Radny PiS Paweł Myszkowski przeprasza władze Politechniki Białostockiej. Za interpelację o galerii Arsenał

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Radny PiS Paweł Myszkowski proponował we wrześniowej interpelacji zmianę nazwy Galerii Arsenał na Galerię Arse-Anal. Wojciech Wojtkielewicz
Radny PiS Paweł Myszkowski, który złożył do władz miasta interpelację, w której proponował zmianę nazwy Galerii Arsenał na Galerię Arse-Anal przeprosił swojego pracodawcę. Czyli władze Politechniki Białostockiej. Rektor Marta Kosior-Kazberuk napisała do prezydenta Białegostoku, że wobec Pawła Myszkowskiego zostały podjęte działania dyscyplinujące. On sam twierdzi, że nie ma nic mediom do przekazania.

Pomimo, że dr inż. Paweł Myszkowski zapewniał, że jego wystąpienie było związane wyłącznie ze sprawowaniem mandatu Radnego Rady Miasta Białegostoku, to forma tego wystąpienia kładzie cień na wizerunku Politechniki Białostockiej - napisała rektor Politechniki Białostockiej Marta Kosior-Kazberuk do prezydenta Tadeusza Truskolaskiego.

To pokłosie kontrowersyjnej wrześniowej interpelacji, jaką do władz miasta złożył radny PiS Paweł Myszkowski (jest pracownikiem wydziału elektrycznego PB). Proponował zmianę nazwy Galerii Arsenał na Galerię Arse-Anal. W związku z zamieszaniem wokół pracy o podtytule „Nóż w p...e” (w ramach pracy o tytule "Porno Horror") autorstwa ukraińskiej artystki AntiGonny prezentowanej w Galerii Arsenał w ramach wystawy "Strach". Władze miasta odpisały radnemu, że interpelacja wywołała "absmak i abominację" i wysłały interpelację do pracodawcy radnego.

Czytaj też: Tadeusz Truskolaski zniesmaczony interpelacją radnego PiS. Paweł Myszkowski proponował zmianę nazwy Galerii Arsenał na Arse-Anal

Rektor Politechniki Białostockiej pisze, że Paweł Myszkowski przedstawił swoją argumentację i stwierdził, iż interpelacja stanowiła formę protestu przeciwko treściom prezentowanym w miejskich instytucjach kultury.

- Dr inż. Paweł Myszkowski w piśmie skierowanym do mnie wyraził głębokie ubolewanie, złożył przeprosiny i zadeklarował, że dołoży wszelkich starań, aby w swej dalszej działalności samorządowej nie dać nikomu pretekstu do stawiania Władz Politechniki Białostockiej w niezręcznej sytuacji - czytamy w piśmie Marty Kosior-Kazberuk.

Czytaj też: Galeria Arse-Anal zamiast Galerii Arsenał. Tego chce radny PiS Paweł Myszkowski. To pokłosie pracy o podtytule "Nóż w p...e"

Rektor informuje też, że wobec Pawła Myszkowskiego zostały podjęte działania dyscyplinujące. - Jako Rektor PB przyłączam się do przeprosin dr. inż. Pawła Myszkowskiego, ufając że taka sytuacja nigdy więcej się nie powtórzy - pisze rektor.

Dodaje, że uczelnia dokłada wszelkich starań "mających na celu zapewnienie jak najwyższych standardów kultury i odpowiedzialności za słowo, obowiązujących w życiu publicznym".

Czytaj też: Galeria Arsenał pod obstrzałem. Minister Gliński zażądał wycofania loga MKDiN przez pracę "Nóz w pi...e". Ludzie ślą protesty (zdjęcia)

- Bardzo dziękuję Pani Rektor za reakcję. Z tego co mówiła, rozmawiałem z nią też osobiście, radny bardzo tłumaczył się z tego co zrobił, a władze uczelni poczuły się zniesmaczone treścią interpelacji. Bo to nie jest tak, że można oderwać mandat radnego od pracy zawodowej i inną etykę stosować w radzie miasta, a inną na uczelni. Mam nadzieję, że radny zrozumiał, iż nie powinien obrażać niczyich uczuć i niczyjego dobrego smaku. Musi pamiętać, że sprawując mandat radnego reprezentuje również społeczność Politechniki Białostockiej - komentuje prezydent Tadeusz Truskolaski.

Pytamy, czy rozumie treść pisma tak, że radny przeprasza też władze miasta? - Bezpośrednio to nie pada. Na pewno jednak radny kaja się przed władzami uczelni - podkreśla prezydent.

Poprosiliśmy o komentarz również radnego. - W tej sprawie nie mam nic mediom do przekazania - odpisał nam tylko Paweł Myszkowski.

Wspieramy Lokalny Biznes, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, rozmawia Piotr Sawczuk

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
15 października, 09:11, Winc.:

To był żart a nie formalny wniosek zmiany nazwy tej placówki. Miał jedynie zwrócić uwagę na dominujące ostatnio środki wyrazu artystycznego tej placówki . Więcej szkody Galerii robi Poranny publikując wielokrotnie taką nazwę.

Żart powiadasz? Pozwól, że przypomnę:

Zwracam się z wnioskiem, aby nazwę "Galeria Arsenał" zmienić na podobną w konstrukcji a odmienną w treści nazwę "Galeria Arse-Anal" (arse - pupa, anal - tłumaczyć chyba nie trzeba) - czytamy w interpelacji, którą do prezydenta złożył radny PiS Paweł Myszkowski.

W
Winc.

To był żart a nie formalny wniosek zmiany nazwy tej placówki. Miał jedynie zwrócić uwagę na dominujące ostatnio środki wyrazu artystycznego tej placówki . Więcej szkody Galerii robi Poranny publikując wielokrotnie taką nazwę.

E
Edward

Z tekstu jedynie wiadomo jaka partia rządzi na PB.

G
Gość

Na PB WE też się ośmieszał. Temu studenci zawsze śpiewali za jego plecami:

Myszka myszka, znowu zrobi gałę dla Zbyszka!

G
Gość

pisior w pełnej krasie. Gada, aby gadać.

Studenci będą mieli z niego polew "O, patrz, idzie pan arse-anal."

Dodaj ogłoszenie