Rada Miasta w chaosie. Łabędzki: Przewodniczący i uchwały nielegalne.

Fot. Iza Dudar
Zamieszanie spowodowane jest tym, że chęć rygorystycznego respektowania regulaminów zwyciężyła nad zdrowym rozsądkiem – mówi Eugeniusz Saczko, przewodniczący hajnowskiej rady miasta
Zamieszanie spowodowane jest tym, że chęć rygorystycznego respektowania regulaminów zwyciężyła nad zdrowym rozsądkiem – mówi Eugeniusz Saczko, przewodniczący hajnowskiej rady miasta Fot. Iza Dudar
Od końca grudnia trwa w radzie miasta spór o prawidłowość wyborów przewodniczących i samych obrad. Radny Bogusław Łabędzki wzywa do naprawienia błędów. Przewodniczący rady Eugeniusz Saczko twierdzi, że wszystko jest zgodne z prawem. Wojewoda Maciej Żywno uchylił kilka uchwał z poprzedniej kadencji.

Spór rozpoczął się w czasie drugiej sesji rady, gdy radny Łabędzki podzielił się z kolegami obawami, co do ważności wyborów przewodniczących i samych obrad. Powołał się na wyrok Najwyższego Sądu Administracyjnego ze stycznia 2010 roku. Sąd stwierdził wtedy, że głosowanie przez radnego nad swoją kandydaturą na stanowisko przewodniczącego rady jest sprzeczne z art. 25a ustawy o samorządzie gminnym.

Według informacji portalu samorzad.lex.pl tak właśnie było w Hajnówce.

- Nieważny wybór przewodniczącego oznacza, że wszystkie wykonane przez niego czynności są nielegalne. Nielegalny przewodniczący to nielegalnie zwołane sesje rady i nieważne uchwały, które zostały podjęte. Nieważne będzie też ślubowanie burmistrza. Udział radnego w głosowaniu nad swoją kandydaturą czyni (tak należy rozumieć wyrok NSA) całą procedurę nielegalną - podkreśla Bogusław Łabędzki.

- Wszystkie uchwały podjęte na pierwszej sesji, dotyczące wyboru przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady są zgodne z prawem. Orzeczenie NSA wiąże tylko strony procesu. W polskim systemie źródłem prawa są akty normatywne - nie zgadza się z tym przewodniczący hajnowskiej rady Eugeniusz Saczko.

Uchwały do poprawki

Poza tym radny Łabędzki zwrócił uwagę na kolejne przeszkody w uznaniu uchwał za prawomocne. Statut Hajnówki regulujący m.in. pracę rady miasta mówi o konieczności zachowania 10 dni między pisemnym zawiadomieniem radnych, a samymi obradami.

- Zawiadomienie o sesji 6 grudnia, opatrzone datą 1 grudnia otrzymałem 3 grudnia. W żaden sposób nie ma tu ani siedmiu, ani 10 dni - mówi Bogusław Łabędzki.

Według przewodniczącego Saczki wszystko jest w porządku. - Uchwały z drugiej sesji, biorąc pod uwagę to, że od podpisania zawiadomienia o sesji do samej sesji upłynęło siedem dni, a nie 10, jak mówi nasz regulamin, mogą być uchylone, ale dzisiaj są prawomocne - zapewnia przewodniczący.

Dziś wiemy już, że cztery uchwały podważane przez Bogusława Łabędzkiego zostaną na najbliższej sesji poprawione i ponownie przegłosowane. Dotyczy to wszystkich uchwał podjętych 6 grudnia 2010 roku, czyli między innymi: powołania komisji branżowych i komisji rewizyjnej.

Uchwała jest, a projektu nikt nie składał

Sporna jest też uchwała regulująca wynagrodzenie burmistrza Hajnówki.

- Przewodniczący rady może jedynie zaproponować wysokość wynagrodzenia. Ja taką propozycję przedstawiłem na sesji, ale nie mam prawa przygotować projektu uchwały - tłumaczy Eugeniusz Saczko.

Co zatem Przewodniczący pozwolił przegłosować skoro przedstawił jedynie propozycję? Ponadto w protokole II sesji RM wyraźnie czytamy wypowiedź przewodniczącego

- Przedstawiam projekt uchwały w sprawie wynagrodzenia burmistrza miasta Hajnówka.
Był to więc projekt czy propozycja?

Problem wynagrodzenia burmistrza nie jest łatwy do rozwiązania, ponieważ uchwałę należy podjąć niezwłocznie. Po wtóre, jej projekt złożyć mogą trzej radni lub klub radnych. Oczywiście z zachowaniem wszelkich terminów. Z prostego wyliczenia wynika, że na najbliższej sesji to się nie stanie.

Regulaminów nie trzeba koniecznie przestrzegać

- Zamieszanie spowodowane jest tym, że chęć rygorystycznego respektowania regulaminów zwyciężyła nad zdrowym rozsądkiem. Tak naprawdę byliśmy w okresie, w którym organizuje się pracę rady i ścisłe przestrzeganie regulaminu jest prawie niemożliwe, bo respektowanie jednego punktu powoduje łamanie innego - uważa przewodniczący Rady Miasta w Hajnówce.

Nie wydaje się jednak tak jasne to, że niedokładne przestrzeganie przepisów powoduje paraliż organizacji Rady. Przypomnijmy, jednak że podobnej sytuacji nie było w poprzedniej kadencji. Poza tym wojewoda Maciej Żywno uchylił trzy uchwały hajnowskich samorządowców z zakończonej kadencji. Wszystkie, pomimo pozytywnej opinii urzędowych radców prawnych są niezgodne z prawem i należy je poprawić.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
'chęć rygorystycznego respektowania regulaminów zwyciężyła nad zdrowym rozsądkiem.'-czyli facet stawia siebie i swa watahe wyzej niz regulaminy i prawo.Ci pod Smolenskiem tez nie zastosowali sie do regulaminu lotów i polecieli nizej niz przepisowe 100 m. Wiemy jak to sie skonczyło.Regulamin jest po to panie Sacko zeby pan i inni zasiedzeni na kokosach przyjemniaczki sprawiali przynajmniej wrazenie ze działaja w ramach prawa.Widze ze tak jestescie pewni ze to "wasze" miasto ze nawet pozory macie w d_pie.A jesli pan nie zna regulaminu to do dymisji.Ile 1600 zł.Nie zbiednieje pan a przestanie wstyd mniejszosci przynosic...
Y
Yoggi
Dla Saczki to normalne, akceptuje tylko to prawo, które sam wymyśli. To on w Hajnówce jest carem i władcą a reszta ludzi to śmieci, mają mu służyć na kolanach i się najlepiej nie odzywać.
l
lipo
Czwartek 10.02.2011r. o godzinie 11:00 zbiórka na parkingu przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i Konstytucji 3 Maja, niedaleko Kościoła pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego, skąd wyruszymy na protest do podwarszawskich Marek. Autokar 25zł. Zbierać znajomych i przesyłać smsy potwierdzające wyjazd lub dzwonić na nr 530191960 jak najszybciej, bo chcemy już skompletować listę chętnych. Zachęcam do wzięcia udziału w tej bardzo cennej społecznej akcji. KOMITET SPOŁECZNY NASZE DROGI - WSPÓLNA SPRAWA.

A i tak dla nas jest najważniejsza droga: Jagodniki - Dubicze Osoczne. Ktoś na tym forum napisał przecież, że tam zając biegnąc po wybojach wykręcił tylną prawą łapę w kostce
r
rop
no i jak z tym burmistrzem?
G
Gość
potłuczony czy nie ale ma prawo wyrazić własną opinię, po to mamy wolnosć słowa !

Ma prawo, nawet jak potłuczony
w
wiśnia
potłuczony czy nie ale ma prawo wyrazić własną opinię, po to mamy wolnosć słowa !
G
Gość
A Pan Ł. nie dostał żadnego stołka w komisjach i szaleje

a pan "gość" nie wie co napisać, więc bredzi jak potłuczony.
g
gość
A Pan Ł. nie dostał żadnego stołka w komisjach i szaleje
G
Gość
Akurat- zrozumieją, przecież to jedno towarzystwo

A ja jestem zwykłym wyborcą, nigdy nie głosowałem na rządzące towarzystwo, ale gie mnie obchodzi bicie piany przez opozycję. Weźcie się tam w końcu za konkretną robotę. Wszyscy, z Łabędzkom włącznie. Śnieg topnieje i bezlitośnie odsłania cały nasz hajnowski brud, smród i ubóstwo.
g
gt
Akurat- zrozumieją, przecież to jedno towarzystwo
G
Gość
prawo to prawo trzeba je stosować

Zgadzam się! Ale muszą to jeszcze zrozumieć niektórzy radni, a może i sam burmistrz...
w
wir
prawo to prawo trzeba je stosować
w
wyborca
Oczywiście dla obecnych władz przepisy nie mają znaczenia. Tak było i będzie. Przezcież to ciągle to samo towarzystwo i w starostwie i w mieście i gminie. Widzieliście tam kogoś nowego, młodego?
G
Gość
Ziemianie ? W sensie obszarnicy czy mieszkańcy Ziemi?

Radni z ramienia Ziemi Hajnowskiej.
K
K.P.
Ziemianie ? W sensie obszarnicy czy mieszkańcy Ziemi?
Dodaj ogłoszenie