Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rakieta naddźwiękowa gotowa. Białostocki Rekonesans 2 ponad barierą dźwięku

(ak)
Kadłub rakiety zaprojektowany został w technologii kompozytu węglowego. Zapewni rakiecie wymaganą wytrzymałość na przeciążenia i temperatury występujące w locie naddźwiękowym. Jest przy tym niezwykle lekki i sztywny.
Kadłub rakiety zaprojektowany został w technologii kompozytu węglowego. Zapewni rakiecie wymaganą wytrzymałość na przeciążenia i temperatury występujące w locie naddźwiękowym. Jest przy tym niezwykle lekki i sztywny. mat. zespołu
Prace nad pierwszą białostocką rakietą naddźwiękową Rekonesans 2 dobiegają końca. Tworzy ją trzech białostoczan: Piotr Sewastianik, Wojciech Głażewski i Tomasz Jakubowski. Montują korpusu, wewnątrz którego znajdzie się układ odzysku i bezpiecznego lądowania.

Rakieta Rekonesans 2 została zaprojektowana specjalnie pod kątem pokonania bariery dźwięku. Na jej pokładzie znajdą się urządzenia elektroniczne zbudowane przez białostockich studentów.

- Nad wszystkim będzie czuwał system zawierający m.in. układy pomiarowe mierzące prędkość i wysokość lotu oraz układ monitorowania położenia, który określi współrzędne GPS rakiety po wylądowaniu - mówi Wojciech Głażewski, jeden z konstruktorów naddźwiękowej rakiety. - Współrzędne zostaną następnie przesłane ekipie poszukiwawczej która odnajdzie rakietę w terenie.
Dane z systemów pomiarowych zapisane w urządzeniach pokładowych zostaną odzyskane i posłużą do wygenerowania wykresów obrazujących przebieg lotu rakiety. W testowym locie rakieta osiągnie wysokość ok. 4 km.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny