W szczególności chodzi o możliwość zalesienie terenów zielonych w centrum Białegostoku, a więc na obszarze najwyższego zanieczyszczenia spalinami - napisała w interpelacji do władz miasta radna KO Katarzyna Bagan-Kurluta.
Pyta, czy miasto mogłoby przeznaczyć pieniądze na cykliczne (np. jesienne) akcje sadzenia drzew na trawnikach, w parkach i na terenach zielonych. I zaprosić do takich akcji mieszkańców. Dodatkowo radna chce, by chętni mogli sami zalesiać miejsca, na które zgodziłby się urząd. - Aby uniknąć sytuacji sadzenia w miejscach, w których ma nastąpić przebudowa skutkująca likwidacją posadzonych roślin - podkreśla radna.
Czytaj też: Prezydent posadził z dziećmi 15 platanów. Twierdzi, że generalnie zieleni w mieście przybywa
Sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk stwierdził w odpowiedzi, że Białystok jest drugim po Warszawie miastem o największej gęstości zaludnienia, więc zwiększenie ilości zieleni jest zagadnieniem bardzo skomplikowanym.
Czytaj też: Ulewa w Białymstoku z 28.05.2019 zalała garaże przy ul. Zachodniej 15. Mieszkańcy proszą o pomoc (zdjęcia)
- Z uwagi na gęstą sieć uzbrojenia terenów w centrum miasta oraz ograniczenia wynikając z wymogów w zakresie administrowania zabytkowymi parkami i skwerami, wszelkie dodatkowe nasadzenia roślin są bardzo trudne i często wręcz niemożliwe do uzgodnienia. Tym samym nie ma możliwości organizowania cyklicznych akcji zalesiania czy też udostępniania miejsca pod nasadzenia sfinansowanych przez mieszkańców sadzonek - twierdzi.
Czytaj też: Zielony Białystok to mit? Wycinamy więcej niż sadzimy [ZDJĘCIA, WIDEO]
Niemniej w 2019 roku na terenach parków i skwerów miasto posadziło 52 drzewa, 2 825 krzewów liściastych, 6 290 bylin, 2 630 pnączy oraz 95 820 roślin cebulowych. Ponadto 96 drzew i 3 630 krzewów liściastych posadzono w pasach drogowych. Miasto rozpoczęło też tworzenie łąk kwietnych. W 2019 roku w pasach drogowych i na działkach gminnych założono 5,5 ha takich łąk.
Ponadto od 2018 roku miasto organizuje akcję rozdawania sadzonek "Posadź drzewko na swojej działce". - W 2018 roku do mieszkańców trafiło 3000 drzew z gatunków: lipa drobnolistna, brzoza brodawkowata, klon zwyczajny, modrzew europejski, świerk pospolity. W 2019 roku akcja była kontynuowana. W ramach dwóch kolejnych akcji rozdano 3000 drzew (jabłonie, grusze, wiśnie, śliwy, wiśnie, czereśnie) - tłumaczy Krzysztof Karpieszuk.