Rafał Gaweł w Norwegii. Prokuratura Okręgowa wystawiła list gończy (zdjęcia, wideo)

(ika), (dor)
Rafał Gaweł nigdy nie żądał anonimowości Andrzej Zgiet
Prokuratura Okręgowa wystawiła list gończy za założycielem Teatru TrzyRzecze i Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Tymczasem Rafał Gaweł jest w Norwegii. Rozmawiała z nim nasza dziennikarka.

- Chcę Państwa oficjalnie poinformować, że od kilku miesięcy mieszkam w Norwegii, gdzie wystąpiłem o azyl polityczny. Wyjechałem razem z żoną, córeczką i naszym kotem, bo w Polsce groziło nam niebezpieczeństwo - napisał na Facebooku Rafał Gaweł.

Znany w Białymstoku założyciel Teatru TrzyRzecze oraz Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych jest ścigany listem gończym Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

Czytaj też: Rafał Gaweł poszukiwany listem gończym. Dyrektor Teatru TrzyRzecze ścigany przez prokuraturę [ZDJĘCIA]

Nasza dziennikarka zadzwoniła do Rafała Gawła.

- Nie ukrywam się za granicą. Mój adres zamieszkania jest znany sądowi i prokuraturze. Dlatego zdziwiła mnie informacja, że jestem ścigany listem gończym. Twierdzenie, że się ukrywam, to absurd - podkreśla w rozmowie telefonicznej z Izabelą Krzewską Rafał Gaweł.

Przyznaje, że od kilku miesięcy przebywa w Norwegii, gdzie ubiega się o azyl polityczny. Czuje się prześladowany przez polskie organy ścigania i skazany za czyn, którego nie popełnił. Rafał Gaweł uważa, że to zemsta. Jako szef Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich Ksenofobicznych ujawnił nieprawidłowości w działaniach białostockiej prokuratury i - jak twierdzi Gaweł - powiązanie ze skrajną prawicą.

Dlaczego wybrał Norwegię?

- Uważam, że to wzorcowy kraj pod względem przestrzegania praw człowieka - tłumaczy.

Dalej Rafał Gaweł pisze:

"Chcę wyraźnie podkreślić, że wbrew insynuacjom nie ukrywam się i nigdy się nie ukrywałem. Natychmiast po przyjeździe do Norwegii zgłosiłem miejsce swojego pobytu, a informacja ta została odnotowana i wprowadzona do międzynarodowych baz danych, do których dostęp mają również polskie organy ścigania.

Korzystam z przysługujących mi praw na podstawie konwencji, które Polska ratyfikowała i uznaje." napisał Rafał Gaweł.

Wyjechałem z Polski, bowiem groziło mi niebezpieczeństwo ze strony:

  • - ministra polskiego rządu Adama Andruszkiewicza, który wielokrotnie publicznie mi groził; norweskiej policji przekazałem nagranie, na którym słychać jak stwierdza że wydał polecenie by "zajęli" się mną jego koledzy z jednej ze skrajnie prawicowych organizacji
  • - byłem nękany na wniosek i polecenie ministra Bartosza Kownackiego, który składał fałszywe zawiadomienia wobec mnie naciskając na policjantów i doprowadzając do nieuzasadnionych przesłuchań
  • - stałem się obiektem zemsty białostockich prokuratorów po tym jak ujawniłem ich powiązania ze skrajną prawicą i doprowadziłem do kontroli w prokuraturze, w wyniku której zwolniony został jej szef (później minister Ziobro przywrócił go do pracy i awansował wszystkich prokuratorów zamieszanych w aferę "swastyki jako symbolu szczęścia")
  • - byłem nękany przez działania białostockich prokuratorów prowadzących wobec mnie działania, których celem było zniszczenie mnie i instytucji, jakie założyłem i prowadziłem, w tym przede wszystkim Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Na zlecenie białostockiej prokuratury byłem bezprawnie pozbawiony wolności, znęcano się nade mną, gdy byłem zatrzymywany pozbawiano mnie dostępu do leków i leczenia.
  • - policjanci z bronią pod błahym pretekstem, już po zapadnięciu zmroku weszli siłą do mieszkania i dokonywali przesłuchań moich bliskich chwilę po pogrzebie mojej zmarłej córeczki
  • - mój dom, biuro Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych było atakowane przez gangi neonazistowskie, próbowano podpalić Teatr Trzyrzecze, którego byłem dyrektorem, na trybunach stadionów wywieszano transparenty z groźbami pozbawienia mnie życia - wszystko przy całkowitej bierności polskich organów ścigania
  • - zostałem pozbawiony sprawiedliwego procesu, ten w którym zostałem skazany był prowadzony na podstawie dowodów i materiałów dostarczonych przez prokuraturę, którą wcześniej skompromitowałem ujawniając jej powiązania ze skrajną prawicą. W czasie procesu część dokumentów z akt sprawy trafiła w niewyjaśnionych okolicznościach do Jacka Międlara, akta sprawy, które były niejawne były udostępniane osobom postronnym i pozwalano im je kopiować. Zostałem skazany za czyny, których nie popełniłem na podstawie sfabrykowanych dowodów. W procesie, w którym bronili mnie sami pokrzywdzeni, mówiąc przed sądem pod przysięgą, że ich nie oszukałem.
  • - byłem zastraszany, nękany i traktowany w nieludzki sposób przez polskie organy ścigania i mam na to dowody
  • - stosowano wobec mnie przeszukania wydobywcze, zastraszano moje dzieci i moich bliskich,wielokrotnie dokonywano przeszukań w moich mieszkaniach, przy tym celowo o 6 rano rewidowano moje dzieci, celowo wchodząc do domu po wyjściu rodziców.

W związku z tym wszystkim, co opisałem wyżej, złożyłem skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zostały one przyjęte i czekam na rozstrzygnięcia w tych sprawach.

Prokurator z Białegostoku, który nie wszczął śledztwa ws. swastyki - uniewinniony

Białystok. Białostocki prokurator, który nie wszczął śledztwa ws. faszystowskich napisów na jednym z budynków, został uniewinniony przez sąd dyscyplinarny. Postępowanie dyscyplinarne wszczęto po tym, jak w zeszłym roku prokurator z Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ odmówił wszczęcia dochodzenia, ponieważ - jak napisał w uzasadnieniu - swastyka niekoniecznie musi być kojarzona z faszyzmem, ponieważ w Azji jest uważana za symbol szczęścia.

Źródło: TVN24

Rafał Gaweł zaprzecza

Dalej Rafał Gaweł opublikował następujące treści:

"Przez 45 lat swojego życia nigdy nie popełniłem żadnego przestępstwa, moje kłopoty zaczęły się w chwili, gdy ujawniłem, że białostockie organy ścigania i część osób związanych z wymiarem sprawiedliwości jest powiązana ze skrajną prawicą i grupami neonazistowskimi.

Prokuratorzy, którzy ponieśli w tej sprawie konsekwencje dyscyplinarne zapowiedzieli dokonanie na mnie zemsty. Dokument uchwały związku zawodowego białostockich prokuratorów, w którym to zapisali, przekazałem stronie norweskiej.

Stałem się obiektem kolegialnej zemsty środowiska białostockiego wymiaru sprawiedliwości, miałem stać się żywym przykładem jak kończą ci, którzy podnoszą rękę na prokuraturę, lokalne układy i małą skrajnie prawicową białostocką ojczyznę.

Działo się to w chwili, gdy w Polsce prokuratura i część systemu sądowniczego pod rządami PiS zostały całkowicie upolitycznione i podporządkowane interesom jednej partii - setki osób związanych z opozycją doświadczają tego co ja.

Paweł Adamowicz, Stanisław Gawłowski, Hanna Zdanowska, Stefan Niesiołowski i wielu innych.

W dyktaturach taki zabieg określa się kryminalizacją opozycji, jest stary jak świat. Niewygodne osoby zohydza się w oczach opinii publicznej przypisując im pospolite przestępstwa kryminalne lub obyczajowe. Celem jest ich wyeliminowanie z życia społecznego.

Przed dojściem do władzy PIS ten zabieg był stosowany w białostockiej prokuraturze wobec lokalnej lewicowej opozycji, potem doświadczenia białostockich śledczych Ziobro i koledzy wykorzystali do działań w całej Polsce.

Przed wyjazdem z Polski spotkałem się z Pawłem Adamowiczem, opowiadał mi czego doświadczał i jak niszczono jego życie, rodzinę, bliskich. Postanowiliśmy wspólnie działać przeciwko takim totalitarnym działaniom władzy.

Chcieliśmy rozbudować instytucję Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych jako niezależnej organizacji patrzącej na ręce władzy.

To, co spotkało prezydenta Adamowicza było efektem budowania niechęci społecznej do jego osoby, stali za tym konkretni ludzie, tak jak konkretni ludzie stoją za rozpętaną do granic absurdu kampanią nienawiści wobec mojej osoby.

Wyjechałem z Polski nie po to żeby uciekać przed odpowiedzialnością, lecz by chronić własne życie. Wyjechałem tuż po tym, gdy zdobyłem dowody na to, że oficer policji przekazał treść moich zeznań i adres mojego zamieszkania osobie związanej z gangiem neonazistów, który miał na swoim sumieniu zabójstwa.

Ludzie z tego gangu niedługo po moim wyjeździe napadli na biuro OMZRIK, czyli organizacji, którą założyłem, w której pracowałem, po wyjściu zostawili wiadomość "zajebiemy was", obok wyrysowali swastykę.

Mimo że do ataku doszło w śródmieściu Warszawy, a napastnicy paradowali w czapkach z celtykami - policja nie jest w stanie ustalić sprawców, dokładnie tak samo jak nie jest w stanie ustalić neonazistów, którzy nieśli rasistowskie hasła w Marszu Niepodległości...."

Rafał Gaweł w Białymstoku stworzył niezależny Teatr TrzyRzecze.

Wideo

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
boggie

Tylko u nas pożyczki prywatne o najniższym oprocentowaniu na rynku! Z naszą pomocą możesz załatwić wszystkie formalności bez wychodzenia z domu. Przy 3% daje możliwość uzyskania pożyczki w każdej sytuacji - od wpisów do baz danych po zajęcia komornicze. Decyzja online w ciągu 30 sekund. Wstęp na najwyższym poziomie: e-mail: boggiegroup@gmail.com

G
Gość

Osrodek, ktory zalozyl R.Gawel kasuje i usuwa niewygodne mu komentarze i osoby

G
Gość

uciekl do Norwegii https://www.norwegia1.pl/wiadomosci/158-polak,-współzałożyciel-ośrodka-monitorowania-zachowań-rasistowskich-i-ksenofobicznych-chce-azyl-w-norwegii.html

G
Gość

Kłopoty się zaczęły od Fundacji Batorego

Z
Znalezione w NECIE

To co napisane poniżej jest warte dogłębnego rozważenia:

1. Z Norwegii do Polski ucieka matka z dziećmi przed urzędnikami, którzy chcą jej te dzieci odebrać

2. Z Polski do Norwegii ucieka skazany wyrokiem oszust aby uniknąć sprawiedliwości

1. W Polsce przed Szwedami ukrywa się ojciec z dziećmi, bo Szwedzi chcą mu te dzieci zabrać.

2. W Szwecji przed Polakami ukrywa się komunistyczny zbrodniarz, sędzia wydający wyroki śmierci na opozycjonistów.

A teraz pytanie: gdzie jest demokracja, a gdzie dyktatura?

q
qwe

"List gończy jest wystawiony i to prawda, że poszukujemy pana Rafała Gawła w związku z postępowaniem przygotowawczym prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku. To jeszcze inne postępowanie, bo poprzednie zostało już zakończone – przekazał naszej redakcji Łukasz Janyst, rzecznik prasowy Prokurator Prokuratury Rejonowej w Siemiatyczach delegowany do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

Jak ustaliliśmy w Prokuraturze, postępowanie przygotowawcze dotyczy podobnych czynów, za które już Rafał Gaweł usłyszał wyrok dwóch lat pozbawienia wolności. Chodzi głównie o oszustwa, choć szczegóły ich dotyczące, na tym etapie postępowania nie są podawane. Z naszych informacji wynika również, że wkrótce ma być wystawiony jeszcze jeden list gończy za Gawłem, ale już celem doprowadzenia go do zakładu karnego, gdzie powinien odbyć karę, jaką wymierzył mu Sąd Apelacyjny w Białymstoku w dniu 4 stycznia tego roku."

Przewalił mase ludzi na hajs i tyle. Zwykły pospolity oszust, który ma gadane.

P
POroniony

PO h u j te komentarze skoro nie można ich przeczytać

G
Gość

Oddaj kasę złodzieju!

G
Gość

Trzeba zrobić zrzutkę na Rutkowskiego,przywiezie oszusta Gawła w bagażniku

m
maryla

no i złodziej uciekł polskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

K
Ktos

Wystraszona męska ciota.

c
cryo

J/"donosi" szmalcownik na hejtowanych poprzez apele na forum do POLICJI,MOPR, PROKURATORA , Kuratorium Oświaty często skamle do Moderatora

K/ uwielbia porównywać hejtowanych do bolszewików ,samemu będąc przejawem typowego zwolennika bolszewickich wartości ...

L/celem hejtu jest poniżenie PO ,PSL, KO , EU , KOD oraz WOŚP -hejter GW , Owsiaka , Rzeplińskiego , Tuska , Tuleyi , Biedronia , ONET-u i TVN oraz Cimoszewicza

Ł/wszyscy kradną (PO , PSL ,KO , KOD oraz WOŚP ) , tylko członkowie PiS i ich elektorat nie kradnie ...

M/ lubi "rzygać i pluć" na hejtowanych forumowiczów , którzy też mu "śmierdzą" ....

N/okazuje swoje moralne dno nieustannie ,zwykle poprzez imbecylne "hahaha"

O/popełnił 4 karalne wykroczenia z KK na tym forum

c
cryo
, Gość:

Biedroń pederasta w przeszłości znęcał się nad matka i młodszym bratem. Wiadomo co te odchyłii mają w głowach. Sadyści. Każdego innego traktuja jak gooowno, nawet matkę. głosujcie na Wiosne pederastów.

Pamiętacie plugawego niedorozwiniętego ruskiego trolla,PATOLOGICZNEGO KŁAMCĘ,propagatora politycznego hejtu i celowego antagonizowania Polaków,który określił się jasno -"MyZPisem" . Najpierw myślałem,że to tylko psychopata.Ślepo zapatrzony w PARTIĘ , antyunijny ksenofob , homofob i antysemita oraz anty-islamista . Lecz psychozy nie są tak uporczywe , więc oto psychologiczny profil hejtera -ksywka Psichooj alias BOLO/RYŻY TUX, dziewczyna , Ada, brodaty, hexa, POwtarzam , As ,Polka , socjolog , ponury , to cryo skakał , alex , dzieci , F35 , bolek i z 20 innych :

A/ IGNORUJE podane FAKTY stawiające w złym świetle PiS

B/ niewygodne FAKTY uznaje za pochodzące z GW i deprecjonuje ich wartość , sugeruje światowy spisek WSI , Sorosa i Merkel

C/ wprowadza homofobiczne insynuacje

D/ hejtowanych bezpodstawnie nazywa zboczeńcami i grilluje kalumnie komentując własne wpisy , dużo emotek

E/ cytuje prywatne hejterskie pato"dziennikarskie" fora i blogi jako źródło "rzetelnej wiedzy" ... wręcz "uwielbia je".. wychwala pod niebiosa MF Kurkę , wielbiciel Rachonia i propagandy TVPis

F/zarzuca hejtowanym choroby psychiczne

G/mało inteligentny,tępy,ociężały umysłowo - ubogi zasób słów , żenujące błędy językowe ,powtarza się - nudny ....

G
Gość

Biedroń pederasta w przeszłości znęcał się nad matka i młodszym bratem. Wiadomo co te odchyłii mają w głowach. Sadyści. Każdego innego traktuja jak gooowno, nawet matkę. głosujcie na Wiosne pederastów.

G
Gość

Dlaczego w tych swoich wypocinach nic nie pisze o swoih finansowch nadużyciach ?

Dodaj ogłoszenie