Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PUW w Białymstoku. Finansowa pomoc dla tych, którzy chcą popularyzować w Podlaskiem wiedzę o Powstaniu Styczniowym

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Ruszył nowy program dotacyjny "Powstanie Styczniowe 1863-1864". O jego zasadach mówili we wtorek (18.10) podczas konferencji prasowej:  wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicewojewoda Tomasz Madras i pełnomocnik wojewody ds. Programu Wieloletniego „Niepodległa” Małgorzata Mitura.
Ruszył nowy program dotacyjny "Powstanie Styczniowe 1863-1864". O jego zasadach mówili we wtorek (18.10) podczas konferencji prasowej: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicewojewoda Tomasz Madras i pełnomocnik wojewody ds. Programu Wieloletniego „Niepodległa” Małgorzata Mitura. Wojciech Wojtkielewicz
Ruszył nowy program dotacyjny "Powstanie Styczniowe 1863-1864". O jego zasadach mówili dzisiaj (18.10) podczas konferencji prasowej: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicewojewoda Tomasz Madras i pełnomocnik wojewody ds. Programu Wieloletniego „Niepodległa” Małgorzata Mitura. Chodzi o dofinansowanie od 10 do 80 tys. zł.

- W przyszłym roku będziemy obchodzili 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, którego wiele bitew i potyczek miało miejsce również w naszym regonie. Ten zryw niepodległościowy jednoczył ludność Rzeczpospolitej wielu narodów. Dlatego w ramach programu „Niepodległa” przewidziano kolejny nabór do konkursu dla samorządów, ich jednostek kultury oraz organizacji społecznych i organizacji pozarządowych. Będzie on trwał do 4 listopada, a w ten piątek (21.10) o godz. 10.30 w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się specjalne szkolenie dla przedstawicieli tych instytucji. Będzie to spotkanie instruktażowo-szkoleniowe, podczas którego pracownik biura „Niepodległej” przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wprowadzi w szczegóły naboru do tego konkursu – podkreśla wojewoda Bohdan Paszkowski.

Jak dodaje wicewojewoda Madras, wydarzenia z powstania często jest elementem tradycji lokalnej, tradycji małych miejscowości, gmin czy powiatów, w których kultywowana jest pamięć o tym wydarzeniu.

Czytaj również:

- Program jest otwarty dla szerokiego grona podmiotów, czyli instytucji związanych z samorządami (instytucje kultury, edukacyjne), ale też NGO-sy. Granty o jakie można ubiegać się w tym naborze wynoszą od 10 do 80 tys. zł. To oznacza, ze ich beneficjenci mogą realizować swoje zadania i cele na rzecz lokalnych społeczności – tłumaczy Tomasz Madras.

On również zachęca do piątkowego spotkania w urzędzie, bowiem współpraca z organizacjami pozarządowymi jest bardzo ważna, a dowiodły tego szczególnie ostatnie czasy, czyli pandemia i pomoc dla uchodźców z Ukrainy. – Tego typu programy rządowe są również szansa dla tych organizacji, by zdobyć wsparcie na działalność, którą na co dzień prowadzą wśród swoich społeczności – zauważa wicewojewoda podlaski.

- Ja również zapraszam wszystkie podmioty uprawnione do aplikowania w tym konkursie do udziału w piątkowym spotkaniu w urzędzie wojewódzkim. To najlepsza szansa, by zadać mnóstwo pytań, rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym konkursem i dowiedzieć się na jakie inicjatywy społeczne, edukacyjne i historyczne i kulturalne można otrzymać dofinansowanie. Dodam, że maksymalna kwota dofinansowania może sięgać 85 proc. wartości projektu – informuje Małgorzata Mitura, pełnomocnik wojewody ds. Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022.

Czytaj również:

Inicjatywy, które mogą liczyć na rządowe wsparcie z „Niepodległej” to np. warsztaty, konferencje, gry terenowe, wytyczanie ścieżek edukacyjnych i szlaków historycznych, które popularyzują wiedzę o Powstaniu Styczniowym. Wskazane i preferencyjnie traktowane będą wnioski, w których np. samorząd będzie miał partnera z obszaru społecznego albo organizację samorządową wspierała jakaś instytucja publiczna (szkoła, dom kultury czy nawet oddział IPN).

Na wsparcie wydarzeń związanych z Powstaniem Styczniowym w całym kraju przewidziano ok. 4,5 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny