Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak szyjkiu macicy. Chcesz uniknąć choroby? Zaszczep się

Janusz Bakunowicz [email protected] tel. 085 730 34 90
Bolało? - Trochę zapiekło, ale tylko na początku - odpowiada Diana (na zdjęciu) z bielskiej "trójki”.  - Ale warto, bo może to uchronić przed chorobą
Bolało? - Trochę zapiekło, ale tylko na początku - odpowiada Diana (na zdjęciu) z bielskiej "trójki”. - Ale warto, bo może to uchronić przed chorobą
Atakuje cicho i powoli. Średni czas rozwoju choroby wynosi od 5 do 10 lat. Dlatego kobiety tak późno zjawiają się u lekarza. Chodzi o zachorowania na raka szyjki macicy. Ale chorobie można skutecznie zapobiec. Przez szczepienia.

Gdzie się zaszczepić?

Gdzie się zaszczepić?

Szczepienia przeprowadzane są w punkcie szczepień w przychodni przy Spółdzielni Inwalidów przy ul. Dąbrowskiego w godzinach od 9 do 16. Osoby, które nie są objęte programem darmowego szczepienia mogą zrobić to odpłatnie.

Koszt serii szczepionek waha się w granicach od 1200 do 1500 złotych.

Pierwszy etap szczepień rozpoczął się w piątek w punkcie szczepień w przychodni funkcjonujące w budynku Spółdzielni Inwalidów w Bielsku Podlaskim. Zaszczepić się mogą dziewczęta z bielskich podstawówek i to za darmo. Szczepienia finansuje urząd miasta. Niestety, zaszczepić się mogą jedynie dziewczęta z rocznika 1997, czyli 11-latki.

Wykład przed szczepieniem

Szczepionka działa nie tylko przeciwko rakowi szyjki macicy. Może zapobiec również rakowi pochwy, sromu oraz brodawkom płciowym. Seria składa się z trzech szczepionek, które należy wykonać w ciągu pół roku. Kolejną szczepionkę planuje się wykonać po feriach zimowych, ostatnią przed wakacjami.

- Sama akcja obejmuje również lekcje i wykłady dla rodziców na temat zagrożenia tymi chorobami oraz drogach zakażenia oraz zajęcia z dziećmi - mówi Anna Barbara Kluz-Kowal, lekarz ginekolog dziecięcy. - Prelekcje są darmowe. Przeprowadzamy je, by jak najszybciej dotrzeć do młodzieży z wiedzą o chorobie jeszcze przed rozpoczęciem przez nią inicjacji seksualnych. Przeprowadziliśmy je w szkołach przy zaangażowaniu nauczycieli.

Szczepionka z opiekunem

W ciagu dnia można zaszczepić 2 lub 3 klasy. Na szczepienia przychodzą te dziewczęta, które mają zgodę rodziców, bowiem szczepienia nie są obowiązkowe. Najbardziej wrażliwe mogą przyjść z opiekunem.

- Na 39 dziewczynek z rocznika objętego szczepieniem, na pierwszy dzień szczepienia zgody nie wyraziło jedynie 6 osób - mówi Anna Sorokin, pedagog szkolny z "trójki". - Ale jest jeszcze czas na zastanowienie, bo szczepionka jest zabezpieczeniem przed przykrościami, jakie mogą wyniknąć z ewentualnej choroby.

Trójka z gminy

Oprócz dzeiwcząt z terenu miasta zaszczepiła się również trójka dziewcząt z terenu gminy.

- Szczepionki zrefundowaliśmy dla trójki dziewcząt, które uczęszczają do szkoły podstawowej w mieście - mówi Raisa Rajecka, wójt gminy Bielsk Podlaski. - Byłoby brzydko, gdyby dzieci z miasta mogły się zaszczepić, a z gminy nie. Zastanowimy się, czy szczepieniami nie objąć innych dziewczynek z gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny