Rafał Gaweł z Teatru TrzyRzecze oskarżony o gigantyczne malwersacje. Pełna treść zarzutów

(ika), (dj)
Rafał Gaweł 3 lutego nie pojawił się w sądzie. 6 lutego troje podejrzanych o malwersacje pojawiło się w Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku Anatol Chomicz
Rafał Gaweł to znany w Białymstoku dyrektor Teatru TrzyRzecze i szef Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Po wejściu policji do warszawskiej siedziby Ośrodka, prokuratura opublikowała szczegółowe zarzuty w sprawie kilku przestępstw, jakie miał popełnić Gaweł, Ewelina G. i Konrad D.

Rafał Gaweł upublicznił kuriozalne uzasadnienie prokuratury, że swastyka nie musi propagować faszyzmu, bo w Azji jest uznawana za symbol szczęścia.

Czytaj też: Prokurator od swastyk został uniewinniony, nie będzie odwołania

Ale to także przedsiębiorca. W zeszłym roku został skazany nieprawomocnie na 4 lata więzienia za szereg oszustw i usiłowań na kwotę ponad 700 tys. zł. Odwołał się od wyroku, ale na rozprawie apelacyjnej 2 lutego 2017 roku się nie stawił. Dzień później w kilku lokalach na terenie Warszawy funkcjonariusze policji na zlecenie białostockiego prokuratora przeprowadzili przeszukania w poszukiwaniu dokumentacji dotyczącej podmiotów, z których działalnością wiązało się popełnienie czynów zabronionych.

Sprawę nagłośnił w portalu społecznościowym sam Rafał Gaweł oraz Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskim i Ksenofobicznych.

Czytaj też: Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych skontrolowany
Prokuratura Okręgowa w Białymstoku opublikowała komunikat, w którym szczegółowo wyjaśnia o co podejrzany jest Rafał Gaweł, Ewelina G. i Konrad D.

Zarzuty w sprawie PO II Ds. 5.2016

W toku śledztwa PO II Ds. 5.2016 sporządzono postanowienia o przedstawieniu zarzutów wobec Rafała G., Eweliny G. i Konrada D. Podstawę przedstawienia zarzutów wobec wymienionych osób stanowiły między innymi dokumentacja z postępowań egzekucyjnych, zeznania świadków oraz dwie opinie biegłego z zakresu klasycznych badań dokumentów. Wymienione osoby zostały wezwane w charakterze podejrzanych na dzień 6 lutego 2017 roku do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

Rafałowi G. i Ewelinie G. przedstawiono zarzut podrobienia w dniu 1 marca 2007 roku wspólnie i w porozumieniu dokumentu uprawniającego do otrzymania sumy pieniężnej w postaci weksla sporządzonego w ramach zawarcia jednej z umów dotyczących działalności gospodarczej, firmowanej nazwiskiem matki Rafała G., a następnie puszczenie tak podrobionego weksla w obieg, tj. czynu z art. 310 § 1 k.k.
Przedmiotowy weksel zabezpieczał wierzytelność w wysokości ponad 100.000 zł.
Przestępstwo to stanowi zbrodnię zagrożoną karą pozbawienia wolności od lat 5 albo karą 25 lat pozbawienia wolności.

Rafałowi G. i Konradowi D. przedstawiono zarzut, że w okresie od dnia 10 października 2010 roku do dnia 31 stycznia 2011 roku w Białymstoku wspólnie i w porozumieniu wyłudzili poświadczenie nieprawdy we wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego oraz zaświadczeniu o dokonaniu wpisu przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego – referendarza sądowego Sądu Rejonowego w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego co do rzetelności i autentyczności dokumentów stanowiących podstawę tego wpisu, podczas gdy protokoły z walnych zebrań członków Stowarzyszenia sporządzone przez podejrzanych były nierzetelne, a dokumenty w postaci list członków założycieli Stowarzyszenia obecnych na zebraniach oraz statuty Stowarzyszenia, które podejrzani przedłożyli w Sądzie w celu rejestracji Stowarzyszenia, były podrobione. Czyn ten zakwalifikowano z art. 270 § 1 k.k. w zb. z art. 272 k.k. w zw. z art. 12 k.k. Jest on zagrożony karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Ponadto Rafałowi G. i Konradowi G. zarzucono, że w okresie od dnia 26 marca 2013 roku do dnia 29 kwietnia 2013 roku w Białymstoku wspólnie i w porozumieniu wyłudzili poświadczenie nieprawdy we wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego oraz zaświadczeniu o dokonaniu wpisu przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego – referendarza sądowego Sądu Rejonowego w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego co do rzetelności i autentyczności dokumentów stanowiących podstawę tego wpisu, podczas gdy protokół z przebiegu walnego zebrania członków Stowarzyszenia z dnia 26 marca 2013 roku sporządzony przez podejrzanych był nierzetelny i nie odzwierciedlał rzeczywistości, zaś dokumenty przedłożone Sądowi przez podejrzanych w postaci wniosku i jego załączników, były podrobione, tj. o czyn z art. 270 § 1 k.k. w zb. z art. 272 k.k. w zw. z art. 12 k.k.

Niezależnie od powyższego Rafałowi G. zarzucono popełnienie 7 innych przestępstw:
dwóch czynów zabronionych związanych z podrobieniem trzydziestu trzech dokumentów dotyczących działalności gospodarczych prowadzonych pod szyldem innych osób (art. 270 § 1 k.k. w zw. z art. 12 k.k. oraz art. 270 § 1 k.k.);
oszustwa na szkodę Województwa Podlaskiego w związku z dotacją w kwocie 7.000 złotych (art. 286 § 1 k.k. w zb. z art. 297 § 1 k.k. w zw. z art. 12 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.);
oszustwa na szkodę Miasta Stołecznego Warszawy w związku z dotacją w kwocie 10.000 złotych (art. 286 § 1 k.k. w zb. z art. 297 § 1 k.k. w zw. z art. 12 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.);
usiłowania dwóch oszustw na szkodę Miasta Stołecznego Warszawy w związku z dotacjami w łącznej kwocie 603.583 złotych (art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. w zb. z art. 297 § 1 k.k. w zw. z art. 12 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.);
udaremnienia oraz usiłowania udaremnienia zaspokojenia sześciu wierzycieli Stowarzyszenia co do zadłużenia przekraczającego kwotę 260.000 złotych przez ukrycie składników majątku Stowarzyszenia w postaci środków pieniężnych, między innymi poprzez założenie szeregu rachunków bankowych, które wbrew przepisom art. 5 ust. 2b pkt 2 oraz art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 roku o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników nie zostały zgłoszone właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oraz wypłacenie tych środków w gotówce i zagarnięcie sobie pieniędzy Stowarzyszenia w nieustalonej dotychczas wysokości (art. 300 § 2 k.k. w zw. z art. 12 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.).

Podejrzani stawili się 6 lutego 2017 r. w siedzibie Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, gdzie zostały przeprowadzone czynności z ich udziałem. W toku przesłuchań nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i odmówili składania wyjaśnień.

Wobec Rafała G. zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i zakazu opuszczania kraju. W stosunku do pozostałych podejrzanych środków zapobiegawczych nie stosowano.

Czytaj też: Sąd ostateczny nad szefem byłego Teatru TrzyRzecze

Wideo

Komentarze 41

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
W dniu 09.02.2017 o 21:46, Gość napisał:

Michalkiewicz jest OK.

Prawdziwy Polak-Katolik. Były wykładowca filozofii marksistowskiej. Dobra Zmiana. :P

G
Gość

Michalkiewicz jest OK.

G
Gość
W dniu 09.02.2017 o 20:54, Gość napisał:

Nie podniecaj się wzorem opozycjonistów .z ktorymi się identyfikujesz.

Nie podniecaj się wzorem nazioli, których tu propagujesz.

G
Gość
W dniu 09.02.2017 o 19:13, Gość napisał:

Gaweł w III rzeczach donosi  "WYBATOŻYĆ NA GOŁĄ DUPĘ! K...WY UBECKIE" - STANISŁAW MICHALKIEWICZ NAWOŁUJE DO PRZEMOCY"Posłanka Scheuring-Wielgus powinna zostać wybatożona na gołą ." - nakłania Stanisław Michalkiewicz, publicysta Radia Maryja. Jednocześnie określa posłankę Nowoczesnej jako "ubecką k...wę" i powtarza za księdzem Międlarem, że takim należy golić głowy.Do snucia fantazji na temat posłanki skłonił Michalkiewicza protest w toruńskim liceum. Tam grupa rodziców licealistów oraz właśnie posłanka, protestowali przeciwko wpuszczaniu do szkoły Młodzieży Wszechpolskiej, która to organizacja robiła wykład na temat "żołnierzy wyklętych". Rodzice nie chcieli, by publiczna placówka wpuszczała skrajną organizację w celu szerzenia swojej propagandy.Nawoływanie do przestępstwa jest w Polsce zakazane prawnie. A opublikowany przez Michalkiewicza film ma wszelkie cechy przestępstwa z art. 255 KK. Zamierzamy zgłosić to prokuraturze.    Mam nadzieję ,że Prokuratora Okręgowa doceni donos i dowali 25 lat

Nie podniecaj się wzorem opozycjonistów .z ktorymi się identyfikujesz.

G
Gość

Gaweł w III rzeczach donosi

 


 

"WYBATOŻYĆ NA GOŁĄ DUPĘ! K...WY UBECKIE" - STANISŁAW MICHALKIEWICZ NAWOŁUJE DO PRZEMOCY

"Posłanka Scheuring-Wielgus powinna zostać wybatożona na gołą ." - nakłania Stanisław Michalkiewicz, publicysta Radia Maryja. Jednocześnie określa posłankę Nowoczesnej jako "ubecką k...wę" i powtarza za księdzem Międlarem, że takim należy golić głowy.
Do snucia fantazji na temat posłanki skłonił Michalkiewicza protest w toruńskim liceum. Tam grupa rodziców licealistów oraz właśnie posłanka, protestowali przeciwko wpuszczaniu do szkoły Młodzieży Wszechpolskiej, która to organizacja robiła wykład na temat "żołnierzy wyklętych". Rodzice nie chcieli, by publiczna placówka wpuszczała skrajną organizację w celu szerzenia swojej propagandy.
Nawoływanie do przestępstwa jest w Polsce zakazane prawnie. A opublikowany przez Michalkiewicza film ma wszelkie cechy przestępstwa z art. 255 KK. Zamierzamy zgłosić to prokuraturze.

 

Mam nadzieję ,że Prokuratora Okręgowa doceni donos i dowali 25 lat

f
fan
W dniu 08.02.2017 o 20:58, m+ napisał:

belkot w wykonaniu wielbiciela .

Mylne wnioski półgłówka.
M
M-
W dniu 08.02.2017 o 20:58, m+ napisał:

belkot w wykonaniu wielbiciela .

A konkretnie?

Bełkot w twoim i innych wielbicieli pana ZERO wykonaniu jest porażający.

m
m+
W dniu 08.02.2017 o 20:41, fan napisał:

To nie są czyjeś problemy tylko nasze. Prokuratorzy weszli do pomieszczeń Gawła, bo ten ponoć wykonał jakiś szwindel wobec Fundacji Batorego. Tylko że ta twierdzi, że nic takiego nie miało miejsca. Gaweł otrzymał właśnie kilka pozwów od myśliwych. Kto w tym kraju lata po lesie ze sztucerami wiadomo. Nizależnie od tego czy co ten pan preferuje, organizuje i popiera, wolałbym aby był sądzony na podstawie prawdziwych popełnionych przestępstw, a nie sfingowanych dowodów i naginania prawa. I akurat LPM robi dobrą robotę. Etyka u myśliwych to jest coś co wisi na ścianie w formie obrazka u tych najstarszych, a i to wmformie spadku po dziadku.

belkot w wykonaniu wielbiciela .

f
fan
W dniu 08.02.2017 o 13:43, Gość napisał:

Swoje problemy skieruj do prokuratury. Z mety ci udzielą informacji. Jako pokrzywdzonemu w sprawie . Powołaj się na Sorosza ,od razu zmiękną.

To nie są czyjeś problemy tylko nasze. Prokuratorzy weszli do pomieszczeń Gawła, bo ten ponoć wykonał jakiś szwindel wobec Fundacji Batorego. Tylko że ta twierdzi, że nic takiego nie miało miejsca. Gaweł otrzymał właśnie kilka pozwów od myśliwych. Kto w tym kraju lata po lesie ze sztucerami wiadomo. Nizależnie od tego czy co ten pan preferuje, organizuje i popiera, wolałbym aby był sądzony na podstawie prawdziwych popełnionych przestępstw, a nie sfingowanych dowodów i naginania prawa. I akurat LPM robi dobrą robotę. Etyka u myśliwych to jest coś co wisi na ścianie w formie obrazka u tych najstarszych, a i to wmformie spadku po dziadku.
G
Gość

zapomnieli tylko podać link i podstawę prawną

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 14 stycznia 2016 roku (sygn. Akt III SA/Gd 835/15) oddalającym skargę na decyzję Wojewody Pomorskiego w przedmiocie odmowy wpisania do polskich ksiąg stanu cywilnego aktu małżeństwa sporządzonego za granicą, a zawartego przez dwie kobiety wyraził pogląd, że pojęcie małżeństwa określone w ustawie zasadniczej ma charakter autonomiczny i niezależny od innych aktów normatywnych zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. W polskim porządku prawnym wymaganie różnopłciowości stanowi bez wątpienia przesłankę merytoryczną małżeństwa. W wyroku tym WSA podkreślił, że skoro w Polsce jedynie małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny może być zarejestrowany w formie aktu stanu cywilnego (art. 2 ust. 2 i 3 ustawy z 28 listopada 2014 roku Prawo o aktach stanu cywilnego), to również zagraniczny dokument stanu cywilnego potwierdzający fakt zawarcia małżeństwa może zostać przeniesiony do rejestru stanu cywilnego w drodze transkrypcji jedynie wówczas, gdy wskazuje jako małżonków mężczyznę i kobietę. W innym wypadku, gdy akt małżeństwa wymienia osoby jednej płci, transkrypcja jako sprzeczna z podstawowymi zasadami porządku prawnego Polski jest niedopuszczalna.

Analogiczne stanowisko odnośnie odmowy uznania zagranicznego dokumentu stanu cywilnego, który sprzeczny jest z podstawowymi zasadami polskiego porządku prawnego, zostało zawarte w wyrokach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 6 kwietnia 2016 roku (sygn. Akt II SA/GL 1157/15) i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 10 maja 2016 roku (sygn. Akt III SA/Kr 1400/15). W wyrokach tych Sądy oddaliły skargi na decyzje o odmowie przeniesienia do ksiąg stanu cywilnego w drodze transkrypcji treści aktów urodzenia sporządzonych za granicą, w których jako matka dziecka i jako ojciec dziecka zostały wpisane dwie kobiety.

 

pk gov pl

S
Shlocham alechem

teatr 3 komedii recenzuje Prokuratora Generalnego

 

PROKURATURA GENERALNA ZABIERA SIĘ ZA GEJÓW I LESBIJKI

Zastępca Prokuratora Generalnego, Robert Hernand, w piśmie do prokuratorów regionalnych zwrócił się o ustalenie, ile par homoseksualnych chce wpisać do polskich ksiąg stanu cywilnego małżeństwa zawarte za granicą. Po uzyskaniu informacji prokuratorzy mają zgłaszać swój udział w takich postępowaniach.

Jak napisał zastępca Prokuratora Generalnego, „niedopuszczalne jest przyjęcie przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński przez osoby tej samej płci”. W piśmie podkreślono, że w Polsce coraz częściej pojawiają się wnioski o rejestracje takich małżeństw.

W swych zaleceniach zastępca Prokuratora Generalnego, Robert Hernand, podkreślił, że odmawianie wpisania do ksiąg stanu cywilnego małżeństwa zawartego przez osoby tej samej płci za granicą jest zgodne z decyzjami polskich sądów i obowiązującymi przepisami. Chodzi tutaj o Kodeks rodzinny i opiekuńczy, a przede wszystkim o artykuł 18 konstytucji. Zapisano w nim, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety.

Zastępca Prokuratora Generalnego zwrócił się do prokuratorów, aby ustalili, ile aktualnie toczy się postępowań o wydanie zaświadczenia o stanie cywilnym na wniosek osób, które zawarły małżeństwo z osobą tej samej płci za granicą. Następnie mają zgłaszać swój udział w takim postępowaniu. Według Roberta Hernanda wymaga tego ochrona praworządności i interesu społecznego. Prokurator dołączający do postępowania może składać wnioski w sprawie i przytaczać fakty potwierdzające, że urzędy stanu cywilnego nie mogą rejestrować takich małżeństw.

W piśmie do prokuratorów pojawiło się stwierdzenie, że małżeństwo zawarte za granicą może zostać wpisane do rejestru stanu cywilnego w Polsce jedynie, gdy jest to związek kobiety i mężczyzny. W piśmie zastępcy Prokuratora Generalnego stwierdzono też, że osoby homoseksualne nie są dyskryminowane w prawie do decydowania o swoim życiu osobistym, ponieważ mogą zawrzeć małżeństwo, ale z osobą innej płci.

 

pod spodem zacisnięta tęczowa pięść

G
Gość
W dniu 08.02.2017 o 13:08, ech napisał:

Po co matka Rafała Gawła miałaby podrabiać własny weksel?! To jakieś wciskanie kitu społeczeństwu. Nie znam szczegółów sprawy, ale ta cześć oskarżenia to jakaś lipa. W Polsce stworzono takie prawo, że można wykończyć każdego Polaka w jego własnej ojczyźnie. Skandal. 

Swoje problemy skieruj do prokuratury. Z mety ci udzielą informacji. Jako pokrzywdzonemu w sprawie . Powołaj się na Sorosza ,od razu zmiękną.

e
ech

Po co matka Rafała Gawła miałaby podrabiać własny weksel?! To jakieś wciskanie kitu społeczeństwu. Nie znam szczegółów sprawy, ale ta cześć oskarżenia to jakaś lipa. W Polsce stworzono takie prawo, że można wykończyć każdego Polaka w jego własnej ojczyźnie. Skandal. 

J
Joanna K.

Bądźmy ściśli, od kilku dni można mówić, że Rafał Gaweł to znany przestępca, a nie żaden biznesmen. Ponadto wyjątkowo cyniczny obszczymur.

P
POprawny
W dniu 07.02.2017 o 15:18, carl napisał:

Jeszcze jedna marząca z pislamem o powrocie tamtych czasów.

Przygłupku POspolity -czy symbol używany przez jednych
niegodziwców może być
symbolem wszystkich nieszczęść ?
POdaję POd rozwagę jako przykład- jeżeli od siekiery której
zginęło kilka , kilkanaście, kilkadziesiąt osób - też
jako symbol barbarzyństwa -powinno zakazać ich
propagowania a nawet sprzedaży ?
Ciemnocie jak widać propaganda do końca wyprała te
kolibrze móżdżki .
Dodaj ogłoszenie