MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Geometria i pamięć - Bożenie Kowalskiej 1930 - 2023 to nowa wystawa w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia

Barbara Koś
Barbara Koś
Jedna z prac wystawy - obraz Wojciecha Fangora.
Jedna z prac wystawy - obraz Wojciecha Fangora. Elektrownia
Geometria i pamięć - Bożenie Kowalskiej 1930 - 2023 to wystawa na którą zaprasza Elektrownia w Radomiu. Wernisaż w sobotę, 25 maja, o godzinie 13.

Nowa wystawa w radomskiej Elektrowni poświęcona Bożenie Kowalskiej

W czerwcu ubiegłego roku odeszła Bożena Kowalska, wybitna historyczka, krytyczka, teoretyczka sztuki, kuratorka wystaw, autorka książek poświęconych sztuce współczesnej. Organizatorka legendarnych plenerów dla artystów posługujących się językiem abstrakcji geometrycznej (Osieki, Orońsko, Radziejowice). Założycielka kolekcji sztuki współczesnej w Chełmie, Orońsku i Radomiu. Autorka monografii Jana Berdyszaka, Mariana Bogusza, Wojciecha Fangora, Jerzego Kałuckiego, Romana Opałki, Janusza Orbitowskiego, Henryka Stażewskiego i innych.

Po 2008 roku współpracowała z Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, efektem były kolejne edycje plenerów (10 spotkań w radziejowickim Domu Pracy Twórczej), wystawy i dokumentujące je wydawnictwa, przede wszystkim jednak międzynarodowa kolekcja dzieł sztuki tej proweniencji, obejmująca kilkaset pozycji.

Niemal rok po Jej odejściu, wyrazem pamięci o Bożenie Kowalskiej, będzie organizowana przez Elektrownię. wystawa.

- Przypomnimy Ją zespołem dzieł artystów, z którymi współpracowała na przestrzeni dziesiątek lat swojej aktywności - mówi Mariusz Jończy, kurator wystawy.

Ekspozycja zbudowana zostanie z dzieł pochodzących z kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu i prywatnej kolekcji Bożeny Kowalskiej.

- Prezentację określi szeroka propozycja rozstrzygnięć mieszczących się w programowych założeniach sztuki geometrycznej, obejmująca realizacje klasyczne dla języka geometrii, wywodzące się z tradycji przedwojennej awangardy, także te wynikające z późniejszych fascynacji nauką, techniką, konceptualizmem i sztuką medytatywną - tłumaczy Mariusz Jończy.

Wybrana grupa artystów i ich dzieła pełnić będą rolę honorowego pocztu, wyrazu pamięci o Osobie, dla której dbałość o poziom i rangę sztuki wysokiej w przestrzeni publicznej, była celem nadrzędnym.

Wystawa czynna będzie do 16 czerwca 2024 roku.

Zobacz w galerii zdjęć część prac, które będzie można zobaczyć na wystawie w Radomiu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Q&A KATARZYNA DOWBOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie