Ranking czystości. Białystok ma najczystszy dworzec PKP, ale wózki w sklepach pełne bakterii (zdjęcia)

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Badania wykazały, że w Białymstoku (ze średnią ogólną 2616 bakterii) najbardziej trzeba się obawiać powierzchni na wózkach w sklepach spożywczych (1000 bakterii) i w komunikacji miejskiej (800 bakterii). Na bankomatach i w galerii handlowej znaleziono 400 bakterii, zaś najmniej - tylko 16 bakterii (najlepszy wynik w Polsce) - stwierdzono na wymazie pobranym na dworcu kolejowym. Wojciech Wojtkielewicz
Mamy najczystszy dworzec, nieźle odkażone bankomaty i prawie najwięcej bakterii w sklepach. Generalnie jednak pod względem czystości Białystok jest wysoko, bo na 4. miejscu (ze średnią 2616 bakterii) w Polsce. Jak mówią sportowcy tuż za pudłem, czyli niby dobrze, ale najgorzej jak można, bo bez medalu. Miejsce na podium przegraliśmy z Krakowem różnicą 176 bakterii.

Taki jest wynik badań, które przeprowadził zespół badawczo-analityczny PSG Polska (firma zajmuje się usuwaniem zagrożeń biologicznych i chemicznych z pomieszczeń i środków transportu) we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa. Analitycy w 10 największych miastach Polski zbadali bakteriologicznie pięć miejsc, z którymi każda osoba ma najczęstszy kontakt każdego dnia. Policzyli więc bakterie na bankomatach, w galeriach handlowych, na dworcach PKP, wózkach sklepowych i w komunikacji miejskiej. Badania były prowadzone w listopadzie i grudniu 2020 roku, wyniki przedstawiono 26 stycznia 2021.

Trzy najczystsze miasta w Polsce to: Łódź (1470 bakterii), Bydgoszcz (2340) i Kraków (2440 bakterii), a najbrudniejszy jest Poznań (14 620 bakterii). Szczegóły rankingu czystych miast prezentujemy w naszej galerii:

Miasta, w których eksperci z PSG Polska i CBMiA z Krakowa pobierali próbki do badań:

  • Białystok,
  • Bydgoszcz,
  • Gdańsk,
  • Katowice,
  • Kraków,
  • Lublin,
  • Łódź,
  • Poznań,
  • Warszawa,
  • Wrocław.

Gronkowiec złocisty, paciorkowiec kałowy, bakterie, które mogą spowodować m.in. zakażenia szpitalne i sepsę. To tylko niektóre mikroorganizmy, jakie eksperci znaleźli na poręczach, klamkach, bankomatach, sklepowych wózkach. Są też pleśń i grzyby, i z tym wszystkim codziennie mają kontakt mieszkańcy wszystkich badanych miast!

Czytaj również: Dworzec PKP w Białymstoku po remoncie. Na dworcu kolejowym jest hala przypominająca czasy kolei warszawsko-peterburskiej

- Tu istotna jest nie tylko ilość, ale i jakość bakterii. Może być ich dużo, ale jeśli to są bakterie środowiskowe, naturalnie występujące to tylko dowodzi, że więcej się ich przenosi, ale one nie są wielkim zagrożeniem. Może też być ich mało, ale mogą pojawić się bakterie patogenne. Myślę, że nasze miejsce jest dobre, skoro badania były prowadzone we wszystkich ośrodkach w tym samym czasie. Na pewno mniejsza liczba bakterii na powierzchniach świadczy o większym reżimie sanitarnym populacji, ale trzeba też pamiętać, że inną zjadliwość mają bakterie występujące w organizmie człowieka, a inną ma większość bakterii środowiskowych, które mogą zakażać. Na pewno z tych badań wynika, że trzeba dbać o higienę i dezynfekcję rąk - mówi doc Paweł Sacha, mikrobiolog z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Białostockie bankomaty tuż za podium najczystszych

Badania mikrobiologiczne wykazały, że na bankomatach w Białymstoku można znaleźć jedną z najmniejszych w Polsce liczby bakterii (400), co świadczy o tym, że urządzenia te są utrzymywane w wysokich standardach sanitarnych przy pomocy np. regularnej i częstej dezynfekcji.

Niemniej, w tej kategorii Białystok wyprzedziły: Gdańsk (44 bakterie), Łódź (200 bakterii) i Bydgoszcz (240 bakterii). Daleko poza czołówką znalazły się natomiast Katowice (2000 bakterii), Poznań (2500 bakterii) oraz Warszawa, w której na bankomatach stwierdzono największy odsetek - 3000 bakterii.

- Przeprowadzone badanie przypomina jak ważne jest zachowanie ostrożności w postaci dezynfekcji rąk zaraz po skorzystaniu z bankomatu, dzięki czemu prawdopodobieństwo zakażenia będzie znacznie niższe - czytamy w raporcie.

W galeriach handlowych - nieco lepiej niż średnia krajowa

Stolica Podlaskiego z wynikiem 400 bakterii znacznie odbiega od liderów zestawienia (Gdańska, Bydgoszczy i Łodzi) i zajmuje 6. lokatę pod względem najmniejszej liczby znalezionych bakterii. Gorzej od nas wypadają zaś m.in. Poznań (600 bakterii), Katowice i Lublin (po 1000 bakterii).

Dodajmy, że pod względem czystości, wyniki z galerii handlowych wykazały najmniejszą średnią liczbę 452 bakterii w stosunku do pozostałych. Zdaniem analityków może to być spowodowane bieżącą dezynfekcją powierzchni wspólnych ze względu na panującą sytuację epidemiczną w Polsce.

W sklepach mamy prawie najwięcej bakterii w Polsce

Bardzo źle wypadł Białystok w kategorii sklepów spożywczych. Zajął przedostatnie miejsce z wynikiem aż 1000 znalezionych bakterii. Tymczasem średnia liczba bakterii na wózkach sklepowych wszystkich miast to 608 bakterii. - Mocno wskazane jest zachowanie szczególnych środków ostrożności w sklepach spożywczych – np. warto zabezpieczyć się w rękawiczki ochronne, które użyjemy jednorazowo kupując bułki w sklepie samoobsługowym, które zazwyczaj dotykamy bezpośrednio w momencie ich pakowania - podkreślają eksperci PSG Polska i CBM z Krakowa.

Z najczystszych wózków sklepowych korzystają klienci w Poznaniu (20 bakterii), Katowicach (60 bakterii) i Łodzi (180 bakterii). Natomiast gorzej niż Białystok wypada tylko Gdańsk (10. miejsce z wynikiem 2500 bakterii).

Czystość w komunikacji publicznej - w środku zestawienia

Białystok z wynikiem 800 znalezionych bakterii zajmując piątą pozycję w kategorii higieny w transporcie publicznym znalazł się w środku zestawienia. Wynik jasno sugeruje, że białostoczanie korzystając z autobusów miejskich powinni zachować szczególne środki ostrożności (dezynfekcja dłoni po każdym wyjściu z autobusu), aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii.

Dodajmy, że tę kategorię wygrała Łódź (30 bakterii) przed Krakowem (40 bakterii) i Lublinem (300 bakterii). Natomiast najwięcej bakterii na poręczach znaleziono w Katowicach i Wrocławiu (po 2500) i w Poznaniu (ostatnie miejsce i aż 5000 bakterii).

Najlepsi w kategorii - najmniejsza liczba bakterii na dworcach PKP

Na poręczy białostockiego dworca kolejowego badanie wykazało 16 bakterii, dzięki czemu nasze miasto zajęło pierwszą pozycję zyskując miano najczystszego dworca PKP w kraju.

Tę kategorię Białystok wygrał zdecydowanie, bowiem we Wrocławiu, który jest drugi eksperci znaleźli 60 bakterii, a w Bydgoszczy już 200 bakterii (3. lokata). Czwarty był kolejny reprezentant Polski wschodniej - Lublin (420 bakterii), a piąta Warszawa (500 bakterii). Ostatnie miejsce w tym zestawieniu zajął znowu Poznań (aż 6500 bakterii).

Dodajmy, że średnia liczba bakterii (1840) znalezionych na dworcach jest największa wśród wszystkich badanych powierzchni, co zdaniem autorów rankingu, może mieć związek z dużą liczbą osób, które codziennie tam przebywają i niedostateczną dezynfekcją.

- Czwarte miejsce jest niezłe. To badanie dotyczy bakterii, czyli czystości niewidzialnej. Wynik nie zależy od miasta, bo sklepy są prywatne, bankomaty banków itd. Z dworca trzeba się cieszyć, bo jest najczystszy w Polsce. Ten raport przypomina ludziom, że bakterie istnieją i że trzeba dbać o higienę: myć ręce, stosować środki dezynfekcyjne, gdyż to może potem rzutować na zdrowie. Myślę, że najważniejsza jest wartość edukacyjna rankingu - uważa prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Pełne wyniki raportu o stanie czystości w 10 największych miastach Polski - TUTAJ

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie