Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Quadrokopter jak samolot bezzałogowy. Straż pożarna może go użyć. (wideo, zdjęcia)

Wojciech Wojtkielewicz
jest wyposażony w kamerę, która na żywo relacjonuje, co dzieje się na obserwowanym terenie. Absolwenci Politechniki Białostockiej Wojciech Głażewski i Szymon Zimnoch pokazali, że nowoczesne technologie nie są dla nich obce.  Liczą na to, że w przyszłości mogą być wykorzystywane także w Polsce.
jest wyposażony w kamerę, która na żywo relacjonuje, co dzieje się na obserwowanym terenie. Absolwenci Politechniki Białostockiej Wojciech Głażewski i Szymon Zimnoch pokazali, że nowoczesne technologie nie są dla nich obce. Liczą na to, że w przyszłości mogą być wykorzystywane także w Polsce. Wojciech Wojtkielewicz
Quadrokopter to konstrukcja absolwentów Politechniki Białostockiej: Można ją wykorzystywać w codziennym życiu, na przykład obserwując zagrożone pożarem tereny leśne. Bez narażania zdrowia i życia ludzi.

[galeria_glowna]

Gumki, taśma izolacyjna, pojemnik na płyty CD, cztery małe silniki i śmigła - to nie wszystko, co jest potrzebne, żeby zbudować quadrokopter. Trzeba mieć doświadczenie i pasję - tak, jak absolwenci Politechniki Białostockiej: Wojciech Głażewski i Szymon Zimnoch.

To laureaci Złotych Kluczy Kuriera Porannego, którzy wspólnie z kolegami skonstruowali łazika marsjańskiego Magma.

W ubiegłym roku wpadli na nowy pomysł. W ciągu dwóch tygodni intensywnej pracy zbudowali samolot bezzałogowy, który na zawodach w Bezmiechowej zdobył trzecie miejsce.

- Byliśmy lepsi od studentów z uczelni, na których są wydziały lotnicze - chwali się Szymon Zimnoch.

Quadrokopter jak samolot bezzałogowy

W sobotę mieli go zademonstrować. Z powodu zbyt silnego wiatru i deszczu, wykorzystali skonstruowany przez siebie guadrokopter>, który na żywo przekazywał relację video z tego, co się działo na terenie, nad którym latał.

- Quadrokopter jest obecnie bardzo modny - mówił Wojciech Głażewski. - Jego główną zaletą w stosunku do śmigłowców jest to, że ma aż cztery silniki i mniej skomplikowaną mechanikę, którą łatwiej zreperować, a koszty jego produkcji zależą od zaawansowania techniki. Nasz został skonstruowany za tzw. skromny budżet studencki.

Na manewry strażaków młodzi konstruktorzy zostali zaproszeni przez kolegę, który należy do Ochotniczej Straży Pożarnej w Supraślu .

- Staramy się brać udział w takich akcjach - mówił Wojciech Głażewski. Dzięki nim popularyzujemy nasze urządzenia. One nie tylko są naukowymi projektami, ale można je wykorzystywać w codziennym życiu - dodaje. - Mimo tego, że robimy to w ramach hobby, chcemy pokazać, że taka technologia nie jest niedostępna. Na przykład w Niemczech samoloty bezzałogowe patrolują tereny leśne. Bez narażania zdrowia i życia. Mamy nadzieję, że i u nas będzie to możliwe.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny