Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking uczelni Perspektywy 2019. Oto nowy Ranking Szkół Wyższych: UMB najwyżej spośród białostockich uczelni

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
W rankingu uczelni Perspektywy 2019 Uniwersytet Medyczny (na górze) zajął 23. miejsce, Uniwersytet w Białymstoku 39. (u dołu z lewej), a Politechnika Białostocka 46.
W rankingu uczelni Perspektywy 2019 Uniwersytet Medyczny (na górze) zajął 23. miejsce, Uniwersytet w Białymstoku 39. (u dołu z lewej), a Politechnika Białostocka 46. Wojciech Wojtkielewicz
Jest już ranking uczelni Perspektywy 2019. Według najnowszego Rankingu Szkół Wyższych, spośród białostockich uczelni wyższych, najwyższą pozycję zajmuje Uniwersytet Medyczny.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2019 pomaga w wyborze uczelni

- Jestem pod wrażeniem! - komentuje tegoroczny ranking Perspektyw prof. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku. - Jeśli chodzi o kryteria obiektywne, to rzeczywiście wypadliśmy znakomicie – szóste miejsce w Polsce. Możemy się cieszyć. A moim zdaniem tylko te parametry obiektywne są istotne.

Ranking Perspektyw powstaje co roku. To świetna kompendium informacji dla tych, którzy zastanawiają się nad wyborem szkoły wyższej. Uczelnie w rankingu zanalizowane są bardzo szeroko: od wyników maturalnych osób przyjętych na I rok studiów – po ich zarobki i losy pracownicze jako absolwentów, od potencjału badawczego uczelni – po jakość publikacji naukowych, czyli efektywność wykorzystania posiadanych możliwości.

W rankingu znalazły się oczywiście trzy największe białostockie uczelnie: Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny oraz Politechnika Białostocka.

Czytaj też: UwB i PB razem. Jarosław Gowin na wspólnej inauguracji uczelni

UwB w tegorocznym rankingu zajął 39. miejsce (rok temu była to 46. pozycja). Uczelnia najlepiej wypadła w grupie kryteriów obiektywnych - związanych z publikacjami (liczba publikacji, ich jakość, cytowania) – tu zajęła 6. miejsce w Polsce! Bardzo dobrze, bo na 10. miejscu w Polsce, została też oceniona pod względem efektywności naukowej (efektywność pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych na badania, rozwój kadry, nadawanie stopni naukowych).

Podobnie jak w poprzednich latach, UwB słabiej wypada w kryteriach zależnych od subiektywnych ocen kadry akademickiej innych polskich uczelni oraz pracodawców firm z całej Polski. W dół ciągną ją też kryteria powiązane z kondycją regionalnej gospodarki i poziomem zarobków, czyli tzw. ekonomiczne losy absolwentów.

- Ale na te kryteria przecież nie mamy wpływu. No bo jaki wpływ możemy mieć na to, ile zarabiają nasi absolwenci? Przecież mieszkamy w takim regionie, gdzie generalnie zarabia się dużo mniej niż w większych aglomeracjach – przekonuje prof. Robert Ciborowski.

Czytaj także: Uniwersytet Zdrowego Seniora zakończył zajęcia. Seniorzy z dyplomami. Na UMB uczyli się, jak dbać o zdrowie

Z wyników rankingu zadowolony jest też prof. Janusz Dzięcioł, prorektor ds. klinicznych i kształcenia podyplomowego UMB. - Awansowaliśmy o sześć miejsc – z 29. na 23. A to bardzo cieszy i potwierdza dotychczasowe działania podjęte w uczelni w celu jak najlepszego rozwoju.

23. miejsce stawia UMB na pozycji najlepszej uczelni w Polsce północno-wschodniej. Swoją pozycję na naukowej mapie kraju Uniwersytet Medyczny w Białymstoku potwierdził także w kluczowych kategoriach. UMB zajął 9. miejsce pod względem efektywności naukowej, 12. w kategorii publikacji, 16. potencjału naukowego, 22. innowacyjności i 32. pod względem umiędzynarodowienia.

Będą doradzać i recenzować. Pracownicy UMB powołani do zespołów doradczych

- Praktycznie mamy awans we wszystkich kategoriach – podkreśla prof. Dzięcioł. - A to tylko potwierdza działania, które podjęliśmy, by podnieść poziom nauczania, nauki, dostępność dla studentów i przede wszystkim prestiż na arenie międzynarodowej.

I zapewnia, że gdyby dane do rankingu były zbierane dziś, UMB zająłby wyższe miejsce, jeśli chodzi o współpracę międzynarodową. - Bo już są efekty działania naszego prorektora ds. nauki – uśmiecha się.

Politechnika Białostocka utrzymała swoją pozycję w rankingu Perspektyw - wśród uczelni technicznych zajmuje tak jak w roku ubiegłym 13. miejsce (na 22 oceniane uczelnie). Natomiast w rankingu ogólnym szkół wyższych jest na 46. pozycji (w ubiegłym roku było to miejsce nieco wyższe - 42.).

- Przez lata Politechnika Białostocka była klasyfikowana poza pierwszą pięćdziesiątką. Tegoroczne miejsce jest potwierdzeniem umacniania pozycji uczelni - mówi prof. Lech Dzienis, rektor PB.

Minister Gowin nagrodził najzdolniejszych. Studenci PB ze stypendiami

Politechnika Białostocka doceniona została za innowacyjność: - Tutaj uzyskaliśmy wysoką 26. pozycję. W tym kryterium brane pod uwagę były pozyskane środki z Unii Europejskiej oraz uzyskane patenty i prawa ochronne. Niestety to kryterium nie było wysoko punktowane w tegorocznym rankingu -  waga to jedynie 8 proc. Ważna informacja dla naszych studentów i kandydatów - ukończenie PB zapewnia dobry start na rynku pracy - świadczy o tym pozycja w kategorii ekonomiczne losy absolwentów (43 miejsce i punktacja znacznie wyższa niż u lidera rankingu) - mówi rektor Dzienis. 

Na 43. Miejscu Politechnika Białostocką znalazła się w kryterium umiędzynarodowienie - tu oceniane były m.in. programy studiów w językach obcych, liczba studiujących w językach obcych oraz nauczycieli akademickich z zagranicy, liczba studentów wyjeżdżających w ramach wymiany zagranicznej,  a także wielokulturowość środowiska studenckiego.  

Efektywność naukowa PB, czyli ocena rozwoju kadry, nadane stopnie naukowe oraz liczba cytowań uwzględnionych w bazie SCOPUS za lata 2014-18, sklasyfikowana została na pozycji 50.

Tu oglądasz: Chór UMB obchodzi 65-lecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny