Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Razem Możemy Więcej - program rozwijający pasje dzieci

sxc.hu
na program Razem Możemy Więcej
na program Razem Możemy Więcej sxc.hu
Co roku Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej organizuje konkurs wniosków Programu "Razem Możemy Więcej". Teraz o pieniądze walczy 581 wniosków organizacji pozarządowych. 25 z nich pochodzi z Podlasia. Kto otrzyma pieniądze dowiemy się w marcu.

Złożone wnioski opiewają na prawie 4,3 mln zł. Początkowo było ich 781, a pierwszą selekcją okazała się analiza formalna wniosków. Te, które zostały, przejdą ocenę techniczno-ekonomiczną i merytoryczną. Zadaniem konkursu jest m.in. aktywizowanie mieszkańców wsi do działań na rzecz swego środowiska

- Rzeczywiście, tych 25 wniosków z Podlasia przy 28 sprzed roku, to nie jest specjalny powód do dumy. Z drugiej strony, w konkursach Youngster czy Laur Gospodarności aktywność waszych samorządów i organizacji pozarządowych była dużo większa - mówi Monika Kaźmierczak z agencji TBWA/PR, która promuje i propaguje konkursy EFRWP. - Najważniejsze, że każdy z pomysłów służy poprawie komfortu życia na wsi, który zbliża się do tego, jaki jest w miastach. Chcemy, aby określenie "wiejski" nie kojarzyło się z "gorszy, biedniejszy".

Uczestnicy konkursu walczą o finansowe wsparcie, czyli do 7,5 tys. zł dla projektów indywidualnych i do 30 tysięcy dla tzw. sieciowych.

Przykładem pierwszego jest Stowarzyszenie Niezależnych Inicjatyw "Nasza Natura" z Ignatek (gm. Juchnowiec Kościelny), które przygotowało projekt "Na pograniczu - warsztaty edukacyjne".

- Chcemy, by uczniowie z klas II i III poznali religie występujące na Podlasiu oraz ginące zawody naszego regionu. Proponujemy warsztaty i konkursy, które to ułatwią. Chcemy, by nasze dzieci lepiej znały swój region, bo dzisiaj więcej wiedzą o górach czy Pomorzu - tłumaczy Jędrzej Grygoruk, prezes Stowarzyszenia.

Przykłady współpracy

Z kolei przykładem współpracy jest projekt ("Dzieci na wsi się nie nudzą") Oddziału stowarzyszenia Edukator w Czarnej Wsi Kościelnej (gm. Czarna Białostocka) i Stowarzyszenia Kraj Obraz Kołodno (gm. Gródek).

- Nasza część projektu dotyczy warsztatów plastycznych, a Kołodno przygotuje warsztaty teatralne - mówi Anna Stefaniuk, szefowa Edukatora w Czarnej Wsi. - Efektem zajęć będzie z jednej strony spektakl, a z drugiej wystawa. W ten sposób chcemy zaktywizować dzieci w wieku od 7 do 12 lat, by ciekawiej spędzały czas wolny i rozwijały swoje pasje.

- Samorządy budują drogi, boiska, a my zajmujemy się duchowością. Nie chodzi nam, by na przykład koło gospodyń za cały grant kupiło garnki, ale żeby miało fajny pomysł, jak je wykorzystać - dodaje Monika Kaźmierczak.

Mają szanse

Inne organizacje pozarządowe z powiatu białostockiego, które walczą o pieniądze na swoje projekty:

Stowarzyszenie Przyjaciół Goniądza - "Kapela, która łączy pokolenia"
Stowarzyszenie Przyjaciół Brończan - "Brończany w działaniu i obiektywie"
Narwiańskie Stowarzyszenie Krajoznawcze im. Z Bujnowskiego - "Zdobycie Tykocina"

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny