Ranking uczelni Perspektywy 2019. Oto nowy Ranking Szkół Wyższych: UMB najwyżej spośród białostockich uczelni

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
W rankingu uczelni Perspektywy 2019 Uniwersytet Medyczny (na górze) zajął 23. miejsce, Uniwersytet w Białymstoku 39. (u dołu z lewej), a Politechnika Białostocka 46.
W rankingu uczelni Perspektywy 2019 Uniwersytet Medyczny (na górze) zajął 23. miejsce, Uniwersytet w Białymstoku 39. (u dołu z lewej), a Politechnika Białostocka 46. Wojciech Wojtkielewicz
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Jest już ranking uczelni Perspektywy 2019. Według najnowszego Rankingu Szkół Wyższych, spośród białostockich uczelni wyższych, najwyższą pozycję zajmuje Uniwersytet Medyczny.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2019 pomaga w wyborze uczelni

- Jestem pod wrażeniem! - komentuje tegoroczny ranking Perspektyw prof. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku. - Jeśli chodzi o kryteria obiektywne, to rzeczywiście wypadliśmy znakomicie – szóste miejsce w Polsce. Możemy się cieszyć. A moim zdaniem tylko te parametry obiektywne są istotne.

Ranking Perspektyw powstaje co roku. To świetna kompendium informacji dla tych, którzy zastanawiają się nad wyborem szkoły wyższej. Uczelnie w rankingu zanalizowane są bardzo szeroko: od wyników maturalnych osób przyjętych na I rok studiów – po ich zarobki i losy pracownicze jako absolwentów, od potencjału badawczego uczelni – po jakość publikacji naukowych, czyli efektywność wykorzystania posiadanych możliwości.

W rankingu znalazły się oczywiście trzy największe białostockie uczelnie: Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny oraz Politechnika Białostocka.

Czytaj też: UwB i PB razem. Jarosław Gowin na wspólnej inauguracji uczelni

UwB w tegorocznym rankingu zajął 39. miejsce (rok temu była to 46. pozycja). Uczelnia najlepiej wypadła w grupie kryteriów obiektywnych - związanych z publikacjami (liczba publikacji, ich jakość, cytowania) – tu zajęła 6. miejsce w Polsce! Bardzo dobrze, bo na 10. miejscu w Polsce, została też oceniona pod względem efektywności naukowej (efektywność pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych na badania, rozwój kadry, nadawanie stopni naukowych).

Podobnie jak w poprzednich latach, UwB słabiej wypada w kryteriach zależnych od subiektywnych ocen kadry akademickiej innych polskich uczelni oraz pracodawców firm z całej Polski. W dół ciągną ją też kryteria powiązane z kondycją regionalnej gospodarki i poziomem zarobków, czyli tzw. ekonomiczne losy absolwentów.

- Ale na te kryteria przecież nie mamy wpływu. No bo jaki wpływ możemy mieć na to, ile zarabiają nasi absolwenci? Przecież mieszkamy w takim regionie, gdzie generalnie zarabia się dużo mniej niż w większych aglomeracjach – przekonuje prof. Robert Ciborowski.

Czytaj także: Uniwersytet Zdrowego Seniora zakończył zajęcia. Seniorzy z dyplomami. Na UMB uczyli się, jak dbać o zdrowie

Z wyników rankingu zadowolony jest też prof. Janusz Dzięcioł, prorektor ds. klinicznych i kształcenia podyplomowego UMB. - Awansowaliśmy o sześć miejsc – z 29. na 23. A to bardzo cieszy i potwierdza dotychczasowe działania podjęte w uczelni w celu jak najlepszego rozwoju.

23. miejsce stawia UMB na pozycji najlepszej uczelni w Polsce północno-wschodniej. Swoją pozycję na naukowej mapie kraju Uniwersytet Medyczny w Białymstoku potwierdził także w kluczowych kategoriach. UMB zajął 9. miejsce pod względem efektywności naukowej, 12. w kategorii publikacji, 16. potencjału naukowego, 22. innowacyjności i 32. pod względem umiędzynarodowienia.

Będą doradzać i recenzować. Pracownicy UMB powołani do zespołów doradczych

- Praktycznie mamy awans we wszystkich kategoriach – podkreśla prof. Dzięcioł. - A to tylko potwierdza działania, które podjęliśmy, by podnieść poziom nauczania, nauki, dostępność dla studentów i przede wszystkim prestiż na arenie międzynarodowej.

I zapewnia, że gdyby dane do rankingu były zbierane dziś, UMB zająłby wyższe miejsce, jeśli chodzi o współpracę międzynarodową. - Bo już są efekty działania naszego prorektora ds. nauki – uśmiecha się.

Politechnika Białostocka utrzymała swoją pozycję w rankingu Perspektyw - wśród uczelni technicznych zajmuje tak jak w roku ubiegłym 13. miejsce (na 22 oceniane uczelnie). Natomiast w rankingu ogólnym szkół wyższych jest na 46. pozycji (w ubiegłym roku było to miejsce nieco wyższe - 42.).

- Przez lata Politechnika Białostocka była klasyfikowana poza pierwszą pięćdziesiątką. Tegoroczne miejsce jest potwierdzeniem umacniania pozycji uczelni - mówi prof. Lech Dzienis, rektor PB.

Minister Gowin nagrodził najzdolniejszych. Studenci PB ze stypendiami

Politechnika Białostocka doceniona została za innowacyjność: - Tutaj uzyskaliśmy wysoką 26. pozycję. W tym kryterium brane pod uwagę były pozyskane środki z Unii Europejskiej oraz uzyskane patenty i prawa ochronne. Niestety to kryterium nie było wysoko punktowane w tegorocznym rankingu -  waga to jedynie 8 proc. Ważna informacja dla naszych studentów i kandydatów - ukończenie PB zapewnia dobry start na rynku pracy - świadczy o tym pozycja w kategorii ekonomiczne losy absolwentów (43 miejsce i punktacja znacznie wyższa niż u lidera rankingu) - mówi rektor Dzienis. 

Na 43. Miejscu Politechnika Białostocką znalazła się w kryterium umiędzynarodowienie - tu oceniane były m.in. programy studiów w językach obcych, liczba studiujących w językach obcych oraz nauczycieli akademickich z zagranicy, liczba studentów wyjeżdżających w ramach wymiany zagranicznej,  a także wielokulturowość środowiska studenckiego.  

Efektywność naukowa PB, czyli ocena rozwoju kadry, nadane stopnie naukowe oraz liczba cytowań uwzględnionych w bazie SCOPUS za lata 2014-18, sklasyfikowana została na pozycji 50.

Tu oglądasz: Chór UMB obchodzi 65-lecie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie