Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raporty. Nie radzimy sobie z finansami

Barbara Kociakowska [email protected]
Raporty. Nie radzimy sobie z finansami
Raporty. Nie radzimy sobie z finansami sxc
Na koniec marca średnie zaległe zobowiązanie osób, które nie radzą sobie z płatnościami, było wyższe o 301 zł niż na koniec stycznia 2013 roku.

Okazuje się, że w ciągu ostatnich miesięcy, średnie zadłużenie wzrosło o 1,76 proc. i wynosi 17 401 zł – wynika z raportu Info Dług (powstaje on w oparciu o informacje gromadzone przez BIG InfoMonitor SA, Biuro Informacji Kredytowej i Bankowy Rejestr Dłużników Związku Banków Polskich).

Na koniec marca  2013 roku z płatnością zobowiązań zalegało 2,257 miliona osób. Jak się okazuje w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ich liczba zwiększyła się o 4 974 osób, czyli o 0,22 proc. Za pozytywny w tej sytuacji można uznać jedynie fakt, że dynamika tego przyrostu jest niższa, niż ta notowana w minionym roku.

U nas nie jest aż tak źle
Tradycyjnie już najwięcej klientów podwyższonego ryzyka mieszka w województwie śląskim – na koniec marca było ich 334 760. Natomiast w województwie podlaskim (które plasuje się pod koniec tej stawki) jest 47 673 klientów podwyższonego ryzyka. Również, jeśli uwzględnimy liczbę klientów podwyższonego ryzyka przypadających na 1000 mieszkańców, okaże się, że najgorzej jest w województwie zachodniopomorskim – tu na 1000 mieszkańców przypada 82 klientów podwyższonego ryzyka. Dla porównania – w województwie podlaskim jest to 40 osób.

b

Mogą to spłacić
Wbrew powszechnym opiniom, najwięcej niesolidnych dłużników jest w gronie osób, których zaległości są stosunkowo niewielkie. Blisko 62 proc. wszystkich zaległych płatności to kwoty poniżej 5 tysięcy złotych. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy grupa ta zmniejszyła się o blisko 1 pkt. proc. Można więc założyć, że przy zwiększonym wysiłku i dyscyplinie finansowej uregulowanie przeterminowanego zadłużenia jest w zasięgu spłaty.

Okazuje się, że na to, jak spłacamy kredyt ma wpływ to, kiedy  (tzn. w jakim dniu tygodnia) go zaciągamy.
– Najmniej kredytobiorców zalegających,  po 12 miesiącach, ze spłatą jest wśród osób, które zaciągały kredyt w poniedziałek – zauważa  Andrzej Topiński, główny ekonomista BIK. – Może podczas weekendu lepiej przemyśleli decyzję o zaciągnięciu kredytu, a może wypoczęci bankowcy byli bardziej wnikliwi przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego. 

Tekst powstał w oparciu o Ogólnopolski raport o zaległym zadłużeniu i klientach podwyższonego ryzyka.

Najbardziej zadłużeni
Najbardziej zadłużona osoba  ma zaległości finansowe na łączną kwotę 105 milionów złotych.
Kwota zadłużenia drugiej osoby na liście jest już zdecydowanie mniejsza i wynosi ponad 46,7 miliona złotych. Dług osoby zajmującej trzecią pozycję wynosi ponad 46 milionów złotych. We wszystkich przypadkach źródłem zadłużenia są niespłacone kredyty mieszkaniowe, kredyty na zakup towarów, usług, papierów wartościowych oraz niespłacone pożyczki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny