Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport PZPN: Jagiellonia płaci pośrednikom o wiele mniej niż inne kluby! Sprawdź ile!

Patryk Śledź
PZPN opublikował raport, w którym ukazane są wydatki polskich klubów na wynagrodzenia pośredników.
PZPN opublikował raport, w którym ukazane są wydatki polskich klubów na wynagrodzenia pośredników. Archiwum
Polski Związek Piłki Nożnej ujawnił ile polskie kluby zapłaciły pośrednikom, czyli menedżerom w okresie od kwietnia 2017 do marca 2018. Kwoty są niezwykle wysokie, nieraz przekraczają budżety mniejszych klubów. Okazuje się, że Jagiellonia Białystok mimo znaczących sukcesów sportowych poczynionych na przestrzeni ostatnich lat, nie płaci tyle, co inne topowe polskie kluby.

Dane opublikowane przez PZPN obejmują dwa poprzednie okna transferowe tj. okres pomiędzy 1 kwietnia 2017, a 31 marca 2018. W obu z nich kluby występujące w Lotto Ekstraklasie przekazały agentom piłkarzy prawie 27 mln złotych (Dokładnie 26 763 825,38 zł).

PRZECZYTAJ:Afera wokół Jagiellonii! Michał Probierz próbował pozyskać dwóch piłkarzy... bez wiedzy klubu?!

Najwięcej na wynagrodzenia menadżerów wydała Legia Warszawa, aż 9 501 352,61 zł. Większość pieniędzy pochłonęła prawdopodobnie "chorwacka rewolucja", czyli sprowadzenie chorwackiego sztabu szkoleniowego do stołecznego klubu. W Legii nie ma już Romeo Jozaka oraz Deana Klafuricia - trenerów pierwszego zespołu. Mówi się również o tym, że Łazienkowską opuści dyrektor ds. sportowych Ivan Kepcija. Sytuacja jest o tyle dziwniejsza, że Legia mimo ogromnych wydatków z trudem wywalczyła Mistrzostwo Polski w ubiegłym sezonie.

Poznański Lech przeznaczył na prowizje agentów 7 778 269,65 zł, nie wiele mniej od Legii Warszawa. Te pieniądze także nie przełożyły się na sukces "Kolejorza". Drużyna prowadzona wtedy przez Nenada Bjelicę zajęła trzecie miejsce w lidze i była często krytykowana za marnowanie szans na zwycięstwa z innymi zespołami.

Jagiellonia Białystok wypłaciła pośrednikom nieco ponad 500 tysięcy złotych (524 612,30 zł). Drużyna prowadzona przez Ireneusza Mamrota dopiero od kilku lat aspiruje do bycia topowym zespołem w lidze. Drugi sezon z rzędu udało się jej osiągnąć wicemistrzostwo kraju. Porównując zatem wydatki Jagiellonii, Lecha i Legii wygląda na to, że białostocki klub wypada w tym interesie najkorzystniej.

SPRAWDŹ:Kibice Jagiellonii zbiorą artykuły szkolne dla potrzebujących. Możesz im pomóc!

Oprócz raportu dotyczącego Ekstraklasy, PZPN udostępnił również wydatki na prowizję agentów z 1 i 2 ligi. Regionalnym akcentem wartym przytoczenia są Wigry Suwałki, które wydały zaledwie 3 444,00 złotych i zajęły w zeszłym sezonie 6. miejsce w Nice 1 Lidze.

Wysokie prowizje zgarniane przez agentów nie przełożyły się na wyniki polskich zespołów w Lidze Mistrzów i Lidze Europy. Górnik Zabrze, który na wynagrodzenia wydał 1 026 903,69 złotych został wyeliminowany już w drugiej rundzie kwalifikacyjnej do Ligi Europy. Lech Poznań oraz Jagiellonia wypadły z gry w rundzie trzeciej. Legia Warszawa przegrała najpierw w drugiej rundzie rozgrywek Champions League, a następnie odpadła w fatalnym stylu z mistrzem Luksemburga F91 Dudelange w trzeciej rundzie kwalifikacji do Europa League.

Postanowiliśmy przyjrzeć się jacy piłkarze białostockiego klubu byli kupowani za największe kwoty. Przed wami zestawienie rekordowych transferów z Jagiellonii Białystok. Kto niebawem dołączy do tego gronA?

Najdrożsi piłkarze Jagiellonii. Rekordowe odejścia z Jagiell...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny