Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak zaatakuje. Coraz więcej z nas będzie z nim walczyć

gkrol
- W trakcie sobotniej akcji będzie można obejrzeć m.in. bunkier, w którym znajduje się akcelerator. To urządzenie do radioterapii – wyjaśnia dr Jan Gawełko.
- W trakcie sobotniej akcji będzie można obejrzeć m.in. bunkier, w którym znajduje się akcelerator. To urządzenie do radioterapii – wyjaśnia dr Jan Gawełko. Krzysztof Kapica
Obecnie raka wykrywa się każdego roku u ponad 7 tys. mieszkańców Podkarpacia. Już za dwa lata liczba ta wzrośnie do blisko 9400 przypadków rocznie - wynika z najnowszych prognoz opracowanych przez z specjalistów z Podkarpackiego Centrum Onkologii w Rzeszowie.

Skąd tak duży wzrost zachorowań?

- To tendencja, która występuje we wszystkich krajach cywilizowanych. Podkarpacie nie jest pod tym względem wyjątkiem - tłumaczy dr n. med. Jan Gawełko, zastępca dyr. Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, którego częścią jest Centrum Onkologii.

Kobiety chodzą na badania

Akcja "Biała Sobota" odbędzie się 2 lutego, w budynku Centrum Onkologii przy ul. Leszczyńskiego w Rzeszowie. Z lekarzem będzie można się spotkać w godzinach 9-16.

W 2015 roku diagnozę: rak piersi usłyszy 776 kobiet. To aż o ponad 66 proc. więcej, niż w 1999 roku. Wśród pań wzrośnie także liczba zachorowań na nowotwory jelita grubego. Ale, uwaga! - znacząco spadnie liczba przypadków raka szyjki macicy.

- Zbieramy pozytywne żniwo akcji informacyjnej na ten temat. Na szczęście, coraz więcej kobiet pamięta o regularnych badaniach cytologicznych, które są bezcenną bronią w walce nowotworem szyjki macicy - podkreśla dr Gawełko.

W przypadku panów prognozuje się znaczący wzrost zachorowań m.in. na raka prostaty, raka jelita grubego. Co ważne, wzrost zachorowalności na raka płuc nie będzie większy niż 10 proc. w stosunku do końca lat 90.

- Zawdzięczamy to kampanii antynikotynowej. Takie pomyślne prognozy dotyczą jednak tylko panów. Niestety, wśród pań rak płuc jest i będzie diagnozowany coraz częściej. To pokłosie mody na palenie wśród kobiet, która panowała od lat 70. do 90. - podkreśla dr Gawełko.

Co nam szkodzi?

Na wzrost zachorowalności składa się kilka czynników. Pierwszy, to fakt, że żyjemy coraz dłużej, a choroby nowotworowe atakują przede wszystkim seniorów. Po drugie, duże znaczenie ma tryb życia, jaki prowadzimy. Szkodzi brak ruchu, zbyt tłuste i przetworzone jedzenie oraz wszechobecne fale elektromagnetyczne i promieniowanie jonizujące. Emitują je otaczające nas urządzenia, np. telefony komórkowe. Możliwości diagnostyczne są dziś dużo większe niż przed 10 laty. Dzięki temu wykrywane są nowotwory, których kiedyś nie było szans stwierdzić.

- Jeszcze dekadę temu takie badania jak tomografia czy rezonans magnetyczny były dużo trudniej dostępne. Pacjent umierał z powodu nowotworu, o którym nikt nie wiedział, ponieważ nie było możliwości rozpoznania go. Dziś to sporadyczne sytuacje - dodaje Jan Gawełko.

Rośnie nasza świadomość

Na plus trzeba zaliczyć, że rośnie nasza wiedza na temat raka. Pomagają kampanie nakłaniające do badań profilaktycznych i większej troski o zdrowie.

- Taka akcja odbędzie się już w najbliższą sobotę w naszym szpitalu. Zapraszamy 2 lutego do Podkarpackiego Centrum Onkologii, gdzie będzie można skorzystać z porad: ginekologa, onkologa czy radioterapeuty - mówi Witold Wiśniewski, szef WSS w Rzeszowie.

W trakcie wizyty będzie można także zwiedzić m.in. pracownię tomografii komputerowej czy bunkier do naświetlań. Będą rozdawane broszury z informacjami na temat badań, zaplanowano emisję filmów edukacyjnych.

- Rak to choroba, która ma złą sławą, ale lekarze przekonują, że można z nią wygrać - dodaje dyrektor Wiśniewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24