Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puszcze Podlasia: Śmieci niszczą nasze lasy

Adrian Kuźmiuk
Wraz z kolekcją 20 map przedstawiających Puszcze: Białowieską, Knyszyńską i Augustowską dowiesz się nie tylko jak poruszać się po lasach i co warto zwiedzić.

7. Puszcza Knyszyńska - Nadleśnictwo Żednia, część zachodnia - 23 marca
8. Puszcza Knyszyńska - Nadleśnictwo Waliły - 24 marca
9. Puszcza Knyszyńska - Nadleśnictwa Dojlidy i Knyszyn - 28 marca
10. Puszcza Knyszyńska - Nadleśnictwo Supraśl - 29 marca
11. Puszcza Knyszyńska - Nadleśnictwo Krynki - 30 marca
12. Puszcza Knyszyńska - Nadleśnictwo Czarna Białostocka, część południowa - 31 marca
13. Puszcza Knyszyńska - Nadleśnictwo Czarna Białostocka, część północna - 4 kwietnia
14. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Augustów - 5 kwietnia
15. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Augustów, część wschodnia - 6 kwietnia
16. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwa Szczebra i Suwałki - 7 kwietnia
17. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Szczebra, część wschodnia - 11 kwietnia
18. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Płaska - 12 kwietnia
19. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Głęboki Bród - 13 kwietnia
20. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Pomorze - 14 kwietnia

Poznasz też ciekawostki dotyczące ekologii naszego regionu. Nową mapę w cenie "Kuriera Porannego" otrzymasz codziennie od poniedziałku do czwartku do 14 kwietnia. Dziś prezentujemy Puszczę Ladzką i piszemy o dzikich wysypiskach, które zagrażają lasom.

Dzikie wysypiska są prawdziwą zmorą podlaskich lasów. Nieświadomi niebezpieczeństwa mieszkańcy wyrzucają niemal wszystko, począwszy od zwykłych śmieci z gospodarstw domowych, przez wyroby z tworzyw sztucznych, sprzęt AGD, meble i złom, a skończywszy na materiałach rozbiórkowych. Zdarzają się nawet odpady niebezpieczne: przeterminowane środki ochrony roślin, leki, zużyte baterie i akumulatory oraz szkodliwy dla zdrowia azbest. Takie dzikie wysypiska zagrażają środowisku naturalnemu.

- W przeciwieństwie do wysypisk legalnych nie są one oddzielone od podłoża kilkoma warstwami wytrzymałej folii oraz warstwą żużlu - mówi Maria Nowicka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. - Brak tych zabezpieczeń powoduje przedostawanie się substancji toksycznych do gleby i wód gruntowych.

W obrębie dzikich wysypisk występują duże stężenia metali ciężkich, miedzi, niklu, cynku, chromu, a nawet rtęci. Prowadzi to do skażenia wód podziemnych i powierzchniowych, w tym często wody pitnej. Po pewnym czasie na rozkładających się odpadach zaczynają rozwijać się bakterie chorobotwórcze i niebezpieczne grzyby. Towarzyszący im nieprzyjemny zapach przyciąga szczury, komary i muchy, które roznoszą groźne choroby. Powstające biogazy mogą doprowadzić nawet do samozapłonu odpadów i uwolnienia do atmosfery, gleby i wody substancji rakotwórczych.

- Ponadto torebki foliowe trafiające na wysypiska połykane są przez zwierzęta, co prowadzi do ich śmierci - dodaje Maria Nowicka. - Odłamki szkła lub metalu powodują okaleczenia, a linki oraz sznurki znoszone przez ptaki do gniazd plączą nogi pisklętom.

Nierozważnie rzucając w krzaki butelkę po napoju lub torebkę foliową nie zastanawiamy się, jak długo przeleży ona w tym miejscu. Czas rozkładu niektórych materiałów jest bardzo długi. Karton po napoju rozkłada się od 10 do 30 lat. Puszka po konserwie może rozpaść się dopiero po 80 latach. Puszka aluminiowa przetrwa 100 lat, a jednorazowa torba foliowa nawet 120. Dłużej rozkładają się opony samochodowe, które potrzebują na to od 300 do 500. Plastikowe butelki po napojach wytrzymują nawet tysiąc lat, a szklane mogą leżeć nawet kilka tysięcy.

Dlatego warto segregować odpady i wyrzucać je do specjalnych pojemników. - Każda szklana butelka lub słoik po umyciu mogą być napełniane 15-krotnie, a po stłuczeniu stają się pełnowartościowym surowcem, z którego wytwarza się nowe wyroby - mówi Maria Nowicka.

Papier, karton i puszki po napojach można również wykorzystać ponownie. Dzięki recyklingowi baterii i akumulatorów można odzyskiwać cenne metale i ponownie je używać. Opony można przerabiać albo spalać w specjalnych piecach, co najchętniej czynią cementownie. Natomiast niektóre tworzywa sztuczne po zmieleniu i przetworzeniu mogą być przerabiane na materiały budowlane, izolacyjne, meble ogrodowe, kosze na śmieci i inne przydatne przedmioty.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny