Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie radomskiej szkoły w ramach innowacji programowej... samodzielnie skaczą na spadochronach. Zobacz zdjęcia i film

Janusz Petz
Janusz Petz
Wideo
od 16 lat
Kurs spadochronowy pozwala zdobyć dodatkowe punkty w staraniach o dalszą karierę w służbach mundurowych, ale też dostarcza niebywałej frajdy, o czym świadczyła atmosfera panująca podczas oddawania pierwszych samodzielnych skoków. Uczniowie klas mundurowych w Szkołach imienia 72 Pułku Piechoty w Radomiu Zakładu Doskonalenia Zawodowego mieli okazję we wtorek samodzielnie skakać na spadochronach.

Skoki spadochronowe w ramach innowacyjnego programu szkolnego

We wtorek, wśród młodych ludzi, którzy zjawili się na terenie Aeroklubu Radomskiego panowały wyjątkowo duże emocje. Okazja była wyjątkowa, bo oddanie pierwszego samodzielnego skoku na spadochronie z wysokości 1000-1200 metrów to wyjątkowe przeżycie, które zostanie w głowie na lata. W szkoleniu spadochronowym uczestniczyło 30 uczniów, niewiele mniej dziewczyn niż chłopaków.

- Młodzież w ramach prowadzonych innowacji w edukacji mundurowej, edukacji policyjnej i strażackiej ma możliwość skorzystać z oferty szkoleniowej kursów specjalistycznych, w tym przypadku kursu skoczka spadochronowego. To jeden z kursów, który organizuje szkoła, dający duże możliwości po ukończeniu szkoły, dodatkowe punkty związane z rekrutacją do służb mundurowych. Kurs spadochronowy oprócz kursu dla płetwonurków cieszy się największym zainteresowaniem młodzieży – mówi Paweł Raczyński, nauczyciel w Szkołach imienia 72 Pułku Piechoty w Radomiu Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

- Super. Widoki nieziemskie. Stres trochę jest, ale warto było. To na pewno nie był mój ostatni skok – z przekonaniem mówiła jedna z dziewczyn, która właśnie wylądowała na ziemi. Wśród kibiców obserwujących wyczyny młodych ludzi byli też ich rodzice. Dla uczniów dodatkową atrakcję było skakanie z legendarnego już samolotu An-2, największym produkowanym seryjnie jednosilnikowym dwupłatowcem na świecie. To samolot z płóciennym pokryciem skrzydeł, który wytwarzano niegdyś w całości w Polsce na licencji sowieckiej. Takich maszyn wytworzono w Mielcu tysiące, do dziś latają na całym świecie, a do aeroklubów trafiały również wtedy, gdy wycofywano je ze służby w wojsku – między innymi w radomskiej 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego.

Radomski aeroklub słynie ze znakomitych zdobywających medale szybowników, pilotów samolotów akrobacyjnych, paralotniarzy, motolotniarzy, ale szkolenie w skokach spadochronowych pozostało w ostatnich latach gdzieś w tyle. Stąd szkolenie kursantów w Radomiu prowadzili instruktorzy z aeroklubów z województwa lubelskiego.

Skoki spadochronowe i inne aktywności lotnicze to nie tylko adrenalina i atrakcja, ale też swego rodzaju szkoła życia. Lotnictwo wymaga dokładności, sprawności, koncentracji, dbałości o szczegóły, „poukładania”. Ryzyko w tej dziedzinie zawsze jest i będzie, ale można je zminimalizować niemal do zera. Ale przede wszystkim młodzież w takich szkoleniach zdobywa umiejętności, które są bezcenne w późniejszej ewentualnej służbie w formacjach mundurowych. Na lotnisku w Piastowie oprócz uczniów Szkół imienia 72 Pułku Piechoty ćwiczyła inna grupa młodych ludzi, w tym strażacy. Uczyli się prowadzenia akcji ratowniczych z wykorzystaniem śmigłowców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie