Rada Polityki Pieniężnej znowu tnie

(koci)
Rada Polityki Pieniężnej znowu tnie
Rada Polityki Pieniężnej znowu tnie sxc
To już czwarta z rzędu obniżka stóp procentowych. I po raz kolejny spadły one o 25 pkt proc.

Łącznie, w ciągu całej tej serii, stopy NBP spadły już o 1 pkt. proc.
Jak RPP argumentuje swoją decyzję? Tłumaczy, że napływające dane, w tym dane o PKB w 2012 r., wskazują, że w IV kwartale nastąpiło dalsze spowolnienie wzrostu gospodarczego. Obniżeniu popytu konsumpcyjnego towarzyszyło ograniczenie spadku inwestycji. Osłabienie koniunktury potwierdzają także dane z rynku pracy. W grudniu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw po raz kolejny obniżyło się, wzrost wynagrodzeń pozostał niski, wzrosła stopa bezrobocia i osłabiała się też dynamika akcji kredytowej.

RPP ma nadzieję, że obniżenie stóp procentowych spowoduje  zwiększenie aktywności gospodarczej i ograniczy ryzyko trwałego spadku inflacji. Jednocześnie  zaznacza, że w kolejnych miesiącach decyzje dotyczące stóp będą zależały od napływających informacji dotyczących koniunktury gospodarczej i presji inflacyjnej.

Dariusz Winek, główny ekonomista Banku BGŻ i  BGŻOptima uważa, że nie jest to koniec cyklu obniżek. W najbliższych miesiącach czeka nas bowiem nadal silne osłabienie aktywności gospodarczej, szczególnie w budownictwie i handlu oraz  dalsze wyraźne pogorszenie sytuacji na rynku pracy, a także głęboki spadek inflacji.
– Szacujemy, że już w styczniu roczna inflacja obniżyła się wyraźnie poniżej 2 proc. i być może już w lutym, a najpóźniej w marcu znajdzie się poniżej dolnej granicy celu inflacyjnego NBP wynoszącego 1,5 proc., z perspektywą dalszego spadku w drugim kwartale – tłumaczy ekonomista BGŻ.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej to dobra wiadomość dla osób spłacających kredyty, a zła dla tych, którzy w najbliższym czasie zamierzają zakładać lokaty bankowe. Z wyliczeń Expandera wynika, że gdyby oprocentowanie kredytów hipotecznych zależało bezpośrednio od stóp NBP, to rata kredytu hipotecznego spadłaby średnio o około 191 zł. Każda obniżka o 0,25 pkt. proc. powoduje bowiem to, że rata kredytu na kwotę 300 000 zł na 30 lat spada o niecałe 50 zł. Co ciekawe, części kredytobiorców rata spadła jeszcze znaczniej – o ok. 230 zł. Większe spadki rat wynikają z tego, że oprocentowanie kredytów hipotecznych nie zależy bezpośrednio od stóp NBP lecz od stawki WIBOR. Tymczasem WIBOR 3M spadł od końca sierpnia już o 1,2 pkt. proc., ale banki z różną częstotliwością aktualizują oprocentowanie kredytów.

Teraz stopy procentowe NBP wynoszą: stopa referencyjna – 3,75 proc.; stopa lombardowa – 5,25 proc.; stopa depozytowa – 2,25 proc. ; stopa redyskonta weksli – 4 proc.  

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie