Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport: 74 pijanych kierowców. Badanie alkomatem można opóźnić

Martyna Tochwin
Są sytuacje, kiedy możemy poprosić policjanta o przesunięcie o kwadrans badania alkomatem, np. jeśli tuż przed kontrolą zjedliśmy cukierka z likierem
Są sytuacje, kiedy możemy poprosić policjanta o przesunięcie o kwadrans badania alkomatem, np. jeśli tuż przed kontrolą zjedliśmy cukierka z likierem KWP Białystok
Mężczyźni między 25. a 59. rokiem życia. To oni najczęściej decydują się na jazdę samochodem po wypiciu alkoholu. Tylko w pierwszych czterech miesiącach tego roku policja w naszym powiecie zatrzymała aż 74 pijanych kierowców.

Liczba kierowców, którzy kierują po alkoholu, jest ciągle duża. W ubiegłym roku w powiecie sokólskim policjanci w trakcie drogowych kontroli wykryli aż 309 takich przypadków. Marta Rudź, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sokółce nie ma jednak wątpliwości, że takich osób jest więcej.

- Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie powiedzieć, ilu nietrzeźwych jeździ po naszych drogach. Opieramy się wyłącznie na liczbach ujawnionych przypadków. Realnie takich kierowców na pewno jest więcej - stwierdza Marta Rudź.

Często wśród kierowców pokutuje przekonanie, że po jednym piwie można spokojnie jechać autem. Inni wierzą w mity, że jeśli skończą zakrapianą imprezę o godz. 22, to rano nie będą mieli promili w organizmie. Są też tacy, dla których lekarstwem na picie są miętówki.

- Każdy organizm inaczej reaguje na alkohol, inaczej go trawi. Najważniejsze to nie pić alkoholu, gdy planujemy jazdę samochodem lub innym pojazdem. Bo wiara w mity to częsty błąd kierowców - przekonuje Marta Rudź.

Można opóźnić badanie alkomatem

Podkreśla jednak, że są sytuacje, kiedy możemy poprosić kontrolującego nas policjanta o zaczekanie z przeprowadzeniem badania alkomatem.

- W batonach, czekoladkach, syropach, płynach do płukania ust może znajdować się alkohol - mówi. Jeśli zatrzyma nas policja, a my przed chwilą np. zjedliśmy czekoladkę z likierem, to możemy poprosić o przesunięcie badania o kwadrans.

- Po tym czasie alkomat nie powinien wykazać już alkoholu w wydychanym powietrzu - podpowiada Marta Rudź.

Kierowca pod wpływem alkoholu na drodze oznacza tylko jedno - niebezpieczeństwo. Ma obniżoną koncentrację, błędnie ocenia swoje możliwości, wolniej reaguje na zagrożenie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny