogą umrzeć. Eliza wciąż szyła i szyła. Całe ręce miała w pęcherzach, ale nie pisnęła ani słowa. Uszyła tylko pięć koszul i skończyła się pokrzywa. Wtedy na koniu przyjechał książę, który zakochał się w Elizie i zabrał ją do swego królestwa. Tam szyła dalej. Powstało kolejnych pięć koszul, gdy pokrzywa się skończyła, wtedy poszła na cmentarz. Królewicz pomyślał, że ona jest czarownicą, lecz się mylił. Chciał ją powiesić. Gdy wróciła, posłano ją do lochów. Wtedy też szyła. Rano pojechali by wymierzyć jej karę. Gdy chcieli ją wyprowadzić z wozu, to wokół niej stanęło jedenaście łabędzi. Eliza założyła braciom koszulki. Stał się cud - łabędzie zmieniły się w jej braci.
Ta opowieść podobała mi się, dlatego, że dzieci wróciły całe i zdrowe do zamku. Król postanowił wygnać czarownicę.
Ich życie zmieniło się na lepsze - spokojne i rodzinne.

Marlena Owerczuk, Szkoła Podstawowa w Dubinach, Hajnówka

39. C.S.Lewis, OPOWIEŚCI Z NARNI: LEW, CZAROWNICA I STARA

Pewnego dnia trochę się nudziłam. Postanowiłam wypożyczyć w bibliotece dobrą książkę. Bibliotekarka zaproponowała mi kilka nowości. Wybrałam ,,Opowieści z Narni Lew, czarownica i stara szafa."
Było raz sobie czworo dzieci: Piotr, Zuzanna, Edmund, Łucja. Podczas wojny zostały wysłane z Londynu na wieś, aby bezpiecznie przetrwać w okresie bombowych nalotów na miasto. W pierwszym dniu pobytu u pana profesora dzieci się nudziły. Postanowiły więc pobawić się w chowanego. Łucja schowała się do dziwnej szafy, gdzie było tajemnicze przejście. Łucja spotkała w Narni(bo, tak nazywało się miejsce, do którego przeszła Łucja) pana Tumntusa , który był Faunem.
Jak myślicie, kto pierwszy zobaczył białą czarownicę i wierzył w jej czary? Czy dzieci dostały prezenty? Kto został zraniony przez czarownicę i kto walczył? Jak myślicie, kto pomógł pokonać czarownicę? Jeśli chcecie znać odpowiedzi na te pytania, przeczytajcie ,,Opowieści z Narni lew, czarownica i stara szafa’’.
Bardzo zachęcam do przeczytania lektury. Akcja utworu jest prawdziwa i pełna licznych ciekawych zdarzeń. Czytelniku naprawdę zachęcam cię do przeczytania tej lektury.

Maja Ostapczuk, Szkoła Podstawowa w Dubinach, Hajnówka

40. Hans Christian Andersen, ŚWINIOPAS

Dawno, dawno temu żył sobie pewien ubogi książę. Nie miał dużego królestwa, ale marzył o ślubie z córką cesarza. Postanowił zabiegać o jej względy.
Młodzieniec zapragnął podarować księżniczce coś niezwykłego, dlatego zerwał z grobu swojego ojca wspaniałą różę, która zakwitała tylko raz na pięć lat. Pachniała słodko, a wąchając ją, zapominało się o wszystkich kłopotach. Oprócz kwiatka do srebrnej szkatułki włożył także słowika, który śpiewał tak pięknie, że każdy od razu zachwycał się jego głosem. Niestety, księżniczka wcale nie była zachwycona tymi prezentami. Nie podobał jej się kwiat, bo był prawdziwy, a słowika postanowiła wypuścić na wolność. Książę jednak nie zamierzał rezygnować z ręki księżniczki. Przebrał się za wieśniaka, pomalował twarz na czarno i zapukał do bram pałacu, prosząc króla o pracę. Władca zatrudnił go do pilnowania świń i w ten sposób książę został nadwornym świniopasem. Całymi dniami ciężko pracował, zaś w nocy odpoczywał w ciasnej komórce obok świń. Zbliżał się wieczór. Świniopas zrobił śliczny, mały garnuszek, ozdobiony dzwoneczkami, który wygrywał słowa prześlicznej melodii: "Ach kochany Augustynie…". Księżniczka rzekła, aby jedna z dam dworu spytała świniopasa, ile kosztuje ten wspaniały garnuszek. Świniopas jednak postawił warunek. Gdy księżniczka pocałuje go dziesięć razy, to go otrzyma. Księżniczka przez jakiś czas nie zdecydowała się na tę propozycję, ale jak ponownie usłyszała cudowną melodię, powiedziała, że spełni warunek świniopasa. Wtedy poprosiła damy dworu, aby ustawiły się w kółko, gdy ona będzie całować świniopasa. Świniopas to książę. Nikt nie wiedział, że nie jest prawdziwym świniopasem. Teraz wykonał grzechotkę, która grała walce, polki, oberki. Księżniczka i tym razem chciała kupić rękodzieło świniopasa, ale on zażądał stu jej pocałunków. Księżniczka długo się wahała, zanim zgodziła się na tę propozycję. Po stu pocałunkach dostała grzechotkę.
Ta baśń jest bardzo cudowna i bardzo mi się podoba. Wszystkim, którzy lubią niezwykłe historie, pełne miłych zdarzeń, polecam baśń H. Ch Andersena.
Gabriela Niepogoda, Szkoła Podstawowa w Dubinach, Hajnówka

41. Anna Onichimowska, HERA MOJA MIŁOŚĆ

Anna Onichimowska to popularna pisarka , która jest autorką ponad dwudziestu książek dla dzieci i młodzieży, a także laureatką licznych prestiżowych nagród krajowych i międzynarodowych. Jej utwory cieszą się dużym powodzeniem nie tylko wśród młodzieży, ale także osób dorosłych.
Książka "Hera moja miłość" opowiada prawdziwą historię i dlatego jest taka wciągająca. Powieść przedstawia bogatą i z pozoru szczęśliwą rodziną. Grażyna i Kamil to przecież "wymarzeni" rodzice, zadający tylko zdawkowe pytania swoim dzieciom. Mają dobrą pracę i tak mało widocznych problemów. Ktoś patrzący z boku mógłby im zapewne pozazdrościć. W rzeczywistości ojciec - podpora rodziny - nałogowo pije. Grażyna pali papierosy. Syn Jacek patrząc na matkę nie wierzy w szkodliwość używek i zaczyna brać prochy. Co się stanie z Michasiem najmłodszym członkiem w tej rodzinie? Czy też pójdzie w ślady bliskich? To pytanie, które sobie zadajemy czytając tę zajmującą powieść.
Książka ostrzega przed narkotykami. Chłopiec szukający szczęścia i miłości nie znalazł jej w rodzinie. Zaczął więc szukać gdzieś indziej i znalazł ją w heroinie. Stał się narkomanem zamkniętym w swoim ciemnym świecie, z którego nie widzi wyjścia. Nie wierzy, by ktoś na tyle go kochał aby wyciągnąć go z tego.
Moim zdaniem ta książka powinna być lekturą szkolną. Wtedy byłaby szansa, żeby ostrzec osoby w moim wieku, aby nie niszczyły sobie i innym życia. Młodzież powinna zrozumieć co ma i co może stracić przez swoją głupotę i chęć zaimponowania innym. Sama rozmowa z bliskimi mogłaby przecież tyle zmienić! Uważam wiec , że ta książka jest bardzo ważna i mnie skutecznie zniechęciła do używek.

Martyna Sołtys, Gimnazjum nr 2, Augustów

42. Ewa, Nowak, CZTERY ŁZY

Ostatnio przeczytałam wspaniałą książkę o marzeniach nastoletniej dziewczyny. Książkę pt."Cztery łzy" napisała Ewa Nowak. Bohaterka Zuzia ma jedno marzenie: zostać piosenkarką! Codziennie rano gdy wszyscy jeszcze śpią rozmyśla o tym co będzie jak nią zostanie. Prosty i młodzieżowy język książki sprawił, że czytało ją się bardzo przyjemnie. Jednocześnie pozwolił mi identyfikować się z bohaterką.
Polecam do przeczytania!!!

Joanna Lotkowska, Gimnazjum nr 2, Augustów

43. Liz Elwes, EKODZIEWCZYNY

Książka pt. ,,Ekodziewczyny'' Liz Elwes z serii Dziewczyny z klasą opowiada o nastolatkach, które zmagają się z różnymi problemami: wiek dojrzewania, pierwsze miłości, szkoła a przede wszystkim przyjaźń, która łączy dziewczyny.
Nastolatki zakochane w muzyce LA Alphas postanawiają pójść na ich koncert. Na przeszkodzie staje zbyt wysoka cena biletów. Chloe wpada na świetny pomysł zarobienia pieniędzy. Postanawia sprzedawać ekologiczne hamburgery w szkolnej szatni. Namawia na ten zwariowany pomysł koleżankę. Czego nie robi się dla przyjaźni? Dziewczyny zdobywają elektryczne grille i zajmują się sprzedawaniem hamburgerów. Początkowo interes idzie pomyślnie, jednak w pewnym momencie nakrywa ich ,,River", a dokładnie Pan Trent. Jest to nowy nauczyciel geografii, który przyszedł do szkoły na zastępstwo. Młody, wysoki, włosy ciemne, spięte w kucyk robi wrażenie na wszystkich dziewczynach w klasie. A do tego jest zagorzałym ekowojownikiem Guy i prowadzi ekologiczny styl życia. Nastolatkom to się podoba. Dziewczyny rywalizują ze sobą i starają się o uczucie pana Trenta. Z chwilą pojawienia się ,,Rivera" zespół LA Alphas schodzi na drugi plan. Przyjaciółki za wszelką cenę chcą zrobić wrażenie na panu Trencie. Prowadzą ekologiczny tryb życia. Jedzą gularz z kiełkami fasoli mung, robią maseczki ziołowe, nie jedzą mięsa, farbują stare koszulki i nie malują się. Jednak zmagania dziewczyn nie przynoszą rezultatu. Prześladuje je pech. Nawet ekologiczny biwak w ogródku nie udaje się z powodu burzy i ulewy. A na dodatek sąsiadka częstuje dziewczyny kiełbaskami z grilla w chwili, gdy odwiedza je pan Trent!
Dziewczyny nie poddają się. Postanawiają walczyć o względy u nauczyciela. Nie wiedzą jednak, że chłopcy szykują im niespodziankę. Jaką? Przeczytajcie, a dowiecie się jakie przygody czekają przyjaciółki: Rani, Chloe i Clare.
Książka jest bardzo ciekawa, napisana z humorem. Szczególnie polecana osobom, które ma-
ją problemy z cerą. Bohaterki przekazują czytelniczkom dużo porad dotyczących np. jak pielęgnować cerę z trądzikiem i jak zrobić naturalną maseczkę.
Chętnie sięgnę po kolejne książki z tej serii.

Aleksandra Jarocka, SP w Gródku,

44. Jana Frey, ODLOT NA SAMO DNO

Jest to doskonała, pouczająca powieść oparta na faktach, która skłania nas do tego, abyśmy nie bagatelizowali zagrożenia związanego z używkami.
Główną bohaterką jest nastoletnia Marie - dziewczyna, która posiada wspaniałych przyjaciół, kochających rodziców - wszystko o czym marzą młodzi ludzie … niestety wszystko to traci. Jaki jest tego powód? UZALEŻNIENIE od narkotyków. Z początku dziewczyna sięga po ecstasy - nie widzi w tym nic złego, dla niej to sposób na rozwiązanie problemów. Chce zapomnieć o chłopaku, który ją zostawił, oderwać się od rzeczywistości, przestać słyszeć awantury rodziców - "po zażyciu małej zielonej pastylki wszystko wraca do normy".
Coraz bardziej jednak jej reakcja na problemy życiowe odbiega od normalności. Nie zdając sobie sprawy, że popada w nałóg, Marie sięga po mocniejsze narkotyki. Po krótkim czasie nie potrafi bez nich żyć. Pragnienie "odlotu" jest coraz silniejsze - jednakże to uczucie nie trwa długo i szesnastolatka upada coraz niżej…
Czy uda się jej odbić od dna? Czy wygra z tak silnym nałogiem? Czy potrafi uchronić się przed negatywnym wpływem środowiska?
Ta książka może być odpowiedzią na te i wiele innych nurtujących pytań. Polecam przede wszystkim młodzieży, ale także dorosłym. Historia taka jak ta może przytrafić się każdemu. Warto przeczytać i przekazać dalej.
Świetna książka ku przestrodze, która może powstrzymać kogoś przed sięgnięciem po narkotyki i popełnieniem ogromnego, życiowego błędu.

Katarzyna Daszuta, XIII Liceum Ogólnokształcące, Białystok

45. Małgorzata Musierowicz, IDA SIERPNIOWA -

To wspaniała książka skierowana do młodzieży. Opowiada o piętnastoletniej , wysokiej chudej i niezbyt ładnej idzie Borejko, która nudząc się podczas wakacji , postanowiła poszukać pracy. Znalazła ją u starego, ponurego Karola Paszkieta. Dziewczyna przeżywa wiele dziwnych przygód. Tę książkę przeczytałam z zapartym tchem, nie mogąc doczekać się najciekawszych momentów. Postacie w książce są niezwykle ciekawe i barwne. Książka bardzo mi się podobała i uważam, że jest godna polecenia.

Monika Borowska, Szkoła Podstawowa, Poświętne

46. Urszula Le Guin, CZARNOKSIĘŻNIK Z ARCHIPELAGU

Ursuli Le Guin nie trzeba przedstawiać miłośnikom fantastyki. Ta 82-letnia mieszkanka Portland w stanie Oregon (USA) jest lubiana i poważana przez czytelników na całym świecie. Przygody Geda i innych mieszkańców Ziemiomorza czy Reconnona i reszty świata Ekumena jest znana wielu czytelnikom, którzy nie boją się przyznać, że są fanami autorki. Jej książki znajdują się nie tylko w kanonie literatury fantasy, ale można się z nimi spotkać również na ławkach szkolnych klas.
Nie od zawsze było wiadomo, że Duny ma magiczne zdolności. Gdyby ktoś powiedział jego rodzinie, że ten wysoki, zapalczywy, krzykliwy, hardy i pełen gniewu chłopak zostanie wspaniałym magiem, od razu zostałby wyśmiany. A jednak w młodzieńcu ukazały się zdolności, dzięki którym zaczął się kształcić …
Jak na moje dotychczasowe doświadczenie, przeczytałam wiele książek, w których zawarta była magia. Magowie posługiwali się różdżkami, rzucali zaklęcia, pobierali energię z otaczającej ich materii czy z siebie samych, sięgali po Pieśń, jednakże niezależnie od tego skąd czerpali moc, zawsze ich postać była owiana tajemnicą, strachem, kojarzeni byli z elitarnymi zgromadzeniami. Dla zwykłych ludzi byli kimś niezwykłym. Le Guin postanowiła jednak spojrzeć na całą tę sprawę z nieco innej perspektywy. Magia w Ziemiomorzu była tak realistyczna, jak tylko mogła być. Autorka określiła jej podstawy, opisała ją, podzieliła magów na kategorie. Dzięki temu "zawód" maga nie jest dla mieszkańców Ziemiomorza czymś strasznym, a całkiem naturalnym. Owszem - nieco bardziej niezwykłym, ale w żadnym stopniu nie wiąże się to z mieszkaniem na pustkowiu, na tajemniczych wyspach i zadawaniu się z wszelakimi możliwymi potworami. Dodatkowo dzięki temu, że przekazują reszcie społeczeństwa tradycję i kulturę, a także pieśni oraz legendy, są jego ważnym elementem, co sprawia, że są jeszcze bardziej naturalni. To właśnie dlatego powieść Ursuli Le Guin jest taka niesamowita. Jak się jednak okazuje po przeczytaniu "Czarnoksiężnika z Archipelagu" i w naszym codziennym życiu możemy się spotkać z magią. Wielu ludzi sądzi, że na charakter człowieka składa się wiele czynników, między innymi także imię. To dzięki niemu w dużej mierze jesteśmy tym, kim jesteśmy. Kiedy ktoś zwraca się do nas w inny sposób, podświadomie stajemy się innymi osobami, inaczej postrzegającymi różne sprawy. Krótko mówiąc - Imię ma Moc. I wiedzą o tym także bohaterowie powieści. Każda rzecz w świecie Ziemiomorza ma swoje prawdziwe Imię, nadające mu moc. Zwierzę, przedmiot, roślina, człowiek. Kiedy zostanie ono poznane przez maga, daje mu władzę nad właścicielem. Nic więc też dziwnego, że każdy człowiek swe prawdziwe Imię skrzętnie ukrywa, a ujawnienie go drugiej osobie jest dowodem najwyższego zaufania.
Książka bardzo mi się podobała, powieść pani Le Guin została uznana za arcydzieło fantasy. Wartka akcja, znakomicie zarysowana sylwetka głównego bohatera i innych postaci, barwne opisy natury, nad którymi można wzdychać ze smutku, że nie widzi się tego "na żywo" - nie byłam w stanie oderwać się od książki, póki nie doczytałam ostatniego zdania . Mogę jeszcze powiedzieć od siebie, to, że chylę czoła autorce, z związku z fantastycznym pomysłem, gratuluję ogromnej ilości nagród oraz fanów.

Karolina Bruszewska, Gimnazjum, Poświętne

47. Nicolas Sparks, I WCIĄŻ JĄ KOCHAM

Książka " I wciąż ją kocham" Nicolasa Sparksa jest jedną z wielu, które przeczytałam, a poleciła mi ją moja klasowa koleżanka, zapewniając, iż lektury tej, jako niepoprawna romantyczka, długo nie zapomnę.
Głównymi bohaterami utworu są John i Savannah. John ma dwadzieścia trzy lata, mieszka z ojcem, jest znudzony życiem i, nie widząc dla siebie innej przyszłości, postanawia wstąpić w szeregi armii. Natomiast Savannah jest studentką pedagogiki. Razem z swoimi znajomymi z wolontariatu buduje domy dla ubogich. Bohaterowie poznają się zupełnie przypadkiem, na plaży, kiedy to torebka dziewczyny wpada z pomostu do wody i wyławia ją nieznajomy dżentelmen. Jak można się domyślać, młodzi ludzie zakochują się w sobie i spędzają razem piękne chwile. Niestety, John musi wracać do wojska z przepustki, na której przebywał. Rozłąka zakochanych trwa rok. Młodzi pielęgnują swe uczucie: wysyłają do siebie listy, telefonują. Ale czy to wystarczy, by miłość przetrwała? Czy związek "na odległość" się sprawdzi? Na drodze bohaterów do szczęścia zaczynają piętrzyć się różne przeszkody. Jakie? Warto przekonać się samodzielnie…
Książka ta ukazuje, że nie zawsze otrzymujemy od życia to, czego pragniemy. Niekiedy miłość przynosi ogromny ból, zmusza nas do dokonywania trudnych wyborów, ale to uczucie, które nadaje sens naszej egzystencji.
Tym, którzy cenią sobie bogate opisy różnych stanów emocjonalnych, a także poszukują podpowiedzi, jak postępować, by od przyjaźni przejść do miłości i jej nie stracić - gorąco polecam przeczytanie tego utworu.

Daria Cieślik, Zespół Szkół nr 4, Bielsk Podlaski

48. C.S.Lewis, OPOWIEŚCI Z NARNI: LEW, CZAROWNICA I STARA

"Lew, czarownia i stara szafa" to powieść fantastyczna autorstwa C.S.Lewisa. Jest to pierwsza, a zarazem najbardziej znana część siedmiotomowego cyklu, opowiadającego o losach czwórki rodzeństwa oraz o odwiecznej walc

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3