Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport z rynku pracy. Staż szansą dla młodych?

Katarzyna Nikołajuk
Staż w którymś z urzędów, np. w skarbówce, uchodzi za najbardziej atrakcyjną propozycję
Staż w którymś z urzędów, np. w skarbówce, uchodzi za najbardziej atrakcyjną propozycję
Pewny zarobek, kopalnia doświadczeń - to powody, dla których większość młodych ludzi decyduje się na odbycie stażu. Ta forma pracy jest obecnie bodaj najpopularniejsza wśród młodzieży.

Ukończenie szkoły średniej wiąże się z ważnymi wyborami, mającymi decydujący wpływ na dalsze, dorosłe życie. Młodzi ludzie decydują się na studia lub, chcąc szybko się usamodzielnić, idą do pracy. Często jednak zdarza się, że łączą i jedno, i drugie. Wówczas zdecydowana większość postanawia odbyć staż. Dlaczego młodzi ludzie uważają staż za atrakcyjne miejsce pracy? Co kieruje ich wyborem? Pieniądze, doświadczenie, kompetencje…

Ambicje, ale nie tylko

- Postanowiłam odbyć staż nie tylko ze względu na zarobek, ale przede wszystkim dlatego, iż w ten sposób mam możliwość zdobycia tak cennego na rynku pracy doświadczenia - mówi Agnieszka, studentka prawa, odbywająca staż w sądzie. - Staż umożliwia mi poznanie tajników pracy w instytucjach związanych z kierunkami prawniczymi, co z pewnością będzie bardzo ważne dla mojego przyszłego pracodawcy.

Rzeczywiście, w Urzędzie Pracy powiedziano mi, że staż umożliwia młodym ludziom zdobycie doświadczenia, przez co podwyższa kompetencje osoby poszukującej stałego, dobrze płatnego zajęcia. A to podstawa do zdobycia w przyszłości dobrej pracy. Nie wszystkimi jednak, którzy decydują się na odbycie stażu, kierują pobudki ambicjonalne.

- Odbywam staż z trzech powodów: po pierwsze żadnej innej pracy w Hajnówce nie ma, po drugie nie chcę siedzieć na garnuszku rodziców, a po trzecie.. Kto inny zapłaci 600 zł za nic nie robienie? - mówi Kasia, stażystka w urzędzie, po czym dodaje: - Tak naprawdę staż w państwowej instytucji związany jest jedynie z wklepywaniem danych do komputera lub sortowania jakiś papierów. Nie są to jakieś specjalnie zajmujące zajęcia ani ciężkie, a płaca całkiem niezła, więc nie na narzekam. Szkoda jedynie, że nie jest to praca na dłuższy czas.

Staż odbywa się w ciągu dziewięciu miesięcy. Osoba po studiach ma szansę zostać na stałe; wszystko zależy od tego, czy się sprawdzi. Ale czy rzeczywiście ta forma pracy to fikcja?

Prawdy i mity o stażach

- To absolutnie nieprawda, że stażysta nic nie robi - zaprzecza Agnieszka pracująca w sądzie. - Wraz z biegiem czasu stażysta wdraża się w pracę, a to wiąże się z wykonywaniem poważniejszych zadań. Ja na przykład archiwizuję akta, kompletuję dokumenty, pilnuję, by znalazły się na odpowiednim miejscu. Nie jest tak, że siedzę sobie przed komputerem i gram w pasjansa.

Mimo różnicy zdań faktem jest, iż takie miejsca jak sąd, urząd miasta czy skarbówka są najbardziej atrakcyjnymi miejscami pracy dla stażystów. O możliwość pracy w tych instytucjach najczęściej ubiegają się młodzi ludzie.
Niestety, wszyscy chętni nie znajdą pracy, bo ilość miejsc regulują umowy zawarte przez Urząd Pracy z tymi placówkami. Można jednak szukać stażu na własną rękę. Najważniejszy jednak jest czas, bo chętnych jest wielu.

- Najlepszy czas na szukanie stażu, jeśli się chce załapać do jakiegoś urzędu, to początek czerwca i października. Latem szczególnie trzeba się spieszyć ze względu na dużą konkurencję. Mam tu na myśli maturzystów, którzy również poszukują zajęcia poprzez Urząd Pracy.

Z kolei jesienią miejsca się zwalniają, bo młodzi ludzie wyjeżdżają na studia - tłumaczy Ania, do niedawna odbywająca praktyki w Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny