MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Putinizacja państwa i dyktatorzy Podlasia. Mocne słowa przeciwników podziału gminy Supraśl na manifestacji pod kancelarią premiera

Andrzej Kłopotowski
Mieszkańcy Supraśla protestowali w czwartek (25 lipca) w warszawie. Wspierali ich politycy PiS.
Mieszkańcy Supraśla protestowali w czwartek (25 lipca) w warszawie. Wspierali ich politycy PiS. Gmina Supraśl
Przeciwnicy podziału gminy Supraśl protestowali w czwartek (25 lipca) przed kancelarią prezesa rady ministrów. Wspierali ich politycy Prawa i Sprawiedliwości. Ocenili, że to, co dzieje się w sprawie Supraśla, to przykład schodzącej na grunt lokalny… putinizacji państwa.

Protestujący przekazali do kancelarii Donalda Tuska pismo, w którym wzywają premiera „do zaprzestania naruszeń praw gminy Supraśl oraz inicjatorów referendum lokalnego”. Mieszkańcy mieli w referendum opowiedzieć się, czy chcą utworzenia gminy Grabówka na części terenu gminy Supraśl.

- Nieprzeprowadzenie konsultacji (referendum) stanowi brak formalny procedury, która uniemożliwia dokonanie podziału – podnoszą burmistrz Radosław Dobrowolski i pełnomocnik do spraw referendum Mirosław Zielenkiewicz. Opisują w swym piśmie szczegółowo jak przebiega cała procedura.

Na demonstracji pojawili się zaproszeni na tę okazję działacze Prawa i Sprawiedliwości. Wśród nich byli europoseł Maciej Wąsik a także posłowie Dariusz Piontkowski i Jacek Sasin.

- Nie słucha się głosu mieszkańców, łamie się w Polsce prawo – mówił Sasin. Dodawał też: - Putinizacja władzy, która zaczyna się od góry, nieuchronnie schodzi w dół. Schodzi do powiatów, do gmin, dotyka lokalnych społeczności. Tutaj mamy jaskrawy dowód, że ta polityka, która jest polityką koalicji 13 grudnia, dotyka każdego obywatela. W tej chwili dopadła mieszkańców gminy Supraśl.

Sasin twierdził, że wydzielenie gminy Grabówka, to realizacja politycznych ambicji prezydenta Tadeusza Truskolaskiego i jego syna, posła Krzysztofa Truskolaskiego, którzy chcą się stać „dyktatorami Podlasia”. Podnosił też, że jeśli dzielone będą dochody – gdyby doszło do podziału – podzielone muszą być też długi.

Mirosław Zielenkiewicz, pełnomocnik do spraw referendum przypominał, że w tej chwili toczą się dwie procedury dotyczące podziału – z inicjatywy mieszkańców oraz MSWiA. Dodawał, że w Europie, w XXI wieku, nie dopuszcza się mieszkańców do głosu. Przypominał, że na spotkania dotyczące podziału, jakie odbywały się w Warszawie, nie byli zapraszani ani burmistrz, ani radni. Byli zapraszani natomiast zwolennicy wydzielenia Grabówki.

Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski dziękował parlamentarzystom PiS za wsparcie. Podkreślał, że liczy iż premier dokona korekty swoich planów związanych z Supraślem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny