Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rasistowskie incydenty. Naukę tolerancji rozpoczynamy od najmłodszych lat

Marta Gawina
Minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz będzie wyjaśniać sprawę rasistowskich incydentów w naszym regionie.
Minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz będzie wyjaśniać sprawę rasistowskich incydentów w naszym regionie. Andrzej Zgiet
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania odwiedziła Białystok. Rozmawiała o rasistowskich incydentach w naszym regionie. Poparła konkurs dla uczniów dotyczący tolerancji.

Lato i jesień ubiegłego roku to osiem ataków na tle rasistowskim w województwie podlaskim, w tym zniszczenie pomnika upamiętniającego mord Żydów w Jedwabnem. Żadna z tych spraw do dzisiaj nie została do końca wyjaśniona. Sprawców nie ukarano.

- Na ten temat trzeba rozmawiać, wyjaśnić przyczyny, dlaczego śledztwa trwają tak długo. Wielokulturowość jest wartością, która buduje bogactwo naszego kraju - przypomina Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania. We wtorek spotkała się z zespołem do spraw poprawy bezpieczeństwa mniejszości narodowych i religijnych, powołanym przez wojewodę podlaskiego. - Widać, że społeczeństwo z tego regionu podejmuje wysiłek, by zdarzenia rasistowskie były marginalne - dodaje pani minister.
Sposobem na większą tolerancję ma być praca u podstaw, a konkretnie praca z najmłodszymi. Dlatego minister do spraw równego traktowania włączyła się w inicjatywę podlaskiego posła PO Roberta Tyszkiewicza dotycząc konkursu "Podlaska Mozaika. W poszukiwaniu wspólnoty pogranicza". Jest on skierowany do uczniów. Ma pokazać współistnienie w naszym regionie różnych kultur, narodowości, religii, uczyć dialogu i tolerancji.

- Województwo podlaskie to taki region, w którym od stuleci obok siebie żyli Polacy, Litwini, Białorusini. Tu nie ma mniejszości napływowych. Tu wszyscy są u siebie - przypomina poseł Robert Tyszkiewicz. W jego akcję włączyło też też podlaskie kuratorium oświaty i urząd marszałkowski.

- Inicjatywa ta jest niezwykle cenna. Takie działania to podstawa, na której musimy budować sprawiedliwe społeczeństwo. Musimy dbać o to, by w codziennych kontaktach z ludźmi akceptować odmienność drugiego człowieka - dodaje Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, która objęła patronatem inicjatywę.

Uczniowie, którzy zgłoszą się do konkursu, indywidualnie lub grupowo, mogą m.in. nakręcić film, wideoklip, napisać reportaż, zrobić spektakl lub pracę plastyczną.

Dzieła konkursowe trzeba wysyłać do 10 czerwca do VI LO w Białymstoku. Główną nagrodą dla szkoły zwycięzcy będzie pracownia komputerowa.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny