Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni chcą zwiększyć budżet obywatelski do 20 mln zł

Tomasz Mikulicz [email protected] tel. 85 748 74 25
Chcą zwiększyć budżet obywatelski do 20 mln zł
Chcą zwiększyć budżet obywatelski do 20 mln zł sxc.hu
Wystarczy zadeklarować, że zamieszkuje się w Białymstoku, by zgłosić projekt i głosować. To jedna z wielu zmian, jakie mogą być wprowadzone w zasadach konstruowania budżetu obywatelskiego. Decyzja należy do radnych. Zastanowią się też czy za rok pula pieniędzy powinna być dwa razy większa.

Jednym z głównych postulatów zmian w konstrukcji przyszłorocznego budżetu obywatelskiego jest zwiększenie puli pieniędzy z obecnych 10 mln zł do 20. - Chcemy też, by do realizacji nie musiały być zgłaszane tylko i wyłącznie projekty inwestycyjne, ale też na przykład przedsięwzięcia kulturalne czy sportowe - mówi Mariusz Nahajewski, radny klubu Białostoczanie 2014 i przewodniczący doraźnej komisji ds. budżetu obywatelskiego.

Komisja przygotowała projekt uchwały regulującej zasady budżetu. We wtorek będzie poddany pod głosowanie członków komisji po czym trafi na obrady rady miejskiej. - Liczymy, że nastąpi to w kwietniu - twierdzi Nahajewski.

Natomiast jest szansa, że już w lutym radni zastanowią się nad jeszcze jednym projektem uchwały przedstawionym przez komisję. Chodzi o pomysł, by na temat budżetu obywatelskiego przeprowadzić konsultacje wśród mieszkańców. - Najlepiej, by odbyły się one w marcu. Uwagi zgłaszane przez białostoczan będą mogły być wtedy wplecione w listę zasad, nad którymi radni głosowaliby w kwietniu - tłumaczy przewodniczący komisji.

Już teraz proponowanych zmian w zasadach jest sporo. Chodzi chociażby o to, by dopuszczone do zgłaszania pomysłów i głosowania były nie tylko osoby, które mają zameldowanie w Białymstoku, ale również te, które zadeklarują, że faktycznie tu mieszkają. To ukłon w stronę studentów, którzy mają pewnie dużo ciekawych pomysłów, a nie mogli do tej pory brać udziału w konstruowaniu budżetu.

Komisja postuluje też, by urzędnicy miejscy przyjmujący propozycje mieszkańców mogli prosić wnioskodawców o naniesienie poprawek, jeśli będzie taka konieczność. Teraz propozycje zawierające błędy były od razu odrzucane. W ubiegłym roku zgłoszono ponad 150 pomysłów, jednak do głosowania dopuszczono nieco ponad 50. A niektóre z odrzuconych wymagały tylko drobnych korekt.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny