Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport. Pół miliarda długów w branży budowlanej

opr. (d)
Raport. Pół miliarda długów w branży budowlanej
Raport. Pół miliarda długów w branży budowlanej sxc
Prawie 70 proc. firm budowlanych przyznaje, że opóźnienia w płatnościach ze strony kontrahentów lub klientów są istotną barierą dla ich działalności

Takie dane zawiera raport dotyczący najnowszego badania Portfel należności polskich przedsiębiorstw. Branża ta boryka się z poważnymi problemami i w dużo większym stopniu odczuwa skutki przeterminowanych należności niż inne branże gospodarki. Liczba zadłużonych firm budowlanych notowanych w Krajowym Rejestrze Długów wzrosła w ostatnim roku o ponad tysiąc, a ich dług przekroczył pół miliarda złotych.

KRD Biuro Informacji Gospodarczej SA bada kondycję polskich przedsiębiorstw, pytając między innymi o to, jak radzą sobie z pojawiającymi się nieopłaconymi fakturami. 29,7 proc. firm budowlanych ma poważne problemy z wyegzekwowaniem płatności od swoich kontrahentów lub klientów. Dla 45 proc. to stały i niezmienny problem. Nie spotyka się z nim jedynie 12,9 proc. firm z tej branży.
– Taka sytuacja to efekt działania dwóch czynników: niskiego wskaźnika moralności płatniczej w budownictwie, gdzie niestety normą staje się przeciąganie terminów płatności lub niepłacenie w ogóle oraz spowolnienia gospodarczego, które ta gałąź gospodarki odczuwa zawsze najsilniej – tłumaczy Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Dynamika produkcji budowlano-montażowej spadła szósty kwartał z rzędu i jest o ok. 20 proc. niższa niż w I kwartale 2012 roku. Z jednej strony jest to efekt zwolnienia tempa inwestycji infrastrukturalnych po Euro 2012, z drugiej zmniejszenie popytu na mieszkania, wynikające z ograniczenia dostępności kredytów mieszkaniowych oraz zmniejszenia się siły nabywczej konsumentów.

W budownictwie ponad 30 proc. wartości faktur nie jest płacona w terminie, a prawie co trzecie przedsiębiorstwo z tej gałęzi gospodarki nie otrzymało zapłaty na czas za więcej niż połowę wystawionych przez siebie faktur. Czas oczekiwania na zapłatę to średnio 5 miesięcy i 12 dni. To o kilka tygodni więcej w porównaniu do całej gospodarki.

Prawie 70 proc. firm budowlanych przyznaje, że opóźnienia w płatnościach ze strony klientów stanowią barierę dla rozwoju ich działalności. Widać to także w bazie danych KRD, gdzie w połowie ubiegłego roku było notowanych 9 648 firm zadłużonych na 399 mln zł, a teraz jest ich już 10 694 z kwotą długu przekraczającą 518 mln zł.

Około połowa wystawionych przez firmy budowlane faktur to zobowiązania krótkoterminowe i istnieje szansa na ich odzyskanie. 12,4 proc. faktur jest zagrożonych, a z kolei 21,8 proc. z nich można uznać za stracone, ponieważ są przeterminowane więcej niż rok. Wzrosły również wydatki ponoszone na obsługę tych zobowiązań. Obecnie wynoszą one prawie 10,5 proc. wszystkich kosztów w przedsiębiorstwach budowalnych. Oznacza to, że firmy z branży angażują coraz większe pieniądze i zasoby, aby odzyskać zaległe należności od klientów i kontrahentów.
– Na wydatki związane z nieregularną obsługą zobowiązań lub jej brakiem składają się koszty osobowe i operacyjne, a więc zarówno te wynikające z utraty przychodów lub opóźnień w płatnościach, jak i te związane z zaangażowaniem pracowników w proces odzyskiwania należności. Chcąc zoptymalizować te wydatki, firmy powinny w pierwszej kolejności stosować krótsze terminy zapłaty w transakcjach handlowych, monitorować kontrahentów lub skorzystać z usług firmy windykacyjnej. Opóźnienia w płatnościach generują bowiem nie tylko obciążenia finansowe, ale wpływają również niekorzystnie na funkcjonowanie całej firmy – podkreśla Joanna Zawadzka, kierownik Departamentu Sprzedaży Usług Windykacyjnych w firmie Kaczmarski Inkasso.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny