Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rak to nie wyrok. Ulicami Białegostoku po raz kolejny przeszedł Marsz Nadziei (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wcześnie wykryty nowotwór jest wyleczalny. Przypominali o tym uczestnicy XIII Marszu Nadziei "Rak to nie wyrok", który w sobotę (12.10) przeszedł ulicami miasta.

Uczestnicy sobotniego marszu spotkali się przed ratuszem o godz. 11. Stamtąd przeszli ulicą Pałacową, Warszawską, aż do Białostockiego Centrum Onkologii. W drodze towarzyszyła im Miejska Orkiestra Dęta.

Na miejscu oferowane były bezpłatne badania, m.in.: pomiar ciśnienia i glukozy czy mammografia dla kobiet w wieku 50-69 lat, a także konsultacje z onkologami, analiza składu masy ciała i porady dietetyczne oraz szkolenie z samobadania piersi.

Uczestnicy wydarzenia wzięli też udział we wspólnym sadzeniu żonkili. Na chętnych do pomocy, czekało kilkaset cebulek.

- Żonkil to symbol nadziei dla ludzi chorych na chorobę nowotworową i ich bliskich. Jego siła daje nadzieję na kolejną wiosnę, a kwitnące kwiaty przypominają o ludziach cierpiących i o towarzyszeniu im w trudnym okresie choroby. Wola życia żonkili jest metaforą walki z chorobą nowotworową. Ich cebulki przez jesień i zimę nabierają siły, by rozkwitnąć na wiosnę, przebijając się przez twardą ziemię - opowiada Ewa Sawicka z Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych.

Śniadanie z wizytówką w Białymstoku. Kobiety rozmawiały o profilaktyce raka piersi (ZDJĘCIA)

Organizowany co roku marsz, ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zachorowań na choroby nowotworowe, znaczenia badań profilaktycznych oraz wykazanie, że nowotwór wcześnie wykryty jest wyleczalny. Ma zachęcić do prowadzenia zdrowego trybu życia i dbania o swoje zdrowie poprzez regularne wykonywanie badań. Jest to również marsz solidarności ze wszystkimi osobami, które chorują lub chorowały na choroby nowotworowe.

- Miło mi widzieć to grono już po raz trzynasty. Czasy się zmieniają, ale takie wyzwania, jak zapobieganie nowotworom czy przeciwstawianie się takim perspektywom zachorowania, które nam grożą, są ciągle aktualne - mówi Marzena Juczewska, zastępca dyrektora ds. medycznych Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszanie do Walki z Rakiem, Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej -Curie w Białymstoku oraz Klub Amazonki w Białymstoku.

Motoambulans trafi do pogotowia ratunkowego w Białymstoku? Wszystko zależy od wyników głosowania

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto