Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Recenzje z akcji "Czytam, bo lubię", część 2

Redakcja
Już za tydzień uczniowie wszystkich podlaskich szkół wybiorą się na długo oczekiwane ferie zimowe. Jak wykorzystać wolny czas? Odpowiedź jest prosta - ferie z dobrą książką! Jaką? Najlepiej tą, którą uczniowie polecają sobie nawzajem.

LISTA RECENZJI

1. Brandon Mull, BAŚNIOBÓR - Tajemnice Smoczego Azylu

Tajemnice Smoczego Azylu - czwarta część cyklu Baśniobór Brandona Mulla - jest z gatunku fantasy. Bohaterami książki są Kendra - rozważna i mądra dziewczynka - oraz jej brat, zupełne jej przeciwieństwo. Baśniobór to magiczny rezerwat pełen niezwykłych tajemnic. W takim otoczeniu na pewno nikt by się nie nudził. W wyprawie po niezwykłe artefakty jest wiele niebezpieczeństw: smoki, czary dekoncentrujące i olbrzymy. Lecz Rycerze Świtu muszą zdążyć przed Stowarzyszeniem Gwiazdy Wieczornej. Czy im się uda? Ta opowieść jest jak żywa, pełna uczuć. Niezwykłe istoty, takie jak smoki, Królowa Wróżek, astrydzi - sowy o ludzkich twarzach - budzą strach, a zarazem podziw. Ta książka warta jest przeczytania.

Sonia Sulżyk IV SP, Zespół Szkół w Gródku

2. Beata Ostrowicka, ELIKSIR PRZYGÓD

Niedawno przeczytałam książkę ,,Eliksir Przygód'' Beaty Ostrowickiej. Nakłoniło mnie do tego spotkanie autorskie z pisarką, zorganizowane w mojej szkole. Pani Beata pisze utwory dla dzieci i młodzieży, w których porusza moje ulubione tematy o tolerancji i przyjaźni.
"Eliksir przygód" jest pierwszą częścią jej dylogii o wielkim zamieszaniu powstałym z winy eliksiru, mającego moc przenoszenia w czasie i przestrzeni. Książka opisuje przygody dziewczynki z XVII wieku o imieniu Helenka, która wypiła tenże niezwykły napój i przeniosła się do naszych czasów. Znajduje ją
w ruinach zamku Karolina - jej współczesna rówieśniczka. Helenka musi oswoić się z współczesnymi wynalazkami (co nie jest łatwe!) Autorka w sposób humorystyczny opisuje, jak Helenka uczy się żyć w trudnym XXI wieku. Przy tym wszystkim podąża za nią człowiek z blizną, którego tożsamość i zamiary są ostatecznie ujawnione na ostatnich kartach powieści. Książka podzielona jest na 20 rozdziałów i zawiera przeplatające się wątki z przeszłości i teraźniejszości. Pozycja ta pomogła mi poznać niektóre zwyczaje mieszkańców XVII wiecznej Polski - opisane są one w ciekawy, przystępny sposób. Pisarka tłumaczy również znaczenie słów, które wyszły już z użycia, a jest tam ich co niemiara.
Książka jest bardzo ciekawa i naprawdę mnie pochłonęła. Czytelnicy nie powinni zrażać się trudnym językiem najeżonym archaizmami. Pełna napięcia akcja sprawiła dużo przyjemności podczas czytania. Przeplatające się wydarzenia z różnych epok oraz zaskakujące zakończenie powodują niesamowite wyobrażenia, a zabawne wypowiedzenia potrafią rozśmieszyć największego ponuraka. Innymi słowy - polecam! Kontynuacją ,,Eliksiru przygód" jest ,,Tajemnica szkatułki", w której Karolina odwiedza Helenkę
w dworze szlacheckim.

Zuzanna Biesiada, SP nr 2, Białystok

3. Astrid Lindgren, DZIECI Z BULLERBYN

Jedną z moich ulubionych jest książka "Dzieci z Bullerbbyn". Lubię ją, ponieważ jest w niej dużo przygód. Autorem książki jest Astrid Lindgren . Książka ta jest pamiętnikiem pewnej dziewczynki Lisy.Ma dwóch braci :Lassego i Bossego i dwie przyjaciółki Brittę i Annę.
Najlepszym przyjacielem Lassego i Bossego jest Olle.Wszystkie dzieci mieszkają w małej wsi Bullerbyn. Wieś dzieli się na trzy części: Zagroda Południowa, Środkowa i Zachodnia. Dzieci miały wiele szalonych pomysłów i zwariowanych przygód. Książka ta bardzo mi się podobała.
Polecam ją wszystkim dzieciom, to doskonały sposób na nudę.

Agata Mytych, SP w Gródku, Gródek

4. Astrid Lindgren, PIPI POŃCZOSZANKA

Moją najlepszą książką jest opowieść o piegowatej dziewczynce "Pipi Pończoszarce". Opowiada ona o przygodach Pipi i jej przyjaciół - Tomku i Anicie.
Mała bohaterka miała białego konia w czarne plamki i małą małpkę, dla której nakładała śmieszne ubranka. Dziewczynka nie miała mamy, a tata wciąż podróżował. Dla Pipi wcale to nie przeszkadzało, ponieważ była bardzo zaradną dziewczynką. Najbardziej podobała mi się przygoda, w której Pipi poszła do cyrku. Chodziła tam po linie, ujeżdżała konie, zaklinała węże i robiła wiele innych sztuczek.
Pipi wiele razy swoją postawą pomogła mi w życiu. To dzięki niej wiem, że nie ma rzeczy niemożliwych. Ona też pozwoliła mi otworzyć swoją wyobraźnię. Potrafię teraz podróżować po świecie , nie ruszając się z miejsca. Polecam ją wszystkim! Wspaniała lektura i dobry sposób na nudę.
Martyna Mytych, SP w Gródku, Gródek

5. Lauren Brooke, HEARTLAND

Moja ulubiona książka, którą ostatnio przeczytałam, to ,,Trudne decyzje"
Z serii ,,Heartland". Ta książka jest o koniach, które mieszkają w stadninie. Amy i Treg (czyli bohaterowie) mają nowego pracownika, który ich zdaniem źle traktuje konie. Ben -ten nowy pracownik -ciągle ćwiczy ze swoim koniem Redem, lecz z tego powodu ma mało czasu dla Heartland. Amy chce coś z tym zrobić. Ale gdy dowiaduje od siostry, że Ben miał trudne życie, próbuje być dla niego miła. Treg o niczym nie może się dowiedzieć. Wkrótce przez to powstaje wielka kłótnia pomiędzy Amy i Tregiem.
Jak chcecie wiedzieć więcej, co było dalej, to przeczytajcie tę książkę.
Lena Sulżyk, SP w Gródku, Gródek

6. Gilbert Delahaye, MARTYNKA

W tym roku szkolnym zapisałam się na Koło Miłośników Biblioteki. Bardzo chętnie biorę w nim udział. Robimy tam różnorodne prace na konkursy, a także poznajemy wiele nowych książek. Zawsze fascynowały mnie książki Gilbert Delahaye "Martynka". Ostatnio odkryłam w bibliotece książkę, której jeszcze nie czytałam, "Martynka i osiołek Wesołek" Pomimo nieszczęśliwego splotu wydarzeń zawsze kończy się szczęśliwie, a czytając tę książkę możemy przeżywać przygody bohaterki i utożsamiać się z nią samą,. Polecam innym tę książkę i zapewniam, że nie będziecie się przy niej nudzić.

Katarzyna Radziwońska, SP nr 8, Białystok

7. Otfierd Preussler, MALUTKA CZAROWNICA

Bardzo często odwiedzam bibliotekę szkolną i korzystam z jej zbiorów, ponieważ uwielbiam czytać. W organizowanych konkursach w naszej szkole "Na najlepszego czytelnika" zawsze zdobywam jakieś nagrody. Ostatnio w moje ręce wpadła książka Otfierda Preusslera "Malutka Czarownica". Opowiada ona o Czarownicy, która poszła na Noc Walpurgii, pomimo swego wieku. Wiedźma Przełożona ukarała dziewczynkę srodze zabierając jej miotłę. Nakazała też malutkiej Czarownicy stać się dobrą. Jak to się skończy przekonacie się, kiedy sięgniecie po nią sami.

Patrycja Michnowicz, SP nr 8, Białystok

8. Francesca Simon, KOSZMARNY KAROLEK

Koszmarny Karolek to cykl książek Franceski Simon, który opowiada o niesfornym chłopcu imieniem Karolek. Jest on głównym bohaterem, który według swoich rodziców jest najkoszmarniejszym dzieckiem na świecie. Lubi bowiem denerwować innych, szczególnie swojego brata Damianka. Karolek założył tajny klub "Purpurowa Czaszka".
Jego ulubione programy to "Obżartuch Onufry", "Maksio Mutant", "Gladiator Terminator", "Smrodliwy Salonik" i "Raper Saper". Uwielbia chipsy, nienawidzi oszczędzać, ale za to nade wszystko lubi wydawać pieniądze. Poza tym ma głowę pełną koszmarnych pomysłów, które pomagają mu zrealizować jego koleżanki koledzy z klasy: Wredna Wandzia, Bezwzględny Bolo, Chciwy Henio i Muskularny Miecio. Wszystko psuje młodszy brat Karolka - Doskonały Damianek. Doskonały Damianek to młodszy brat Karolka. Jest niewiarygodnie grzeczny. Ciągle dostaje złote gwiazdki i dobre oceny w szkole. Założył stowarzyszenie doskonałych dobroczyńców. Często poucza Karolka i pokazuje przy nim swoją doskonałość.
Moim zdaniem warto jest sięgnąć do cyklu książeczek o przygodach Koszmarnego Karolka, okropnego synka rodziców, którzy pragną uczynić z niego grzecznego chłopca i nie zawsze im się to udaje...

Katarzyna Kukiełko, SP nr 8, Białystok

9. Jeff Kinnsey, DZIENNIK CWANIACZKA

Dziennik Cwaniaczka to książka wydana przez amerykańskiego autora Jeffa Kinneya w 2007r. Książka opowiada o życiu 11 - letniego chłopca, Grega Heffleya, mieszkającego w Stanach Zjednoczonych. Główny bohater chodzi do gimnazjum, czasem ma makabryczne poczucie humoru, ale przede wszystkim jest sympatyczny. W humorystyczny sposób opowiada o swoim życiu i wydarzeniach szkolnych w prowadzonym przez siebie dzienniku. Głównymi bohaterami jego zwierzeń jest on sam, a także jego najlepszy przyjaciel (Rowland "Rowley" Jefferson), starszy brat (Rodrick Heffley), młodszy brat (Manny Heffley), mama (Sudan Heffley), tata (Frank Heffley), a także jego koledzy i koleżanki.
Książka "Dziennik cwaniaczka" jest bardzo ciekawa a przede wszystkim śmieszna . Czyta się ją bardzo szybko. Wzbogacona jest wieloma ilustracjami narysowanymi przez Grega.
Bardzo gorąco polecam!

Katarzyna Kukiełko, SP nr 8, Białystok

10. J.R.R. Tolkien, HOBBIT, CZYLI TAM I Z POWROTEM

Każdy z nas choćby na chwilę chciałby przenieść się do bajkowej krainy. Stać się częścią niesamowitych wydarzeń w których zawsze zwycięża dobro. Czytając książkę J.R.R. Tolkiena pt. "Hobbit, czyli tam i z powrotem" przez moment poczułam, że jestem częścią opisanego niezwykłego świata Krasnoludów, Hobbistów, smoków, Gobelinów i Elfów.
Przygoda opisana w tej książce zafascynowała mnie od samego początku. Razem z kompanią składającą się z Hobbta Bilbo Bagginsa, trzynastu krasnoludów: Thorina, Onia Glóina, Balina, Walina, Filia Kilia, Dorina Norina Oranaa Bifura, Bufora Bombura i czarodzieja Gandalfa wyruszyłam w zadziwiającą podróż i oderwałam się od szarej codzienności. Naszym celem było zabicie smoka Smaguna, który mieszkał w Smoczej Górze i odzyskanie dawnej siedziby krasnoludów. Nie była to sielankowa zabawa i banalna wędrówka raczej pełna niebezpieczeństw wyprawa. Podczas jej trwania spotkałam wspaniałe istoty, zobaczyłam niezapomniane rzeczy i krajobrazy. Wędrówka po Śródziemiu zapewniała nam spotkania z potworami niebezpieczeństwami, a mimo to wiedziałam, że razem dojdziemy do celu. Tak więc kolejne strony książki pochłaniałam z niezwykłą ciekawością.
Bohaterem, który dodawał mi otuchy w chwilach zagrożenia był sędziwy czarodziej - Gandalf. W trudnych sytuacjach jego pomoc okazywała się niezbędna. To on ratował hobbista Bilbo z wszelkich tarapatów. Podróżując po Śródziemiu zaglądaliśmy do wielu jaskiń. W nich najlepiej radzili sobie brodaci towarzysze wyposażeni w topory za pasem. Zaś Bilbo Baggins - jedyny Niziołek w tym dziarskim towarzystwie wydawał się być nieco zagubiony. Nie był on urodzonym wędrowcem, a raczej tchórzliwym i lękliwym Hobbitem. Jednak z biegiem czasu stał się odważniejszy, wiedział jak postępować w sytuacjach zagrożenia życia. Dzięki temu został przywódcą kompanii i w niezwykły sposób stał się właścicielem czarodziejskiego pierścienia.
Książka "Hobbit, czyli tam i z powrotem" to ciekawa pozycja warta polecenia. Na pewno nie jest to bajeczka dla małych dziewczynek. Jest raczej pewnego rodzaju kompendium wiedzy o niezwykłych fantastycznych postaciach, które przecież spotykamy w innych książkach i wielu filmach. Opisane w niej przygody na długo pozostaną w mojej pamięci. Na pewno jeszcze kiedyś do nich powrócę i jeszcze raz wyruszę na wędrówkę i stoczę walkę w obronie dobra.

Weronika Wałuszko, SP nr 8, Białystok

11. Alan Alexander Milne, KUBUŚ PUCHATEK

Aby móc opisać książkę,
Trzeba mieć talentów wiele
Bo to nie jest takie proste,
Jak myślicie przyjaciele?

Tak więc ja, jak zwykle bywa
Wciąż wychodząc poza ramy
Sprawię, by mój krótki opis
Był bez przerwy wierszowany.

Jaką książkę chcę opisać?
To jest problem podstawowy.
Błądzę wzrokiem po mych półkach.
Ideał! Nie do wymowy!

Bo choć ze mnie stara koza
I trzynaście lat dobija
To znalazłam króla bajek
Tam, wśród książek A.A.Milne.

Żółty brzuch, czerwona bluzka
Krótkie nóżki ma bez łatek.
Wiecie już o kogo chodzi?
Sławny to "Kubuś Puchatek"!

Mała świnka i Tygrysek,
Co żyć nie może bez hałasu
To jest tylko część przyjaciół
Ze Stumilowego Lasu.

I choć tak, jak już wspominałam,
Jestem może ciut za stara,
To mnie fragment tej książeczki
Zawsze w dobry humor wprawia.

Tak wiec gorąco polecam
I dorosłym i malutkim.
Bo ta niepozorna książka
Wnet rozwieje wszelkie smutki.

Justyna Paszkowska, SP nr 8, Białystok

12. Carolyn Jess-Cooke, ZAWSZE PRZY MNIE STÓJ

Czy zastanawiała was kiedyś wiarygodność istnienia aniołów? Tyle się o nich słyszy, jednak często są to sprzeczne definicje. Powszechnie przyjęto, że są to istoty o mocach pozaziemskich, niosące ze sobą ciepło, harmonię i bezpieczeństwo - mowa tu głównie o aniołach stróżach, naszych niewidzialnych opiekunach. Podobno każdy z nas posiada własnego. Warto w to uwierzyć, choćby dla poprawy samopoczucia, bo kogo nie pocieszyłby fakt, że istnieje ktoś, kto jest nam całkowicie oddany, troszczy się o nas i zbiera kamienie z życiowej ścieżki, wszystko abyśmy się tylko nie potknęli. Motyw aniołów wykorzystuje się często w literaturze. Carolyn Jess-Cooke jest jedną z autorek, która napisała książkę o właśnie takiej tematyce, nosi ona tytuł "Zawsze przy mnie stój" i chciałabym ją wam krótko zaprezentować.
Powieść opowiada historię kobiety imieniem Margot, która po śmierci powraca na ziemię jako swój własny anioł stróż. Od tej pory nazywa się Ruth, wygląda zupełnie inaczej, oraz ma całkiem odmienny sposób myślenia. Początkowo Ruth nie może sobie przypomnieć kim jest i co się wydarzyło, dopiero inne anioły zaczynają ją uświadamiać. Teraz wie, że z wielką luką w pamięci musi ponownie odtworzyć swoje życie. Tym razem patrząc na wszystko z boku i dostrzegając bolesne błędy.
Początkowo bohaterka bezradnie przygląda się nowonarodzonemu dziecku, którego to matka zginęła zaraz po porodzie. Próbuje wezwać pomoc, ale nikt jej nie słyszy. Musi się jeszcze wiele nauczyć, bo ma za zadanie chronić tego bobasa do końca jego życia. Mała Margot dorasta w trudnym, patologicznym środowisku. Ilekroć dostawała szansę na spokojny, rodzinny dom, coś musiało przebić błonę szczęścia i w mgnieniu oka wszystko traciło sens.
Trudne okoliczności zachwiały mocno psychiką Margot. Sprawiły, że nie do końca potrafiła zapanować nad swoim losem. Ruth pomagała jej jak mogła, po cichu szeptała wskazówki, które nie zawsze docierały do jej słuchaczki. Patrząc na jej destrukcyjne zachowania, dostrzegała niewłaściwe decyzje podjęte za życia ziemskiego. Z całego serca nie chciała by Margot skończyła w ten sam sposób, jedyną szansą na zmianę przeznaczenia było zawarcie paktu z demonem, co mogło nieść za sobą niepokojące skutki...
Carolyn Jess-Cooke w swojej powieści odnosi się do najczęstszych zawiłości ludzkiego bytu. Jej książka opowiada o rozsądku, dorastaniu, poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi, oraz wkraczaniu na odpowiednią drogę życiową. Na przykładzie bohaterów wymusza na czytelniku spojrzenie na swoje decyzje jako osoba trzecia i subiektywną ocenę swoich działań, a co za tym idzie - lektura pomaga nam zauważyć niewłaściwe kroki i nakłania nas do zmiany ich. Polecam ją szczególnie nastolatkom, albowiem zawiera odpowiedzi na większość pytań zadawanych przez młodych ludzi dotyczące ludzkiej egzystencji. Warto poświęcić choć chwilę dziełom takiej miary.

Eleni Papodoulu, Gimnazjum, Gródek

13. Carolyn Jess-Cooke, ZAWSZE PRZY MNIE STÓJ

Wszyscy znamy przemiłe, niebieskie stworki ubrane w białe spodenki i czapeczki. To Smerfy beztrosko żyjące w uroczej wiosce. Od czasu do czasu żywot uprzykrza im czarnoksiężnik Gargamel z okrutnym kocurem- Klakierem.
Książka ,, Gdzie się podziały Smerfy? '' opowiada ich przygody w nowym , nieznanym dla nich świecie do którego trafili uciekając przed czarodziejem . W Nowym Jorku poznają miłych państwa Winslow, którzy pomagają im powrócić do wioski smerfów.
Książka jest pełna przygód, trzyma w ciągłym napięciu. Główni bohaterowie dostarczają nam wielu emocji. Przygody Smerfów są bardzo śmieszne, ale pościgi Gargamela za bohaterami mrożą krew w żyłach.
Książka jest niezwykła i powinna być lekturą obowiązkową dla małych i dużych wielbicieli Smerfów!

Gabriela Zalewska, SP Nr 37, Białystok

14. Lucy Montgomery, ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA

Książka pt. "Ania z Zielonego Wzgórza" opowiada o dziewczynce, która przez przypadek trafia do domu Maryli i Mateusza. Oczekiwali oni na przyjazd chłopca, który miał pomagać starzejącemu się Matuszowi w gospodarce. Przez pomyłkę przysłano jednak do nich dziewczynkę. Po namyśle pozwolili jej zamieszkać na Zielonych Wzgórzach. Szybko zorientowali się, że Ania ma bujną wyobraźnię i jest bardzo rozmarzona. W książce jesteśmy świadkami jak ta ruda dziewczynka wpada w liczne tarapaty i przeżywa czasami mrożące krew w żyłach przygody. Ania nie lubiła swych rudych włosów i piegów. Chłopiec o imieniu Gilbert, który pewnego razu nazwał ją "marchewką" został przez nią znienawidzony tak bardzo, że Ania przestała się do niego odzywać. Jeszcze długo musiała też mu udowadniać, że jest od niego lepsza w wielu dziedzinach. W dalszych częściach książki Ania pokochała go i została nawet jego żoną. Zanim jednak do tego doszło, oboje przeszli długą drogę, by w końcu cieszyć się swoim szczęściem.
Książkę polecam szczególnie dziewczynkom. Jest to długa opowieść składająca się z kilku tomów od czasu, gdy Ania była małą , roztrzepaną i zagubioną dziewczynką, aż do momentu, gdy stała się dorosłą , mądrą i wykształconą kobietą. W całej tej powieści opisanych zostało wiele niesamowitych wydarzeń oraz przygód.

Kornelia Sokół, SP w Sobolewie, Białystok

15. Beata Ostrowicka, NIEZWYKŁE WAKACJE

Książka pt. "Niezwykłe wakacje" opowiada o piątce przyjaciół, którzy znaleźli kamień spełniający życzenia. Zaczęli oni wykorzystywać jego moc do podróżowania, stawali się dzięki niemu niewidzialni, a nawet potrafili latać. Magiczna moc kamienia sprawiała, że rzeczy, które były wcześniej dla nich nieosiągalne nagle stały się możliwe. Po jakimś czasie odkryli, że kamień zawiera pewną tajemnicę. Jeśli chcecie dowiedzieć się jaka to była tajemnica to koniecznie przeczytajcie książkę, która jest bardzo ciekawa i wciągająca. Największą zaletą tej powieści są opisy nieprawdopodobnych sytuacji , które zwyczajnie nie mogłyby się wydarzyć . Gorąco ją polecam dzieciom i młodzieży na długie, zimowe wieczory.
Kornelia Sokół, SP w Sobolewie, Białystok

16. Eric Knight, LESSIE, WRÓĆ!

Ten utwór napisał Eric Knight. Opowiada on o przyjaźni człowieka i psa.
Lessie mieszkała w rodzinie Carracloughów. Była pięknym owczarkiem szkockim. Wszyscy mieszkańcy ja podziwiali i wiedzieli, że suka nie jest na sprzedaż. Lessie najbardziej kochała małego Joe.
Pewnego dnia Joe nie zastał przed szkołą swojej Przyjaciółki. Bardzo się tym zmartwił. Myślał, że uległa wypadkowi. Szybko pobiegł do domu. Tam dowiedział się przykrej prawdy. Okazało się, że Lessie została sprzedana. Joe był zrozpaczony. Postanowił ją odzyskać. Szukał jej. Po pewnym czasie Lessie uciekła od swojego obecnego właściciela i wróciła do domu.
Warto przeczytać tę książkę, ponieważ opowiada o przygodach wspaniałego psa i chłopca. Zachęcam do czytania, ponieważ rozwija ono naszą wyobraźnię.

Karolina Polak, Zespół Szkół w Szumowie, Szumowo

17. Megan McDonald, HANIA HUMOREK!

Dzień dobry. Nazywam się Alicja Bączyk. Jestem uczennicą klasy czwartej. Bardzo lubię czytać ksiązki. Najczęściej sięgam na półkę po ksiązki pani Megan McDonald. Moją ulubioną jest "Hania Humorek".
Hania, główna bohaterka, przedstawia nam w śmieszny sposób trudy codziennego życia. Dziewczynka ma bardzo śmiesznego i nieznośnego brata. Łatwo mi jest zrozumieć Hanię i jej problemy. Tak jak i ja uczęszcza ona do szkoły podstawowej, więc odbieramy na tych samych "falach".
Przygody głównej bohaterki są troszeczkę zwariowane, ale zawsze dostarczają dużo śmiechu. Hania pokazuje, że każdy dzień jest pełen niespodzianek. Dzięki tej książce można zapomnieć o naszych uczniowskich kłopotach. Główna bohaterka jest "książkową przyjaciółką", która towarzyszy mi w szkole i w domu.
Bardzo, bardzo polecam tę książkę. Jest pełna niezwykłych przygód. Główna bohaterka Hania staje się dla czytelnika kimś bliskim. "Hania Humorek" jest wspaniałym przyjacielem na długie zimowe wieczory. Jeszcze raz zachęcam do poznania mojej "książkowej przyjaciółki" Hani Humorek.

Alicja Bączyk, Zespół Szkół w Szumowie, Szumowo

18. Astrid Lindgren , PIPPI LANGSTRUMPF

Chciałabym zachęcić wszystkich do przeczytania książki Astrid Lindgren "Pippi Langstrumpf". Gdy zacznie się ją czytać, to nie można przestać. Opowiada o wielu bardzo śmiesznych przygodach głównej bohaterki Pippi. Z tą książką jest weselej w życiu, zapomina się o wszystkich kłopotach. Można powiedzieć, że jest lekarstwem na zły humor. Mnie osobiście bardzo podobało się, gdy Pippi poszła do szkoły. Wyobrażacie sobie jakby to było, gdyby Pippi przyszła do Waszej szkoły? Mogłaby to być tak :
Dzień dobry! Pozwólcie, że się przedstawię. Nazywam się Pippi Langsturmpf , a to jest mój przyjaciel - Pan Nilsson. Ukłoń się wszystkim! Trochę się zawstydził. Mieszkam też
z koniem. Chciał przyjść ze mną, ale coś się źle poczuł, pewnie moje " naleśnikasy" mu zaszkodziły, bo zjadł ich chyba z tysiąc. Ale po co ja tu przyszłam ? A, już wiem . Może bym zapisała się do Waszej szkoły, oczywiście z Panem Nilssonem, on bardzo lubi gimnastykę. Bo wiecie, byłam raz w szkole, w której uczą się Tommy i Annika. Ale co to za szkoła! Nauczycielka zapytała się mnie: Ile to będzie razem 7 i 5 ? Pomyślałam, no jeżeli sama nie wie, to mnie się pyta? Ale wiedziała, powiedziała, że to 12. Dobra, niech będzie 12. Potem zapytała: Ile to będzie 8 i 4. Myślę, coś około 67, a ona, że to znów będzie 12 , a przed chwilą mówiła, że 7 i 5 to jest 12 . Nic z tego nie rozumiem. Sama powinna usiąść w kącie i zająć uczeniem się, a dzieciom dać pobawić się w berka i inne zabawy. Albo, skąd ja mogłam wiedzieć, że do nauczycielki trzeba mówić "proszę pani", nikt mi tego nie mówił. Oooo… ! Jeszcze pani zapytała: Jeżeli Lisa ma 7 jabłek , a Axel ma 9, to ile mają razem ? A nie zapytała : Czyja to będzie wina, jeżeli Lisę i Axela rozboli brzuch od tych jabłek? , albo: Gdzie gwizdnęli te jabłka? Była też nauka czytania. Pani wyjęła planszę, na której był narysowany jeż i obok literka, taka kreska a nad nią kropka, która chyba mucha zostawiła, a pani powiedziała, że to jest literka "j". No co ma wspólnego mucha z jeżem? Nie mogłam tego zrozumieć. Potem były rysunki. Każdy dostał papier i kredki. Można było rysować to, co się chce. Pomyślałam, że narysuję swojego konia. Ale jak miałam zmieścić takiego dużego konia na takim świstku papieru? Zarysowałam kartkę, ławkę, a przednie nogi to już musiałam na podłodze rysować, no a ogon to chyba by wyszedł mi na korytarzu. Pani, gdy to zobaczyła, przerwała rysunki i kazała iść na podwórko pośpiewać piosenki, bo ona ma dość wrażeń jak na jeden dzień. A mnie też aż kręciło się w głowie od tych jabłek, jeży, węży! Za dużo było o tym mowy. Już nigdy nie poszłam do tej szkoły. Bo wiecie, nie ma to jak w Argentynie! Tam po feriach Bożego Narodzenia za 3 dni są już ferie Wielkanocne. Po Wielkanocnych za 3 dni są już wakacje aż do 1 listopada, 10 dni nauki i znów ferie Bożego Narodzenia. W szkole nie ma rachunków, tabliczki ,,schorzenia", nauki czytania. Z fabryki cukierków idzie długa rura prosto do szkoły i dzieci przez cały dzień jedzą cukierki a pani nauczycielka zdejmuje papierki i nie ma czasu na te głupoty o jabłkach i jeżach. Ale ja tu gadam i gadam, aż zapomniałam, co chciałam. Ooo … wiem! To pytam panie nauczycielki, czy mogę chodzić do Waszej szkoły? Może tu będzie jak w Argentynie?!

Natalia Radgowska, Zespół Szkół w Szumowie, Szumowo

19. Jan Brzechwa, AKADEMIA PANA KLEKSA

Książka Jana Brzechwy pt. "Akademia Pana Kleksa" opowiada o przygodach Adasia Niezgódki w niezwykłej szkole, należącej do równie niezwykłego pana Ambrożego Kleksa. Tytułowy bohater, szanowany przez uczniów, potrafi latać, odczytywać ich myśli. Posiada magiczne oko, dzięki któremu wszystko może poznać. Jego pomocnikiem jest gadający szpak Mateusz. Przyjaźni się z postaciami z różnych bajek. Sama Akademia jest miejscem magicznym. Jej uczniowie chętnie uczą się fleksografii, leczenia chorych sprzętów, przędzenia liter. Za wysokie wyniki w nauce otrzymują kolorowe piegi. Wstąpcie do fantastycznego świata przedstawionego w tej książce. Jej bohaterowie czekają na Was!

Michał Dębek, Zespół Szkół w Szumowie, Szumowo

20. Maria Konopnicka, NASZA SZKAPA

Jedną z najwspanialszych książek, jakie czytałam, jest nowela Marii Konopnickiej
pt. "Nasza szkapa". Zaczyna się tak:
Pewnego dnia głowa rodziny Mostowiaków - Filip - postanowił sprzedać łóżko, aby uzyskać pieniądze na lekarstwa dla chorej żony. Synowie: Felek, Piotruś i Wicek musieli spać na podłodze, ale dla MAMY byli gotowi poświęcić wszystko. Z dnia na dzień sytuacja materialna rodziny pogarszała się. W końcu ojciec zdecydował się sprzedać konia, którego kochała cała rodzina. Decyzja nie była łatwa, lecz konieczna.
Książka ta wzbudziła we mnie silne emocje. Łzy lały mi się po policzkach. Historia ta ukazuje nam ogromną miłość ojca i synów do śmiertelnie chorej MATKI, ich poświęcenie dla wyrwania JEJ ze szponów śmierci. Walczyli o MATKĘ. Do końca.
Warto czytać książki. Dzięki nim stajemy się ludźmi wrażliwymi na świat!
Justyna Dębek, Zespół Szkół w Szumowie, Szumowo

21. Jim Davis, GARFIELD

Najbardziej spodobała mi się książka ,,Garfield", którą napisał Jim Davis. Jest w niej wiele zabawnych sytuacji. Pewnego dnia John musiał wyjechać na tydzień i dał swojemu kotu jedzenie na zapas. Garfield powiedział, że nie taka porcja nie starczy mu nawet na jeden dzień. Na pytanie Johna: Czemu koty boją się wody? Garfield odpowiada, że gdy się zamoczą potem muszą się myć. Resztę zabawnych sytuacji poznacie, gdy przeczytacie tę książkę.

Daniel Urbanik, Zespół Szkół w Szumowie, Szumowo

22. Maciej Kuczyński, ATLANTYDA, WYSPA OGNIA

Książka ,,Atlantyda, wyspa ognia" Macieja Kuczyńskiego opowiada o przeżyciach młodego Awaru na tajemniczej wyspie, Atlantydzie. Plemienna starszyzna poleciła mu udanie się na nią, by odkryć tajemnicę dziwnego zachowania żyjących tam ludzi. Awaru prowadząc z nimi handel na części plaży przedstawiał imieniem Shanti. Był bardzo uważny, ale pozostawał tajemniczy i skryty. Udając się do stolicy - Tees, spotkał tam zdrajcę swojego plemienia
i pięknooką Zoe, która wiele pomagała mu w dalszych odkryciach. To książka przygodowa, która potrafi utrzymać czytelnika w wysokim napięciu.

Zuzanna Żebrowska, Zespół Szkół w Szumowie, Szumowo

23. Alexandra Bullen, ŻYCZENIE

Zachęcam do przeczytania książki ,,Życzenie'' Alexandry Bullen,
której główną bohaterką jest zagubiona Olivia Larsen. Rozpacza ona po śmierci swojej bliźniaczej siostry Violet, do pewnego dnia, gdy u progu jej domu w San Francisco zjawia się niezwykła suknia. Wyglądała niezwykle, ale miała też czarodziejską moc. Potrafi spełnić jedno życzenie Olivi. Dziewczyna pragnie tylko jednego, powrotu jej siostry z zaświatów. Jej pragnienie się spełnia. Okazuje się, że dostaje jeszcze dwie magiczne sukienki, dzięki nim może spełnić swoje najgłębsze życzenia. Lecz życie to nie bajka i czary nie rozwiążą wszystkich problemów. Olivia jest zmuszona stanąć twarzą w twarz ze swoimi lękami aby nauczyć się żyć ze sobą śmiać się i kochać.
Weronika Kurak, Zespół Szkół w Szumowie, Szumowo

24. Agata Mańczyk, JAJECZNICA NA DESZCZÓWCE

Czytałam ostatnio bardzo ciekawą książkę pt. "Jajecznica na deszczówce", której autorką jest Agata Mańczyk. Opublikowało ją w 2007r. Wydawnictwo "Nasza Księgarnia". Głównymi bohaterami są Wanda - dziewczyna z domu dziecka, Szprycha - córka alkoholika mająca dużo rodzeństwa, Klema - wychowana przez dziadków - bliźniaków, Marita - która dba tylko o własną urodę, Kajtek - rodzice posyłają go na zajęcia dodatkowe, a on musi sprostać ich wymaganiom, Maks - chodzi tylko w firmowych ubraniach, Zyga - ma chorego na serce ojca, którego nie chce martwić i Franek - ma nadopiekuńczych rodziców.
Książka ta opowiada o spotkaniu nie znających się nastolatków. Jadą oni nad mazurskie jezioro, na kolonie, gdzie rozgrywa się większość akcji. Dla niektórych jest to odskocznia od codzienności, odpoczynek, odreagowanie stresu, wyszalenie się z powodu mniejszych ograniczeń, a dla innych początkowo przymus. W wyniku pewnych wydarzeń dochodzi do zakładu Zygi i Szprychy w honorowej sprawie, a ich koledzy pomagają im wykonać pełne przygód zadania. Obie bandy wycinają sobie najróżniejsze dowcipy. W czasie całego przedsięwzięcia obowiązywał zakaz wtajemniczenia opiekunów. Do tego dochodzą jeszcze sprawy sercowe bohaterów, którzy zakochują się ponownie, bądź kłócą się ze swoimi partnerami, niektórzy zazdrością mogą się daleko posunąć… W odkryciu tajemnicy pewnego zadania nieoczekiwanie wskazówki podsuwa książka, która trafia do rąk nastolatków przypadkowo. Opisane są w niej nocne eskapady, całodzienne wybryki, intrygi oraz problemy naszych bohaterów.
Opowiadanie o osobach mających inne podejście do życia to interesujący zbiór charakterów, bo jedno z nich jest osierocone, inne ma kogoś chorego w rodzinie bądź po prostu jest głupie okazuje się być bardzo ciekawym połączeniem. Głównych bohaterów łączy jedynie podejście do spraw honorowych oraz nietolerancji dla donosicielstwa i obłudy, co początkuje naszą historię. Dodatkowo intrygującym punktem jest opiekunka kolonijna - pani Leokadia Bąbel, która wbrew pozorom nie daje się łatwo zwieść, w rzeczywistości rozsądna i sprawiedliwa. Od początku podejrzewa, że coś się wśród młodzieży kręci. Obok niej występuje nieodpowiedzialny młody wychowawca, który nie za bardzo interesuje się życiem kolonijnym uczestników.
Książka ,,Jajecznica na deszczówce" jest bardzo wciągającą powieścią. To jedna z moich ulubionych książek. Nadaje się ona nie tylko na lato. Jest to ciepła, pełna humoru i przygód opowieść, która idealnie nadaje się dla miłośników przygody. W swojej historii A. Mańczyk postawiła na błyskawiczne zmiany akcji, różnorodność postaci i dużo humoru. Autorka potrafi zaskoczyć czytelnika, ponieważ spodziewa się on pewnej sytuacji, a w rezultacie, okazuje się, że stało się coś zupełnie innego. Moim zdaniem to świetna książka, warta przeczytania, ponieważ jest bardzo mądra, niesie wiele wartości czytelnikowi, a przy tym jest bardzo interesująca i można się przy niej pośmiać.
Ida Milewska, Zespół Szkół w Szumowie, Szumowo

25. J.K. Rowling, HARRY POTTER I KAMIEŃ FILOZOFICZNY

Książka, która najbardziej mnie zaciekawiła to ,,Harry Potter i Kamień Filozoficzny", którą napisała J.K. Rowling. Jedenastoletni Harry dowiaduje się o tym, że jest czarodziejem. Jedzie do szkoły Magii i Czarodziejstwa -Hogwart, gdzie poznaje Rona Weasley i Hermionę Granger, z którymi się zaprzyjaźnia. W dalszej części książki Harry, Ron i Hermina razem ratują Kamień Filozoficzny przed kradzieżą, której chciał dokonać Tom Marvolo Ridlle, czyli Lord Voldemord. Więcej dowiecie się po przeczytaniu tej książki. Zachęcam.
Konrad Dębek, Zespół Szkół w Szumowie, Szumowo

26. Thomas Brezina, CAŁKIEM ZWARIOWANE WAKACJE

Thomas Brezina ,Całkiem zwariowane wakacje, seria :HOT DOGI, tłumaczenie: Bożena Michałowska - Stoeckle, Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2008, tytuł oryginału: Voll verruckte Ferien.
Książka zaczyna się, kiedy Hot Dogi, czyli Robi, Maks, Konrad oraz Dżian -Dong jadą na kolonie na wieś, gdzie nie dość, że Maksa zaczepiają trzy dziewczyny nazwane przez niego ,,Szalone Tekle", to Dżian - Dong ma problem z Darkiem zwanym Drakiem. Co więcej na pobliskiej łące wylądował meteoryt zmieniający wszystko w potwory. Chłopcy jako tajni agenci muszą go usunąć. Przy wykonywaniu tego zadania przeżywają wiele zabawnych przygód.
Na początku książki zamieszczono opisy przedstawiające bohaterów (sens podpisów zrozumiecie po przeczytaniu książki).Obrazki i tekst rozmieszają do łez. Wszystko razem rozweseli każdego po ciężkim dniu w szkole.
Polecam tą ciekawą książkę każdemu, bo kto nie miał kiedyś ponurego dnia?

Kamil Milewski, Zespół Szkół w Szumowie, Szumowo

27. Nicolas Evans, ZAKLINACZ KONI
,,Zaklinacz koni" to powieść psychologiczno-obyczajowa, napisana przez Nicolasa Evansa w 1995r. Bohaterką książki jest Grace - nastolatka, która, wraz ze swoim koniem Pielgrzymem, ulega wypadkowi. Osobami towarzyszącymi jej cierpieniu są rodzice - Annie i Robert. Uwikłani w tragedię robią wszystko, aby pomóc córce. Duchowym mistrzem i nauczycielem, zarówno w odniesieniu do Grace, jak też jej najbliższych, okazuje się tytułowy zaklinacz koni - Tom Booker, który potrafi też zajrzeć w głąb ludzkiej duszy.
Wszyscy bohaterowie są w pewnym stopniu okaleczeni przez życie. Grace, która w wypadku straciła nogę, musi otrząsnąć się po koszmarnych przeżyciach i nauczyć niejako żyć na nowo. Jej matka, Annie, do czasu wypadku na pierwszym miejscu stawiała pracę, przez co oddaliła się od męża i córki, czuje teraz potrzebę odbudowania relacji. Tom, mimo że kocha swoje zajęcie, jest mężczyzną dumnym i samotnym, toteż potrzeba mu lekcji bliskości i zaufania. Taj naprawdę każda z tych osób pragnie znów poczuć się szczęśliwa.
Czy z bólu i rozczarowania może wyniknąć coś pozytywnego? Tak, jeśli tylko otworzy się na zmiany. Długi pobyt w Montanie pozwala matce i córce rozwiązać wiele problemów i pogodzić się z przykrymi wspomnieniami. Zaś między Annie a Tomem nawiązuje się romans. ,,Zaklinacz koni" to opowieść o sile miłości tkwiącej w człowieku, z której on sam często nie zdaje sobie sprawy. Dzięki niej jest w stanie pokonać wszelkie przeszkody.
Warto zaznaczyć, że oprócz rozważań psychologicznych problemów bohaterów, autor poświęca dużo miejsca specyfice natury koni, sposobom postępowania z nimi, historii ich pochodzenia oraz związkom z człowiekiem.
Dzięki temu, że książka jest napisana dość prostym językiem, czyta się ją przyjemnie i szybko. Kolejny walor powieści to bogate, plastyczne opisy przyrody. Każdy czytelnik z łatwością może sobie wyobrazić krajobrazy Montany - miejsca, w którym można odzyskać utracone szczęście.
Powieść nie jest z pewnością arcydziełem, jednak emanuje z niej jakaś siła i piękno. Na okładce wydania książki, którą mam w domu, pod tytułem umieszczono uwagę: ,,Powieść, której nigdy nie zapomnicie". To prawda. ,,Zaklinacz koni" jest bardzo wzruszającą książką, która wnikliwie analizuje zakamarki ludzkiej duszy.

Justyna Kowardziej, I LO im. Tadeusza Kościuszki, Bielsk Podlaski

28. Adam Bahdaj, TELEMACH W DŻINSACH

Moją ulubioną książką jest ,, Telemach w dżinsach.'' Adama Bahdaja. To bardzo ciekawa powieść. Opowiada ona o chłopcu o imieniu Maciek, który wyruszył w podróż szukać ojca. Przeżywa dużo przygód, poznaje nowych ciekawych ludzi. Dużosię z tego uczył. Zachęcam wszystkich do przeczytania tej książki.
Maciej Gwardiak, Zespół Szkół w Szumowie, Szumowo

Alan Aleksander Milne, KUBUŚ PUCHATEK

Książkę pt. "Kubuś Puchatek", którą napisał Alan Aleksander Milne wybrałam dlatego, ponieważ jest w niej wiele śmiesznych przygód małego misia. Bohaterowie, którzy w niej występują to: miś czyli Kubuś, Prosiaczek, Tygrys, Krzyś, Królik, Kłapouchy, Kangurzyca i jej dziecko oraz mieszkańcy Stumilowego Lasu.
Moim zdaniem najfajniejszy i najśmieszniejszy był rozdział II, w którym Puchatek idzie z wizytą do prosiaczka i wpada w potrzask. W jaki potrzask? Dowiecie się po przeczytaniu tej książki.
Bardzo zachęcam do tej lektury, ponieważ jest bardzo ciekawa. Napisana jest "prostym" językiem i bardzo szybko ją się czyta. Zachęcam!
Karolina Swięcka, Zespół Szkół w Szumowie, Szumowo

29. Carlo Collodi, PINOKIO

Witajcie! Mam na imię Aleksandra. Chciałabym wam opowiedzieć książce pt. "Pinokio".
Bohaterem tej lektury jest Pinokio - drewniany pajac. Na początku Pinokio był kawałkiem gadającego drewna. Potem Majster Wisienka chciał zrobić z gadającego drewna nóżkę do stołu, ale wyrzeźbił pajaca.
Jeśli chcecie poznać dalszą przygodę Pinokio, to zachęcam, żebyście ją przeczytali. Jest naprawdę ciekawa i możecie się z niej dużo dowiedzieć.
Aleksandra Nowakowska, Zespół Szkół w Szumowie, Szumowo

30. Waris Dirie, KWIAT PUSTYNI

To książka godna uwagi i przeczytania. Jest autobiografią znanej modeliki i pisarki - Waris Dirie, która napisała ją razem z Cathleen Miller. Książka opowiada o trudnym życiu celebrytki w Somalii w plemieniu Nomadów. Jej imię Waris pochodzi od pięknego pustynnego kwiatu, odzwierciedlającego jej wspaniałą duszę. Gdy miała cztery lata została skrzywdzona. Główna bohaterka to postać silna i niezłomna, pokazuje, że jeśli czegoś bardzo chcemy i mocno się uprzemy, to dostaniemy , co chcieliśmy
i zapragnęliśmy.
Według mnie jest to ciekawa książka, dzięki której poznajemy cenne wartości, doceniamy otaczający nas świat i wszystko co posiadamy. Gorąco ją polecam.

Monika Gałecka, Zespół Szkół w Szumowie, Szumowo

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny