Ranking Perspektywy 2021. Zobacz, jak wypadły w nim białostockie uczelnie

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Fundacja "Perspektywy" już po raz 22 przygotowała ranking polskich uczelni. W przypadku tych białostockich, są i spadki, i awanse.

Ranking Szkół Wyższych wydawnictwa Perspektywy został opublikowany już po raz 22. Zestawienie uczelni publicznych i niepublicznych powstało na podstawie 27 szczegółowych wskaźników, które zostały zgrupowane w takie kryteria jak prestiż, efektywność naukowa, potencjał naukowy, warunki kształcenia, czy umiędzynarodowienie.

Ranking Szkół Wyższych Perspektyw od początku, czyli od 2000 roku, adresowany był do kandydatów na studia. Ma być on dla nich wsparciem w wyborze uczelni i kierunku studiów.

Uniwersytet w Białymstoku

Największej podlaskiej uczelni udało się awansować w zestawieniu uniwersytetów. UwB zajął 11. miejsce na 21 uczelni. To o jedno oczko wyżej niż w 2020 roku. W rankingu wszystkich uczelni akademickich UwB uplasował się na 38. pozycji.

Najlepiej Uniwersytet w Białymstoku wypadł pod względem efektywności naukowej – zajmuje 15. miejsce wśród 96 ocenionych uczelni. Zaważyły na tym szczególnie wskaźniki dotyczące jakości publikacji naukowych, mierzonej miejscem ich opublikowania i cytowaniami.

- Bardzo cieszy mnie nasza dobra pozycja wśród uniwersytetów. To właśnie porównanie z tymi uczelniami jest dla nas najbardziej miarodajne. Odnotowaliśmy w tej grupie lekki awans i na tle innych regionalnych uniwersytetów podobnej wielkości wypadamy naprawdę dobrze, a przecież jesteśmy jeszcze uczelnią młodą. Jednak szczególną dumą napawa mnie ocena publikacji naukowych autorstwa naszych badaczy. Pod względem liczby cytowań zajmujemy 2. miejsce w Polsce - mówi prof. Izabela Święcicka, prorektor UwB ds. nauki i współpracy międzynarodowej.

W porównaniu z poprzednim rokiem największa podlaska uczelnia odnotowała też awans w takich grupach kryteriów, jak prestiż i potencjał naukowy.

Ranking Perspektyw to także zestawienie kierunki studiów. Tu znakomicie wypadła fizyka – w rankingu tego kierunku Uniwersytet w Białymstoku zajął 3. miejsce. W pierwszych dziesiątkach znalazły się też takie kierunki UwB, jak filologie obce, historia i informatyka.

Politechnika Białostocka

W zestawieniu uczelni technicznych PB zajmuje 15. miejsce. To o dwie pozycje niżej niż w ubiegłym roku. W rankingu wszystkich uczelni akademickich PB plasuje się na początku drugiej pięćdziesiątki (podobnie było w ubiegłym roku).

W kategorii "innowacyjność" PB zajęła 38. miejsce (w stosunku do 2020 r. spadek o dwa oczka), w kategorii "umiędzynarodowienie" - 41. pozycję, a warunki kształcenia zostały ocenione na miejsce 36. (awans z 42.).

W zestawieniu kierunków studiów Politechnika Białostocka plasuje się zazwyczaj w mniej więcej w połowie stawki. Tak jest m.in w przypadku budownictwa (miejsce 12. na 23) czy zarządzania i inżynierii produkcji (miejsce 11. na 26).

Za to na czele Politechnika Białostocka jest w rankingu uwzgledniającym procentową ilości studentów przyjeżdżających na uczelnię w ramach wymian studenckich.

- Cieszę się, że Politechnika Białostocka jest atrakcyjną uczelnią dla studentów z zagranicy – mówi prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej. - To owoc wieloletniej współpracy Politechniki z uczelniami technicznymi z Europy, Azji czy obu Ameryk. Dzięki tak licznej wymianie nasi studenci mogą docenić różnorodność kulturową przyszłych inżynierów z całego świata i już podczas studiów nawiązywać przyjaźnie i kontakty naukowe.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

W rankingu wszystkich uczelni akademickich UMB zajmuje 21. miejsce (w ubiegłym roku uczelnia plasowała się o 2 pozycje niżej). To najlepszy wynik wśród wszystkich podlaskich uczelni.

Wysokie, 5. miejsce UMB zajmuje w kategorii "efektywność naukowa". Również 5 pozycję uczelnia zdobyła w kategorii dostępności dla studentów kadry akademickiej. W kategorii potencjał naukowy 23 miejsce, w kategorii innowacyjność 29 miejsce w kraju. W dziedzinie warunki kształcenia UMB został sklasyfikowany na 18 miejscu w Polsce, w prestiżu akademickim UMB uplasował się na 39 miejscu.

Pod względem kierunków, UMB to uczelnia na szóstkę. Miejsce 6. w rankingu zajmują kierunki kosmetologia, pielęgniarstwo, analityka medyczna i kierunek lekarsko-dentystyczny.

Wszystkie rankingi można znaleźć TUTAJ

Zobacz też:

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
www.i.Bialystok.pl

Czy Uniwersytet w Białymstoku zbankrutuje przez przekręty z kampusem? Jak można tak demoralizować młodzież!?Kiedy rozbiórka tej samowoli budowlanej? Do tego byle jak zbudowany Kampus rozpada się. Wyobrażacie sobie zajęcia z „mediów społecznościowych” na Uniwersytecie w Białymstoku, na których nie można używać komputera, a prowadząca nie ma konta na Facebooku? Parodia nauki powoduje, że polskie uniwersytety są dopiero w 4 setce światowych rankingów, bo zamiast wspierać rozwój oduczają samodzielnego myślenia, piorą mózgi. Dla porównania: Google powstało jako projekt studentów na zajęciach z wykorzystaniem uczelnianych komputerów, podobnie Facebook. Najlepsze na świecie są szkoły/prywatne, a nie darmowe, państwowe, siedlisko patologii dla biednych, bezrobotnych i niezaradnych. Ci biedni, zakompleksieni, po "darmowych" studiach zarabiają rocznie tyle, co ja miesięcznie, często wsadzam ich do więzienia, bo to niekompetentni łaPOwnicy pracujący w różnych urzędach. Nie ma "bezpłatnych" szkół i szpitali:( Wolisz być szefem=klientem czy petentem? Studenci którzy sami pracują na opłaty za płatne studia są bardziej rozgarnięci niż dzieci które przepijają kasę rodziców zamiast uczyć się życia w pracy marnują czas "studenckie życie" polegające na zabijaniu czasu. na uczelniach prywatnych egzaminy poprawki i powtórki są płatne tak wiec opłaca się oblewać studentów, stąd wyższy poziom, na darmowych wykładowcom albo jest wszystko jedno, albo specjalnie oblewają połowę studentów by mieć kasę za dodatkowe zajęcia i "darmowe" kosztuje więcej niż prywatne =podobna patologia jak "darmowa" odpłatna dodatkowo służba zdrowia

Totalitaryzmy religijne, kapitalizm i komunizm zabiera dzieci rodzicom, by prać im mózgi w szkole, tv, modami, oduczać samodzielnego myślenia! Szkoła/studia wyjazdowe poza domem w erze internetu teleszkoły telepracy = przestarzały zabobon, strata czasu i pieniędzy. Można mieć szybszy dostęp do wiedzy, komputer z internetem kosztuje 1000-2000 zł, starczy na kilka lat, wychodzi taniej niż komplet książek co rok za ponad 500 zł. Na zachodzie uczy się myślenia, nie kucia na pamięć, więc bezrobotni niewolnicy po polskich "studiach" pracują na budowach, przy sprzątaniu, myciu talerzy na zachodzie Europy, z bezwartościowym dyplomem w kieszeni. Polska szkoła oducza samodzielnego myślenia, zakuwanie = pranie mózgu niszczy indywidualności, równając poziom do najgorszych w grupie.

W bodajże 2010 r. Stowarzyszenie Federacja Zielonych w Białymstoku ujawnia że prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski który oprócz wykonywania funkcji prezydenta jest także czynnym wykładowcą - pracownikiem Uniwersytetu w Białymstoku wbrew prawu nakazującemu jego wyłączenie i podległego mu urzędu ze sprawy bierze udział w postępowaniu dotyczącym Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku, naruszającego korytarz przewietrzający miasta i zabytkowe, barokowe założenie parkowe miasta ogrodu. Uniwersytet na skutek finansowych przekrętów zmierza do bankructwa - z braku pieniędzy planuje zwolnienie np. 80 pracowników.

Do dziś budowa Kampusu Uniwersytetu na ul. Ciołkowskiego, obok rezerwatu przyrody Zwierzyniec, zakłócająca barokową koncepcję "miasta - ogrodu" Hetmana Branickiego, zamiast obok budynków i akademików Politechniki Białostockiej na ul. Zwierzynieckiej i Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu w Białymstoku na Świerkowej uważana jest za studentów za głupotę (problemy z dojazdem) i powoduje kolejne bezsensowne wnioski jak np. plany betonowania parkowych alejek czy wycinki drzew w lesie Zwierzynieckim, na razie nieskuteczne.

Słuchając przyswajamy tylko jakieś 10% wiedzy, obserwując praktykę ok 30%, a samemu praktykując 90-100%. Pracodawcy sami powinni szkolić pracowników, szkoły tylko udają że szkolą, po ukończeniu szkoły uczniowie maja już nieaktualną wiedzę i brak praktyki.

Dodaj ogłoszenie