Recenzje z akcji "Czytam, bo lubię", część 4

Redakcja

1. Krzysztof S. Stelmarczyk, CROM I UCZEŃ CZARNOKSIĘŻNIKA
Książka opowiada o dwunastoletniej Crom mieszkającej w świecie, którego znaczną część zajmuje woda. Pewnego dnia dziewczynka wychodzi do lasu. Spotyka tam złego czarnoksiężnika Darka von Detha i jego ucznia Pera. Dziewczynka chce wrócić do domu, jednak zostaje złapana. Czarnoksiężnik próbuje zabić Crom, lecz dzięki dobremu sercu Pera dziewczynce udaje się przeżyć. Crom i uczeń Darka von Detha zostają znalezieni oraz przyniesieni do domu przez brata dziewczynki. Babcia Crom wraz z druidem Montgomerym P. Borem decydują, że Per musi być natychmiast wywieziony. Druid wraz z uczniem czarnoksiężnika wyruszają w podróż. Tymczasem z niewiadomego powodu babcia prosi Crom o dołączenie do Montgomeryego i Pera. Chce, aby dziewczynka przekazała druidowi list.
W ten oto sposób Crom rozpoczyna pełną przygód podróż. Dziewczynka poznaje m.in. złego Wilka, Harryego, który okazuje się być Czerwonym Kapturkiem i krasnoludka Bjorna.
Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak skończyła się ta wyprawa, przeczytajcie książkę.

Ewa Dapkiewicz, Szkoła Podstawowa w Poćkunach, Sejny

2. Maria Jaworczakowa, OTO JEST KASIA
Tytułową bohaterką książki jest ośmioletnia dziewczynka, uczennica drugiej klasy. Kasia jest osobą lubianą przez dzieci. Nauczyciele stawiają ją za wzór innym kolegom i koleżankom. Dziewczynka jest miła, ale też rozpieszczona i często się dąsa. Poznajemy jej kolegów i rodzinę. Kasia ma starszego brata Jurka. Do pewnego momentu była najmłodsza w rodzinie i czuła się najważniejsza. Jej życie zmieniło się, gdy w domu pojawiła się młodsza siostrzyczka Agnieszka. Niemowlę skupiło na sobie całą uwagę dorosłych. Kasia poczuła się zazdrosna. Robiła wszystko, żeby dorośli ją zauważyli. Przestała się uczyć, kłóciła się z koleżankami i bratem. Dopiero choroba małej Agnieszki pozwoliła zrozumieć Kasi jak bardzo kocha swoją małą siostrzyczkę. Dziewczynka znów odzyskała radość i stała się bardziej życzliwa.

Helena Świrydziuk, SP nr 26, Białystok

3. Sepetys Ruta, SZARE ŚNIEGI SYBERII
"Szare śniegi Syberii" to opowieść o młodej dziewczynie-Linie mieszkającej na Litwie, która wraz z rodziną zostaje wywieziona do obozów pracy.
Sam przewóz w bydlęcych wagonach upchanych maksymalnie ludźmi i karmienie ich czymś w rodzaju paszy wydaje się nie ludzkie. A gdybyśmy zastanowili się jeszcze na warunkach, w jakich ludzie załatwiali swoje potrzeby fizjologiczne, o nieprzyjemnej woni, jaka musiała unosić się w niedoborze świeżego powietrza i o tym robactwie, które powstało w wyniku sprzyjających mu warunków. Te wszystkie przyczyny objawiały się w skutku znieczuleniem i brakiem człowieczeństwa wśród wielu ludzi, bo przecież każdy chciał żyć. Warunki czyniły z ludzi zwierzęta- przeżyć mogli tylko najsilniejsi. I "najlepsze" w tym wszystkim było to, że tylko nieliczni domyślali się, co ich czeka potem.
Wywiezieni do obozów, często pozbawienie mężów, ojców i innych bliskich walczyli z każdym dniem, pracowali dwanaście godzin by odebrać swój przydział- kawałek chleba. Jeden zły ruch i po twoich plecach przechodzi zimny dreszcz, po którym ogarnia cię strach przeradzający się w euforię - spust pistoletu "enkawudzisty" dotyka twoich skroni.
W tych wszystkich nieludzkich praktykach pojawia się uczucie mogące przezwyciężyć wszystko - miłość dwojga ludzi. Wspólna praca zbliżyła ludzi, ludzie mimo tak skrajnych warunków nie zapomnieli o najważniejszym dla nich dniu - Narodzinach Boga.
Ilu osobom udało się przeżyć?, Czy "obozowa" miłość dwojga ludzi przetrwała? I czy ludzie z zewnątrz mieli w ogóle pojęcie o tym, co tam się dzieje? Tego wszystkiego możemy dowiedzieć się po uważnym przeczytaniu książki, która nam młodym ludziom może przekazać, chociaż namiastkę tego, co wydarzyło się podczas II wojny światowej.

Dominika Czarniewska, Gimnazjum im. Korpusu Ochrony Pogranicza, Wiżajny

4. Joan Rowling, HARRY POTTER I KAMIEŃ FILOZOFICZNY

Harrego Pottera, bohatera znakomitej, wielotomowej książki, która wyszła spod pióra wybitnej, angielskiej pisarki J. K. Rowling chyba nie trzeba przedstawiać młodzieży. Opisuje ona losy chłopca, który jest obdarzony niezwykłą, czarodziejską mocą, o czym sam nie wie, do momentu swoich dziewiątych urodzin.
Mieszka on w świecie mugoli, ludzi nie obdarzonych czarodziejską mocą, wraz z kuzynami: wujem Vernonem, ciotką Petunią oraz ich rozpieszczonym syneczkiem Dudleyem. Jego rodzice zginęli gdy miał zaledwie rok w wypadku samochodowym, którego pamiątką pozostała blizna w kształcie błyskawicy zajmująca znaczną część czoła zielonookiego chłopca. W domu przy Prived Dive 4 dorasta największy czarodziej świata, który sam nie zdaje sobie z tego sprawy. Nie jest tam szczęśliwy. W dniu jego dziewiątych urodziny, jak zwykle nie dostaje prezentów od kuzynostwa. Jak co dzień musi znosić drwiny starszego i potężniejszego Dudleya. Na wycieraczce zauważa list zaadresowany do niego, napisany jakimś pochyłym, nieznanym mu pismem. Właśnie do niego! Nigdy nie otrzymywał listów, bo od kogo? Rodziny nie miał, przyjaciół też nie. Chciał go podnieść, lecz ubiegł go wuj Vernon. Z lekkim zdziwieniem obejrzał kopertę i wydobył z niej list napisany na jakimś bardzo dziwnym pergaminie. Minęło piec minut zanim to, co na nim pisało dotarło do wuja. Ze śmiechem podarł korespondencję i wyrzucił ją do pieca z mściwą satysfakcją patrząc na Harrego, lecz minęło zaledwie kilka sekund i w pokoju leżało pełno takich samych listów, które wzięły się z nikąd. Harry porwał jeden i zamknął się w swoim pokoju, który stanowiła piwnica. List napisany został w Hogwarcie, największej szkole magii i czarodziejstwa. Treść zawiadamiała go, iż musi pierwszego września udać się na stację King Cross i odjechać na peronie dziewięć i trzy czwarte pociągiem do Hogwartu.
Gdy przyszedł wyznaczony dzień chłopiec z walizką zjawił się na stacji, ale nie mógł znaleźć odpowiedniego peronu. Już zaczął myśleć, że to bajka, aż tu nagle na horyzoncie pojawiła się rodzina, która posługiwała się czarodziejskimi wyrażeniami. Harry grzecznie podszedł do pani Weastley i zapytał ją o peron. Bez najmniejszej trudności wskazała mu go. Okazało się, iż jej syn, rudowłosy Ronald Weastley, będzie chodził z nim do jednej klasy. Wsiedli do pociągu. Wszyscy przyglądli się Harremu jakby był jakimś eksponatem z muzeum. Ron wyjaśnił mu, że jego rodzice zginęli w walce z Lordem Voldemortem, najgroźniejszym czrodziejejem wszechczasów, którego imienia boją się wymawiać inni czarodzieje i czarodziejki, że on, malutki Harry, oparł się śmiertelnemu zaklęciu Avadra Kadavra i przeżył. Została mu tylko ta blizna. Był jedynym, który pokonał Toma Riddle (tak nazywał się Lord Voldemort zanim przyjął pseudonim). Więc wujostwo go oszukiwało! W pociągu spotyka też Hermionę Granger, która jest bardzo pilną uczennicą i również będzie z nim chodzić do jednej klasy. Poznaje tam również swego śmiertelnego wroga, Dracona Malfloya, z którym - niestety, musi uczęszczać do szkoły.
Gdy wysiedli przepłynęli rzekę. Był to taki wyjątkowy zwyczaj. Co roku pierwszoroczniacy w celu poznania błoni Zakazanego Lasu udawali się na krótką wycieczkę krajoznawczą. W czasie jej trwania poznał Lunę Lovegood i gajowego Hogwardu Hagrida. Później przybywają do zamku w, którym mieści się szkoła, by dostać przydzał do domów(Slitherin, Griffindor, Huflfepuff, Ravenclav). Harry, Ron i Hermiona trafiają do Gryffindoru. To początek ich przygód. Bardzo lubili przebywać w swoim towarzystwie, byli nierozłączni. Na pierwszym roku nauki chłopiec od razu pakuje się w tarapaty. Odkrywa Komnatę Tajemnic i walczy z Loredem Voldemortem oko w oko. Ratuje szkołę, ale łamie po drodze kilkanaście szkolnych przepisów. No cóż, bohaterstwo kosztuje. Wydaje się tajemnica, iż Harry mówi językiem wężów, tzn. jest wężo-usty.
Ta książka bardzo mi się podobała. Mówi o przyjaźni. Przyjaźni na zawsze. Harry, Ron i Hermiona ukazują obraz ,, idealnej" młodzieży, takiej, która popełnia błędy i potrafi się do tego przyznać i jej naprawić. Nie wyobrażam sobie, by ta książka nie trafiła na pierwsze miejsce w liście bestsellerów. Kiedy wydano pierwszy tom Harrrego Pottera świat ogarnęła potteromania. Muszę z dumą przyznać, że J. K. Rowling to moja ulubiona pisarka.

Joanna Dąbrowska, Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Moczydłach, Szepietowo

5. Roald Dahl, CHARLIE I FABRYKA CZEKOLADY
Do przeczytania tej książki przyczyniła się pani z języka polskiego gdyż wybrała tę książkę jako lekturę. Czytając, lektura okazała się bardzo interesująca , ciekawa i pouczająca .
Książka opowiada o Charlim Bucket jest on chłopcem pochodzącym z bardzo biednej rodziny. Uwielbia czekoladę, ale ponieważ nie ma na nią pieniędzy, dostaje tylko jedną małą czekoladkę w roku - na swoje urodziny. Pewnego dnia udaje mu się znaleźć w czekoladce kupon, który daje możliwość zwiedzenia wielkiej fabryki czekolady stojącej niedaleko domu. Fabryka należy do tajemniczego Willy'ego Wonki, który okazuje się być dziwnym, ale sympatycznym człowiekiem. Razem z Charliem fabrykę zwiedza jeszcze czworo dzieci, jednak wszystkie są niemądre, niegrzeczne i rozpieszczone; tylko Charlie jest grzeczny i posłuszny, jako jedyny nie próbuje niczego zjeść, chociaż jest głodny.
Okazuje się, że Willy Wonka poszukuje dziecka, któremu w przyszłości przekaże fabrykę. Dlatego zorganizował wycieczkę po fabryce, a pod jej koniec wybrał na swojego następcę Charliego.
Książka mówi o tym, że nie warto wywyższać się i uważać za lepszego niż inni. Często bowiem bywa tak, że to osobom ubogim skromnym udaje się spełnić swoje marzenia .
Polecam ją wszystkim grzecznym i niegrzecznym chłopcom.

Hubert Pyżewski, Zespół Szkolo-Przedszkolny w Ogrodniczkach, Supraśl

6. Henryk Sienkiewicz, KRZYŻACY
Niejednemu uczniowi ciarki przechodzą po plecach,gdy słyszy słowo: lektura. A przecież książka z tego kanonu wcale nie musi być nudna. Taką niewątpliwie nie są "Krzyżacy" autorstwa H. Sienkiewicza. Pisarz żył i tworzył w II poł. XIX w., w okresie pozytywizmu. Sienkiewicz napisał tę książkę, by zaprotestować przeciwko surowej polityce germanizacyjnej Bismarca i "ku pokrzepieniu serc" Polaków będących w niewoli. Ukazane w niej wydarzenia rozgrywają się na przełomie XIV i XV w. Wątek historyczny - walka rycerstwa polskiego z Krzyżakami - przeplata się z miłosnym, np. miłością Zbyszka do Danusi. Uważam, że "Krzyżacy" to kopalnia wiedzy historycznej na temat działalności Zakonu na terenie Polski. Dzięki tej książce uczymy się historii w sposób łatwy i przyjemny. Dowiadujemy się, że Krzyżacy byli podstępni, zuchwali, łamali wszelkie zasady oraz wykorzystywali autorytet religii do niecnych zamiarów. Natomiast rycerstwo polskie kierowało się uczciwością, przyjaźnią, honorem i odwagą. Sienkiewicz dochował wierności prawdzie historycznej, gdy w sposób plastyczny i sugestywny opisał bitwę pod Grunwaldem. Powieść ta podoba mi się także ze względu na żywą i wartką akcję. Jest ona pełna wydarzeń oraz trzyma czytelnika w ciągłym napięciu. Sądzę, iż najbardziej wzruszającym momentem było złożenie ślubów Danusi przez Zbyszka. W powieści występują imponujące postacie historyczne, np. Jagiełło - uosobienie mądrości i rozwagi, czy Zawisza Czarny - symbol męstwa i odwagi. Pojawiają się również niezwykli bohaterowie fikcyjni. Jednym z nich jest Jurand ze Spychowa. Jego życie było drogą walki ze złem. Ten bohater uczy nas szlachetności oraz poczucia godności. Najbardziej zaimponował mi, gdy przebaczył swemu oprawcy. Dał przez to najwyższy wyraz człowieczeństwa. Niesamowitą postacią jest także Zbyszko z Bogdańca. Młodzieniec ten był początkowo porywczy i zapalczywy, lecz na skutek ciężkich doświadczeń życiowych zmienił się w poważnego rycerza. H. Sienkiewicz w bardzo ciekawy sposób opisuje też obyczaje średniowieczne, np. sprzedaż odpustów, nakrycie głowy skazańca nałęczką. Z "Krzyżaków" można dowiedzieć się, jak wyglądały miasta i sadyby rycerskie. Natomiast aby oddać klimat tamtych odległych czasów, autor celowo użył archaizmów.
Zwróciłam uwagę na najistotniejsze sprawy. Z "Krzyżaków" wiele pokoleń Polaków uczyło się wiary i nadziei. Sienkiewicz "pokrzepiał serca" tych rodaków, którzy zwątpili w odzyskanie niepodległości. Współczesny czytelnik znajduje w książce wspaniałych bohaterów, od razu przypadających do serca, rozbudzających wyobraźnię i wyzwalających chęć naśladowania. Gorąco zachęcam wszystkich do przeczytania tej powieści.

Kornelia Kazberuk, Gimnazjum w Sobolewie, Białystok

7. Ewa Nowak, MICHAŁ JAKIŚTAM
Książka przedstawia niezwykle skomplikowane relacje młodych ludzi, a także kontrastujące spojrzenie na świat dzieci i dorosłych. Powieść Ewy Nowak opowiada o Edycie- nastolatce, która w wyniku przykrych wydarzeń musiała przeprowadzić się z rodzinnego miasta do zatłoczonej Warszawy. I to właśnie tam poznaje znaczenie słowa 'miłość'. Uczy się odwagi, mało tego motywuje innych do działania i przeciwstawienia się wyrządzanej im krzywdy.
Czy wywrócenie życia do góry nogami może pomóc w naprawieniu relacji i zrozumieniu o co, tak naprawdę chodzi w życiu? Na przykładzie bohaterki widzimy, że tak. Z cichej, przestraszonej dziewczyny, Edyta zmienia się w pełną odwagi, rozsądku i nadzwyczajnej, wręcz niespotykanej mądrości młodą osóbkę. "Michał Jakiśtam" to książka o miłości, która kryje się pod różnymi postaciami, o odwadze i przezwyciężaniu lęku. Te wszystkie, jakże istotne sprawy kryją się pod zwykłymi sytuacjami, dzięki czemu lektura powieści jest przyjemna i lekka. Wprawia ona czytelnika w dobry nastrój, ale też powoduje refleksje, a dla młodzieży może stać się przestrogą.
Książka jest jak najbardziej godna polecenia. Bohaterowie są ciekawi i złożeni. Tu nic nie jest oczywiste, a jednak czytając odnosi się wrażenie niejakiej bliskości ze światem przedstawionym i postaciami występującymi w książce. Wartka i zwięzła akcja sprawia, że opowieść czyta się jednym tchem.

Katarzyna Karówka, Gimnazjum, Rosochate Kościelne

8. Forenc Monar, CHŁOPCY Z PLACU BRONI
Książkę chłopcy z placu broni napisał Ferenc Molnar. Książka opowiada o przygodach chłopców, którzy są gotowi oddać życie za Plac Broni. Nazywają go swoją małą ojczyzną. Właśnie takim zachowaniem wykazał się Nemeczek, który oddał życie za plac, gdy podczas bitwy pokonał przywódcę Czerwonych Koszul-wodza grupy, który chciał odebrać Plac chłopcom.
Książka jest powieścią przygodową i jest przeznaczona dla dzieci jak i dla dorosłych. Niezapomnianym przeżyciem jest śmierć Nemeczka. Wywarła na mnie ogromne wrażenie. Moim zdaniem warto było przeczytać tę książkę. Bardzo mi się podobała. Zachęcam do lektury.

Dominika Gil, SP nr 31, Białystok

9. Henryk Sienkiewicz, W PUSTYNI I W PUSZCZY
Chciałbym zrecenzować książkę Henryka Sienkiewicza pod tytułem ,, W pustyni i w puszczy". Jestem w piątej klasie szkoły podstawowej i powieść ta jest obecnie moją lekturą. Czytając książkę po raz pierwszy po kilku stronach dałem sobie spokój, ponieważ kompletnie mnie to nudziło i zupełnie nie wiedziałem o co chodzi. Drugie podejście zrobiłem po obejrzeniu filmu, który wywarł na mnie tak ogromne wrażenie, iż pomimo klęski poniesionej po przeczytaniu kilku pierwszych stron utworu, postanowiłem ponownie do niego wrócić .Przyznam ,że mimo, iż sama historia jest ciekawa, czytało się ją ciężko. Spowodowane jest to obszernością książki oraz trudnym językiem, jakim posłużył się Sienkiewicz przy pisaniu utworu. Ponadto autor wykorzystał bardzo dużo opisów przyrody, które odciągają czytelnika od głównego wątku i przedłużają całe czytanie.
Fabuła utworu jest prosta: Opowiada o przygodach 14-letniego Stanisława Tarkowskiego i 8-letniej Nel Rawlison, którzy zostają porwani przez Arabów. Usiłują od nich uciec przemierzając pustynie i puszcze, trafiając na dzikusów, zwierzęta oraz zwalczając wszelkie dżumy i inne malarie. Jak to zwykle bywa, wszystko kończy się dobrze i dzieci całe i zdrowe wracają do domu.
Według mnie jest to bardzo ciekawa książka i godna polecenia, choć uważam, że powinna to być lektura dla nieco starszych dzieci, np. w gimnazjum. Osobiście wolę jednak ekranizację tego utworu, co nie zmienia faktu, że warto przebrnąć przez te 300 stron.

Marcin Kozłowski, SP nr 2, Grajewo

10. Helena Bechlerowa, ZAJĄCZEK Z ROZBITEGO lUSTERKA
Książka Heleny Bechlerowej pt. "Zajączek z rozbitego lusterka" bardzo mnie zainteresowała. Występują w niej: Piotruś, jego siostra Basia, mama, tata i oczywiście zajączek. Kiedy działo się coś złego np. choroba, mama opowiadała synkowi o tajemniczym zajączku. Pewnego dnia pojawił się i................
Jeśli chcesz wiedzieć, co się dalej wydarzyło, przeczytaj tę książkę. W tej historii były pewne przeszkody i kłopoty, ale dobrze się skończyło.

Justyna Kopa, SP nr 37, Białystok

11. Henryk Sienkiewicz, W PUSTYNI I W PUSZCZY
Warto sięgnąć po powieść Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy " i przypomnieć niezwykłe przygody Stasia i Nel w dzikiej Afryce. Autor książki - Henryk Sienkiewicz żył w latach 1846-1916. Urodził się w Woli Okrzejskiej na Podlasiu. Był pisarzem i publicystą. Pozostawił po sobie bardzo różnorodną spuściznę literacką: nowele ("Janko Muzykant", "Latarnik", "Sachem"), powieści historyczne ("Krzyżacy" , "Trylogia" ) i obyczajowe. Pisarz bardzo dużo podróżował i właśnie powieść "W pustyni i w puszczy" była efektem miłości do Afryki . Książka powstała w 1911r.
Akcja "W pustyni i w puszczy" rozgrywa się pod koniec XIX wieku w Północno-Wschodniej Afryce. Ważnym procesem historycznym widocznym w tle powieści jest z pewnością budowa Kanału Sueskiego, dzięki której doszło do spotkania panów Tarkowskiego i Rawlisona. Głównymi bohaterami powieści są ich dzieci ,tj. Polak - Staś Tarkowski oraz jego przyjaciółka Angielka - Nel Rawlison. Wszystkie postacie są fikcyjne, oprócz Maghdiego, który jest postacią historyczną. Był on prorokiem i przywódcą powstania. Po Świętach Bożego Narodzenia dzieci zostają uprowadzone przez Beduinów, dwóch braci, którzy pragną pochwały ze wielkiego proroka Mahdiego. Dzieci zostają wywiezione do El-Gharak. Stamtąd karawaną ruszają przez pustynię. Rozpoczyna się szaleńcza jazda. Zmęczenie dzieci było tak duże, że w czasie podróży przez pustynię doznawały fatamorgany, wobec czego zadecydowano, że będą podróżować w nocy, a w dzień odpoczywać . Lecz wkrótce Nel się źle poczuła . Oddał przyjaciółce ostatnie krople życiodajnej wody . A co było dalej ? - zachęcam do przeczytania książki.
Myślę, że książka jest bardzo dobra dla osób lubiących przygody. Ta powieść sprawiła mi dużo przyjemności, skłoniła także mnie do refleksji. Zachęcam do przeczytania powieści "W pustyni i w puszczy", dlatego że jest bardzo ciekawa, wciągająca i czytelnik w napięciu oczekuje na rozwój sytuacji i przygód głównych bohaterów. Na szczególną uwagę zasługuje poświęcenie i oddanie Stasia Tarkowskiego, który chciał poświęcić swoje życie dla małej Nel. Ta książka pokazuje nam istnienie prawdziwej bezinteresownej przyjaźni - nie tak krótkotrwałej i ulotnej, jaka istnieje we współczesnym świecie.

Adrian Anchim , Szkoła Podstawowa w Dubinach, Hajnówka

12. Patricia St. John, TĘCZOWY OGRÓD
Bohater główny: Elaine
Postacie drugoplanowe: Janet, Peter, pani Moody, pan Owen, pani Owen, France, Lucy, Joanny, Robin, Cadwaller, Blowden, pan Jonem, Philippe, pani Thomas, Elwyn.
Patricia St. John ( 1919-1993) - angielska pisarka; zaczęła pisać, pracując w internacie w Malvern. Książka ,,Tajemnica Dzikiego Boru'' od pierwszego wydania stała się bestsellerem. Po literackim debiucie autorka opuściła Wielką Brytanię i wyjechała do Maroka, gdzie spędziła 27 lat jako misjonarka. Napisała 28 książek dla dzieci. Wszystkie one łączą interesującą fabułę z wartościami chrześcijańskimi.
Narrator przedstawia historię 11-letniej dziewczynki o imieniu Elaine. Matka rzadko ją widywała. Elaine opiekowała się pani Moody, niby zgorzkniała ze smutną twarzą kobieta, a jednak ze złotym sercem. Pewnego dnia bohaterka dowiedziała się, że jej mama znalazła za granicą dobrze płatną pracę. Niestety, nie mogła zabrać ze sobą córki. Postanowiła ją oddać do znajomej na wieś. Początkowo Elaine grymasiła, że nie chce opuszczać Londynu. Rodzina na wsi liczyła siedmioro dzieci i dwoje rodziców. Był też pies. Dziewczynka uwielbiała samotność i dlatego postanowiła opiekować się szarym zaspanym ogrodem, położonym z dala od domu Owenów. Szczere rozmowy z nowymi opiekunami i ich dziećmi sprawiły, że Elaine pokochała tę wieś. Gospodyni opowiedziała jej o mieszkającej obok ogrodu pani Thomas z niepełnosprawną córką Philippe. Wkrótce dziewczynki zaprzyjaźniły się. Czas szybko mijał. Mama wróciła. Elaine długo myślała o powrocie do Londynu. Rodzina Owenów nadal będzie szczęśliwa, jej mama ma tylko ją.

Olga Czepel, Szkoła Podstawowa w Dubinach, Hajnówka

13. Juliusza Verne, 80 DNI DOOKOŁA ŚWIATA
Książka "W 80 dni dookoła świata" to najsłynniejsza opowieść Juliusza Verne'a, pełna przygód, niespodzianek i napięć. Jej akcja toczy się w XIX wieku. Londyński dżentelmen Fileas Fogg wiódł samotne monotonne życie. Działo się tak do czasu, gdy założył się z kolegami z ekskluzywnego klubu, o to, że w osiemdziesiąt dni objedzie świat dookoła. Bohater książki przemierzał nieznane lądy i oceany, poznawał ciekawych ludzi i ich zwyczaje. Podjął wyścig z czasem nie tylko po to, żeby wygrać zakład. Chciał również uratować swój honor, gdyż przed wyjazdem zostaje podejrzany o kradzież wielu milionów z banku. Czy dżentelmen był owym złodziejem? Czy wygra zakład i co jeszcze się wydarzy? Koniecznie przeczytajcie! Książkę się czyta lekko i przyjemnie. Jest warta przeczytania. Polecam!

Monika Czurak, Szkoła Podstawowa w Dubinach, Hajnówka

14. Rick Riordan, ZŁODZIEJ PIORUNA
Główny bohater, Percy Jackson, to młodzieniec półkrwi, czyli syn greckiego boga i ludzkiej kobiety. Był on zwykłym chłopcem, który grał w koszykówkę, chodził do szkoły i jeździł na rowerze do czasu, gdy w wieku dwunastu lat dowiedział się całej prawdy o sobie. Stało się to w dniu wycieczki do muzeum mitów greckich. Od tego czasu w roku szkolnym mieszkał w Obozie Herosów, czyli miejscu pobytu i nauki osób półkrwi i satyrów.
Percy wyrusza w bardzo niebezpieczną misję. Udaje się wraz z Anabeth - córką Ateny i Govera - półkozła, w podróż przez całe Stany Zjednoczone, żeby schwytać złodzieja, który ukradł przedwieczną "broń masowego rażenia", należącą do Zeusa. Główny bohater wraz z przyjaciółmi stara się zapobiec wojnie, którą wypowiedział jeden z greckich bogów Wielkiej Trójki. Dwaj herosi odkrywają zagadki, walczą z zastępami mitologicznych potworów.
Książka pełna dynamicznych akcji, napięcia, pasjonujących przygód. Wszystkim, którzy uwielbiają mitologię gorąco polecam. Nie pożałujecie czasu spędzonego na ich przeczytanie. Z serii Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy ukazały się jeszcze:
"Morze Potworów", "Klątwa Tytana", "Bitwa w Labiryncie", "Ostatni Olimpijczyk".

Julia Karłuk, SP nr 45, Białystok

15. Barbara Park, ZUŻKA D. ZOŁZIK I POTWÓR SPOD ŁÓŻKA
Zuźka to uczennica pierwszej klasy, dziewczynka bardzo niegrzeczne i śmieszna. Ma koleżankę Maję, z którą się wręcz nie lubią i Zuźka próbuje jej dokuczać. Ma także "znajomości" ze swoim wychowawcą, którego przezywa Panem Strasznym.
W mojej ulubionej części dziewczynka budzi się i z przerażeniem odkrywa na swojej poduszce ślinę. W szkole zwierza się koleżankom, które opowiadają jej historie o duchach, które się ślinią w nocy. Po lekcjach wraca biegiem do domu, by o wszystkim opowiedzieć rodzinie. W mieszkaniu zastaje ciocię, która usiłuje przekonać Zuźkę, że takie stwory nie istnieją. Dziewczynka prosi ciocię, by zabrała jej pościel, wyrzuciła przez okno i przejechała po niej kilka razy ciężarowym samochodem. Załamana ciocia spełnia jej dziwną prośbę.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się jak, skończyła się ta historia, to zachęcam do jej przeczytania. Na pewno nie będziecie się nudzić, dobra zabawa gwarantowana. Z serii o Zuźce ukazało się jeszcze jedenaście tytułów. Mama Pauli również je poleca, mówi, ze można się pośmiać.

Julia Karłuk, SP nr 45, Białystok

16. Jeff Kinney, DZIENNIK CWANIACZKA
Podczas wizyty w księgarni zainteresowała mnie książka "Dziennik Cwaniaczka". Jej autorem jest Jeff Kinney. Książka ta ukazała się nakładem wydawnictwa "Nasza Księgarnia". Moją uwagę zwróciła czerwona okładka, na której widniała postać głównego bohatera. Wziąłem ją do ręki i przeczytałem streszczenie. Pomyślałem, że to coś dla mnie.
Książka opowiada o chłopcu Gregu Heffleyu, który "trafił" do gimnazjum. Ten bohater ma dwójkę braci - starszego brata Rodricka i młodszego - Mannyego. Szkoda, że autor nie podaje imion rodziców.
Bardzo spodobały mi się przygody bohatera, a szczególnie ta, w której Greg i jego przyjaciel Rowley postanowili wstąpić w szeregi Patrolu Bezpieczeństwa. Mieli tam darmową gorącą czekoladę, którą mogli pić bez ograniczeń. Rowley został ukarany zamiast Grega, bo zauważyła go sąsiadka, gdy ganiał dzieci z przedszkola. Najśmieszniejsze było to, że w ręku trzymał patyk, a na jego końcu wisiał robak. Przedszkolaki uciekały z krzykiem.
Książka zawiera zabawne ilustracje, które przyjemnie się ogląda. Byłem nią tak zafascynowany, że z niecierpliwością czekałem na ukazanie się kolejnych przygód Grega.
Polecam ją wszystkim do przeczytania. Na pewno zainteresuje zarówno chłopców,
jak i dziewczynki.

Jakub Snarski, SP nr 45, Białystok

17. Clive Staples Lewis, OPOWIEŚCI Z NARNII. LEW, CZAROWNICA I STARA SZAFA.
"Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa" to bardzo interesująca książka. Napisał ją Clive Staples Lewis.
Tak naprawdę to nie lubię czytać książek, ale ta mnie zaciekawiła. Opowiada o czworgu rodzeństwa: najmłodszej dziewczynce - Łucji, jej starszej siostrze - Zuzannie, bracie -Edmundzie oraz o najstarszym z nich - Piotrze. Łucja odkryła tajemnicze przejście do zaczarowanej krainy zwanej Narnią. Tym krajem władała zła, okrutna królowa zwana Białą Czarownicą. Tak naprawdę to zaczęło się poprzez zwykłą zabawę w chowanego. Łucja schowała się w szafie i właśnie tak znalazła się w Narnii.
Jeśli chcecie dowidzieć się więcej o przygodach Łucji i jej rodzeństwa przeczytajcie książkę pod tytułem "Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa". POLECAM!!!

Klaudia Nierodzik, SP nr 47, Białystok

18. Jeff Kinney, DZIENNIK CWANIACZKA
"Dziennik Cwaniaczka" Jaffa Kinneya to zabawna książka. Mogą ją czytać zarówno dzieci, jak i dorośli.
Głównym bohaterem jest chłopiec, który w czasie wakacji woli siedzieć w domu, niż biegać po podwórku. Jego zdaniem od wakacji lepsza jest gra na konsoli. Bardzo nie lubi chodzić na basen. Zawsze coś mu się przydarza.
Jeśli chcesz poznać jego przygody, to przeczytaj tę książkę. Zachęcam Cię do miłego spędzenia czasu z Cwaniaczkiem.

Paulina Dojnieko, SP nr 47, Białystok

19. Francesca Simon, KOSZMARNY KAROLEK I KLĄTWA MUMII
Szczególnie zainteresowała mnie książka napisana przez Francescę Simon pod tytułem " Koszmarny Karolek i klątwa mumii". Najbardziej zaintrygował mnie rozdział "Koszmarny Karolek i jego hobby".
Pewnego razu mama kupiła swoim synom nowe opakowanie płatków "Choco-Spoko". Chłopcy, jak to zwykle bywa, pokłócili się o pudełko, w którym znajdował się złoty potworek - ostatnia figurka do zbieranej przez Karolka kolekcji. Zdenerwowana mama postanowiła położyć kres kłótniom i zabrała Karolka na zakupy, by wybrał nowe opakowanie płatków. Chłopakowi udało się znaleźć "Choco-Spoko" z identyczną figurką. Cieszył się bardzo i postanowił, że wykorzysta złotego potworka do swoich celów.
Co się wydarzyło potem, dowiecie się, gdy przeczytacie tę książkę. Zachęcam!

Kamila Nietupska, SP nr 47, Białystok

20. Holly Webb, FIGA TĘSKNI ZA DOMEM
Moją ulubioną książką jest "Figa tęskni za domem", którą napisała Holly Webb.
W mieszkaniu Marty panował rozgardiasz, bo jej rodzice przeprowadzali się do nowego, większego domu. Podczas tej przeprowadzki, Figa - mały labrador - ulubiony pupilek Marty, przyczynił się do wypadku ojca. Po tym zdarzeniu rodzice postanowili oddać psa do Babci. Szczeniak nie mógł przyzwyczaić się do nowego miejsca. Bardzo tęsknił za Martą. Pewnego dnia odwiedził Babcię listonosz. Pies korzystając z okazji czmychnął na podwórko. Biegł przed siebie bardzo szybko, aż się zmęczył i postanowił odpocząć na łące wśród krów.
Co się potem wydarzyło, dowiecie się czytając dalszą część książki.
Bardzo zachęcam do jej przeczytania, ponieważ jest bardzo ciekawa i radosna. Naprawdę polecam!

Julia Nietupska, SP nr 47, Białystok

21. Jenny Oldfield, ŁATKA, NIECHCIANY SZCZENIAK
Uważam, że książka pod tytułem "Łatka, niechciany szczeniak", która została napisana przez Jenny Oldfield jest interesująca.
Głównymi bohaterami są : Ewa, Karol i ich rodzice oraz pies, który wabił się Łatka. Cała rodzina prowadziła schronisko "Cichy Kąt".
Pewnego dnia przed drzwiami schroniska pojawił się sympatyczny szczeniak. Ewa chciała, aby rodzice przygarnęli zwierzaka, ale Karol się nie zgadzał i postanowił znaleźć mu nowy dom.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się, czy piesek wróci do swojej rodziny i czy Łatka chce opuścić schronisko, przeczytajcie koniecznie tę książkę. Polecam !!!

Monika Jarocka, SP nr 47, Białystok

22. Henryk Bottini, SERCE
Moją ulubioną książką jest "Serce", którą napisał Edmund de Amicis. Jej bohaterem jest jedenastoletni Henryk Bottini. Opowiada ona o jego przygodach w szkole, rodzinie, kolegach, ważnych wydarzeniach na ulicach Turynu sprzed stu lat.
Uważam, że z tą książką warto się przenieść w przeszłość, gdyż jest bardzo ciekawa i wciągająca. Polecam!

Marta Jakowczuk, SP nr 47, Białystok

23. Andrzej Maleszka, MAGICZNE DRZEWO-OLBRZYM
W ostatnim czasie przeczytałam książkę Andrzeja Maleszki "Magiczne Drzewo -Olbrzym". Bardzo mi się ona spodobała.
Opowiada o przygodach Kukiego, Blubka, Gabi i gadającego psa Budynia. Przez przypadek Blubek siedząc na czerwonym krześle wywołuje Olbrzyma, który niszczy szkołę, a także czerwone krzesło. Wplątani w to wszystko są rodzice Kukiego, ponieważ są odpowiedzialni za postępowanie syna. Muszą zapłacić pięć milionów złotych, w przeciwnym razie grożą im dwa lata więzienia. Dzieci chcą pomóc rodzicom znaleźć wyjście z tej trudnej sytuacji. Dowiadują się od "ducha czerwonego krzesła", że mają znaleźć tygrysa, który pilnuje pewnego domu w Chinach, gdzie znajduje się niespodzianka. Młodych bohaterów czeka siedem wcieleń potworów, z którymi mają walczyć. Kuki ma nieograniczoną siłę i pomaga swojej drużynie w różnych niebezpieczeństwach.
Czy silnemu Kukiemu, mądrej Gabi, Blubkowi - mistrzowi gier komputerowych i gadającemu psu uda się pokonać bestie i zdobyć nagrodę? Dowiesz się, jeśli przeczytasz tę niezwykle wciągającą książkę! Trzyma w napięciu do ostatniej strony. POLECAM!!!

Kinga Dobek, SP nr 47, Białystok

24. Barbara Park, ZUŹKA D. ZOŁZIK I URODZINY WSTRĘTNEGO JÓZKA
"Zuźka D. Zołzik i urodziny wstrętnego Józka" to jedna z wielu książek Barbary Park z serii "Zuźka D. Zołzik". Akurat ta książka spodobała mi się najbardziej. Skrót D. pochodzi od imienia Danuta, ale Zuźka nie lubiła tego imienia i wystarczało jej po prostu D. Pewnego razu Józek zaprosił wszystkie dzieci z sali numer 9 na swoje urodziny, wszystkie, oprócz Zuźki! Zuźce było bardzo przykro, nie wiedziała, co ma zrobić. Zastanawiała się, czy zorganizować konkurencyjne przyjęcie kilka miesięcy przed własnymi urodzinami i też go nie zaprosić. A może wyprowadzić się z domu? W końcu zaświtał jej pewien pomysł na zdobycie zaproszenia na urodziny tego wstrętnego Józka.
Chcecie wiedzieć, co było dalej? Przeczytajcie więc tę książkę. Jest bardzo ciekawa. Polecam!

Dominika Lancares, SP nr 47, Białystok

Czytaj e-wydanie »

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3