Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rajd Polski Kobiet. Zachęcają do mammografii i cytologii

Rajd Polski Kobiet
wyruszy 18 czerwca z Warszawy sprzed hotelu Bristol
wyruszy 18 czerwca z Warszawy sprzed hotelu Bristol Rajd Polski Kobiet
Rajd wyruszy z Warszawy. Meta zostanie ustawiona w Białymstoku. Po drodze kobiety będą miały wiele zadań. W ten niekonwencjonalny sposób panie będą namawiać inne kobiety do przeprowadzania badań profilaktycznych. Bo wczesne wykrycie raka to szansa na życie.

Do udziału w rajdzie mamy już zarejestrowanych kilka kobiet, które są po chorobie nowotworowej - mówi doktor Krystyna Backiel, prezes Fundacji Teraz Kobiety, która jest inicjatorem akcji Rajd Polski Kobiet. - Udział biorą też takie, które są w trakcie leczenia. One jadą po zdrowie.

Niecodzienny rajd wyruszy 18 czerwca z Warszawy sprzed hotelu Bristol. W trakcie jego trwania kobiety będą musiały wykazać się umiejętnościami i sprawnością za kółkiem. Pierwsze odcinki specjalne będą czekały na nie już na warszawskich Siekierkach. - Rajd ma charakter offroadowy - tłumaczy prezes fundacji. - Na trasie do Wyszkowa będzie kilka odcinków specjalnych i zdań do wykonania.

Kolejne trasy sprawnościowe zaplanowano w okolicach Łomży oraz Wasilkowa. Kobiety zatrzymają się również w Tykocinie, gdzie zwiedzą synagogę, kościół oraz zamek królewski. A potem już Puszczą Knyszyńską dotrą do Wasilkowa i do mety w centrum Białegostoku.

Profilaktyka 10-krotnie tańsza od leczenia

Będzie to pierwszy tego typu rajd kobiet w Polsce. Ma pokazać, że kobieta chcą i potrafią walczyć o swoje zdrowie i życie. - Pilotem będzie kobieta w bardzo zaawansowanym stadium choroby - mówi Krystyna Backiel. - Dla niej to też będzie forma walki.

Ale rajd ma być również zachętą i sprowokowaniem kobiet do wykonywania badań profilaktyczne. Panie mają też zadanie dla mężczyzn: żeby przypominali o tym swoim partnerkom, bo statystyki zachorowań na raka piersi i szyjki macicy biją na alarm. - W 2009 roku na raka piersi w Polsce zachorowało ponad 13 tysięcy kobiet - wylicza doktor Marzena Juczewska, szefowa Białostockiego Centrum Onkologii. Z tego około pięć tysięcy zmarło. - A przecież wcześnie wykryty rak jest uleczalny. Terapia nie jest straszna. Trwa kilka miesięcy.

- Co gorsza, na raka szyjki macicy chorują coraz młodsze kobiety - dodaje profesor Piotr Knapp, kierownik kliniki ginekologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. - Generalnie wskaźnik zachorowalności spada, ale umieralność cały czas utrzymuje się na tym samym poziomie.

Profesor przypomina, że regularna cytologia umożliwia wykrycie zmian na poziomie schorzeń poprzedzających raka szyjki macicy. Poza tym profilaktyka jest nawet 10-krotnie tańsza od leczenia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny