Radni PiS i Młodzież Wszechpolska apelują do prezydenta Białegostoku o wycofanie się z gigantycznych podwyżek cen biletów komunikacji

szach

Wideo

Zobacz galerię (7 zdjęć)
Już teraz winni są miastu 47 mln. To o dwa miliony więcej niż roczna dotacja do komunikacji miejskiej. - Po proponowanej podwyżce cen biletów można się obawiać, że jeszcze bardziej przybędzie gapowiczów, a miasto nie poradzi sobie z dalszą ściągalnością należności - przekonują radni PiS. I apelują do prezydenta, by wycofał się z nowych stawek za przejazd BKM. Tego samego chce Młodzież Wszechpolska.

O nowych cenach za przejazd komunikacją miejską radni będą debatować na sesji 9 grudnia. Propozycja prezydenta Tadeusza Truskolaskiego zakłada, że bilet jednorazowy ma kosztować 4 zł (obecnie 2,80), miesięczny 100 zł (obecnie 80), a dla osób niezameldowanych w Białystoku 130 zł. Zlikwidowany ma być też bilet 20 minutowy, które kosztuje 2 zł. Zastąpi go półgodzinny w cenie 3,60 zł.

- Tak duża podwyżka może doprowadzić do tego, że część pasażerów zrezygnuje z komunikacji zbiorowej na rzecz transportu prywatnego - mówi Henryk Dębowski. - To, może zmniejszyć wpływy do budżetu miasta.

Sprawdź: Nowe ceny biletów

Radni PiS zwracają też uwagę, że podwyżka najbardziej uderzy białostoczan wykluczonych cyfrowo, którzy nie korzystają z e-karty.

- Są to zazwyczaj osoby starsze, które jadą na giełdę, czy do kościoła. Będą musiały zapłacić o 43 proc. więcej, a osoby z e-kartą tylko nieznacznie więcej - mówi radny Paweł Myszkowski

Z kolei Agnieszka Rzeszewska zwróciła uwagę na dyskryminację osób spoza Białegostoku. W porównaniu z białostoczanami zapłacą o 30 zł więcej.

- Trudno to zrozumieć, bo przecież 50 proc. uczniów naszych szkół średnich dojeżdża z ościennych gmin - mówiła radna.

Radni PiS tłumaczą, że podwyżkę można byłoby odłożyć, gdyby miasto skutecznie ściągało należności wymagalne z tytułu opłat za jazdę bez ważnego biletu. Na koniec sierpnia 2019 roku była to kwota 47, 26 mln (bez odsetek).

- I przewyższała roczną dotację na komunikację z budżetu miasta, która w 2018 roku wynosiła 45 milionów 390 tysięcy 430 zł - wylicza - Henryk Dębowski. - Zachodzi obawa, że po podwyżce gapowiczów przybędzie, a miasto nadal będzie miało kłopoty ze ściągalnością opłat.

Zdaniem radnych jest to sytuacja analogiczna do tej z podatkiem VAT.

- Po uszczelnieniu systemu, podatek wrócił do budżetu państwa i dzięki temu rząd było stać na programy społeczne - przypomina Paweł Myszkowski. - Gdyby podobnie było w przypadku ściągalności opłat od gapowiczów, to spokojnie można byłoby odroczyć podwyżkę co najmniej o rok, a w tym czasie przeprowadzić szerokie konsultacje, rzetelne analizy.

Nie tylko o podwyżkach cen biletów, ale o całościowym funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Radni PiS przypominają, że w poprzedniej kadencji prowadzili takie konsultacje z białostoczanami. - Usłyszeliśmy wiele uwag, które przekazaliśmy prezydentowi - przypomina radny Myszkowski. - Pozostały bez echa.

Podwyżka cen biletów BKM. Białostoczanie są wściekli na Prez...

Jedna z nich dotyczyła połączenia Starosielc z Bacieczkami. - Teraz z jednego osiedla na drugie pasażerowie muszą jechać przez centrum - podkreśla radny. - Mieszkańcy zwracali też uwagę, że nie ma linii, które kursowałyby obwodnicami śródmiejskimi. One zostały domknięte w tym roku, ale nadal nie ma autobusów wokół tego pierścienia. Zamiast poprawić jakość komunikacji magistrat funduje mieszkańcom podwyżki.

Radni uważają, że należy podjąć działania naprawcze w systemie organizacji komunikacji miejskiej. Powołują się na raport Najwyższej Izby Kontroli z 2015 roku. Kontrolerzy uznali wtedy, że funkcjonowanie trzech spółek będących własnością tego samego podmiotu nie tworzy konkurencji na lokalnym rynku, a jedynie generuje większe koszty zarządu. W 2013 roku było to 6 mln zł. Ponadto w okresie objętym kontrolą koszty wynagrodzeń zarządów spółek wzrosły o 238 tys. zł (35 proc.)

- Do tego trzeba dodać, że spółki z roku na rok przynoszą straty, z czego największą KPKM. Tu trzeba było wprowadzić program naprawczy i odwołać radę nadzorczą, ale to nie przysłoni nieudolnych działań prezydenta w nadzorze i zarządzaniu komunikacją - dodaje Henryk Dębowski.

Czytaj też: NIK uderza w magistrat

O wycofanie się z podwyżek apeluje też Młodzież Wszechpolska. - W uzasadnieniu projektu uchwały napisano, że podwyżka odbędzie się bezboleśnie w wyniku wzrostu gospodarczego, ale większość mieszkańców, dla których komunikacja publiczna jest jedynym środkiem transportu, odczuje to bardzo boleśnie - mówi Marcin Kulesza, szef białostockiej Młodzieży Wszechpolskiej. - Tym bardziej, że nowe ceny dochodzą do poziomu Warszawy.

Działacze Młodzieży Wszechpolskiej przygotowali internetową petycję "Wspólne świętowanie podwyżki cen biletów MPK w Białymstoku!". Nie wykluczają też akcji na sesji rady miasta.

Czytaj też: Wiceminister: Białystok to nie Warszawa

Prezydent mówi w rozmowie z "Porannym", że planowany wzrost cen biletów pokryje jedynie 10 proc. kosztów komunikacji miejskiej. – Już po planowanej podwyżce będziemy do niej dopłacać ponad 40 milionów złotych - wylicza Tadeusz Truskolaski.

Komentarze 99

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
5 grudnia, 13:55, LosTomszos:

Nie wiem czy przybędzie gapowiczów, ale samochodów na pewno. Kupując bilet za 80 zł nie opłacało mi się tankować samochodu na dojazdy do pracy. Przy cenie 140 zł już mi się opłaca i wystarczy.

Masz rację, ja jakiś czs temu skończyłam kurs na prawko, na egzamin jeszcze nie poszłam bo nie czuję się pewnie za kierownicą, ale jak mają być takie ceny biletów to zainwestuje w te kilka dodatkowych godzin, bo szkoda pieniędzy na bilety, u mnie do pracy sporo osób jeździło autobusem bo się opłacało ale teraz czuję że się to szybko zmieni.

G
Gość

Radni PiS po rozum na pewno jechali na gapę :P

c
cryo
6 grudnia, 6:00, Gość:

Jakoś nikt mi nie chce odpowiedzieć, za co i po co pan z Kapic kupuje sobie 2 limuzyny? wszystko wiecie ale o tym nic?

6 grudnia, 13:32, Gość:

Ja ci powiem, już raz pisałem, ale w swoim amoku pewnie nie zauważyłeś. W budżecie miasta są pieniądze podzielone na różne fundusze, m.in. jest tam fundusz z którego są kupowane samochody. Jest to wszystko zapisane w budżecie, jeżeli budżet przeszedł i nikt nie protestował to znaczy że zostało zatwierdzone.

sorry , ale taki argument dla hejtującej mendy Rafallusa nie trafi do rozumu .... w tym trollującym móżdżku jest miejsce tylko na połączenie medialnego info z urojonym zarzutem w celu wytworzenia hejtu mającego na celu zdyskredytowanie hejtowanego ..... ale Rafallus to debil i słabo mu to wychodzi......

G
Gość
6 grudnia, 6:00, Gość:

Jakoś nikt mi nie chce odpowiedzieć, za co i po co pan z Kapic kupuje sobie 2 limuzyny? wszystko wiecie ale o tym nic?

Ja ci powiem, już raz pisałem, ale w swoim amoku pewnie nie zauważyłeś. W budżecie miasta są pieniądze podzielone na różne fundusze, m.in. jest tam fundusz z którego są kupowane samochody. Jest to wszystko zapisane w budżecie, jeżeli budżet przeszedł i nikt nie protestował to znaczy że zostało zatwierdzone.

G
Gość

Pisiory krzyczą jak są podwyżki, jak sami podwyżki wprowadzają to nie krzyczą. Szukaja haka na Truskolaskiego, bo jak mu się budżet nie zepnie to naślą na niego RIO :P Drobne oślizgłe cwaniaki z miodem w uszach...

H
Heniek

Podwyżki, podwyżki, podwyżki i to ile %. Pytam a ile procent podwyżki wypłat, zarobków. Pytam ile. Rządzący zastanówcie się co robicie i w jaki sposób.

G
Gość
6 grudnia, 06:00, Gość:

Jakoś nikt mi nie chce odpowiedzieć, za co i po co pan z Kapic kupuje sobie 2 limuzyny? wszystko wiecie ale o tym nic?

Idź sobie stąd trollu

H
Heniek

Bilety podwyżki, śmieci podwyżki itd.itp. Zauważcie jaka chytra taktykę stosują informują o podwyżce 100 %. 70% a później schodzą o połowę mniej a ludziska cieszą się i płacą z zadowoleniem. To jest dopiero polityka podwyżek.

G
Gość

Jakoś nikt mi nie chce odpowiedzieć, za co i po co pan z Kapic kupuje sobie 2 limuzyny? wszystko wiecie ale o tym nic?

G
Gość
5 grudnia, 22:17, Marcin:

Obecne ceny to zasługa pisowcow i miernot typu duda

6 grudnia, 05:07, Gość:

wymyślił głupek podlaski, a mówiłem lecz się zombi

O, wielbiciel B. Szczykunowa

G
Gość
5 grudnia, 22:17, Marcin:

Obecne ceny to zasługa pisowcow i miernot typu duda

wymyślił głupek podlaski, a mówiłem lecz się zombi

J
Ja

Podwyżka to jest gdy bilet podrożał z 2.70 na 3 zł a nie na 4zl.

Równie dobrze może zrobić 4.5 bo przecież nikt o zdrowych zmysłach nie będzie jeździł zbiorkomem w cenie przejazdu autem na podobnym odcinku.

G
Gość
5 grudnia, 13:47, były wyborca PIS:

chańko był w PO ,teraz jest w PIS! Hipokryzja.!

chańko został menadżerem w LOTOSIE! z pensja prawie 200 tys zł!

jak to możliwe jest?

5 grudnia, 14:44, Gość:

bo chańko to stary kombinator.

Brawo, to jest chłop. Wspaniały PISior. Szósta żonka, najpierw PO, teraz PiS, siedzi cicho, 200 tys. zł w LOTOSIE.

Prawdziwie polski Polak Patriota.

Brawo Chańko, twój głos się liczy!

G
Gość
5 grudnia, 17:24, Gość:

Skoro koszty biletów pokrywają jedynie 10% kosztów komununikacji miejskiej, to może lepiej wprowadzić komunikację darmową. Ograniczy to koszty dystrybucji i kontroli biletów, odkorkuje miasto i ograniczy smog...

Bzdura. Jakie 10%?

M
Marcin

Obecne ceny to zasługa pisowcow i miernot typu duda

Dodaj ogłoszenie